Προς το περιεχόμενο

Τεράστια μείωση που φτάνει το 40% για τη μηνιαία συνδρομή της Starlink στην Ελλάδα


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, prokomeni είπε

Τι πληροφοριες να εχω εκ των εσω;

εχει παρει ηδη τις αδειες για τα επομενα 5 10 χρονια. Ξερουμε ποσους θα σηκωσει.

Μα το λεει ο ιδιος ο Ελον οτι δεν μπορει να καλυψει πολεις ολοκληρες και ειναι συμπληρωματικο.

ειναι για εκει που δεν υπαρχει τιποτα και για εκει που ειναι χαμηλες οι ταχυτητες.

Επισης ξεχνας οτι ο καθε χρηστης θελει κεραια. Αυτα δεν γινονται σε πολεις σε μεγαλη κλιμακα. Θελεις και την κεραια να βλεπει πολυ ουρανο. Αν εχεις διπλα 2 3 ψηλοτερες πολυκατοικιες αντε γεια.

Εγω ειμαι fan του και πιστευω ειναι τεραστιο εργο με ταραστια σημασια. 

Αλλα στοχευει αλλου.

 

Λογικα στοχευει σε πλοια, αεροπλανα, σκαφη, κλπ, τα οποια ειναι ουκ ολιγα παγκοσμιως, οπως επισης και στις αμετρητες απομακρυσμενες περιοχες που εμεις αγνοουμε λογω συνηθειας, οπως Γροιλανδια, Αλασκα, χιλιαδες νησακια σε Ινδονησια, κλπ και μαλλον στοχευει σε μη οικιακους πελατες αλλα εταιρικους, κρατικες υπηρεσιες, κλπ

Στις 27/8/2022 στις 12:51 ΜΜ, AngelOfDeath7_GR είπε

Και ποιος σου είπε ότι ο Ελον δεν έχει τέτοιο σκοπό επειδή έτσι είπε; η ακόμα κι αν δεν έχει τέτοιο σκοπό τι τον εμποδίζει να το κάνει πραγματικότητα; 3000 δορυφόρους έχει κι έχει πάρει άδεια για άλλους 12,000(δώδεκα χιλιάδες). Το έχει μελετήσει ο Ελον δεν πάει έτσι, στο ντούκου και το χρήμα για αυτόν δεν είναι πρόβλημα, βάζει χέρι στην τσέπη σε αντίθεση με τα καρτελ των παρόχων που μας πουλάνε 50αρες και 100αρες ταχύτητες με σάπιες γραμμές που δεν αξιώνονται να βάλουν μια γ@μημένη καμπίνα στις γειτονιές που δεν έχουν. Επίσης, σε περίπτωση που δεν το έχεις πάρει πρέφα, οι δορυφόροι που παρέχουν διαδίκτυο είναι πιο γρήγοροι από την οπτική ίνα, διότι τα δεδομένα μεταδίδονται από το κενό του διαστήματος χωρίς αντίσταση με τεχνολογία laser optic(οπτικό λειζερ), για αυτό και μπορεί να πιάσει πολύ υψηλότερες ταχύτητες. Ξαναλέμε ότι η Starlink είναι ακόμα σε φάση beta, ακόμα δοκιμάζουν πράγματα όπως και το VDSL δεν ήρθε σε μια μέρα στην Ελλάδα. Εν κατακλείδι, η αρχική μου τοποθέτηση παραμένει. Εύχομαι ο Ελον να τους παίξει μπάλα, και καλή χρεωκοπία στα καρτελ των παρόχων του ΟΤΕ, Vodafone, Wind, Nova, Cyta που μας πουλάνε σάπιες γραμμές. 

Γιατι τοσο μενος με τα καρτελ; Μια χαρα 100αρα γραμμη προσφερουν σε λογικη τιμη και χωρις προβληματα

Για τα ζητηματα που τεθηκαν:

image.png.05508734a053b40fbaa951125c480ef0.png

image.png.dca3bbab9462cfdda511ad9d42dc4f17.png

Επεξ/σία από archer100
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 λεπτά πριν, archer100 είπε

Λογικα στοχευει σε πλοια, αεροπλανα, σκαφη, κλπ, τα οποια ειναι ουκ ολιγα παγκοσμιως, οπως επισης και στις αμετρητες απομακρυσμενες περιοχες που εμεις αγνοουμε λογω συνηθειας, οπως Γροιλανδια, Αλασκα, χιλιαδες νησακια σε Ινδονησια, κλπ και μαλλον στοχευει σε μη οικιακους πελατες αλλα εταιρικους, κρατικες υπηρεσιες, κλπ

Γιατι τοσο μενος με τα καρτελ; Μια χαρα 100αρα γραμμη προσφερουν σε λογικη τιμη και χωρις προβληματα

Για τα ζητηματα που τεθηκαν:

image.png.05508734a053b40fbaa951125c480ef0.png

image.png.dca3bbab9462cfdda511ad9d42dc4f17.png

Δε μου λες άνθρωπε μου, καταλαβαίνεις ότι ΔΕΝ είμαστε όλοι αγκαλιά με μια καμπίνα VDSL η την οπτική είναι στο σπίτι μας; δεν μένουμε όλοι Αθήνα η Θεσσαλονίκη που έχουν γεμίσει με καμπίνες τις 2 πόλεις; η ακόμα χειρότερα να είμαστε μακριά από το DSLAM χωρίς καθόλου καμπίνες; μένος με τα καρτελ έχω και θα έχω γιατί στην πολιτισμένη Ευρώπη το ιντερνετ είναι ΕΛΕΥΘΕΡΟ, και δίνουν και πολλές υψηλές ταχύτητες upload, και μόνο στην Ελλάδα είναι χωρισμένο στις εταιρείες να τρώνε όλοι μαζί από την πίτα. Τι μου λες τώρα; ωραία μιλάτε όσοι είστε αγκαλιά με τις καμπίνες, πήγαινε πες το στο χωριό μου που με το ζόρι έρχεται η 24αρα ADSL. Όσον αφορά την "αξιόπιστη" google, δε χρειάζομαι κανέναν να μου κάνει μαθήματα για δορυφόρους γνωρίζω καλύτερα ως Ναυτικός. ΚΑΛΗ ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ ΣΤΙΣ ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΕΣ ΤΩΝ ΚΑΡΤΕΛ.- 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ακόμα που ειστε. Πάλι ακριβό είναι. Σε λιγους μηνες θα το δίνουν στην τιμή που πρέπει 30 ευρώ το πολύ 40 είναι μια λογική τιμή για αυτά που προσφέρει το starlink. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, spsomas είπε

Και αυτό που μας βοηθάει; Στο να έρθει από την αμερική-ευρώπη και μετά κάτω; Πάλι είναι πιο γρήγορο το καλώδιο. Η απόκριση είναι αρκετά μεγάλη για να πάει και να έρθει από τον δορυφόρο. 

Όχι, το καλώδιο δεν είναι πιο γρήγορο στις μεγάλες αποστάσεις.

6 ώρες πριν, Heartl3ss είπε

Περιοχη σε νησί, αρκετά μακριά από την πόλη με VDSL που πιάνει με το ζορι 35 download. Θέλω να δώσω σε μικρό ξενοδοχειακι, αντί να πληρώσω κανένα χιλιάρικο τον μήνα στον ΟΤΕ για DIA 200mbps up/down, ή να βάλω άλλη μια ή δύο VDSL με load balancing, πιστεύω βγαίνει πιο οικονομικό αυτό. 

Μπορείς να βάλεις μια Starlink και την VDSL που έχεις ήδη πάνω σε load balancer και λογικά θα είσαι πάνω από τα 200Mbps συνδιαστικά τις περισσότερες ώρες της ημέρας.

Και αν δεις ότι ζορίζεται το σύστημα στις ώρες αιχμής, κουμπώνεις και μια τρίτη.

Το χιλιάρικο τον μήνα είναι καθαρά πεταμένα λεφτά γιατί μπορείς να βάλεις 10 Starlink και 10 VDSL με αυτά τα χρήματα για κάπου 2-3Gbps συνδιαστικά (και θα έχεις και καλύτερο uptime με τόσες διαφορετικές γραμμές).

Επεξ/σία από grayden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, AngelOfDeath7_GR είπε

 Τι μου λες τώρα; ωραία μιλάτε όσοι είστε αγκαλιά με τις καμπίνες, πήγαινε πες το στο χωριό μου που με το ζόρι έρχεται η 24αρα ADSL.

Χωριό;!! Ούτε κάν.
Βρίσκομαι Βόλο, εντός αστικού ιστού και η Vodafone εγκατέλειψε την αναβάθμιση της καμπίνας μου με αποτέλεσμα να είναι ξεκρέμαστη, χωρις κάποιον ανάδοχο. Τι σημαίνει αυτό; Πως ή θα μείνω στην 5ρα σάπια γραμμή στα 21€ ή θα διακόψω το συμβόλαιο σε 3 μήνες που θα λήξει μεταφέροντας το νούμερο σε κάποιον voip πάροχο (omnivoice, yuboto κτλ) και κοιτώντας εναλλακτικές για ιντερνετ (πχ LTE/4G/5G, Starlink ή ρεφενέ vdsl απο γείτονα*)

* Η πλάκα είναι πως το απέναντι τετράγωνο παίρνει απο vdsl καμπίνα. Ουσιαστικά το απέναντι σπίτι έχει 50ρα γραμμή.

Επεξ/σία από _filippos_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, _filippos_ είπε

Χωριό;!! Ούτε κάν.
Βρίσκομαι Βόλο, εντός αστικού ιστού και η Vodafone εγκατέλειψε την αναβάθμιση της καμπίνας μου με αποτέλεσμα να είναι ξεκρέμαστη, χωρις κάποιον ανάδοχο. Τι σημαίνει αυτό; Πως ή θα μείνω στην 5ρα σάπια γραμμή στα 21€ ή θα διακόψω το συμβόλαιο σε 3 μήνες που θα λήξει μεταφέροντας το νούμερο σε κάποιον voip πάροχο (omnivoice, yuboto κτλ) και κοιτώντας εναλλακτικές για ιντερνετ (πχ LTE/4G/5G, Starlink ή ρεφενέ vdsl απο γείτονα*)

* Η πλάκα είναι πως το απέναντι τετράγωνο παίρνει απο vdsl καμπίνα. Ουσιαστικά το απέναντι σπίτι έχει 50ρα γραμμή.

Πες τα εσύ, γιατί εγώ ίσως να είμαι "υπερβολικός" για ορισμένους. Εδώ δε μπορούν να φτιάξουν μια απλή καμπίνα της προκοπής να έρθει με το VDSL μια 50αρα, που σιγά το κόστος, το FTTH μάρανε εδώ μέσα μερικούς. Γνώμη μου, δες στον Βόλο αν υπάρχει κάποια εταιρεία εκεί στυλ Inalan,HCN που να φέρνει FTTH(οπτική ίνα στο σπίτι), αλλιώς αν δεν έχεις άλλη λύση, πας Starlink. Είναι λίγο ακριβή ακόμα, αλλά τουλάχιστον θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Ψάξου για FTTH τι παίζει εκεί. Καλά λοιπόν τους λέω καρτελ για να μην πω καμιά πιο βαριά κουβέντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση..αφού το μέλλον είναι το δορυφορικό-ασύρματο 5g-6g-10g ίντερνετ, ποιός ο λόγος που σκάβουν οι πάροχοι όλη την Ελλάδα για να βάλουν οπτική ;; Και γιατί πρέπει να σκάψουν, αντί να την περάσουν από τις κολόνες της ΔΕΗ ;;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάποιος αν υπογράφεις συμβόλαιο π.χ. για τάδε χρόνια, ή αν είναι πιο ευέλικτοι; Ρωτάω ως κάτοχος airbnb σε νησί που ενδιαφέρεται μόνο για τους 4 μήνες του χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, AngelOfDeath7_GR είπε

Γνώμη μου, δες στον Βόλο αν υπάρχει κάποια εταιρεία εκεί στυλ Inalan,HCN που να φέρνει FTTH(οπτική ίνα στο σπίτι), αλλιώς αν δεν έχεις άλλη λύση, πας Starlink.

Δεν υπάρχει inalan ή hcn στον Βόλο.
Κατα πάσα πιθανότητα θα μεταπηδήσω σε mikrotik chateau LTE και 4G για internet με unlimited data sim και μετατροπή του σταθερού νούμερου σε voip. Μέχρι να βρεθεί ανάδοχος κι αναβαθμίσει την καμπίνα που ανήκω.
Starlink πανάκριβο, δεν το συζητάω!

Επεξ/σία από _filippos_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν κατέβει το ποσό του Hardware στην επαρχεία νομίζω είναι μονόδρομος αν σκεφτεί κάποιος ότι δίνουμε 55 ευρώ για σύνδεση 50 που πιάνουμε 20 + τηλέφωνο και τηλεόραση τα 60 το μήνα για ταχύτητα κοντά στο 200 νομίζω είναι ότι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μένω στην επαρχία, σε μια περιοχή πολύ κοντά στην πόλη της Ξάνθης. Λόγω απόστασης από το ΚΑΦΑΟ, δε μπορεί καμιά από τις συμβατικές εταιρείες (COSMOTE, WIND, VODAFONE) να μου προσφέρει παραπάνω από 5-6MB Down speed. Επίσης δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου δορυφορικό σήμα (4G, 5G).

Οπότε αναγκαστικά κοιτάζω προς το starlink. Λόγω του μεγάλου κόστους (αρχικού και μηνιαίου) πώς μπορώ να είμαι σίγουρος ότι θα πιάνω καλό σήμα;

 

 

Και 2ον, υπάρχει χρονική δέσμευση (πχ. 12μηνη ή 24μηνη);

Αναφορά σε κείμενο

Update: 

Can you cancel Starlink at anytime?
 
 
Yes, you can cancel your Starlink internet account at any time, without paying any fees or early termination charges. Starlink doesn't require any contracts, so you are free to cancel whenever you want.
Επεξ/σία από gxaitas21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το θέμα του σήματος μπορείς να κατεβάσεις την εφαρμογή starlink στο κινητό σου και να κάνεις "Check for Obstructions" στο σημείο που θα ήθελες να μπει ο εξοπλισμός

για το δεύτερο το βρήκες ήδη 👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...