Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφικές φήμες/ειδήσεις


highpriest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει αντίστοιχους φακούς σε μέγεθος και φωτεινότητα των 11-22, 22, 32; Όχι.

Έχει αντίστοιχους των sigma/viltrox 16, 23, 30, 33, 56 χωρίς να είναι σε μέγεθος FF; Πάλι όχι. 
Προφανώς τους έχει στα σχέδια για να βγουν, άλλωστε ήδη έβγαλε τον 18-150 ίδιο με ef-m, αλλά μέχρι τότε το rf-s δεν είναι επιλογή για όσους είναι σε ef-m και θέλουν να μεταβούν ξανά σε aps-c λόγω μεγέθους, κόστους κτλπ.

Προσωπικά αν βγάλει αντίγραφα των βασικών φακών του ef-m (11-22, 18-150, 22, 32) σε ίδιο μέγεθος και όχι πολύ ακριβότερους, θα το σκεφτόμουν σοβαρά να μπω ξανά στο σύστημα. Θα ήταν το τέλειο φωτογραφικό-ταξιδιωτικό πακέτο, παρέα με ένα σώμα μεγέθους m50 με ibis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι ίδιοι λόγοι για τους οποίους παράτησα το σύστημα EF-M καιρό πριν.
Φαινόταν πως το σκότωναν, όταν για 2-3 χρόνια δεν είχαν παρουσιάσει κανέναν νέο φακό, ενώ οι μόνοι native φακοί στο σύστημα ήταν 2-3 ποιοτικά αποδεκτοί prime και 1 zoom αργός μεν αλλά ποιοτικός (18-150mm).
Όλοι οι υπόλοιποι ήταν σάπιοι κιτ (κλαίω για φώτο που τράβηξα με τον 15-45mm που όσο φεύγεις απο το κέντρο της φώτο όλα γίνονται soft) ή τύπου "novelty" φακοί, όπως ο μάκρο με τα led μπροστά, που όντως ήταν αρκετά καλός αλλά στα  28mm και f/3.5 κατέληγε να έχει περιορισμένη χρήση
και...αυτοί ήταν όλοι!
Ούτε 10 σοβαροί native φακοί.


Σοβαροί φακοί μετά μόνο οι τριάδες της sigma & Viltrox με το αντίστοιχο βάρος (αλλά ειδικά οι sigma 16mm και 56mm είναι φακουδάρες σε όλα τα κροπ συστήματα)

Αφου έδωσα το σύστημα ef-m μόλις είχε βγει η R7, το σκέφτηκα πολύ να την πάρω και τελικά την απέρριψα πριν 1,5 χρόνο για τους ίδιους λόγους. Δεν έχει φακούς. Λόγοι που 1,5 χρόνο μετά συνεχίζουν να υφίστανται.

H Canon δεν δίνει καλό γυαλί φτιαγμένο εξαρχής για τις κροπ της. Και μέχρι πρόσφατα τουλάχιστον υπήρχαν Sigma/Tamron/Viltrox/Tokina και άλλοι που κάλυπταν αυτό το κενό. Τώρα με το "κλείδωμα" στο RF σύστημα, δεν υπάρχουν ούτε αυτοί. Δεν ξέρω με την R7 τι θέλει να κάνει ακριβώς. Να οδηγήσει τους καταναλωτές να την αγοράσουν με γυαλί για FF;  Φύγαν όλα της τα πλεονεκτήματα, μιας και ούτε ελαφριά θα είναι, αλλά κοστίζει και όσο μια FF. Γιατί να μην προτιμήσει κάποιος μια R8; Ή RP και να του μείνουν και λεφτά για φακούς;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/10/2023 στις 1:09 ΠΜ, highpriest είπε

Όλοι οι υπόλοιποι ήταν σάπιοι κιτ (κλαίω για φώτο που τράβηξα με τον 15-45mm που όσο φεύγεις απο το κέντρο της φώτο όλα γίνονται soft)

Πάντως μιας και τον τελευταίο καιρό ενισχύεται η συζήτηση για κινητά, σε ταξίδι πριν 1.5 χρόνο, οι φωτογραφίες που έβγαλα με m50+15-45, είναι απείρως καλύτερες από iphone 13 pro max ακόμα και με θέαση σε οθόνη κινητού, δεν μιλάμε καν όταν τις ανοίγω σε monitor. Πακέτου που ήταν μόνιμα σε μεγάλη τσέπη μπουφάν. Για να μην συζητήσουμε καν για τον 18-150 που επίσης υπήρχε.. Τιμή αγοράς τότε m50+15-45 420€, τιμή iphone 1340€.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν μου κάνει εντύπωση η επίσημη εγκατάλειψη του συστήματος Canon EF-M. Βγάζοντας την entry level ΕΟS R100, οι τιμές και οι διαστάσεις στο RF-S σύστημα πέφτουν. Πλέον οι μηχανές με εναλλάξιμους φακούς δεν πουλάνε όπως παλιά. Δεν υπάρχει λόγος να συντηρεί μια εταιρεία 3 διαφορετικά συστήματα ταυτόχρονα. 

Το RFS έχει πρόβλημα, δεν έχει φακούς, Την crop αγορά την έχει κερδίσει η fuji, που έχει φέρει γυαλί L τύπου κάνον σε κροπ σώματα σε πιο ανταγωνιστικές τιμές. Η κανον δεν έφερνε φακούς τέρμα φωτεινούς σε EFS απο την αρχή γιατί έσπρωχνε τις FF. H fuji όμως από το 2016 και μετά μάζεψε τον κόσμο με τους prime της σε όλες τις διαστάσεις. 

Οι τιμές σε RF L σειρά είναι απλησίαστες, 2500 + ευρώ για κάθε αξιόλογο φακό. Απευθύνεται σε μικρή αγορά επαγγελματιών και όχι σε ενθουσιώδες χρήστες που αν είναι να φτιάξουν καλό σύστημα RF καλύτερα να πάνε σε LEICA. 

Η κανον θα τα βρει δύσκολα, δεδομένο ότι και να κάνει οι πωλήσεις θα πέφτουν. Μονόδρομος το να ανοίξει το RF mount σε άλλους. Όπως και έγινε. Aν το "licensing" της κάνον οδηγήσει σε μειωμένες επιλογές χρηστών τότε θα χάσει και άλλο χρήστες. 

Απόψεις τα παραπάνω

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/10/2023 at 15:24, hyperlost said:

Το RFS έχει πρόβλημα, δεν έχει φακούς, Την crop αγορά την έχει κερδίσει η fuji, που έχει φέρει γυαλί L τύπου κάνον σε κροπ σώματα σε πιο ανταγωνιστικές τιμές. Η κανον δεν έφερνε φακούς τέρμα φωτεινούς σε EFS απο την αρχή γιατί έσπρωχνε τις FF. H fuji όμως από το 2016 και μετά μάζεψε τον κόσμο με τους prime της σε όλες τις διαστάσεις. 

 

Επειδή είμαι χρήστης και fan της Fuji, σε διαβεβαιώ ότι δυστυχώς πολλοί φακοί της zoom είναι μάλλον υπερεκτιμημένοι και σίγουρα όχι επιπέδου Canon L που έχω ακούσει τα καλύτερα. Μέχρι στιγμής καθαρά και μόνο σε επίπεδο οξύτητας και σε ζουμ, βλέπω το φόρματ μ43 να υπερισχύει. Έχει πολλούς και καλούς φακούς ζουμ για όλα τα βαλάντια..

On 01/10/2023 at 12:06, babisskg said:

   Μιλάω για Canon γενικά , Olympus χαλασμένες δύσκολα θα βρείς , έχω 4 απ' αυτές και λειτουργούν άψογα παρόλα τα χρόνια τους . Αν θελήσεις σου πουλάω μία σε φιλική τιμή για να έχεις την ευκαιρία να γνωρίσεις την ποιότητα ....... άκου χαλασμένη Olympus ....... 

    

Για Olympus compact βάλε και δύο TG6 δικές μου οι οποίες μάλιστα ήταν replacement απο Olympus (χαρη στο πολύ καλό service Ελλάδας που εξαρτάται από ένα μόνο άτομο!!)

On 05/10/2023 at 07:45, babisskg said:

     Πάντως έμεινα ιδιαίτερα ευχαριστημένος από την απόδοση της πρώτης rx100 , εξαιρώ τα περί πως θα βρείς τρόπο να την κρατάς στα χέρια σου , σαν τελικό αποτέλεσμα ήταν αξιόλογο και φυσικά όπως σε πολλές περιπτώσεις , κάτι έχει , κάτι άλλο της λείπει ........ σαν καθημερινή χρήση με έναν midrange φακό και χωρώντας άνετα παντού είναι μιά χαρά . Καλή διάρκεια μπαταρίας για τυπική χρήση , γρήγορο autofocus κι' αν κάποιος δεν θέλει πολλά πολλά , μπορεί να την δεί σε πιο bulky εκδοχή μιάς bridge rx , αφού με μία ιντσα αισθητήρα και φακό από έως ........ ξαναλέω για κάποιον που δεν θέλει πολλά πολλά ....... για τον παγκόσμιο δλδ casual shooter ........ 

   

Συμφωνώ και εγώ για τη σειρά RX100. Έχω την 6 και με τον 24-200 είναι αξιοπρεπέστατη στα ταξίδια με CAF πολύ καλύτερο από μεγαλύτερες μηχανές. Επίσης στα 200 βγάζει και όμορφα πορτραίτα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Yannis1976 είπε

Επειδή είμαι χρήστης και fan της Fuji, σε διαβεβαιώ ότι δυστυχώς πολλοί φακοί της zoom είναι μάλλον υπερεκτιμημένοι και σίγουρα όχι επιπέδου Canon L που έχω ακούσει τα καλύτερα. Μέχρι στιγμής καθαρά και μόνο σε επίπεδο οξύτητας και σε ζουμ, βλέπω το φόρματ μ43 να υπερισχύει. Έχει πολλούς και καλούς φακούς ζουμ για όλα τα βαλάντια..

Για Olympus compact βάλε και δύο TG6 δικές μου οι οποίες μάλιστα ήταν replacement απο Olympus (χαρη στο πολύ καλό service Ελλάδας που εξαρτάται από ένα μόνο άτομο!!)

Συμφωνώ και εγώ για τη σειρά RX100. Έχω την 6 και με τον 24-200 είναι αξιοπρεπέστατη στα ταξίδια με CAF πολύ καλύτερο από μεγαλύτερες μηχανές. Επίσης στα 200 βγάζει και όμορφα πορτραίτα!

     Θα χρειαστώ οδηγίες για το service , που πως κλπ , ευχαριστώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, Yannis1976 said:

Επειδή είμαι χρήστης και fan της Fuji, σε διαβεβαιώ ότι δυστυχώς πολλοί φακοί της zoom είναι μάλλον υπερεκτιμημένοι και σίγουρα όχι επιπέδου Canon L που έχω ακούσει τα καλύτερα. Μέχρι στιγμής καθαρά και μόνο σε επίπεδο οξύτητας και σε ζουμ, βλέπω το φόρματ μ43 να υπερισχύει. Έχει πολλούς και καλούς φακούς ζουμ για όλα τα βαλάντια..

Συμφωνώ 100% απόλυτα με την γνώμη σου, για αυτό κ εγώ έγραψα για τους prime τις Fuji συγκεκριμένα. Οι περισσότεροι που πάνε σε Fuji πάνε για τους prime και δεν θέλουν zoom συνειδητά. Είναι και η μόδα του street photography και θέλουν μικρό σύνολο. Αν θελήσουν ζουμ θα το πληρώσουν υπερτιμημένα. Αλλά η εναλλακτική σε L είναι Χ2 τιμή συνήθως. αν εχεις κροπ σώμα RFS τι θα κανεις;

Σε EFS έπαιζε κ sigma zoom 2.8 σε τιμή χώμα που είναι ανέκδοτο για τις σημερινές τιμές των Fuji zoom (1/3 της Fuji τιμής). Αλλά στην νεα εποχή RFS αυτή την στιγμή δεν παίζει αντίστοιχη επιλογή. Ελπίζω να βγει. Εύχομαι να βγει.

Και για την οξύτητα των m4/3 συμφωνώ μαζί σου. Πολλές από τις πιο sharp φωτογραφίες που έχω τραβήξει στη ζωή μου είναι από zuiko digital 70-300 όχι micro, εποχή dslr Olympus πριν από 16 χρόνια entry level εξοπλισμός. Είπα την άποψη μου για το RFS σύστημα, την Fuji και την κατάσταση όπως την βλέπω. 
 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, babisskg said:

     Θα χρειαστώ οδηγίες για το service , που πως κλπ , ευχαριστώ .

Οκ όλο το service και promotion φαίνεται να το κρατά μοναχός του ένας άνθρωπος εξαιρετικά φιλότιμος με αγάπη για τη φωτογραφία. Το service είναι στο νέο Ηράκλειο δίπλα στην Αττική οδό. Τηλ αν θες να σου στείλω σε πμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Yannis1976 είπε

Οκ όλο το service και promotion φαίνεται να το κρατά μοναχός του ένας άνθρωπος εξαιρετικά φιλότιμος με αγάπη για τη φωτογραφία. Το service είναι στο νέο Ηράκλειο δίπλα στην Αττική οδό. Τηλ αν θες να σου στείλω σε πμ.

Ναι , ευχαριστώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, babisskg said:

  Φορητότητας ευτράπελα ......... και άλλες καλοκαιρινές περιπέτειες ! 

Σε φορητό , υπήρχε ο Carl Zeiss Apo Sonnar T* 1700 mm f/4 l.

Μόνο 256 κιλά 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 21/10/2023 στις 1:09 ΠΜ, highpriest είπε

Δεν έχει φακούς. Λόγοι που 1,5 χρόνο μετά συνεχίζουν να υφίστανται.

H Canon δεν δίνει καλό γυαλί φτιαγμένο εξαρχής για τις κροπ της. Και μέχρι πρόσφατα τουλάχιστον υπήρχαν Sigma/Tamron/Viltrox/Tokina και άλλοι που κάλυπταν αυτό το κενό. Τώρα με το "κλείδωμα" στο RF σύστημα, δεν υπάρχουν ούτε αυτοί. Δεν ξέρω με την R7 τι θέλει να κάνει ακριβώς. Να οδηγήσει τους καταναλωτές να την αγοράσουν με γυαλί για FF;  Φύγαν όλα της τα πλεονεκτήματα, μιας και ούτε ελαφριά θα είναι, αλλά κοστίζει και όσο μια FF. Γιατί να μην προτιμήσει κάποιος μια R8; Ή RP και να του μείνουν και λεφτά για φακούς;

Συμφωνώ απολύτως και για τους λόγους αυτούς επέλεξα RP αντί για R10 σε πρόσφατη αγορά black Friday. 

Στις 22/10/2023 στις 11:25 ΜΜ, dimitris.v είπε

Πάντως μιας και τον τελευταίο καιρό ενισχύεται η συζήτηση για κινητά, σε ταξίδι πριν 1.5 χρόνο, οι φωτογραφίες που έβγαλα με m50+15-45, είναι απείρως καλύτερες από iphone 13 pro max ακόμα και με θέαση σε οθόνη κινητού, δεν μιλάμε καν όταν τις ανοίγω σε monitor. Πακέτου που ήταν μόνιμα σε μεγάλη τσέπη μπουφάν. Για να μην συζητήσουμε καν για τον 18-150 που επίσης υπήρχε.. Τιμή αγοράς τότε m50+15-45 420€, τιμή iphone 1340€.

Ωραίος, αλλά υπάρχει ειδικό θέμα για αυτό, όπου ο @nickolas όλα τα σφάζει και όλα τα μαχαιρώνει...

Στις 24/10/2023 στις 3:24 ΜΜ, hyperlost είπε

Εμένα δεν μου κάνει εντύπωση η επίσημη εγκατάλειψη του συστήματος Canon EF-M. Βγάζοντας την entry level ΕΟS R100, οι τιμές και οι διαστάσεις στο RF-S σύστημα πέφτουν. Πλέον οι μηχανές με εναλλάξιμους φακούς δεν πουλάνε όπως παλιά. Δεν υπάρχει λόγος να συντηρεί μια εταιρεία 3 διαφορετικά συστήματα ταυτόχρονα. 

Το RFS έχει πρόβλημα, δεν έχει φακούς, Την crop αγορά την έχει κερδίσει η fuji, που έχει φέρει γυαλί L τύπου κάνον σε κροπ σώματα σε πιο ανταγωνιστικές τιμές. Η κανον δεν έφερνε φακούς τέρμα φωτεινούς σε EFS απο την αρχή γιατί έσπρωχνε τις FF. H fuji όμως από το 2016 και μετά μάζεψε τον κόσμο με τους prime της σε όλες τις διαστάσεις. 

Οι τιμές σε RF L σειρά είναι απλησίαστες, 2500 + ευρώ για κάθε αξιόλογο φακό. Απευθύνεται σε μικρή αγορά επαγγελματιών και όχι σε ενθουσιώδες χρήστες που αν είναι να φτιάξουν καλό σύστημα RF καλύτερα να πάνε σε LEICA. 

Η κανον θα τα βρει δύσκολα, δεδομένο ότι και να κάνει οι πωλήσεις θα πέφτουν. Μονόδρομος το να ανοίξει το RF mount σε άλλους. Όπως και έγινε. Aν το "licensing" της κάνον οδηγήσει σε μειωμένες επιλογές χρηστών τότε θα χάσει και άλλο χρήστες. 

Απόψεις τα παραπάνω

 

 

Σωστά όλα αυτά καταρχήν, αλλά επειδή παραλείπεις μια παράμετρο, καταλήγουν σε εσφαλμένο συμπέρασμα. 

Για μένα πλέον, μετά από άπειρα reviews που έχω δει-διαβάσει και την αγορά της RP, είναι ξεκάθαρο τι κάνει η Canon.

Οι απλοί φακοί που προσφέρει, όχι οι L, σε FF, έχουν εξαιρετική, καταπληκτική ποιότητα εικόνας και χαμηλό κόστος, και καλύπτουν πλήρως τον ενθουσιώδη χρήστη. Πλέον είναι πολλοί και καλύπτουν όλες τις εστιακές αποστάσεις, σε zoom και prime. Παράλληλα προσφέρει σε τιμές χώμα FF σώματα με μικρό μέγεθος, βλέπε RP,  R8. 

Οι ενθουσιώδεις λοιπόν πάνε εκεί. Οι πλούσιοι ενθουσιώδεις πάνε σε R6 II και L φακούς. Οι επαγγελματίες σε R6 II, R5, R3 και L φακούς. Οι entry level που έρχονται από κινητά πάνε σε R100, R50, R10, ανάλογα την τσέπη τους, για να γλυκαθούν. Δεν πρόκειται να πάρουν δεύτερο φακό, και αν τους κολλήσει το χόμπι, πάνε σε RP, R8, δηλαδή στην κατηγορία ενθουσιώδεις χρήστες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερχεται μέσα στο 2024 η νέα Z6iii και θα έχει pixel shift στις φώτο και 6k pro-res Raw στο video

https://nikonrumors.com/2023/12/12/breaking-news-first-set-of-rumored-nikon-z6iii-camera-specifications.aspx/

Άντε και με μια καλή τιμούλα να γουστάρουμε!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, CanonTux said:

 

Οι απλοί φακοί που προσφέρει, όχι οι L, σε FF, έχουν εξαιρετική, καταπληκτική ποιότητα εικόνας και χαμηλό κόστος, και καλύπτουν πλήρως τον ενθουσιώδη χρήστη. Πλέον είναι πολλοί και καλύπτουν όλες τις εστιακές αποστάσεις, σε zoom και prime. Παράλληλα προσφέρει σε τιμές χώμα FF σώματα με μικρό μέγεθος, βλέπε RP,  R8. 

 

Ναι, αλλά όχι.
Δεν θα έλεγα ότι οι απλοί της canon προσφέρουν "καταπληκτική ποιότητα" σε "χαμηλό κόστος".
Στην καλύτερη, είναι ίσα-ίσα με τον ανταγωνισμό και συνήθως παίρνεις λιγότερο φακό για τα ίδια λεφτά σε σχέση με Z mount ή sony FE mount. 

Όσο για τις τιμές χώμα σε FF, κυρίως για Ελλάδα, θα έλεγα ότι η Νικόν έχει με διαφορά τα καλύτερα VfM σώματα σε FF.
Πολύ λιγότερο κουτσούρεμα από τον ανταγωνισμό.

Γενικά δεν εντυπωσιάζουν οι επιλογές της Canon το τελευταίο καιρό. 
Πολύ απληστία και φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...