Προς το περιεχόμενο

Νέα πρόταση της LG στις OLED τηλεοράσεις με την LX3 να γίνεται από επίπεδη, κυρτή


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά η Corsair δεν είναι η μόνη εταιρεία που παρουσιάζει οθόνη η οποία γίνεται από επίπεδη, κυρτή, αφού παρόμοια ανακοίνωση έχουμε στην IFA και από την LG.

Συγκεκριμένα η LG OLED Flex (μοντέλο LX3), προωθείται περισσότερο ως τηλεόραση η οποία διαθέτει την πρώτη εύκαμπτη οθόνη OLED 42 ιντσών στον κόσμο κάτι που την καθιστά ιδανική για gaming αλλά και αναπαραγωγή ταινιών και τηλεοπτικών σειρών από streaming υπηρεσίες. Στα χαρτιά η πρόταση της LG δείχνει σίγουρα εντυπωσιακή αφού μπορεί να μετατραπεί από εντελώς επίπεδη σε καμπυλωτή (900R) , επιτρέποντας στους χρήστες να επιλέξουν τον ιδανικό τους σχηματισμό καμπύλης από είκοσι επίπεδα καμπυλότητας, για «μια πραγματικά εξατομικευμένη εμπειρία θέασης». 

Οι χρήστες μπορούν να προσαρμόσουν γρήγορα την καμπυλότητα της LX3 σε μία από τις δύο διαθέσιμες προεπιλογές χρησιμοποιώντας το ειδικό κουμπί στο τηλεχειριστήριο ή αλλάζουν χειροκίνητα τον βαθμό καμπυλότητας με 5% προσαύξηση τη φορά και 20 διαφορετικά επίπεδα διαθέσιμα. Επιπλέον, η οθόνη της LG OLED Flex μπορεί να έχει κλίση έως και 10 μοίρες προς ή έως και 5 μοίρες από το χρήστη και έχει ρυθμιζόμενο ύψος, πάνω ή κάτω κατά 140 χιλιοστά, εγγυώμενη έτσι εργονομική άνεση για όσους θέλουν να κάθονται και για όσους τους αρέσει να γέρνουν πίσω.

LG_OLED_Flex_Flexible_GIF.gif.a367beb528d55c41f401e330272ca613.gif

Η LX3 βασίζεται φυσικά στην OLED τεχνολογία παρέχοντας άπειρη αντίθεση, βαθύ μαύρο, χρώματα υψηλής ακρίβειας (100% πιστοποίηση χρωματικής πιστότητας) , αστραπιαίο χρόνο απόκρισης 0,1 χιλιοστών του δευτερολέπτου και χαμηλή καθυστέρηση εισόδου. Ενσωματώνει ακόμα τον επεξεργαστή α (Alpha) 9 Gen 5 και «μοναδικούς αλγόριθμους εικόνας» για εικόνα χωρίς τρεμόπαιγμα και χωρίς λάμψη. Η εφαρμογή της super αντιανακλαστικής επίστρωσης (SAR) της LG συμβάλλει στη μείωση των οπτικών περισπασμών, ώστε οι χρήστες να μπορούν να εστιάζουν όλη τους την προσοχή σε αυτό που εμφανίζεται στην οθόνη.

Βλέπουμε ακόμα υποστήριξη για παιχνίδια Dolby Vision σε 4K 120 Hz και τις πιο πρόσφατες δυνατότητες HDMI 2.1, μεταβλητό ρυθμό ανανέωσης (VRR) και αυτόματη λειτουργία χαμηλής καθυστέρησης (ALLM). Η LG OLED Flex είναι επίσης συμβατή με Nvidia G-SYNC και διαθέτει πιστοποίηση AMD FreeSync Premium, εξασφαλίζοντας γραφικά tear- και stutter-free, που βοηθούν να ζωντανέψουν πλήρως τα παιχνίδια. Σε ότι αφορά τον ήχο, υπάρχει η παρουσία δύο μπροστινών ηχείων 40W που βοηθούν στην περαιτέρω βελτίωση της εμπειρίας παιχνιδιού και προβολής περιεχομένου ενώ υποστηρίζεται και Dolby Atmos.

Περιμένουμε να μάθουμε περισσότερα για την οθόνη και κυρίως την τιμή της, τις επόμενες μέρες όταν και η έκθεση IFA ανοίγει τις πύλες της.
 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Προφανώς πιο ακριβή από την "απλή" 42αρα OLED της, η οποία βλέπουμε να έχει προς το παρόν ίδια χρήματα με την 48αρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, omghi2u είπε

Gimmick?

Νομίζω ναι ειναι λίγο fail εκτός αν ήταν Ultrawide 

Βέβαια οκ πχ σε σενάριο που πίσω απο το γραφείο έχεις το κρεβάτι ή καναπέ θα ειναι χρήσιμο κάπως δηλαδή κυρτή όταν παίζεις games στο γραφείο και μετά επίπεδη όταν ξαπλώνεις στον καναπέ λίγα μέτρα πιο πίσω ή το κρεβάτι για να δεις καμιά ταινία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Νομίζω ναι ειναι λίγο fail εκτός αν ήταν Ultrawide 

Βέβαια οκ πχ σε σενάριο που πίσω απο το γραφείο έχεις το κρεβάτι ή καναπέ θα ειναι χρήσιμο κάπως δηλαδή κυρτή όταν παίζεις games στο γραφείο και μετά επίπεδη όταν ξαπλώνεις στον καναπέ λίγα μέτρα πιο πίσω ή το κρεβάτι για να δεις καμιά ταινία. 

της corsair ειναι κυρτη και με μεγαλύτερη κυρτοοτητα 800r αντι 900r της LG. η χαρα του simracer που εχει και γυναικα δηλαδη. μολις τελειωσεις την προπόνηση πετάς μια ταινια, ισιώνεις την οθόνη και εισαι έτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες μια που εχει θεμα με lg κατι ξεκαρφωτο.Εχω ενα stuck pixel σε πρασινο χρωμα φαινεται μονο σε μαυρο φοντο και πουθενα αλλου.Ειναι μονιτορ gaming και το προσεξα μετα απο μια βδομαδα χρησης.Εχει κανεις ιδεα αν καλυπτει η εγγυηση 0 πιξελς η οτιδηποτε;Σιγουρα παντως ειναι stuck και οχι dead.Και εχω διαβασει οτι παιζει να ξεκολησει και απο μονο του αλλα με ενοχλει μονο που το ξερω οτι υπαρχει.

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, floba είπε

Ρε παιδες μια που εχει θεμα με lg κατι ξεκαρφωτο.Εχω ενα stuck pixel σε πρασινο χρωμα φαινεται μονο σε μαυρο φοντο και πουθενα αλλου.Ειναι μονιτορ gaming και το προσεξα μετα απο μια βδομαδα χρησης.Εχει κανεις ιδεα αν καλυπτει η εγγυηση 0 πιξελς η οτιδηποτε;Σιγουρα παντως ειναι stuck και οχι dead.Και εχω διαβασει οτι παιζει να ξεκολησει και απο μονο του αλλα με ενοχλει μονο που το ξερω οτι υπαρχει.

Κάνε κάτι από εδώ μπας και ξεκολλήσει. 

https://www.gdargaud.net/Hack/DeadPixels.html

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aλλο ενα πιασοκωλο απο την Απο Ανατoλη :) O-La-ta LeD 55 iντσες απο 1200 ευρωπουλα !! Μισα τα Ο-Led και να στραβωνουν 3000+ ευρω 27 iντσες !! Αχ ποναω :) 

Επεξ/σία από kostafunk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι είχε και ένα κινητό τέτοιο η LG που ήταν "flex". Είχε πολύ φάση αλλά ήταν το πιο αχρείαστο feature για κινητό ever. Βέβαια ούτε για τηλεόραση βλέπω κάποια χρησιμότητα αλλά αυτό είναι καθαρά από τη δική μου σκοπιά και χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2022 στις 10:32 ΜΜ, floba είπε

Ρε παιδες μια που εχει θεμα με lg κατι ξεκαρφωτο.Εχω ενα stuck pixel σε πρασινο χρωμα φαινεται μονο σε μαυρο φοντο και πουθενα αλλου.Ειναι μονιτορ gaming και το προσεξα μετα απο μια βδομαδα χρησης.Εχει κανεις ιδεα αν καλυπτει η εγγυηση 0 πιξελς η οτιδηποτε;Σιγουρα παντως ειναι stuck και οχι dead.Και εχω διαβασει οτι παιζει να ξεκολησει και απο μονο του αλλα με ενοχλει μονο που το ξερω οτι υπαρχει.

Εγώ έχω 2 oled TV LG η μία 4 χρόνια η άλλη σχεδόν 3 . Έχουν και οι δύο ded pixels η μία πάνω από 50-60. 

Burn in δεν είχα ποτέ πρόβλημα , αλλά οκ οποίος παίρνει Oled υποθέτω ξέρει ότι και Dead pixels θα έχουν και πεσμένη φωτεινότητα και ένα πάνελ Καθρέπτη είναι τόσο glossy που οποιαδήποτε μικρή πηγή φωτός υπάρχει πίσω κάνει μπαμ. Τώρα πως τα δουλεύουν ορισμένοι για Μόνιτορ πραγματικά δεν έχω ιδέα ,με όλες αυτές τις αντανακλάσεις από πληκτρολόγιο, ποντίκι,tower, ακουστικά, mouse pad κτλ κτλ rgb λαμπάκια, αλλά και αυτά να μην υπάρχουν θα πρέπει να μην έχεις φωτιστικό η παράθυρο από πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/9/2022 στις 11:00 ΜΜ, Agony είπε

Εγώ έχω 2 oled TV LG η μία 4 χρόνια η άλλη σχεδόν 3 . Έχουν και οι δύο ded pixels η μία πάνω από 50-60. 

Burn in δεν είχα ποτέ πρόβλημα , αλλά οκ οποίος παίρνει Oled υποθέτω ξέρει ότι και Dead pixels θα έχουν και πεσμένη φωτεινότητα και ένα πάνελ Καθρέπτη είναι τόσο glossy που οποιαδήποτε μικρή πηγή φωτός υπάρχει πίσω κάνει μπαμ. Τώρα πως τα δουλεύουν ορισμένοι για Μόνιτορ πραγματικά δεν έχω ιδέα ,με όλες αυτές τις αντανακλάσεις από πληκτρολόγιο, ποντίκι,tower, ακουστικά, mouse pad κτλ κτλ rgb λαμπάκια, αλλά και αυτά να μην υπάρχουν θα πρέπει να μην έχεις φωτιστικό η παράθυρο από πίσω.

Ειναι ενοχλητικο γτ ειναι σχεδον στην μεση της οθονης.Και φαινεται μονο σε μαυρο χρωμα.Δεν ειναι νεκρο απλα κολλημενο πιξελ.Απλα ξερεις τωρα οταν το μυαλο σου ξερει οτι υπαρχει τα ματια σου ειναι κολλημενα εκει😜Απο την αλλη ειχα μονιτορς και tv μονο samsung ποτε μα ποτε δεν ειχα ουτε 1 καμμενο πιξελ η οτιδηποτε.Εχω μια tft φαντασου 32αρα με απιστευτα χρωματα ακομα και μετα απο 10

χρονια και βαλε περιπου χωρις ιχνος του οτιδηποτε.Και μια 40αρα curve 4k hdr του 18 κανενα προβλημα.Το μονιτορ το γουσταρησα για ολα αυτα που εχει και το εχω κουμπωσει με xbox x λογο 120fps και πραγματικα για τα χρηματα της ειναι απιστευτο μονιτορ γιαυτα που δινει.Αλλα με ξενερωνει αυτη η ασπρη τελιτσα που βλεπω σε μαυρο φοντο.Δεν ενοχλει σε τπτ αλλα καταλαβαινεις.🥹

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, floba είπε

Ειναι ενοχλητικο γτ ειναι σχεδον στην μεση της οθονης.Και φαινεται μονο σε μαυρο χρωμα.Δεν ειναι νεκρο απλα κολλημενο πιξελ.Απλα ξερεις τωρα οταν το μυαλο σου ξερει οτι υπαρχει τα ματια σου ειναι κολλημενα εκει😜Απο την αλλη ειχα μονιτορς και tv μονο samsung ποτε μα ποτε δεν ειχα ουτε 1 καμμενο πιξελ η οτιδηποτε.Εχω μια tft φαντασου 32αρα με απιστευτα χρωματα ακομα και μετα απο 10

χρονια και βαλε περιπου χωρις ιχνος του οτιδηποτε.Και μια 40αρα curve 4k hdr του 18 κανενα προβλημα.Το μονιτορ το γουσταρησα για ολα αυτα που εχει και το εχω κουμπωσει με xbox x λογο 120fps και πραγματικα για τα χρηματα της ειναι απιστευτο μονιτορ γιαυτα που δινει.Αλλα με ξενερωνει αυτη η ασπρη τελιτσα που βλεπω σε μαυρο φοντο.Δεν ενοχλει σε τπτ αλλα καταλαβαινεις.🥹

Καταλαβαίνω λυπάμαι πραγματικά,γιατί και εγώ έτσι ένιωθα χρόνια πριν. Πλέον δεν ασχολούμαι καθόλου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...