Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφικές φήμες/ειδήσεις


highpriest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 16/12/2023 at 10:18, CanonTux said:

Συμφωνώ απολύτως και για τους λόγους αυτούς επέλεξα RP αντί για R10 σε πρόσφατη αγορά black Friday. 

Ωραίος, αλλά υπάρχει ειδικό θέμα για αυτό, όπου ο @nickolas όλα τα σφάζει και όλα τα μαχαιρώνει...

Σωστά όλα αυτά καταρχήν, αλλά επειδή παραλείπεις μια παράμετρο, καταλήγουν σε εσφαλμένο συμπέρασμα. 

Για μένα πλέον, μετά από άπειρα reviews που έχω δει-διαβάσει και την αγορά της RP, είναι ξεκάθαρο τι κάνει η Canon.

Οι απλοί φακοί που προσφέρει, όχι οι L, σε FF, έχουν εξαιρετική, καταπληκτική ποιότητα εικόνας και χαμηλό κόστος, και καλύπτουν πλήρως τον ενθουσιώδη χρήστη. Πλέον είναι πολλοί και καλύπτουν όλες τις εστιακές αποστάσεις, σε zoom και prime. Παράλληλα προσφέρει σε τιμές χώμα FF σώματα με μικρό μέγεθος, βλέπε RP,  R8. 

Οι ενθουσιώδεις λοιπόν πάνε εκεί. Οι πλούσιοι ενθουσιώδεις πάνε σε R6 II και L φακούς. Οι επαγγελματίες σε R6 II, R5, R3 και L φακούς. Οι entry level που έρχονται από κινητά πάνε σε R100, R50, R10, ανάλογα την τσέπη τους, για να γλυκαθούν. Δεν πρόκειται να πάρουν δεύτερο φακό, και αν τους κολλήσει το χόμπι, πάνε σε RP, R8, δηλαδή στην κατηγορία ενθουσιώδεις χρήστες. 

Καλημέρα φίλε μου, έχοντας και την RP με 2 prime φακούς R και έχοντας παρακαταθήκη από προηγούμενους EF φακούς, δεν βλέπω την κάλυψη που λες στο R σύστημα, βλέπω τις χαμηλές τιμές σε FF σώματα με περιορισμένες δυνατότητες και μια πολύ ακριβή γκάμα φακών για τα ιδιαίτερα γούστα των ψαγμένων. Το σύστημα σε εξαναγκάζει για πιο ακριβές αγορές (και σε σώμα και σε φακό) έτσι όπως είναι κατακερματισμένο. Συγκρίνω με τις επιλογές φακών που έπαιζαν σε EF/EFS και από τρίτους όπου υπήρχαν καλές επιλογές σε οπτικά με πολύ καλές τιμές στο παρελθόν (και εδώ καθυστέρηση και εμπλοκή απο κάνον). Βλέπω ξεκάθαρα: Α. το hype προς fuji και δεν μπορώ να μην συγκρίνω τιμές όταν η fuji προσφέρει φακούς 1.2, 1.4 και δεν κάνουν μια περιουσία, Β. την κατακόρυφη διαφήμιση, αύξηση πωλήσεων και την συνεχή τροφοδότηση στην αγορά από νέες εταιρίες φθηνών φακών prime manual focus.

Οι entry level χρήστες που έρχονται από κινητά σιγά μην πάνε σε R100, R50. Θα πρέπει να έχουν κινητά ανύπαρκτα σε δυνατότητα κάμερας. Εξάλλου τα κινητά με κάμερες που αγοράζει ο κόσμος αντικαθρεπτίζει την ενθουσιώδη κατηγορία χρηστών που βγάζουν και καταναλώνουν την φωτογραφία σήμερα. Η κάνον είναι πρώτη και μπορεί να κάνει ότι θέλει, αυτή την στιγμή τροφοδοτεί την αγορά με πολλά σώματα και ενώ χάνει σε πωλήσεις (γιατί όλοι χάνουν) θα πρέπει να πληρώσει τους εργαζομένους της, τους προμηθευτές, τους διευθυντές κλπ. τα ίδια λεφτά. Σε κάποιες περιοχές επειδή ο μέσος μισθός είναι 3000/4000/5000 το μήνα μπορεί η ενθουσιώδης αγορά που αποτελεί μειονότητα να μην έχει πρόβλημα να τροφοδοτήσει τις ανάγκες της. Σε άλλες περιοχές όμως μειωμένες έως ανύπαρκτες πωλήσεις. Κάποτε η κάνον αποτελούσε την χρυσή τομή σε τιμές / ευκολία μενού / colour science / διαθεσιμότητα τρίτων κατασκευαστών σε φακούς. Δεν βλέπω πραγματικά το λόγο να κάτσει σήμερα κάποιος σε κανον πέρα του να έχουν μείνει φακοί ή να είναι εξοικειωμένος με το μενού. Προσωπική άποψη τα παραπάνω. 

Επεξ/σία από hyperlost
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

38 λεπτά πριν, hyperlost είπε

Καλημέρα φίλε μου, έχοντας και την RP με 2 prime φακούς R και έχοντας παρακαταθήκη από προηγούμενους EF φακούς, δεν βλέπω την κάλυψη που λες στο R σύστημα, βλέπω τις χαμηλές τιμές σε FF σώματα με περιορισμένες δυνατότητες και μια πολύ ακριβή γκάμα φακών για τα ιδιαίτερα γούστα των ψαγμένων. Το σύστημα σε εξαναγκάζει για πιο ακριβές αγορές (και σε σώμα και σε φακό) έτσι όπως είναι κατακερματισμένο. Συγκρίνω με τις επιλογές φακών που έπαιζαν σε EF/EFS και από τρίτους όπου υπήρχαν καλές επιλογές σε οπτικά με πολύ καλές τιμές στο παρελθόν (και εδώ καθυστέρηση και εμπλοκή απο κάνον). Βλέπω ξεκάθαρα: Α. το hype προς fuji και δεν μπορώ να μην συγκρίνω τιμές όταν η fuji προσφέρει φακούς 1.2, 1.4 και δεν κάνουν μια περιουσία, Β. την κατακόρυφη διαφήμιση, αύξηση πωλήσεων και την συνεχή τροφοδότηση στην αγορά από νέες εταιρίες φθηνών φακών prime manual focus.

Οι entry level χρήστες που έρχονται από κινητά σιγά μην πάνε σε R100, R50. Θα πρέπει να έχουν κινητά ανύπαρκτα σε δυνατότητα κάμερας. Εξάλλου τα κινητά με κάμερες που αγοράζει ο κόσμος αντικαθρεπτίζει την ενθουσιώδη κατηγορία χρηστών που βγάζουν και καταναλώνουν την φωτογραφία σήμερα. Η κάνον είναι πρώτη και μπορεί να κάνει ότι θέλει, αυτή την στιγμή τροφοδοτεί την αγορά με πολλά σώματα και ενώ χάνει σε πωλήσεις (γιατί όλοι χάνουν) θα πρέπει να πληρώσει τους εργαζομένους της, τους προμηθευτές, τους διευθυντές κλπ. τα ίδια λεφτά. Σε κάποιες περιοχές επειδή ο μέσος μισθός είναι 3000/4000/5000 το μήνα μπορεί η ενθουσιώδης αγορά που αποτελεί μειονότητα να μην έχει πρόβλημα να τροφοδοτήσει τις ανάγκες της. Σε άλλες περιοχές όμως μειωμένες έως ανύπαρκτες πωλήσεις. Κάποτε η κάνον αποτελούσε την χρυσή τομή σε τιμές / ευκολία μενού / colour science / διαθεσιμότητα τρίτων κατασκευαστών σε φακούς. Δεν βλέπω πραγματικά το λόγο να κάτσει σήμερα κάποιος σε κανον πέρα του να έχουν μείνει φακοί ή να είναι εξοικειωμένος με το μενού. Προσωπική άποψη τα παραπάνω. 

Χμμμ ναι και όχι θα έλεγα, χάριν συζήτησης πάντα :P . 

Σενάριο 1ο :  landscape και γενικά περίπτώσεις που χρειάζονται κλειστά διαφράγματα - μεγάλο βάθος πεδίου. Να πω την αλήθεια θα διάλεγα Canon γιατί υπάρχουν οι 
RF 15-30mm f/4.5-6.3 και RF 100-400mm f/5.6-8 που προσωπικά τους θεωρώ οικονομικούς για την εποχή που είμαστε. Η Nikon δεν έχει αντίστοιχους σε κόστος, η Sony γενικά ναι αλλά δε μου κάνει κλικ.

Σενάριο 2ο : σταθεροί φακοί, ανοιχτά διαφράγματα και γενικά το αντίθετο με το παραπάνω. Δε θα επέλεγα σίγουρα Canon γιατί οι φθηνότεροι σταθεροί που έχει δε με τρελαίνουν από οποιαδήποτε άποψη συγκριτικά με τις επιλογές σε Nikon, Sony και σίγουρα δε θα έδινα τα χρήματα που ζητάει για τους γρηγορότερους σταθερούς. 

Οπότε για μένα έχει να κάνει και με το τι θέλει να κάνει κάποιος και σε τι χρήματα. Στο σενάριο του "ασχολούμαι με λίγο απ΄ όλα θέλω και σταθερούς και ζουμ" η Sony εξακολουθεί να είναι η ασφαλής επιλογή ως προς τις επιλογές φακών.  Μεταξύ των τριών θα επέλεγα μάλλον Nikon γιατί θεωρώ πως μπορώ να επωμιστώ το κόστος των φακών και ανάμεσα στις 3 τους είναι αυτή που μου αρέσει περισσότερο ως προς το τι έχω δει ως τώρα σαν αποτέλεσμα εικόνας.

Δεν αναφέρω τη Fujifilm γιατί είναι crop και οκ μερικοί τα διαχωρίζουν καθότι θεωρούν πως αν δεν είναι FF δεν είναι καν μηχανή. Σα χρήστης - αποκλειστικά - Fujifilm πάντως θα πω πως οι τιμές ειδικά των καινούργιων φακών στην Ελλάδα είναι ελαφρώς υπερβολικές αν αναλογιστεί κάποιος πως εδώ δε γίνονται και ποτέ εκπτώσεις. Μεμονωμένο αλλά τρανταχτό παράδειγμα ο XF 33mm f/1.4 - τον οποίο και έχω - στα 900 ευρώ και ο Nikon Z 50mm f/1.8 ο οποίος πλέον είναι μάλλον μόνιμα στα 529 ευρώ. Αναγνωρίζω τις κατασκευαστικές διαφορές κλπ κλπ αλλά η διαφορά τιμής είναι τεράστια. Ωστόσο, φυσικά υπάρχουν και φθηνότερες - μικρότερες επιλογές που κάνουν τη δουλειά μια χαρά.

Εντούτοις, επειδή έχω χρησιμοποιήσει/πιάσει σε εκθέσεις και από φίλους μηχανές και φακούς και των 3 παραπάνω εταιριών δε θα διάλεγα κάποια από αυτές αντί των Fujifilm μου συμπεριλαμβανομένης και της Nikon ZF. Δεν είμαι επαγγελματίας, οπότε όλα τα παραπάνω είναι καθαρά από ερασιτεχνική σκοπιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω παραπάνω έχει να κάνει το τι τραβάει ο καθένας, αλλά και πόσο ερασιτεχνικά ή επαγγελματικά το βλέπει.
Κι αυτό επειδή όταν μιλάμε για νορμάλ χρηματικά ποσά, πάντα θα πρέπει να κάνεις κάποιους συμβιβασμούς.
Ενας/Μια ερασιτέχνης φυσιολάτρης πχ που τραβάει πουλιά, και έχει να διαθέσει στο σύνολο περίπου 2000 ευρώ, θα είναι πολύ καλύτερα αν σπάσει αυτά τα χρήματα σε μια high end Μ4/3 με πολλά fps και έναν καλό τηλεφακό, απο το να πάρει μια mid level APS-C με έναν mid-low level φακό ή ακόμη χειρότερα μια entry level FF με έναν kit φακό. Θα μάθει γρηγορότερα, αλλά κυρίως δεν θα απογοητευτεί επειδή η μηχανή δεν θα διαθέτει τα απαραίτητα features. Μπορεί να απογοητευτεί απο την ποιότητα εικόνας σε σχέση με μια FF, αλλά εκεί πλέον θα ξέρει τι ψάχνει στην επόμενη του μηχανή.

Το παν είναι αυτός/'η που θα προβεί σε τέτοιες αγορές:
1. Να ξέρει τι θέλει να βγάζει
2. Να έχει επιλέξει το σύστημα που οι φακοί του αντέχονται οικονομικά για αυτό που θέλει να κάνει, αλλά δίνουν και ένα αποδεκτό αποτέλεσμα (για αυτόν/αυτήν)
3. Να ξέρει που μπορεί να φτάσει το budget σε βάθος χρήσης και όχι μονο για την πρώτη αγορά μηχανής με κιτ φακό

Τώρα για την Canon που αναφέρθηκε πιο πάνω, τι να πει κανείς;
Κλειστό σύστημα πλέον, με μόνο ΟΕΜ φακούς. Θέλει να γίνει η apple των φωτογραφικών μηχανών.
Για εμένα αυτό ήταν απωθητικό και κατα την μετάβαση μου σε FF δεν την επέλεξα αλλά πήγα προς Nikon μεριά (αφου είδα πως υπάρχουν λύσεις για τα εστιακά μήκη που θέλω, έστω και απο τρίτους κατασκευαστές). Άλλους δεν τους πειράζει και προχωράνε με Canon, και καλά κάνουν. Δεν το έκανε τυχαία αυτό η Canon. Το ζύγισε και επειδή είχε τεχνογνωσία σε πολλά περιφερειακά κομμάτια, μπορούσε να το κάνει. Δεν είναι τυχαίο πως είναι η πρώτη επιλογή των επαγγελματιών.
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, hyperlost είπε

Καλημέρα φίλε μου, έχοντας και την RP με 2 prime φακούς R και έχοντας παρακαταθήκη από προηγούμενους EF φακούς, δεν βλέπω την κάλυψη που λες στο R σύστημα, βλέπω τις χαμηλές τιμές σε FF σώματα με περιορισμένες δυνατότητες και μια πολύ ακριβή γκάμα φακών για τα ιδιαίτερα γούστα των ψαγμένων. Το σύστημα σε εξαναγκάζει για πιο ακριβές αγορές (και σε σώμα και σε φακό) έτσι όπως είναι κατακερματισμένο. Συγκρίνω με τις επιλογές φακών που έπαιζαν σε EF/EFS και από τρίτους όπου υπήρχαν καλές επιλογές σε οπτικά με πολύ καλές τιμές στο παρελθόν (και εδώ καθυστέρηση και εμπλοκή απο κάνον). Βλέπω ξεκάθαρα: Α. το hype προς fuji και δεν μπορώ να μην συγκρίνω τιμές όταν η fuji προσφέρει φακούς 1.2, 1.4 και δεν κάνουν μια περιουσία, Β. την κατακόρυφη διαφήμιση, αύξηση πωλήσεων και την συνεχή τροφοδότηση στην αγορά από νέες εταιρίες φθηνών φακών prime manual focus.

Οι entry level χρήστες που έρχονται από κινητά σιγά μην πάνε σε R100, R50. Θα πρέπει να έχουν κινητά ανύπαρκτα σε δυνατότητα κάμερας. Εξάλλου τα κινητά με κάμερες που αγοράζει ο κόσμος αντικαθρεπτίζει την ενθουσιώδη κατηγορία χρηστών που βγάζουν και καταναλώνουν την φωτογραφία σήμερα. Η κάνον είναι πρώτη και μπορεί να κάνει ότι θέλει, αυτή την στιγμή τροφοδοτεί την αγορά με πολλά σώματα και ενώ χάνει σε πωλήσεις (γιατί όλοι χάνουν) θα πρέπει να πληρώσει τους εργαζομένους της, τους προμηθευτές, τους διευθυντές κλπ. τα ίδια λεφτά. Σε κάποιες περιοχές επειδή ο μέσος μισθός είναι 3000/4000/5000 το μήνα μπορεί η ενθουσιώδης αγορά που αποτελεί μειονότητα να μην έχει πρόβλημα να τροφοδοτήσει τις ανάγκες της. Σε άλλες περιοχές όμως μειωμένες έως ανύπαρκτες πωλήσεις. Κάποτε η κάνον αποτελούσε την χρυσή τομή σε τιμές / ευκολία μενού / colour science / διαθεσιμότητα τρίτων κατασκευαστών σε φακούς. Δεν βλέπω πραγματικά το λόγο να κάτσει σήμερα κάποιος σε κανον πέρα του να έχουν μείνει φακοί ή να είναι εξοικειωμένος με το μενού. Προσωπική άποψη τα παραπάνω. 

Καλησπέρα φίλε μου, όπως πάντα προσωπική άποψη και εγώ. Δε συμφωνώ μαζί σου, καταρχήν δε μπορούμε να συγκρίνουμε κροπ με FF, όσο και αν δεν το παραδέχονται οι οπαδοί των κροπ, διαφορά υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει. Σου το λέω εγώ που έχω ολόκληρο σύστημα βασισμένο στην 80D, δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναπάρω κροπ, και όταν η 80D χαλάσει θα πάω μόνο σε FF.

Στους 1,2, 1,4 φακούς δεν κοιτάμει μόνο τη φωτεινότητα, κοιτάμε και το μέγεθος αισθητήρα  σε συνδυασμό με τα mm. Το 1,4 σε κροπ δεν είναι το ίδιο με το 1,4 σε FF όσον αφορά στο βάθος πεδίου. Δηλαδή προσωπικά η φωτεινότητα εμένα δε μου φτάνει, θέλω και το βάθος πεδίου της FF, άρα και από εδώ άκυρο οι κροπ.

Εμένα η Canon με καλύπτει απόλυτα, το color science, το μενού, η ευκολία χειρισμού, η λαβή των μηχανών, για μένα είναι άριστα. Την άποψή μου για τις FF Canon την είπα στο ποστ που με έκανες παράθεση, οι φθηνοί FF φακοί που έχει πλέον εμένα μου φαίνονται πλήρης γκάμα, εγώ σε αναβάθμιση FF σε Canon θα πάω, είτε στην R8 είτε στην R6 II. Αν αναρωτιέσαι για την RP, για δώρο την πήρα και τη δοκίμασα εκτενώς πριν τη δώσω. Κροπ δε θέλω ούτε να ακούσω πλέον.

EDIT: Α και κάτι άλλο, είναι αστείο να συγκρίνουμε κινητά με μηχανές και να λέμε ενθουσιώδης χρήση φωτογραφίας με κινητά. Μα εντελώς αστείο. Οι φωτογραφίες των ναυαρχίδων κινητών είναι σκουπίδια μπροστά στην ποιότητα εικόνας της R50. Δεν έχει νόημα να κάνουμε τέτοια κουβέντα, υπάρχει νήμα εδώ  σχετικά, DSLR vs κινητά, διάβασέ το να διασκεδάσεις. Ελπίζω να μην κοιτάς τις φωτογραφίες σε οθόνες κινητών ή σε τηλεοράσεις και να έχεις από εκεί μόνο άποψη, αν είναι έτσι δεν έχεις αντιληφθεί την αξία των φωτογραφιών από τις μηχανές.

 

Επεξ/σία από CanonTux
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, CanonTux said:

Καλησπέρα φίλε μου, όπως πάντα προσωπική άποψη και εγώ. Δε συμφωνώ μαζί σου, καταρχήν δε μπορούμε να συγκρίνουμε κροπ με FF, όσο και αν δεν το παραδέχονται οι οπαδοί των κροπ, διαφορά υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει. Σου το λέω εγώ που έχω ολόκληρο σύστημα βασισμένο στην 80D, δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναπάρω κροπ, και όταν η 80D χαλάσει θα πάω μόνο σε FF.

Στους 1,2, 1,4 φακούς δεν κοιτάμει μόνο τη φωτεινότητα, κοιτάμε και το μέγεθος αισθητήρα  σε συνδυασμό με τα mm. Το 1,4 σε κροπ δεν είναι το ίδιο με το 1,4 σε FF όσον αφορά στο βάθος πεδίου. Δηλαδή προσωπικά η φωτεινότητα εμένα δε μου φτάνει, θέλω και το βάθος πεδίου της FF, άρα και από εδώ άκυρο οι κροπ.

Εμένα η Canon με καλύπτει απόλυτα, το color science, το μενού, η ευκολία χειρισμού, η λαβή των μηχανών, για μένα είναι άριστα. Την άποψή μου για τις FF Canon την είπα στο ποστ που με έκανες παράθεση, οι φθηνοί FF φακοί που έχει πλέον εμένα μου φαίνονται πλήρης γκάμα, εγώ σε αναβάθμιση FF σε Canon θα πάω, είτε στην R8 είτε στην R6 II. Αν αναρωτιέσαι για την RP, για δώρο την πήρα και τη δοκίμασα εκτενώς πριν τη δώσω. Κροπ δε θέλω ούτε να ακούσω πλέον.

EDIT: Α και κάτι άλλο, είναι αστείο να συγκρίνουμε κινητά με μηχανές και να λέμε ενθουσιώδης χρήση φωτογραφίας με κινητά. Μα εντελώς αστείο. Οι φωτογραφίες των ναυαρχίδων κινητών είναι σκουπίδια μπροστά στην ποιότητα εικόνας της R50. Δεν έχει νόημα να κάνουμε τέτοια κουβέντα, υπάρχει νήμα εδώ  σχετικά, DSLR vs κινητά, διάβασέ το να διασκεδάσεις. Ελπίζω να μην κοιτάς τις φωτογραφίες σε οθόνες κινητών ή σε τηλεοράσεις και να έχεις από εκεί μόνο άποψη, αν είναι έτσι δεν έχεις αντιληφθεί την αξία των φωτογραφιών από τις μηχανές.

 

Δεν ανέφερα ισοδύναμα για να μην μπλεχτούμε σε ατελείωτο loop. Για το ισοδύναμο βάθος πεδίου και την θολούρα out of focus / bokeh υπάρχουν άπειρα συγκριτικά με εικόνες από ξένα σαιτ για το βάθος πεδίου, δεν συγκρίνεις 1.2 crop με 1.2 FF, αλλά για μένα που έχω canon FF σώμα με φακούς RF f1.8 υπάρχουν εναλλακτικές σε κροπ με f1.2 κροπ όπου παίρνεις την ίδια θολούρα πίσω σε ή βρίσκεις παρόμοια με ισοδύναμα mm και αν βάλεις και την συνολική τιμή του συστήματος και την πιθανότητα αγοράς άλλων φακών τότε ναι πρέπει να ελέγξεις από πριν τι θέλεις. Στην κανον αυτή την στιγμή το σύνολο των FF πάει για RF 50mm f1.8 και για RF 35 f1.8. Μετά ο 24mm f1.8 ξεφεύγει σε τιμή και αρχίζει να έχει θέματα με vignetting και distortion, ενώ ο αντίστοιχος RF 16mm έχει ακόμα χειρότερο θέμα επομένως έχεις πάντα ενεργοποιημένα τα in camera correctios σε αυτούς τους δύο και δέχεσαι το κροπ των διορθώσεων για να μην χάνεις χρόνο σε επεξεργασία μετά (...λέγε με επεξεργασία κινητού). Το θεωρώ μειονέκτημα ειδικά για την τιμή του 24mm f1.8. Δεν μπορώ να δικαιολογήσω τα λεφτά για χόμπι σε RF f1.2 όπου ισοδύναμο f θα ήταν f0.8 σε κροπ. Εχω φακούς EF 1.4 και δεν πρόκειται να αλλάξω αφού λειτουργούνε καλά με αντάπτορα EF - RF.  Όπως έγραψα και πριν ότι πληρώνεις στην κάνον τώρα παίρνεις, όπως είναι κατακερματισμένο το σύστημα. Συγκρίνω άμεσα την RP με 77d που είναι πιο παλιό σώμα κροπ και δεν είδα μεγάλες διαφορές κατά την επεξεργασία σε Lightroom, πράγμα που έλεγξα και είδα ότι δεν έχει μεγάλο δυναμικό εύρος τελικά η RP. Για την ακρίβεια τα διαθέσιμα συγκριτικά δίνουν μεγαλύτερο δυναμικό εύρος στην 77d. Αν η Κανον ήθελε δεν θα το άφηνε έτσι, όμως το έκανε. Κάπως πρέπει να πουλήσουν και οι πιο ακριβές FF. Γενικά αυτό που λέω είναι ότι δεν είναι τέλειο το κάθε σύστημα και ότι πρέπει να δοκιμάζει κάποιος αν μπορεί όλες τις ενναλακτικές ώστε να έχει μια εμπεριστατωμένη ιδέα. Το FF vs crop vs mft ανάλογα με την ανάγκη σου μπορεί να σε φέρει και στα mft, αν δεν δοκιμάσεις δεν θα ξέρεις. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλή χρονιά στο Θέμα και ξεκινάω με τα νέα της αγαπημένης μου (όχι τόσο στο πορτοφόλι) fuji.
Νέος φακός από Voigtlander για Fuji. Φέτος η εταιρεία λέγεται θα ανακοινώσει 3 νέες κάμερες

  1. Την x100vi
  2. Μια νέα medium format
  3. Ακόμα μία μάλλον την xpro-4 η την συνέχεια της x-e4. Πιθανόν από αυτές τις 2 σειρές να παραμείνει μόνο η μία.

Η tamron θα βγάλει 6 νέους φακούς φέτος, 3 για aps-c με βάση τις πατέντες.

Ai από νέα εταιρεία για Oem κινητών τηλεφώνων. Δουλεύει σαν Dxopure raw όσο είδα αλλά στο κάνει με το που τραβήξεις  την φώτο. Μακάρι για εμένα να έρθει και στις κάμερες για να μην χρειάζεται να το κάνουμε μετά.
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Κάβουρας said:

Καλή χρονιά στο Θέμα και ξεκινάω με τα νέα της αγαπημένης μου (όχι τόσο στο πορτοφόλι) fuji.
Νέος φακός από Voigtlander για Fuji. Φέτος η εταιρεία λέγεται θα ανακοινώσει 3 νέες κάμερες

  1. Την x100vi
  2. Μια νέα medium format
  3. Ακόμα μία μάλλον την xpro-4 η την συνέχεια της x-e4. Πιθανόν από αυτές τις 2 σειρές να παραμείνει μόνο η μία.

Η tamron θα βγάλει 6 νέους φακούς φέτος, 3 για aps-c με βάση τις πατέντες.

Ai από νέα εταιρεία για Oem κινητών τηλεφώνων. Δουλεύει σαν Dxopure raw όσο είδα αλλά στο κάνει με το που τραβήξεις  την φώτο. Μακάρι για εμένα να έρθει και στις κάμερες για να μην χρειάζεται να το κάνουμε μετά.
 

 

  1. Το μόνο σίγουρο από αυτά που γράφονται, εφόσον υπάρχει επίσημο teaser. Απλά ελπίζω σε καλή παραγωγή αυτή τη φορά...
  2. GFX100SII φαντάζομαι και ελπίζω. Να ρίξει αρκετά τις τιμές σε μεταχειρισμένες 100S.
  3. Χ-Pro 4 και X-E4; Πρώτη φορά ακούω κάτι για X-E4 για τη ερχόμενη εκδήλωση. Αλλά για να δούμε γιατί η Ε3 ήταν αρκετά δημοφιλής. Το μόνο που εύχομαι, είναι να σταματήσουν το ινοβέσιο που έκαναν στις X-Pro 3 με τη LCD. Πολύ μεγάλη σχεδιαστική αποτυχία...

Προσωπικά θέλω να δω - ιδίως από κοντά - Nikon Z6III. Εάν η Zf είναι η Z6III σε άλλο σασί όπως λέγεται, τότε θα είναι μπόμπα.
Ακόμη, εάν η Sony A7V βγει φέτος και εάν θα έχει το νέο 44αρη "στάνταρτ" αισθητήρα.

Τέλος εάν ο φαντομάς-Pentax K-1 III έχει επίσημη ανακοίνωση (εδώ γελάμε και κλαίμε...). 😄😪

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η νέα Sony με το global shutter 7200€ στην Ελλάδα .Τρέξτε να προλάβετε  κόσμε.
 

Η Pentax ξέρουμε δουλεύει στην Pentax K1-III και σε μια κάμερα φιλμ. Οι παππούδες του φόρουμ θα ξετρελαθούνε (δυστυχώς η τσέπη τους ούτε για μεταχειρισμένη σοβιετική κάμερα δεν είναι).  Έχει ανεβάσει πολλά βιντεάκια teaser στο YouTube.
 

Ricoh grIv είναι στην φάση της σχεδίασης λεγεται μάλλον πάει για 2025+. 
 

Οσο για το 3. Κομμένη μάλλον η σειρά x-e4 με την x pro 4 να παίρνει χαρακτηριστικά της. Εγώ θα ήθελα οθόνη λειτουργική όταν το επιλέξεις αλλά μικρή όταν νιωσεις χίπης . Γιατί αυτή η lcd δεν μπορούσες να τραβήξεις σαν άνθρωπος όταν το ήθελες. 

Αλλά να σου  πω την αλήθεια πλέον μια κάμερα με καλή συνδεσιμότητα με υπολογιστή και φορητές συσκευές θέλω. Να μην τραβάω τα βυζιά μου να κάνω μια δουλειά . 
 

Πολλές οι φήμες για Nikon z6Iii μακάρι να μην βγει μάπα το καρπούζι . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Κάβουρας είπε


 

Πολλές οι φήμες για Nikon z6Iii μακάρι να μην βγει μάπα το καρπούζι . 

Μας γάνιασε αυτή η Νικον όμως μέχρι να την παρουσιάσει!
Αντε να βγει! 

Μάπα αποκλείεται να είναι.
Στην χειρότερη θα είναι μια Zf με άλλο σασί για καλύτερο grip, και ίσως 1-2 χαρακτηριστικά περισσότερα που θα αφορούν καθαρά θέμα firmware που αναβαθμίζεται εύκολα.
Στην καλύτερη θα έχει ενσωματώσει πολλές ή όλες απο τις φήμες που ακούγονται.

Δυστυχώς δεν νομίζω να πάει στα 33 μεγαπίξελ, όμως αν δώσει όσα διαβάζω δεξιά και αριστερά προσωπικά είμαι ευχαριστημένος.
Θα εξαρτηθεί και σε τι τιμή θα βγει. Οι 2 προηγούμενες γενιές ξεκίνησαν κοντά στα 2000 ευρώ. Εκεί θεωρώ είναι μια καλή πρόταση. Αν την δώσουν πιο ψηλά ίσως υπάρξει πρόβλημα (και λόγο του ανταγωνισμού)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ορίστε …..

Ανοίγει το RF mount της Canon για τρίτους κατασκευαστές …..

Φαγωθήκατε ….. !!!!!!

 

Υ.Γ. Περιμένω με πολύ ενδιαφέρον τις υλοποιήσεις της Tamron. 

Επεξ/σία από Jiakometi
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Jiakometi είπε

Ορίστε …..

Ανοίγει το RF mount της Canon για τρίτους κατασκευαστές …..

Φαγωθήκατε ….. !!!!!!

 

Υ.Γ. Περιμένω με πολύ ενδιαφέρον τις υλοποιήσεις της Tamron. 

Διαβάζοντας την είδηση, δεν συμμερίζομαι τον ενθουσιασμό σου

Λέει απλά πως η Canon είναι ανοικτή σε request απο εταιρίες που θα ενδιαφερθούν να φτιάξουν φακούς στο RF mount, και πως αφου γίνουν τα requests, θα καθίσουν κάτω να συζητήσουν για τι είδους φακούς θα δώσουν το Ok. Θα το εξετάζουν case by case.

Μακάρι να διαψευστώ, αλλά δεν νομίζω πως οι χρήστες Canon θα δουν εναλλακτικές προτάσεις σε οικονομικότερες τιμές και σε εστιακά μήκη που είναι άκρως εμπορικά, τουλάχιστον στο άμεσο προσεχές διάστημα. Ίσως σε 1-2 χρόνια να δούμε κάποιον εξειδικευμένης χρήσης φακό/φακούς σε τύπο που δεν έχει λογική στην ίδια την canon να προχωρήσει με το R&D. Πιθανόν κάποιον αναμορφικο , ή σινεματικό, ή κάτι που ήδη υπάρχει σε άλλο mount και απλά θα εφαρμοστεί στο RF mount. 

Πιστεύω πως για να δούμε φακό σε κλασικά μήκη όπως 35άρη, 50άρη. 85άρη, κάποιον μάκρο, κάποιον οικονομικό τηλεφακό απο τρίτη εταιρία για το RF mount, έχουμε μπροστά μας σίγουρα 2-3 χρόνια αν όχι παραπάνω.

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 19/12/2023 at 10:24, hyperlost said:

 Βλέπω ξεκάθαρα: Α. το hype προς fuji και δεν μπορώ να μην συγκρίνω τιμές όταν η fuji προσφέρει φακούς 1.2, 1.4 και δεν κάνουν μια περιουσία

Αντίστοιχα το rf mount έχει κάμποσους γρήγορους φακούς 1.8 που δεν κάνουν μία περιουσία. 

16mm f/2.8

24mm f/1.8 που έχει και vr

28mm f/2.8 

35mm f/1.8

50mm f/1.8

85mm f/2

Σύγκριση με το x mount της fuji , που είναι crop , δεν είναι απόλυτα εφικτή.

Αν δεις και η fuji στο medium format gf mount , τι χρεώνει σε prime πχ  23mm f/4 κάνει 3 χιλιάρικα. 

Συνολικά δεν λες λίγους τους φακούς του συστήματος αν τους δεις στο σύνολο .

https://www.canon-europe.com/lenses/rf-rfs-lenses/

10 hours ago, Jiakometi said:

Ορίστε …..

Ανοίγει το RF mount της Canon για τρίτους κατασκευαστές …..

Φαγωθήκατε ….. !!!!!!

 

Υ.Γ. Περιμένω με πολύ ενδιαφέρον τις υλοποιήσεις της Tamron. 

Σε x mount φίλος και μέλος , μόλις δοκίμασε τον 18 - 300 , τον πούλησε. Για full frame all round, υπάρχει ο 24-240. 

Τέτοιοι φακοί all round , πάντα ήταν χρήσιμοι κι ας μη γράφονται καλά λόγια για αυτούς από τους internet photographers.  Βλέπουμε ότι πολλοί κατασκευαστές βγάζουν τέτοιους φακούς, όπως τις τελευταίες μέρες και η panasonic, για τη full frame ακάθρεπτη , τον 28-200 που κι αυτός , φυσιολογικά, δεν είνα ultra φωτεινός, είναι f/4 - 7.1 .

Νομίζω ότι ουσιαστικές ελλείψεις δεν υπάρχουν , που να περιμένουν να καλυφθούν από τρίτους. Μη θεωρούμε και φακούς που εμπορικά δεν τράβηξαν και είχαν βγει στο παρελθόν για τις crop dslr , απαραίτητους να βγουν και στις mirrorless . Οι πραγματικές ανάγκες, πιστεύω καλύπτονται . Χωρίς να ξεχνάμε, ότι εξεζητημένα οπτικά, πάντα ήταν ακριβά , όπως οι ζουμ f/2.8 , τηλεφακοί 500mm f/5.6 ή γρηγορότεροι , μάκρο 180mm και 200mm  κτλ .

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, highpriest είπε

Διαβάζοντας την είδηση, δεν συμμερίζομαι τον ενθουσιασμό σου

Λέει απλά πως η Canon είναι ανοικτή σε request απο εταιρίες που θα ενδιαφερθούν να φτιάξουν φακούς στο RF mount, και πως αφου γίνουν τα requests, θα καθίσουν κάτω να συζητήσουν για τι είδους φακούς θα δώσουν το Ok. Θα το εξετάζουν case by case.

Μακάρι να διαψευστώ, αλλά δεν νομίζω πως οι χρήστες Canon θα δουν εναλλακτικές προτάσεις σε οικονομικότερες τιμές και σε εστιακά μήκη που είναι άκρως εμπορικά, τουλάχιστον στο άμεσο προσεχές διάστημα. Ίσως σε 1-2 χρόνια να δούμε κάποιον εξειδικευμένης χρήσης φακό/φακούς σε τύπο που δεν έχει λογική στην ίδια την canon να προχωρήσει με το R&D. Πιθανόν κάποιον αναμορφικο , ή σινεματικό, ή κάτι που ήδη υπάρχει σε άλλο mount και απλά θα εφαρμοστεί στο RF mount. 

Πιστεύω πως για να δούμε φακό σε κλασικά μήκη όπως 35άρη, 50άρη. 85άρη, κάποιον μάκρο, κάποιον οικονομικό τηλεφακό απο τρίτη εταιρία για το RF mount, έχουμε μπροστά μας σίγουρα 2-3 χρόνια αν όχι παραπάνω.

Δεν διαφωνώ σε πολλά από από αυτά που αναφερεις... Άλλωστε το post μου έγινε και για λόγους χιούμορ.

Όμως 

  •  οι φακοί είναι ένα κομμάτι του εξοπλισμού που έχει αρκετά χρόνια στα χέρια του χρήστη - φωτογράφου,
  • η Canon, όπως όλες οι εταιρίες θέλει να έχεις νέες πωλήσεις συνεχώς,

"ανοιγει" το mount , ώστε με την είσοδο και τρίτων κατασκευαστών σε φακούς με (συνήθως) μικρότερο κόστος από τους δικούς της να έλθουν νέοι αγοραστές αυξάνοντας έτσι τις πωλήσεις σωμάτων.  Ο πρωταρχικός λόγος. 

Κράτησε "κλειστό" το mount για μερικά χρόνια για να δημιουργήσει μία κρίσιμη μάζα δικών της φακών στην αγορά και τώρα το ανοίγει για να (και θα) προσελκύσει ακόμη περισσότερους χρήστες.  

Όσο για τον χρόνο υλοποίησης,  δεν νομίζω να είναι τόσο μεγάλος για τον εξής απλό λόγο.  Οι φακοί υπάρχουν.  Η φλάντζα του mount  με τις επαφές θα χρειαστεί να αλλάξει μόνο.  Όπως έχει κατα καιρούς με κυκλοφορούντες φακούς.

Παράδειγμα ο Tamron SP 70-200mm f/2.8 Di VC USD G2 σε F  και σε EF  mount. Οι φακοι είναι πανομοιότυποι μέχρι  την τελευταία βίδα εκτός του flange.  

Το "κατα περίπτωση" ναι μεν αναφέρθηκε, αλλά δεν νομίζω ότι θα έχει ιδιαίτερη, πρακτικά σημασία. 

 

EDIT: Το ότι παραπάνω μιλάω για υπάρχοντες φακούς αυτό δεν σημαίνει ότι, τουλάχιστο οι "μεγάλοι" τρίτοι κατασκευαστές (Tamron, Sigma) δεν θα βγάλουν νέα μοντέλα.....  Και ναι, αυτό θα πάρει κάποιο χρόνο για R&D. .....

Επεξ/σία από Jiakometi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Jiakometi είπε

Δεν διαφωνώ σε πολλά από από αυτά που αναφερεις... Άλλωστε το post μου έγινε και για λόγους χιούμορ.

Όμως 

  •  οι φακοί είναι ένα κομμάτι του εξοπλισμού που έχει αρκετά χρόνια στα χέρια του χρήστη - φωτογράφου,
  • η Canon, όπως όλες οι εταιρίες θέλει να έχεις νέες πωλήσεις συνεχώς,

"ανοιγει" το mount , ώστε με την είσοδο και τρίτων κατασκευαστών σε φακούς με (συνήθως) μικρότερο κόστος από τους δικούς της να έλθουν νέοι αγοραστές αυξάνοντας έτσι τις πωλήσεις σωμάτων.  Ο πρωταρχικός λόγος. 

Κράτησε "κλειστό" το mount για μερικά χρόνια για να δημιουργήσει μία κρίσιμη μάζα δικών της φακών στην αγορά και τώρα το ανοίγει για να (και θα) προσελκύσει ακόμη περισσότερους χρήστες.  

Όσο για τον χρόνο υλοποίησης,  δεν νομίζω να είναι τόσο μεγάλος για τον εξής απλό λόγο.  Οι φακοί υπάρχουν.  Η φλάντζα του mount  με τις επαφές θα χρειαστεί να αλλάξει μόνο.  Όπως έχει κατα καιρούς με κυκλοφορούντες φακούς.

Παράδειγμα ο Tamron SP 70-200mm f/2.8 Di VC USD G2 σε F  και σε EF  mount. Οι φακοι είναι πανομοιότυποι μέχρι  την τελευταία βίδα εκτός του flange.  

Το "κατα περίπτωση" ναι μεν αναφέρθηκε, αλλά δεν νομίζω ότι θα έχει ιδιαίτερη, πρακτικά σημασία. 

 

EDIT: Το ότι παραπάνω μιλάω για υπάρχοντες φακούς αυτό δεν σημαίνει ότι, τουλάχιστο οι "μεγάλοι" τρίτοι κατασκευαστές (Tamron, Sigma) δεν θα βγάλουν νέα μοντέλα.....  Και ναι, αυτό θα πάρει κάποιο χρόνο για R&D. .....

Μακάρι να συμβεί όπως το λες.

Προσωπικά θεωρώ πως θα πάει κάπως όπως το περίγραψα παραπάνω. Θα ήταν πολύ ευχάριστο να διαψευστω.
Δυστυχώς "διαβάζοντας" την αγορά όντας σε επίσης νέο mirrorless Full Frame mount, δεν μπορώ να σχηματίσω τέτοια εντύπωση. Και θα το αναλύσω λίγο περισσότερο.

Είμαι πλέον κάτοχος Ζ mount εδώ και έναν χρόνο, οπότε θα μιλήσω για το Ζ mount που ξεκίνησε όντως σαν ανοικτό σύστημα και συνεχίζει έτσι.
Δυστυχώς ακόμη και έτσι δεν υπάρχει η πληθώρα φακών που υπάρχει ήδη σε Sony πχ.
Θα μπορούσε κάποιος να σκεφτεί με παρόμοιο σκεπτικό όπως εσύ παραπάνω, πως οι τρίτοι κατασκευαστές έχουν ήδη φακους που μπορούν απλά να αλλάξουν το mount και να τους κάνουν Z. Παρόλα αυτά δεν συμβαίνει. Ενώ ακόμη και εκεί που συμβαίνει βλέπουμε μια διαφορά 15-20% καπέλο στην τιμή απο τον αντίστοιχο για Sony που υπάρχει στην αγορά εδώ και χρόνια. 

Μιλάω για τους τρεις μεγάλους τρίτους παίχτες. Sigma/Tamron/Tokina
Οι Κινέζοι βγάζουν, αλλά είναι άλλη κατηγορία γυαλιών.

Ξαναλέω, μακάρι να συμβεί, αλλά αν δεν έχει συμβεί για την Νικον που έχει ήδη ανοικτό σύστημα, δεν ξέρω για ποιον λόγο θα μπορούσε στην Canon να λειτουργήσει διαφορετικά και να το τρέξουν άμεσα.

Εδώ θα είμαστε να το δούμε.
 

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

“So basically, the reason why we have not been collaborating or partnering with a third party is because of our business strategy. Our business strategy says that we are not going to partner with a third party. And the reason why we came up with that strategy is because of the business that we are doing. So our business is that if we have some technology, we try to lock them up inside of our company and try to make a profit out of that. That’s the basis of our business,” Tokura says.

https://petapixel.com/2024/03/06/canon-is-actively-working-to-bring-third-party-lenses-to-rf-mount/

 

Απλά τα λέει ο άνθρωπος!
Σου λέει "θέλουμε να γίνουμε η apple των φωτογγραφικών μηχανών". Αν θες έλα, αν δεν θες μην έρχεσαι!
Αλλά μάλλον δεν τους βγαίνει και πολύ, 6 χρόνια μετά. Κι αλλάζουν ρότα.

Αντε να δουμε...
Αν και θεωρώ πως έχασαν ένα μερίδιο αγοράς που θα μπορούσαν να έχουν πάρει. Πολύς κόσμος στράβωσε με το εμπάργκο τους και στράφηκες σε άλλες μάρκες που μπορεί και οι ίδιες να ήταν εντελώς ανέτοιμες στο mirrorless σκηνικό FF (Nikon/Panasonic) και να μην είχαν καν έτοιμες δικές τους λύσεις σε φακούς, αλλά έπαιξε ρόλο η ψυχολογία του κόσμου στην κίνηση της Canon.

Υ.Γ Πάντως να λέμε και του στραβού το δίκιο, δεν έχουμε συνηθίσει τέτοια ειλικρίνια απο επιχειρηματικά στελέχη. Τίμια απάντηση. Το κάνουμε για τα φράγκα. Είμαστε επιχείρηση και πρέπει να επιβιώσουμε. Όλα κι όλα...δεν έχουν άδικο. Αδικό είχαν όταν έλεγαν πως κάνουν το εμπάργκο για να διασφαλίσουν δήθεν την ποιότητα των οπτικών μερών, ώστε ο καταναλωτής να έχει την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήσης. Αν ξηγιόντουσαν απο την αρχή έτσι, ίσως τα πράγματα να ήταν διαφορετικά.

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...