Προς το περιεχόμενο

1ο αμάξι,χρόνος χρηματοδότησης


geomrk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρήκα μια καλή δουλειά τώρα,και αποφάσισα να πάρω το 1ο μου αμάξι(όχι καινούριο) κοιτάω ιδανικά i30 fastback 18'(γύρω στα 18 χιλ),άσχετο απλά το λέω. Θα ήθελα να ρωτήσω πόσο θεωρείται ένα εύλογο διάστημα χρηματοδότησης. Δηλαδή π.χ θα βάλω μια προκαταβολή 5-6κ και τα υπόλοιπα σχεδιάζω σε 5 χρόνια. 5 χρόνια είναι πολλά για εξόφληση αμαξιού;; Ίσως και 4.5 κάπου(θέλω να βρίσκομαι στα 300 κάθε μήνα πάνω κάτω).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θεωρητικά με τα χιλιόμετρα που λες ότι έχει καινούργιο πιάνεται όπως είναι τα πράγματα τώρα.

Εφόσον μπορείς να δίνεις μέχρι 300€ το μήνα πώς και δεν πας σε καινούργιο; (εαν βρεις δηλαδή κάτι ετοιμοπαράδοτο χωρίς να έχεις αναμονή)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το που μπήκες σε καινούργια δουλειά, να πάρεις δάνειο για 5 χρόνια για αυτοκίνητο δεν το βλέπω και πολύ σωστή απόφαση.

Ανεξάρτητα από αυτό, 5 χρόνια θα σε κουράσουν αλλά εάν δεν γίνεται και αλλιώς τότε είναι μονόδρομος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, geomrk είπε

Βρήκα μια καλή δουλειά τώρα,και αποφάσισα να πάρω το 1ο μου αμάξι(όχι καινούριο) κοιτάω ιδανικά i30 fastback 18'(γύρω στα 18 χιλ),άσχετο απλά το λέω. Θα ήθελα να ρωτήσω πόσο θεωρείται ένα εύλογο διάστημα χρηματοδότησης. Δηλαδή π.χ θα βάλω μια προκαταβολή 5-6κ και τα υπόλοιπα σχεδιάζω σε 5 χρόνια. 5 χρόνια είναι πολλά για εξόφληση αμαξιού;; Ίσως και 4.5 κάπου(θέλω να βρίσκομαι στα 300 κάθε μήνα πάνω κάτω).

γιατί όχι καινούργιο? Μεταχειρισμένο θα έχει 18-19κ και καινούργιο 22-23κ. Στο μεταχειρισμένο θα πληρώσεις 12-13% επιτόκιο στο καινούργιο 7%~. Επίσης σε μεταχειρισμένο δεν σου δίνει τόσο μεγάλο δάνειο η τράπεζα.

Δεν γνωρίζω τον κλάδο/μισθό που είσαι αλλά πρώτα περίμενε να κλείσεις έναν χρόνο στην δουλειά σου να δεις πως πάνε τα πράγματα και μετά. Και εγώ το ίδιο έκανα. Τώρα αν θεωρείς ότι δεν πρόκειται να στραβώσουν τα πράγματα εκεί και το έχεις ανάγκη άμεσα το όχημα, δεν μπορώ να ξέρω.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, jimakos00 είπε

Με το που μπήκες σε καινούργια δουλειά, να πάρεις δάνειο για 5 χρόνια για αυτοκίνητο δεν το βλέπω και πολύ σωστή απόφαση.

Κλασική περίπτωση, τίποτα το περίεργο.

Και μετά όταν γίνει η στραβή αρχίζουμε να βρίζουμε τις τράπεζες, το κράτος και να ανοίγουμε θέματα γιατί οι εισπρακτικές μας ενοχλούν μεσημεριατικα.

 

  • Like 5
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Θεωρητικά με τα χιλιόμετρα που λες ότι έχει καινούργιο πιάνεται όπως είναι τα πράγματα τώρα.

Εφόσον μπορείς να δίνεις μέχρι 300€ το μήνα πώς και δεν πας σε καινούργιο; (εαν βρεις δηλαδή κάτι ετοιμοπαράδοτο χωρίς να έχεις αναμονή)

Θέλω κάτι να το πάρω στα κοντά στον χειμώνα για να βγουν οι μετακινήσεις. Αλλά και πάλι, για καινούριο με αυτά που θέλω πάει τουλάχιστον στα 23-24κ οπού πάλι θα έχω το ίδιο ερώτημα,οπού και πάλι θεωρητικά μπορώ αλλά επεκτείνεται το διάστημα.

 

17 ώρες πριν, jimakos00 είπε

Με το που μπήκες σε καινούργια δουλειά, να πάρεις δάνειο για 5 χρόνια για αυτοκίνητο δεν το βλέπω και πολύ σωστή απόφαση.

Ανεξάρτητα από αυτό, 5 χρόνια θα σε κουράσουν αλλά εάν δεν γίνεται και αλλιώς τότε είναι μονόδρομος.

Καλά όποτε και να το πάρω,την ίδια απορία θα έχω γι'αυτό. Ευχαριστώ πάντως,έτσι το σκεφτόμουν και εγω

 

14 ώρες πριν, Sakiz105 είπε

γιατί όχι καινούργιο? Μεταχειρισμένο θα έχει 18-19κ και καινούργιο 22-23κ. Στο μεταχειρισμένο θα πληρώσεις 12-13% επιτόκιο στο καινούργιο 7%~. Επίσης σε μεταχειρισμένο δεν σου δίνει τόσο μεγάλο δάνειο η τράπεζα.

Δεν γνωρίζω τον κλάδο/μισθό που είσαι αλλά πρώτα περίμενε να κλείσεις έναν χρόνο στην δουλειά σου να δεις πως πάνε τα πράγματα και μετά. Και εγώ το ίδιο έκανα. Τώρα αν θεωρείς ότι δεν πρόκειται να στραβώσουν τα πράγματα εκεί και το έχεις ανάγκη άμεσα το όχημα, δεν μπορώ να ξέρω.

 

Γιατί μετά επεκτείνεται το διάστημα. Αν δηλαδή,5 χρόνια είναι πολλά ε με καινούριο θα παει 6-6.5 αυτό και αν θα είναι κουραστικό..

 

1 ώρα πριν, Bitbit είπε

Κλασική περίπτωση, τίποτα το περίεργο.

Και μετά όταν γίνει η στραβή αρχίζουμε να βρίζουμε τις τράπεζες, το κράτος και να ανοίγουμε θέματα γιατί οι εισπρακτικές μας ενοχλούν μεσημεριατικα.

 

ωραίος

Επεξ/σία από geomrk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα νοήμα τόσα για μτχ.
Ή πας για νέο με καλύτερο επίτοκιο ή πας για κάτι πολύ παλαιότερο, απλά για να σε πηγαίνει στην δουλειά σου χωρίς να δανειστείς.

Δεν λέω να πάρεις χρέπι, κάτι ασφαλές πάντα, απλά πιο παλιό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι απαγορευτικο να πηγαινεις στη δουλεια σου με τα ΜΜΜ για ενα διαστημα 6-7 μηνων? Το λεω αυτο γιατι δεν ξερεις αν θα σου αρεσει η δουλεια, πως θα κινηθει η οικονομια απο το νεο ετος οπου υπαρχουν ενδειξεις για υφεση κλπ. Αν θελεις να παρεις νεο αυτοκινητο και εισαι νεος οδηγος ισως ειναι καλυτερη ιδεα να δεις καποιο οχημα 10ετιας οπου δεν θα σε ενοχλησει πολυ να βγαλει ζημιες λογω κακομεταχειρισης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετα με το αν είναι σωστή κίνηση το να χρεωθείς ενώ μόλις έπιασες δουλειά, είναι ακόμα χειρότερη κίνηση να αγοράσεις μεταχειρισμένο που σαν αρχική τιμή είναι κοντά στο καινούριο και με τους τόκους παίζει να σου βγει και ακριβότερο στην 5ετία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hln3 είπε

Κανένα νοήμα τόσα για μτχ.
Ή πας για νέο με καλύτερο επίτοκιο ή πας για κάτι πολύ παλαιότερο, απλά για να σε πηγαίνει στην δουλειά σου χωρίς να δανειστείς.

Δεν λέω να πάρεις χρέπι, κάτι ασφαλές πάντα, απλά πιο παλιό

 

35 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Ειναι απαγορευτικο να πηγαινεις στη δουλεια σου με τα ΜΜΜ για ενα διαστημα 6-7 μηνων? Το λεω αυτο γιατι δεν ξερεις αν θα σου αρεσει η δουλεια, πως θα κινηθει η οικονομια απο το νεο ετος οπου υπαρχουν ενδειξεις για υφεση κλπ. Αν θελεις να παρεις νεο αυτοκινητο και εισαι νεος οδηγος ισως ειναι καλυτερη ιδεα να δεις καποιο οχημα 10ετιας οπου δεν θα σε ενοχλησει πολυ να βγαλει ζημιες λογω κακομεταχειρισης.

Είμαι 27 και οδηγάω απτά 18 του πατέρα μου 20ετιας οπότε δεν θέλω να πάω σε πάλι χρέπι,καλύτερα να πάρω κάτι που μου αρέσει και θα το γουστάρω ή ετσι το σκέφτομαι εγώ τουλάχιστον..Καλά απαγορευτικό δεν είναι απλά πάντα είχα κάποιο μέσο για το οτιδήποτε είτε μηχανάκι είτε αμάξι οπότε έχω λίγο "κακομάθει"

 

3 λεπτά πριν, Burgos είπε

Άσχετα με το αν είναι σωστή κίνηση το να χρεωθείς ενώ μόλις έπιασες δουλειά, είναι ακόμα χειρότερη κίνηση να αγοράσεις μεταχειρισμένο που σαν αρχική τιμή είναι κοντά στο καινούριο και με τους τόκους παίζει να σου βγει και ακριβότερο στην 5ετία.

 

ξέρεις τι όλα τα καινούρια είναι στο θεό και δεδομένου ότι θέλω αυτόματο + κάποιο εξοπλισμό  πάει ακόμα παραπάνω + ο χρόνος που θα κάνει για να παραδωθεί..

Για να δώσω μια εικόνα παιδιά,εδώ και 9 χρόνια οδηγάω αμάξι 20ετιας. Προηγουμένως δούλευα για 2 μήνες σε VIP transfers και οδηγούσα απτό πουθενά αυτόματα mercedes E,B Audi Q3 κτλπ όλα καινούρια. Μετά από αυτά ΔΕΝ θέλω και ΔΕΝ μπορώ να πάω σε κάτι τρισχειρότερο. Η άλλη επιλογή είναι να ρίξω 3-4κ την τιμή και να πάω σε ένα renault ή astra πετρέλαια που είναι τίμια,μαρέσουν αλλά όχι ιδανικά, και έχει ο θεός. Μιλάω επίσης για αυτόματα μόνο γι'αυτό και οι τιμές είναι τόσο παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτήν τη στιγμή είτε πάρεις νέο είτε 5ετιας το ίδιο θα πληρώσεις παραπάνω σε σχέση με 3 χρόνια πρίν.

Αν επιτρέπεται τι δουλειά βρήκες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Sakiz105 είπε

Αυτήν τη στιγμή είτε πάρεις νέο είτε 5ετιας το ίδιο θα πληρώσεις παραπάνω σε σχέση με 3 χρόνια πρίν.

Αν επιτρέπεται τι δουλειά βρήκες;

υπάλληλος σε ιδιωτικη με 1200++ αναλογα τα ρεπο και τις αργιες-Κυριακες που δουλευω(μενω επισης με τους δικους μου για λιγο καιρο ακομα). Απλα ξερω οτι ειναι μονιμη θεση γι'αυτο με παιρνει να ανοιχτω λιγο απο τοσο νωρις

Επεξ/σία από geomrk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε καταρχάς τι δάνειο μπορείς να πάρεις και με τι επιτόκιο. Αν πάρεις 12-13Κ με 14-15% επιτόκιο θα φτάσεις να πληρώσεις μαζί με την προκαταβολή καμια 25 χιλιάρικα για ένα μεταχειρισμένο Hyundai!!!

Κάνε μια βόλτα και στις αντιπροσωπείες να δεις τι ετοιμοπαράδοτα έχουν ή μήπως έχουν ακυρωμένες παραγγελίες που έρχονται σύντομα. Θα πάρεις πολύ χαμηλότερο επιτόκιο και θα σου στοιχίσει overall φθηνότερα από μεταχειρισμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, geomrk είπε

υπάλληλος σε ιδιωτικη με 1200++ αναλογα τα ρεπο και τις αργιες-Κυριακες που δουλευω(μενω επισης με τους δικους μου για λιγο καιρο ακομα). Απλα ξερω οτι ειναι μονιμη θεση γι'αυτο με παιρνει να ανοιχτω λιγο απο τοσο νωρις

γνώμη μου, κάνε παραγγελία ένα καινούργιο i30 με ότι εξοπλισμό θες και μέχρι να έρθει έχεις μάσει 4-5 χιλιάρικα ακόμα εφόσον δεν πληρώνεις και ενοίκιο. 

Επίσης αν δεν έχεις φόβο να ψάχνεις αλλού δουλειά τα 5-6-7 χρόνια δόσεις δεν λένε τίποτα. Με τον πληθωρισμό που έχουμε κερδισμένος θα βγεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ κακη επιλογή να χαλάς το 25% του εισοδήματος σου σε δόσεις για αμάξι. Μαζί με τα λοιπά έξοδα θα καταλήξεις να δίνεις το 1/3 του μισθού σου για ένα μέτριο αυτοκίνητο. Ξανασκεψου λίγο τις προτεραιότητες σου ίσως. Στα του θέματος το αμάξι πρέπει να είναι πάντα μάξιμουμ 5 χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...