Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφικές φήμες/ειδήσεις


highpriest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι είναι άσκοπο να παραλληλιστούμε με τους θιασώτες του VS των κινητών τηλεφώνων.  Οπότε για το θέμα “Apple των φωτογραφικών μηχανών δεν θα πώ τίποτα.

Θεωρώ ότι όλοι εδώ είναι πάνω από αυτό.

Το αν τους βγαίνει (στην Canon)  ή όχι φαίνεται από εδώ

global-leading-manufacturers-digital-cameras-market-share-sales-volume

Τέσσερις φορές οι πωλήσεις της Nikon και σχεδόν δύο φορές της Sony.

Αρκετοί από τους αγοραστές είναι επαγγελματίες με σοβαρές απαιτήσεις.

Προσοχή,  Επαγγελματίες φωτογράφοι σε όλους τους τομείς (Σπορ, ρεπορτάζ, wildlife κλπ) και όχι μόνο “επαγγελματίες” (YouTubers κλπ).

Άρα δεν ξέρω πόσοι “στράβωσαν με το εμπάργκο” του RF. Μάλλον όχι πολλοί.

Εννοώ ποιος από τους χρήστες (ερασιτέχνες/επαγγελματίες) άλλαζε κατασκευαστή μόνο και μόνο για τα politics του πράγματος.  Δηλαδή το συναίσθημα ?

Κρατάει το mount κλειστό και εγώ την “τιμωρώ” ?

Και μάλιστα όπως πολύ σωστά γράφεις ίσως να πήγαν σε κατασκευαστές που ακόμη δεν ήταν τόσο έτοιμοι ειδικά στις mirrorless.  Ποιός θα το έκανε αυτό ? και γιατί ?

Η φωτογραφική μηχανή (με τα εξαρτήματα της) είναι το εργαλείο να αποτυπωθεί η τεχνική επάρκεια, η τέχνη,  ακόμη και ψυχή του φωτογράφου (με κίνδυνο να ακούγομαι μελοδραματικός).

Ποιος νοιάζεται για το mount, αν αυτό που έχει τον καλύπτει ?

Τα τελευταία χρόνια η αγορά έχει δώσει την ψήφο της στην Canon.

“Όλοι αυτοί είναι “παραπλανημένοι”. ??

Δεν την υπερασπίζομαι οπαδικά. Έτυχε να είμαι με Canon αυτή την στιγμή όπως παλαιότερα ήμουν με Nikon πολλά χρόνια.

Αν βρω καλύτερη λύση σε κάποιον άλλον κατασκευαστή, θα τα πουλήσω όλα και θα πάω εκεί.  Προς το παρόν ο εξοπλισμός μου κάνει αυτό που  θέλω όπως το θέλω.

Και σε αυτό τον χώρο δεν υπάρχει “ξηγα”  Και αν όπως λες “το έκαναν από την αρχή” τι θα γινόταν ? Θα είχαν το 75% της αγοράς ?

Θα αγόραζες εσύ Canon πάλι ? (γιατί αν θυμάμαι καλά,  είχες) .

Ας μείνουμε λοιπόν ο καθένας μα το μηχάνημα που προτιμά χωρίς τα politics των άλλων καταναλωτικών αγαθών.

Για για να το κλείσω, φυσικά και ο σκοπός των εταιριών είναι να παρέχουν οφέλη σε όλους τους εμπλεκόμενους….  (Μετόχους εργαζόμενους προμηθευτές και πελάτες).

Νομίζω ότι ο σκοπός  της εργασίας όλων μας είναι τα κέρδη…. Μικρότερα ή μεγαλύτερα, εκτός αν κάποιος από εδώ δεν απαιτεί αμοιβή για την δουλειά του …  Σε τέτοια περίπτωση πολύ θα ήθελα να τον γνωρίσω !!

 

My 2c.

Φιλικά

(και χωρίς πρόθεση “στείρας” αντιπαράθεσης).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, Jiakometi είπε

Νομίζω ότι είναι άσκοπο να παραλληλιστούμε με τους θιασώτες του VS των κινητών τηλεφώνων.  Οπότε για το θέμα “Apple των φωτογραφικών μηχανών δεν θα πώ τίποτα.

Θεωρώ ότι όλοι εδώ είναι πάνω από αυτό.

Το αν τους βγαίνει (στην Canon)  ή όχι φαίνεται από εδώ

global-leading-manufacturers-digital-cameras-market-share-sales-volume

Τέσσερις φορές οι πωλήσεις της Nikon και σχεδόν δύο φορές της Sony.

Αρκετοί από τους αγοραστές είναι επαγγελματίες με σοβαρές απαιτήσεις.

Προσοχή,  Επαγγελματίες φωτογράφοι σε όλους τους τομείς (Σπορ, ρεπορτάζ, wildlife κλπ) και όχι μόνο “επαγγελματίες” (YouTubers κλπ).

Άρα δεν ξέρω πόσοι “στράβωσαν με το εμπάργκο” του RF. Μάλλον όχι πολλοί.

Εννοώ ποιος από τους χρήστες (ερασιτέχνες/επαγγελματίες) άλλαζε κατασκευαστή μόνο και μόνο για τα politics του πράγματος.  Δηλαδή το συναίσθημα ?

Κρατάει το mount κλειστό και εγώ την “τιμωρώ” ?

Και μάλιστα όπως πολύ σωστά γράφεις ίσως να πήγαν σε κατασκευαστές που ακόμη δεν ήταν τόσο έτοιμοι ειδικά στις mirrorless.  Ποιός θα το έκανε αυτό ? και γιατί ?

Η φωτογραφική μηχανή (με τα εξαρτήματα της) είναι το εργαλείο να αποτυπωθεί η τεχνική επάρκεια, η τέχνη,  ακόμη και ψυχή του φωτογράφου (με κίνδυνο να ακούγομαι μελοδραματικός).

Ποιος νοιάζεται για το mount, αν αυτό που έχει τον καλύπτει ?

Τα τελευταία χρόνια η αγορά έχει δώσει την ψήφο της στην Canon.

“Όλοι αυτοί είναι “παραπλανημένοι”. ??

Δεν την υπερασπίζομαι οπαδικά. Έτυχε να είμαι με Canon αυτή την στιγμή όπως παλαιότερα ήμουν με Nikon πολλά χρόνια.

Αν βρω καλύτερη λύση σε κάποιον άλλον κατασκευαστή, θα τα πουλήσω όλα και θα πάω εκεί.  Προς το παρόν ο εξοπλισμός μου κάνει αυτό που  θέλω όπως το θέλω.

Και σε αυτό τον χώρο δεν υπάρχει “ξηγα”  Και αν όπως λες “το έκαναν από την αρχή” τι θα γινόταν ? Θα είχαν το 75% της αγοράς ?

Θα αγόραζες εσύ Canon πάλι ? (γιατί αν θυμάμαι καλά,  είχες) .

Ας μείνουμε λοιπόν ο καθένας μα το μηχάνημα που προτιμά χωρίς τα politics των άλλων καταναλωτικών αγαθών.

Για για να το κλείσω, φυσικά και ο σκοπός των εταιριών είναι να παρέχουν οφέλη σε όλους τους εμπλεκόμενους….  (Μετόχους εργαζόμενους προμηθευτές και πελάτες).

Νομίζω ότι ο σκοπός  της εργασίας όλων μας είναι τα κέρδη…. Μικρότερα ή μεγαλύτερα, εκτός αν κάποιος από εδώ δεν απαιτεί αμοιβή για την δουλειά του …  Σε τέτοια περίπτωση πολύ θα ήθελα να τον γνωρίσω !!

 

My 2c.

Φιλικά

(και χωρίς πρόθεση “στείρας” αντιπαράθεσης).

Στο θέμα "apple των φωτογραφικών" μιλάω καθαρά για το εμπορικό μοντέλο που ακολουθεί. Δηλαδή το "μάντρωμα" στο δικό της οικοσύστημα. Δεν είχα καν στο μυαλό μου τα κινητά σαν φωτογραφικές μηχανές. Αναφέρομαι στον τρόπο διασύνδεσης μεταξύ όλων των συσκευών της apple (που είναι άριστος), αλλά παράλληλα και το μπλοκάρισμα άλλων περιφερειακών τρίτων κατασκευαστών.
Και εκ των πραγμάτων και με την παραπάνω δήλωση του επικεφαλής, αυτό ήθελε να κάνει.

Τώρα για το αν της βγήκε; 
Προσωπική εκτίμηση είναι πως δεν της βγήκε. Αν της έβγαινε θα το συνέχιζε. Όπως (και φέρνω το ίδιο παράδειγμα) το συνεχίζει η apple.

Σχετικά με τους "παραπλανημένους" που αναφέρεις, δεν βλέπω να έκανα πουθενά τέτοια δήλωση. Θεωρώ πως σε κάθε αγορά κάποιας μάρκας ο καθένας ζυγίζει τα υπερ και τα κατά και πράττει αναλόγως. Δεν υπάρχουν παραπλανημένοι. Με τα λεφτά μας "ψηφίζουμε" όλοι.
Στο ερώτημα "ποιος νοιάζεται για το mount" θα απαντήσω "αρκετοί". Η φωτογραφία ενώνει τον κόσμο της τεχνολογίας με τον κόσμο της τέχνης σε μεγάλο βαθμό. Οπότε κάποιος που ασχολείται με την φωτογραφία μπορεί να βρίσκεται στο ένα άκρο ή στο άλλο άκρο ή και ενδιάμεσα σε όλο το φάσμα αυτών των δύο. Γνωρίζω ανθρώπους που ασχολούνται με τις φωτογραφικές μηχανές σχεδόν αποκλειστικά στο τεχνολογικό επίπεδο του πόσο καλά γίνεται η αποτύπωση ενός θέματος και πόσο καλά γράφει ένας φακός. Δεν θα τους πω εγώ με ποιόν τρόπο να τους αρέσει η φωτογραφία. 

Για το αν θα το έκαναν απο την αρχή και δήλωναν πως αυτή είναι η στρατηγική μάρκετινγκ που ακολουθούμε, πιστεύω θα ήταν το καλύτερο (για τους καταναλωτές)
Θα ξανα επαναφέρω το παράδειγμα της apple. Αν είχα απέναντι μου μια εταιρία που μου λέει "κοίταξε, εμείς θα κάνουμε ένα κλειστό οικοσύστημα, αλλά θα είναι τόσο τέλειο που δεν θα έχεις ανάγκη να κοιτάξεις αλλού επειδή θα καλύπτουμε όλες τις ανάγκες σου" θα την σκεφτόμουν σοβαρά σαν επιλογή, όπως αντίστοιχα σκέφτηκα και το οικοσύστημα της apple για υπολογιστή/κινητό/smartwatch κλπ. Μια ολοκληρωμένη λύση για τα πάντα. Αναλογίστηκα δηλαδή την είσοδο σε όλο το οικοσύστημα. Επειδή στο τέλος της ημέρας θέλουμε να γίνεται η δουλειά μας χωρίς προβλήματα. 
Αντί αυτού είχαν κάποιες ασόβαρες και παιδικές ίσως δικαιολογίες του τύπου "...για την διασφάλιση της οπτικής ποιότητας κλείνουμε το σύστημα"
Σου γράφω πως το είδα εγώ, έτσι;
Δεν θεωρώ πως όλοι πρέπει να το δουν έτσι, ούτε και πως θέλω να το δουν έτσι. Ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια.

Σχετικά με το αν θα ξαναγόραζα Canon;
Ναι! Γιατί όχι;
Το ότι δεν μου αρέσει η στρατηγική μάρκετινγκ τους και τους απέρριψα σε αυτή τη φάση δεν προδιαγράφει το μέλλον.
Προσωπικά 2 λόγοι έπαιξαν ρόλο και κατα την μετάβαση μου απο Μ4/3 σε FF δεν επέλεξα την Canon
Πρώτος, το κλείσιμο του mount. Έχω συγκεκριμένες ανάγκες σε φακούς που η αγορά τους σε Canon RF είναι απλά ασύμφορη. 
Δεύτερος λόγος (και επειδή είχα Canon Μ50 όπως καλά θυμάσαι) το παράτημα του mount να αργοπεθάνει και το "κρέμασμα" όλων των κατόχων, με παρουσίαση πρακτικά 10 native φακών όλο κι όλο. Μείναμε να περιμένουμε πολλοί έναν σοβαρό macro και έναν σοβαρό τηλεφακό για να μην παίζουμε με αντάπτορες.
Αυτά με οδήγησαν να μην έχω εμπιστοσύνη στην εταιρία και να μην βρίσκεται μέσα στις προτιμήσεις μου κατα την μετάβαση σε FF. Οπότε είμαι μέσα σε αυτούς που το politics του πράγματος έπαιξε τον ρόλο του στην απόφαση μου.

Το ίδιο politics του πράγματος είχε παίξει ρόλο όταν προτίμησα Panasonic αντι για Olympus σε Μ4/3 σύστημα. 
Κοιτάω συνολικά τους χειρισμούς και στρατηγικές μιας εταιρίας, επειδή η αγορά φωτογραφικής μηχανής δεν τελειώνει με την αγορά σώματος. Μπορεί να έχει βάθος δεκαετίας η επένδυση. Οπότε το "τα πουλάω όλα και πάω στην τάδε" είναι λίγο ζόρι. Μπορείς να χάσεις σημαντικό κεφάλαιο κατα την πώληση.

Το κακό με αυτές τις περιπτώσεις στρατηγικού μάρκετινγκ όμως, είναι πως η αγορά σε μια μάρκα είναι και λίγο "παντρειά". Εκεί εννοώ πως έχασε η Canon πελάτες. Δεν ξέρω αν θα είχε το 75% που αναφέρεις. Μπορεί και ναι. Άλλωστε είναι τόσο μεγάλη εταιρία η Canon που όσα τέτοια "πειράματα" μαρκετινγκ και να κάνει, μπορεί να τα αντέξει χωρίς τεράστιο κόστος. Είναι όπως λες η πρώτη και αδιαφιλονίκητη νικητής σε πωλήσεις. Μπορεί να κάνει ότι θέλει.

Τώρα για τα κέρδη που λες στο τέλος, συμφωνώ απόλυτα. Μαζί τους είμαι! Απλά θέλω να ξέρω πως γνωρίζουν που πάνε και τι επιδιώκουν να φτιάξουν. Έζησα το πείραμα του EOS-M mount. Είναι πολύ διαφορετικό να σου πουν "πάμε να φτιάξουμε ένα κλειστό οικοσύστημα που θα στα παρέχει όλα και θα έχει βάθος χρόνου και υποστήριξης" και άλλο "κλείνουμε το σύστημα για διασφάλιση της οπτικής ποιότητας". Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ.

Από εκεί και πέρα και για κλείσιμο. Προφανώς να μείνει ο καθένας με το μηχάνημα που θέλει και αν θέλει να το υπερασπίζεται κιόλας. Αλλά το νήμα έχει να κάνει με φωτογραφικές ειδήσεις και φήμες που είναι καθαρά ΚΑΙ για το politics των πραγμάτων, αλλά και το πως καθορίζει την στρατηγική της κάθε εταιρία στην αγορά. Δεν είναι το νήμα των φωτογραφιών πχ ή της ανάλυσης ενός συγκεκριμένου μοντέλου, ή ερώτησεων για κάτι τεχνικό. Στρατηγικές κινήσεις και τοποθετήσεις προϊόντων στην αγορά αφορά. Οπότε αναλύουμε και το politics των εταιριών. 

Προσωπικά δεν κολλάω σε καμία μάρκα. Σήμερα έχω Νικον, και αύριο δεν ξέρω αν θα έχω κάτι άλλο. Σε όλες τα χώνω όταν βλέπω κάτι που δεν μου αρέσει. Δεν έχω μετοχές σε καμία εταιρία. 
Δεν έχω καν προτίμηση σε μέγεθος αισθητήρα. Μου αρέσουν όλοι οι τύποι, για ξεχωριστούς και συγκεκριμένους λόγους. Αλλά και πάλι θα τα χώσω αν δω κάτι στραβό.

Και μην ανησυχείς, εσύ μια χαρά τα είπες απο την οπτική σου και διακρίνω και την φιλική διάθεση.
Το κατεβατό το έγραψα για να εξηγήσω την δική μου οπτική.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά συμφωνώ στο κάτι είδαν και άλλαξαν το τραγούδι "Πχιότητα ΜόνΟ σε ΚάνΟν φακούς".
Είτε χαμένο market share ή πτώση κερδών λόγω αλλαγών στο που ξοδεύουν οι πελάτες στο portfolio offer της canon (π.χ. μεταχειρισμένα και refurb αντί για καινούργια ή entry αντί για L που ήθελε να σπρώξει).
ΚΑΜΙΑ εταιρία δεν αλλάζει ρότα επειδή ψυχοπονεί τους πελάτες και θέλει το καλύτερο για τη τσέπη τους.

Τώρα το πόσο αλλάζει πραγματικά το market share από τότε που ανακοίνωσαν τις αλλαγές από τη DSLR περίοδο, προσωπικά δε ξέρω.
Όπως πολλά, τα πραγματικά στατιστικά είναι κλειδωμένα σε συμβουλευτικές και εταιρικές έρευνες. 
Τα τζάμπα "στατιστικά" είναι 50-50 στο να βλέπεις blanket για όλα τα προϊόντα, μαρκετινγκ που το πήρε κάποιος πολύ σοβαρά και ευχολόγια. 
Τελείως προσωπικά και για τους ερασιτέχνες/άτομα στα φωτογραφικά γκρουπ (κάπου 20-50 ανάλογα τη συνάντηση) βλέπω ότι για κάθε τύπο με Canon, είναι 5-10 νοματαίοι με Fuji και Sony. Μερικοί με Νικον, μερικές φορές κανένας ξεχασμένος με άλλη (olympus/Lumix ή Pentax) και - πολύ εντυπωσιακό - κάμποσοι με Leica.
Δεν ξέρω το πόσο αντιπροσωπευτικό είναι για τη αγορά γενικότερα, αλλά αυτό βλέπω επί του πεδίου σε τοπικό επίπεδο.
Πιστεύω ότι σημαίνει κάτι αυτό, τουλάχιστον επειδή οι ερασιτέχνες είναι αρκετά έως πολύ κερδροφόρο πελατειακό μερίδιο. Είναι αυτοί που συνήθως τα χώνουν χοντρά και συχνά για εξοπλισμού, με λίγες απαιτήσεις σε εγγυήσεις και επιστροφές λόγω έντονης χρήσης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@highpriest

Καταλαβαίνω τι λες, και συμφωνώ σε πολλά  από αυτά. 

Εκεί που διαφωνώ είναι ότι η Canon είχε / έχει ένα κλειστό σύστημα.  Το είχε με τους EF / EF-S / EF-M ?  Όχι.  Και πούλησε πάρα πολλούς. Ο μόνος λόγος, στα δικά μου μάτια,  που κράτησε το RF κλειστό για 3 χρόνια είναι ότι από κάπου πρέπει να βγάλει το κόστος του R&D.  Το έβγαλε ....  Οπότε τώρα το ανοίγει ....

Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι εκτός από τα σώματα, και οι φακοί, έχουν τους fan τους. Εγώ πχ συμπαθώ πολύ την Tamron. 

O @babisskg ξέρει την αδυναμία μου για τον "σάπιο " (!!!). 18-400 f3.5-6.1 ως έναν all around φακο, και πριν από 5 πέντε χρόνια είχε (με επιτυχία) προσπαθήσει να με αποτρέψει....  Ομως... Αν και θεωρώ ότι έχω ότι χρειάζομαι από φακούς, αυτόν θα τον πάρω τελικά έτσι για σαν αυθόρμητη χαζο-αγορά που όμως σε ένα δικό μου σενάριο έχει την χρήση του !

Ανοίγοντας το mount λοιπόν η Canon σαφώς προσβλέπει και σε πωλήσεις σωμάτων σε "φίλους"  των αντίστοιχων third party φακών.  Εννοείται ότι δεν το κάνει για την ψυχή της μητέρας της. 

 

9 ώρες πριν, LongTom είπε

Τελείως προσωπικά και για τους ερασιτέχνες/άτομα στα φωτογραφικά γκρουπ (κάπου 20-50 ανάλογα τη συνάντηση) βλέπω ότι για κάθε τύπο με Canon, είναι 5-10 νοματαίοι με Fuji και Sony. Μερικοί με Νικον, μερικές φορές κανένας ξεχασμένος με άλλη (olympus/Lumix ή Pentax) και - πολύ εντυπωσιακό - κάμποσοι με Leica.
Δεν ξέρω το πόσο αντιπροσωπευτικό είναι για τη αγορά γενικότερα, αλλά αυτό βλέπω επί του πεδίου σε τοπικό επίπεδο.

Δεν αμφισβητώ αυτό που λες αλλά πρέπει να παραδεχθείς ότι το προφίλ του μέσου Σουηδού ερασιτέχνη απέχει παρασάγγας από αυτό του μέσου Έλληνα ερασιτέχνη. 

 

5 ώρες πριν, highpriest είπε

Αυτό μάλιστα. Είναι εντυπωσιακό.

Ας ελπίσουμε ότι θα μπορέσει να συντηρήσει και να υποστηρίξει κατάλληλα το brand...

 

Τέλος .... SONY δεν είχα ποτέ, και ούτε στο παρελθόν ούτε μέχρι τώρα με ενθουσίαζε για κάτι. 

Έφερε το global shutter όμως ........  Δεν με αφήνει αδιάφορο (Για το μέλλον). 

 

Καλό βράδυ σε όλους. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

 

 

Τέλος .... SONY δεν είχα ποτέ, και ούτε στο παρελθόν ούτε μέχρι τώρα με ενθουσίαζε για κάτι. 

 

Η Sony παρότι εξαιρετικά αξιόλογη, καινοτόμος, με το καλύτερο af της αγοράς και με την μεγαλύτερη ποικιλία φακών και τιμών,  εμένα δεν με τραβηξε ποτέ. Πιθανολογώ κυρίως λόγο εργονομίας και διαταξης μενού. Τα μενού ακουω τα έστρωσαν. Η εργονομία όμως παραμένει ίδια.

Καμιά φορά είναι και τι σου αρέσει να κρατάς, τόσο ώστε να σε παρακινήσει να βγεις έξω να τραβήξεις.
Προσωπικά, δεν νομίζω πως θα ξαναβρω συντομα σε σώμα την εργονομία της G9.  

 

22 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

 

 

Αυτό μάλιστα. Είναι εντυπωσιακό.

Ας ελπίσουμε ότι θα μπορέσει να συντηρήσει και να υποστηρίξει κατάλληλα το brand...

 

 

Λένε θα κρατήσει το brand αυτούσιο.
Αν καταφέρει και δώσει πατέντες και λύσεις απο το ένα brand στο άλλο, και το ανάποδο, θα δούμε πολύ ωραία πράγματα σε υλοποίηση. 

Μέχρι τώρα είναι τριτοτεταρτη στο βίντεο (βάζοντας όλες τις εταιρίες μέσα, ανεξαρτήτως μέγεθος αισθητήρα). 
Έχει δρόμο να καλύψει. Η Ζ9 και Ζ8 είναι σαφώς ολοκληρωμένα υβριδικά σώματα, αλλά δυστυχώς απευθύνονται σε περιορισμένο κοινό. Πρέπει η τεχνολογία να κατρακυλήσει και στα φτηνότερα μοντέλα.

Νομίζω πως ήδη έχω διακρίνει την διαφοροποίηση της στην διάρκεια των ετών προς πιο βιντεοκεντρικές ή έστω υβριδικές κάμερες.
Έχω την Ζ5 αλλά πρόσφατα πήρα και την Ζ30. Η διαφορά χρήσης τεχνολογίας (για βίντεο) στα 4 χρόνια που μεσολαβούν μεταξύ των δύο μοντέλων (αν και διαφορετικών αισθητήρων) είναι εμφανής. Και αν και φοράνε και οι δύο παλιότερους DSLR αισθητήρες, οι υλοποιήσεις στο software με τους νέους επεξεργαστές τις διαφοροποιούν απο τις "προγόνους" τους.
Η Ζ5 όμως, ακόμη και έτσι, χωρίς να θέλω να χρησιμοποιήσω κακές λεξούλες, απλά δεν κάνει για βίντεο. Είναι πολύ πολύ ανεπαρκής. Η Ζ30 απο την άλλη βρίσκεται σε επίπεδο που θεωρώ είναι σε απόσταση αναπνοής απο τις αντίστοιχες Sony και Canon και αυτό λέει πολλά!
Τώρα με την RED ίσως επιταχυνθούν ακόμη περισσότερο κάποιες διαδικασίες στο R&D.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας την έρευνα στην προηγούμενη σελίδα βλέπω στις mirrorless που μπορει να αλλάξει φακός 1η Cannon με πολύ μικρή διαφορά η sony μετά nikon, fuji και panasonic και τέλος οm .

H cannon και η fuji έχουν μεγάλη πίτα στο medical imaging και βγάζουν περισσότερα λεφτά από εκεί παρά απο κάμερες.

Η sony κυρίαρχος 70%+ στους μικρότερους αισθητήρες.
50% περίπου των πωλήσεων της Cannon είναι dslr και compact.

Σε άλλα νέα έδωσε βιντεο η pentax πως θα είναι η νέα της film camera. Vertical format με focus zone.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καινούρια έκδοση snapbridge απο την Nikon

Αντε να δουμε, θα μας δώσει ένα αξιόπιστο remote shooting με αυτή την έκδοση;
Το καλό είναι πως σε αντίθεση με το πρόσφατο NX tether που επικεντρώθηκε να δώσει λειτουργίες στα ακριβότερα μοντέλα, το snapbridge δινει στα μοντέλα βάσης όπως Ζ5, Ζ30 κλπ

https://nikonrumors.com/2024/03/13/nikon-releases-version-2-11-0-of-the-snapbridge-app.aspx/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 07/03/2024 at 18:53, highpriest said:

Δηλαδή θα φτιάχνει πλέον η Nikon σώματα με RF mount;
😅

Επεξ/σία από GQPhDFBI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Δηλαδή θα φτιάχνει πλέον η Nikon σώματα με RF mount;

Μακάρι να γνώριζα την στρατηγική της.
Θεωρώ πως στην παρούσα φάση μάλλον θα συνεχίσει να βγάζει ΚΑΙ με RF mount.
Αν ήμουν στην θέση της απλά θα συμπλήρωνα (για την ώρα) και με Ζ mount, ενώ σιγά σιγά θα απέμπλεκα το RF mount  απο μελλοντικά μοντέλα ή θα έβγαζα και για 3 μεγάλες εταιρίες, προσθέτωντας και την Sony στο παιχνίδι. Τριπλό κέρδος.

Σε τέτοιο επίπεδο εταιριών, δεν προσπαθείς να μικρύνεις την θυγατρική σου αλλά να την μεγαλώσεις.
Γιατι να μην έχει τους χρήστες και των 3 συστημάτων να σκέφτονται την αγορά RED βιντεοκάμερας για μελλοντική αναβάθμιση;  

that's good business 😉 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κίνηση μάτ!
Πρώτος φακός απο οποιαδήποτε εταιρία σε τέτοιο εστιακό εύρος!
Νομίζω πως θα πουλήσει καλά. Ειδικά σε όσους θέλουν να κάνουν όσο το δυνατόν περισσότερα με την μηχανή τους, αλλά θέλουν να τα κάνουν με FF μηχανή και όχι με μια Superzoom bridge!
Ειχαμε μεγάλη γκρίνια οι κάτοχοι Ζ mount για λύσεις σε φακούς, αλλά αυτός τικάρει πολλά απο τα κουτάκια για τους ερασιτέχνες που όταν αναζητούσαν εστιακό εύρος πήγαιναν σε λύσεις μικρότερων αισθητήρων.

 

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 06/03/2024 at 23:52, Jiakometi said:

Το αν τους βγαίνει (στην Canon)  ή όχι φαίνεται από εδώ

global-leading-manufacturers-digital-cameras-market-share-sales-volume

Τέσσερις φορές οι πωλήσεις της Nikon και σχεδόν δύο φορές της Sony.

Αρκετοί από τους αγοραστές είναι επαγγελματίες με σοβαρές απαιτήσεις.

Προσοχή,  Επαγγελματίες φωτογράφοι σε όλους τους τομείς (Σπορ, ρεπορτάζ, wildlife κλπ) και όχι μόνο “επαγγελματίες” (YouTubers κλπ).

Άρα δεν ξέρω πόσοι “στράβωσαν με το εμπάργκο” του RF. Μάλλον όχι πολλοί.

Νομίζω ότι αυτή τη στιγμή, το RF mount, έχει τα πάντα από φακούς, για όλα τα βαλάντια και ανάγκες.

Τυχαίνει να έχω φίλους , που έχουν τη συνήθεια να αγοράζουν φακούς τρίτων κατασκευαστών . Ένας είναι και μέλος εδώ αν και δεν γράφει πολύ συχνά  και  έχει δοκιμάσει  τα τελευταία χρόνια αρκετούς τρίτων κατασκευαστών , τόσο στην προηγούμενη f mount D800 όσο και στην τωρινή του x mount x-s10 . Κανένας δεν δούλεψε απροβλημάτιστα. Όποτε ήθελαν εστίαζαν . Και κανέναν δεν κράτησε  πάνω από 3μηνο . Έφυγαν αμέσως . 

Το RF mount τώρα , Τι έχει ; Από που να ξεκινήσει κανείς ; Συνήθεις ζουμ ; 

Φακούς 24-105mm , έχει 3 για όλα τα βαλάντια και ανάγκες. 

Έχει τον Canon RF 24-105mm f/4-7.1 IS STM , τον Canon RF 24-105mm f/4L IS USM 

και τον μοναδικό Canon RF 24-105MM f/2.8 L IS USM .

Να περιμένει κανείς τι άλλο , από τρίτο κατασκευαστή σε αυτό το εύρος εστιακών αποστάσεων ; 

Δεν υπάρχει τίποτε. Μόνο να μην γράφουν Canon ; Αν δεν του αρέσει το λογότυπο , πάει αλλού. Δεν είναι υπαρκτή ανάγκη, 

Σε 50ρη ; Έχει σε τιμή χώμα τον Canon RF 50mm f/1.8 STM έχει και τον κορυφαίο Canon RF 50mm f/1.2L USM .

Τι άλλο να θέλει κάποιος σε 50ρη ; 

Σε 35mm , έχει εξαρχής τον f/1.8 έρχεται και κορυφαίος επαγγελματικός F/1.2 L,

Πορτραίτο ; Έχει σε f/1.2 δύο φακούς των 85mm , o ένας έχει και defocus για ρυθμιζόμενο bokeh

έχει και τρίτη επιλογή στα 85mm τον οικονομικό f/2.  Να περιμένουμε τι από τρίτο κατασκευαστή ;

Σε επαγγελματικό ζουμ 24-70mm ; Εκτός από τον κλασικό παντού 24-70 f/2.8 έχει και τον μοναδικό 28-70 f/2.  Τι άλλο να ζητήσει κανείς σε pro zoom φακό ;;

 

Ευρυγώνιους ζουμ ;;;; Έχει 15-35mm f/2.8 , άλλον 14-35 f/4 , τον μοναδικό 10-20 f/4 (FULL FRAME) , τον οικονομικο 15-30 f/4.5 - 6.3 vr  . ΠΟΣΟΥΣ ΕΥΡΥΓΩΝΙΟΥΣ ΖΟΥΜ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ;;

Έχει και prime ευρυγώνιους 16mm & 28mm σε f/2.8 και 24mm σε f/1.8 . 

Σε αναμονή είναι και επαγγελματικοί ακριβοί f/1.4 ή f//1.2 . 

Θα περίμενε κανεις τι ακριβώς από τρίτο κατασκευαστή σε wide ; 

Δεν υπάρχει καμία έλλειψη στο mount πιστεύω. 

 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγώ πιστευω πλεον το RF mount ειναι πληρες απο επιλογες. Δεν νομίζω ότι υπαρχει καποιος που θα του ελειπε κατι. 

Παρ' όλα αυτά , οι τιμές των RF φακών αυτη την στιγμή ειναι λίγο εώς πολυ ανεβασμενες σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Δεν υπαρχουν και επιλογές απο 3ους κατασκευαστες για φθηνούς φακους κατηγοριας 150-300ευρώ όπως μερικοί Samyang, Tokina κτλ σε Sony mount.

Ότι πληρώνεις παίρνεις βέβαια, ίσως σε αυτό πονταρει η Canon και οι υπολοιπες εταιρίες που βγάζουν higher end ακριβούς φακους.
Eχει προχωρησει πολυ η τεχνολογια ΚΑΙ στους φακους απο τις εποχες των τελευταιων DSLR. Όχι μόνο στα σωματα.
Νεα βελτιωμενα Designs φακων, coatings, με καλύτερα κρύσταλλα , το Sharpness εχει φτασει σε αλλα επιπεδα γενικα. Λογικό γιατι πλεον απευθύνονται σε enthusiasts και επαγγελματιες. Οι ''υπόλοιποι'' , η μαζα,  ειναι με τα κινητα ...

 

Επισης δεν υπαρχει προς το παρόν μεγαλος αριθμος μεταχειρισμενων RF φακων , σε σημείο να πεφτει η τιμή τους δηλαδη.
Mε τα χρονια πιστευω θα βλεπουμε και χαμηλώτερες τιμές στους μεταχειρισμένους RF φακους

Επεξ/σία από alx301
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alx301 είπε

Επισης δεν υπαρχει προς το παρόν μεγαλος αριθμος μεταχειρισμενων RF φακων , σε σημείο να πεφτει η τιμή τους δηλαδη.
Mε τα χρονια πιστευω θα βλεπουμε και χαμηλώτερες τιμές στους μεταχειρισμένους RF φακους

Αυτό.  +1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...