Προς το περιεχόμενο

1ο αμάξι,χρόνος χρηματοδότησης


geomrk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, ewssonaht είπε

Το παιδι δε ρωταει τι αμαξι να παρει, ρωταει ποσο δοση να βαλει και ποσο χρονο να κανει αποπληρωμη. Οποτε ειμαι εντελως εντος θεματος. Ολοι οι ειδικοι συμφωνουνε οτι οι δοσεις του αμαξιου πρεπει να ειναι 10% του μηνιαου εισοδηματος σου, προφανως ειναι ολοι χαζοι... Στην περιπτωση του ΟΡ για να μην υπαρχουν παρανοησεις, η δοση πρεπει να ειναι κατω απο 150 το μηνα.

 

το ξέρεις οτι έβαλες άρθρα από Αμερικάνικο site έτσι? Με μέσο μισθό 4500 για εργάτες/υπαλλήλους. Το 10% εκεί είναι 450 δολλάρια. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

το ξέρεις οτι έβαλες άρθρα από Αμερικάνικο site έτσι? Με μέσο μισθό 4500 για εργάτες/υπαλλήλους. Το 10% εκεί είναι 450 δολλάρια. 

 

 Και λοιπόν? Δεν αλλάζει κάτι στην ουσία του άρθρου, γι'αυτό λέει ποσοστό και όχι απόλυτο πόσο. Ο Έλληνας υπάλληλος με μισθό 1000€ κανονικά πρέπει να οδηγάει σαραβαλακι ενώ ο αμερικανος μπορεί να πάρει mustang. Επειδή ακριβώς έχουμε μισθούς πείνας. Εδώ ο φίλος μας βρήκε καλύτερη δουλειά (και μπράβο του χωρίς ίχνος ειρωνιας) και μιλάμε για 1200€ που είναι ψίχουλα.

Και ο μέσος Αζερμπαϊτζάνος υπάλληλος μεταχειρισμένο λαντα πρέπει να πάρει η ακόμα και πατίνι, όχι να δίνει το 95% του εισοδήματος του για να έχει καινούργια κούρσα. Δεν μπορείτε να με πείσετε ότι το να ξοδεύεις τέτοιο ποσοστο του εισοδήματος σου είναι σοφό ότι και να κάνετε. Εκτός και αν ζεις στο αμάξι πια και κανείς 100.000χλμ το χρόνο

Επεξ/σία από ewssonaht
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ewssonaht είπε

 Και λοιπόν? Δεν αλλάζει κάτι στην ουσία του άρθρου, γι'αυτό λέει ποσοστό και όχι απόλυτο πόσο. Ο Έλληνας υπάλληλος με μισθό 1000€ κανονικά πρέπει να οδηγάει σαραβαλακι ενώ ο αμερικανος μπορεί να πάρει mustang. Επειδή ακριβώς έχουμε μισθούς πείνας. Εδώ ο φίλος μας βρήκε καλύτερη δουλειά (και μπράβο του χωρίς ίχνος ειρωνιας) και μιλάμε για 1200€ που είναι ψίχουλα.

Και ο μέσος Αζερμπαϊτζάνος υπάλληλος μεταχειρισμένο λαντα πρέπει να πάρει η ακόμα και πατίνι, όχι να δίνει το 95% του εισοδήματος του για να έχει καινούργια κούρσα. Δεν μπορείτε να με πείσετε ότι το να ξοδεύεις τέτοιο ποσοστο του εισοδήματος σου είναι σοφό ότι και να κάνετε. Εκτός και αν ζεις στο αμάξι πια και κανείς 100.000χλμ το χρόνο

Δυστηχώς η ευτυχώς, δεν έχουμε όλοι την ευγενή προσφορά των γονέων να μας ταίζουν μέχρι τα 27 που θα πάρουμε πτυχίο, να έχουμε το αυτοκίνητο δώρο με το δίπλωμα. Μερικοί δεν έχουμε μια ευθεία και μόνο που πρέπει να κάνουμε να μην σκοντάψουμε. Το να πάρεις ένα νέο αυτοκίνητο, ειδικά στην ηλικία που έχω με τον φίλο, είναι όνειρο ζωής. 

Τώρα αν είσαι 50 φεύγα και λες τέτοια πράγματα πραγματικά, self explanatory ο λόγος που τα λες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω τι κόλλημα τρώτε με ηλικίες και έτοιμα λεφτα. Ούτε έτοιμα βρήκα σπίτια, ούτε αυτοκίνητο. Και στα 27 μου που μπορούσα δε πήρα καινούργιο αμάξι γιατί είχα τα ίδια μυαλά που έχω τωρα. Γενικώς φίλε Σάκη, Όταν δεν έχεις και δεν έχουν οι γονείς σου, το όνειρο σου δε θα έπρεπε να είναι ένα καινούργιο αυτοκίνητο (το οποίο μετά από 15 χρονια θα έχει αξία μηδέν) αλλά ένα οποιοδήποτε περιουσιακό στοιχείο θα σε βγάλει από το "λούκι" στο οποίο γεννήθηκες. Τα τρύπια χέρια και η επίδειξη η το να κάνεις το γούστο σου και το κέφι σου με δόσεις δε βοήθησαν ποτέ κανέναν. Μπορείς να κάνεις κάτι στη ζωή σου με εισόδημα 1500€ το μήνα, όπως μπορείς και να είσαι στον άσσο με 10000€ το μήνα.

Αρκετα, καθώς πλέον όντως ξεφύγαμε εντελώς από το θέμα αλλά και καθώς δεν πειθώ κανέναν από τους 27χρονους και καταντάει κουραστικό. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του, καλοταξιδο και στο δρόμο με ασφάλεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

Δυστηχώς η ευτυχώς, δεν έχουμε όλοι την ευγενή προσφορά των γονέων να μας ταίζουν μέχρι τα 27 που θα πάρουμε πτυχίο, να έχουμε το αυτοκίνητο δώρο με το δίπλωμα. Μερικοί δεν έχουμε μια ευθεία και μόνο που πρέπει να κάνουμε να μην σκοντάψουμε. Το να πάρεις ένα νέο αυτοκίνητο, ειδικά στην ηλικία που έχω με τον φίλο, είναι όνειρο ζωής. 

Τώρα αν είσαι 50 φεύγα και λες τέτοια πράγματα πραγματικά, self explanatory ο λόγος που τα λες.

Σε καταλαβαινω απολυτα πιστεψε με!!Ημουν ακριβως στην ηλικια σου με νεα σταθερη δουλεια και το να παρω αυτοκινητο ηταν ονειρο ζωης οπως λες κι εσυ..ο πατερας μου δεν ειχε ποτε,  οποτε καταλαβαινεις τι λαχταρα το ειχα..πηγα λοιπον μη στα πολυλογω και πηρα καινουριο με 5 ετη χρηματοδοτηση και μαλιστα γερη δοση..Στο 9μηνο πανω τρακαρω απο βλακεια μου, εφερα τουμπες ευτυχως δεν επαθα τιποτα αλλα το αυτοκινητο εγινε σμπαραλια κι εγω ειχα να πληρωνω δοσεις χωρις αυτοκινητο..αστο μη το συνεχισω πως ημουν κ τι εγινε..Φυσικα, αυτο δεν σημαινει πως θα συμβει κ σε σενα κατι αντιστοιχο, αλλα  παντα υπαρχει ρισκο κι η ζωη βλεπεις ποσο ακριβη γινεται.. Γνωμη μου..δωσε μια καλη προκαταβολη, πανε παρε ενα μεταχειρισμενο μεχρι 10-12χιλιαρικα και βαλε δοση μεχρι 150-200 το πολυ..Πρεπει να σαι ανετος να ζεις να κανεις ταξιδια (οτι πολυτιμοτερο να ξερεις)-γυναικες ,εξοδους τσπ οτι γουσταρεις να κανεις χωρις να ζεις για εναν αυτοκινητο συνεχως εκτεθειμενο 

Επεξ/σία από energy52
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ewssonaht είπε

Δεν καταλαβαίνω τι κόλλημα τρώτε με ηλικίες και έτοιμα λεφτα. Ούτε έτοιμα βρήκα σπίτια, ούτε αυτοκίνητο. Και στα 27 μου που μπορούσα δε πήρα καινούργιο αμάξι γιατί είχα τα ίδια μυαλά που έχω τωρα. Γενικώς φίλε Σάκη, Όταν δεν έχεις και δεν έχουν οι γονείς σου, το όνειρο σου δε θα έπρεπε να είναι ένα καινούργιο αυτοκίνητο (το οποίο μετά από 15 χρονια θα έχει αξία μηδέν) αλλά ένα οποιοδήποτε περιουσιακό στοιχείο θα σε βγάλει από το "λούκι" στο οποίο γεννήθηκες. Τα τρύπια χέρια και η επίδειξη η το να κάνεις το γούστο σου και το κέφι σου με δόσεις δε βοήθησαν ποτέ κανέναν. Μπορείς να κάνεις κάτι στη ζωή σου με εισόδημα 1500€ το μήνα, όπως μπορείς και να είσαι στον άσσο με 10000€ το μήνα.

Αρκετα, καθώς πλέον όντως ξεφύγαμε εντελώς από το θέμα αλλά και καθώς δεν πειθώ κανέναν από τους 27χρονους και καταντάει κουραστικό. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του, καλοταξιδο και στο δρόμο με ασφάλεια.

Μία μικρή παρατήρηση

Ο κάθε άνθρωπος μπορεί να έχει ότι όνειρα θέλει και κανείς δεν μπορεί να του πει τι όνειρα μπορεί να κάνει και τι όχι.

Συμφωνώ με τις συμβουλές αλλά μέχρι εκεί , αν μένει με τους γονείς του ο ts ή τα τρώει στα μπουζούκια δεν μας πέφτει λόγος.

@geomrk Αυτο που πρέπει να κρατήσεις για εμένα είναι αυτό που είπαν αρκετά παιδιά. Αν είναι να δώσεις 19.000ε με 12% επιτόκιο για 5 χρόνια μπορεί να σε συμφέρει να πας σε καινούριο με λίγα λεφτά παραπάνω αλλά το μισό επιτόκιο .

Το θετικό στο καινούριο είναι ότι αν πας π.χ. στο αντίστοιχο Hyundai θα έχεις 5 χρόνια εγγύηση οπότε αν συμβεί κάτι με το αμάξι στην 5ετία δεν θα σε βγάλει εκτός απο τον προϋπολογισμό σου .

Στο μεταχειρισμένο μπορεί να σου βγάλει ζημιά στα 2 έτη π.χ. και να μην μπορείς καν να το φτιάξεις , οπότε θα είσαι στη φάση που θα πληρώνεις δόση χωρίς να έχεις αμάξι.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ewssonaht είπε

 Και λοιπόν? Δεν αλλάζει κάτι στην ουσία του άρθρου, γι'αυτό λέει ποσοστό και όχι απόλυτο πόσο. Ο Έλληνας υπάλληλος με μισθό 1000€ κανονικά πρέπει να οδηγάει σαραβαλακι ενώ ο αμερικανος μπορεί να πάρει mustang. Επειδή ακριβώς έχουμε μισθούς πείνας. Εδώ ο φίλος μας βρήκε καλύτερη δουλειά (και μπράβο του χωρίς ίχνος ειρωνιας) και μιλάμε για 1200€ που είναι ψίχουλα.

Και ο μέσος Αζερμπαϊτζάνος υπάλληλος μεταχειρισμένο λαντα πρέπει να πάρει η ακόμα και πατίνι, όχι να δίνει το 95% του εισοδήματος του για να έχει καινούργια κούρσα. Δεν μπορείτε να με πείσετε ότι το να ξοδεύεις τέτοιο ποσοστο του εισοδήματος σου είναι σοφό ότι και να κάνετε. Εκτός και αν ζεις στο αμάξι πια και κανείς 100.000χλμ το χρόνο

την σημερον ημερα τα 1200 δν ειναι ψυχουλα.. εαν ησουν και εισαι ακομα στην προηγουμενη γενια που επερναν και περναν παχουλος μισθους μπραβο.. και οι δικοι μου και ολοι οι γονεις ετσι ηταν, πλεον οταν το 70% των εργαζομενων ειναι με βασικο μισθο 713 μεικτα, τοτε τα 1200 ειναι τελεια.. ναι για τον θειο μου στν δεη που επερνα 5000 πριν 15 χρονια ειναι λιγα τα 1200.. για τον γιο του ομως που περνει 700 καθαρα τα 1000 θα ηταν μια χαρα.. οποτε μην συγκρινουμε , αλλαξανε τα χρονια.. τωρα με 1000 ευρω ζει οικογενεια .. δν ζει αξιοπρεπος αλλα ζει.. παλια με 1000 ευρω ηθελες 2 μερες διακοπες.. 

αλλαξανε τα χρονια .. πλεον τα 1200 για 1 ατομο εινια αρκετα καλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, tsofras είπε

Μία μικρή παρατήρηση

Ο κάθε άνθρωπος μπορεί να έχει ότι όνειρα θέλει και κανείς δεν μπορεί να του πει τι όνειρα μπορεί να κάνει και τι όχι.

 

Επειδή αναφέρεσαι κακώς σε εμένα, όπως θα διαβάσεις δεν έγραψα τι μπορεί και τι δε μπορεί να ονειρεύεται. Προφανώς ότι θέλει μπορεί να ονειρεύεται. Το τι θα έπρεπε (με βάση την οικονομική κατάσταση του) να ονειρεύεται είναι κάτι διαφορετικό.

Και κάποιοι που μένουν σε σκηνές και τσαντιρια έχουν όνειρο να πάρουν τζιπ και πολλοί από αυτούς καταφέρουν και το παίρνουν. Θα ΕΠΡΕΠΕ όμως να έχουν άλλες προτεραιότητες για αυτούς και τα παιδιά τους. 

Η σωστή δημοσίευση εδώ στο θέμα έχει γίνει από τον energy52 που μιλάει ως παθών. 

Επεξ/σία από ewssonaht
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ewssonaht είπε

Επειδή αναφέρεσαι κακώς σε εμένα, όπως θα διαβάσεις δεν έγραψα τι μπορεί και τι δε μπορεί να ονειρεύεται. Προφανώς ότι θέλει μπορεί να ονειρεύεται. Το τι θα έπρεπε (με βάση την οικονομική κατάσταση του) να ονειρεύεται είναι κάτι διαφορετικό.

Και κάποιοι που μένουν σε σκηνές και τσαντιρια έχουν όνειρο να πάρουν τζιπ και πολλοί από αυτούς καταφέρουν και το παίρνουν. Θα ΕΠΡΕΠΕ όμως να έχουν άλλες προτεραιότητες για αυτούς και τα παιδιά τους. 

Η σωστή δημοσίευση εδώ στο θέμα έχει γίνει από τον energy52 που μιλάει ως παθών. 

φιλε μου αυτο που προσπαθουμε αρκετοι να σου πουμε οτι δν υπαρχει σωστο και λαθος και πρεπει η δν πρεπει.. το πας λες και αυτο που πιστευεις εσυ ειναι το σωστο.. δν ειναι τι θα επρεπε ... ετσι οπως το λες ακυρωνεις ολους τους αλλους ..

 

θα πρεπει μονο να ειναι χαρουμενος ευτυχισμένος και χωρις καταπιεση.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ewssonaht είπε

Επειδή αναφέρεσαι κακώς σε εμένα, όπως θα διαβάσεις δεν έγραψα τι μπορεί και τι δε μπορεί να ονειρεύεται. Προφανώς ότι θέλει μπορεί να ονειρεύεται. Το τι θα έπρεπε (με βάση την οικονομική κατάσταση του) να ονειρεύεται είναι κάτι διαφορετικό.

Και κάποιοι που μένουν σε σκηνές και τσαντιρια έχουν όνειρο να πάρουν τζιπ και πολλοί από αυτούς καταφέρουν και το παίρνουν. Θα ΕΠΡΕΠΕ όμως να έχουν άλλες προτεραιότητες για αυτούς και τα παιδιά τους. 

Η σωστή δημοσίευση εδώ στο θέμα έχει γίνει από τον energy52 που μιλάει ως παθών. 

Μια συμβουλή το auto & moto δεν είναι για σένα υπάρχουν άλλα θέματα που θα είσαι πιο χρήσιμος.

Για να απαντήσω σε 'σενα αρχικά, το οι ειδικοί της Αμερικής λένε 10% είναι μια σαχλαμάρα και μισή, έχουν τελείως διαφορετικό μοντέλο από το δικό μας από το ασφαλιστικό μέχρι το στεγαστικό και συνταξιοδοτικό. Δεν είναι κακή συμβουλή δεν λέω αυτό αλλά δεν μπορείς χωρίς τροποποιήσεις να την βάλεις στον νηματοθέτη που είναι 27 έχει ένα καλό μισθό για την ηλικία του και δεν έχει σχεδόν κανένα πάγιο έξοδο.

Και όπως σου είπαν το που επενδύεις εσύ τα λεφτά σου είναι δικό σου θέμα, εγώ μπορεί να τα ρίχνω σε remus επειδή έτσι γουστάρω.

Ο TS έγραψε ξεκάθαρα ότι το θέλει να δώσει τα λεφτά αυτά, αλλά όπως οι περισσότεροι είπαν είναι τελείως χαζό με αυτό το επιτόκιο καλύτερα να πας σε καινούργιο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά σε αυτά τα θέματα υπάρχει σωστό και λάθος. Είναι απλά λάθος να δίνεις το μισό εισόδημα σου για μια 5ετια σε αμάξι. Και για να το πάω και ένα βήμα παραπέρα, κανείς δεν έπρεπε καν να του δώσει τόσο μεγάλο δανειο. Απλά ΟΚ, σου πουλάνε το όνειρο, και γίνεσαι σκλάβος. Για ένα χιουνται. Τι να πω άλλο. Αν τα είχε μαζέψει μετρητά και ήταν το όνειρο του, δε θα είχα πει τπτ. Αλλά πάει να γίνει σκλαβος για χιουνται και μου λέτε για όνειρα 🤣 

Κούρασα αρκετά, είναι η τελευταία δημοσίευση στο θέμα, καλή καρδιά!

Επεξ/σία από ewssonaht
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ewssonaht είπε

Παιδιά σε αυτά τα θέματα υπάρχει σωστό και λάθος. Είναι απλά λάθος να δίνεις το μισό εισόδημα σου σε αμάξι. Και για να το πάω και ένα βήμα παραπέρα, κανείς δεν έπρεπε καν να του δώσει τόσο μεγάλο δανειο. Απλά ΟΚ, σου πουλάνε το όνειρο, και γίνεσαι σκλάβος. Για ένα χιουνται. Τι να πω άλλο. Αν τα είχε μαζέψει μετρητά και ήταν το όνειρο του, δε θα είχα πει τπτ. Αλλά πάει να γίνει σκλαβος για χιουνται και μου λέτε για όνειρα 🤣 

Κούρασα αρκετά, είναι η τελευταία δημοσίευση στο θέμα, καλή καρδιά!

λες μεγαλες κουβεντες.. το μισο εισοδημα ειναι πολυ γενικο.. αλλο να το δωσεις 1 μηνα αλλο 6 μηνες αλλο 1 χρονο αλλο 10 χρονια αλλο 40 χρονια.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, ewssonaht είπε

Η προτεραιότητα του αφού σπίτι δεν έχει θα έπρεπε να είναι να βάλει τα 800 που του περισσεύουν τωρα το μήνα στην άκρη. Σε 5 χρόνια θα έχει 5*12*800 = 48.000€ να πάρει και ένα μικρό δάνειο να πάρει κάνα σπίτι. Αλλιώς σε 5 χρόνια που θα είναι 32 θα βρίζει ότι τα σπίτια είναι ακριβά και τι άδικη είναι η ζωή και θα περιμένει τους γονείς του να πεθάνουν να κληρονομήσει οδηγοντας ενα κουβαδάκι 5ετιας πλέον. 

Ρε φίλε συγγνώμη τωρα. Από τον βασικό που ήμουνα πριν, ανέβηκα στα διπλά σχεδόν και η πρόταση σου είναι να ζω με 400 το μήνα και τα υπόλοιπα άκρη? Ζεις στην πραγματικότητα??ρομποτ δεν ειμαστε. 4 ΣΚ x 50 πες= 200 +50 συνδρομη κροσφιτ= 250 και μενουν 150 κομπλε θα βαλω και τα 150 στην ακρη αυτα 😂  😂 

8 ώρες πριν, ewssonaht είπε

Η προτεραιότητα του αφού σπίτι δεν έχει θα έπρεπε να είναι να βάλει τα 800 που του περισσεύουν τωρα το μήνα στην άκρη. Σε 5 χρόνια θα έχει 5*12*800 = 48.000€ να πάρει και ένα μικρό δάνειο να πάρει κάνα σπίτι. Αλλιώς σε 5 χρόνια που θα είναι 32 θα βρίζει ότι τα σπίτια είναι ακριβά και τι άδικη είναι η ζωή και θα περιμένει τους γονείς του να πεθάνουν να κληρονομήσει οδηγοντας ενα κουβαδάκι 5ετιας πλέον. 

επίσης ποιός μίλησε για σπίτι και ότι δεν έχω?? Μην βγάζετε δικα σας συμπεράσματα για να πείτε αυτό που θέλετε και καλυτερα να μενετε on topic αλλιώς δεν έχει νόημα η συζήτηση

8 ώρες πριν, ewssonaht είπε

Αλλα τη διαφορα εχει το καινουργιο χιουνται με ενα μεταχειρισμενο σαραβαλακι... 0.

Μεγαλη...??

6 ώρες πριν, pasxaliskar είπε

 

Για τον TS

Hyundai i30 fastback αμαξαρα πολυ δυνατο και οσο εχει ακομα χαμηλή τιμή σε σχέση με αλλα της κατηγοριας αξιζει πολυ.. εχω δει πολλα review

 

Ευχαριστώ! και εγω το ιδιο με εχει ψησει παρα πολυ θα το χτυπησω μαλλον απο χειμωνα

Επεξ/σία από geomrk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω την γνώμη μου μιας και εγώ στην ίδια ηλικία πήρα καινούργιο αυτοκίνητο με μικρότερο μισθο από εσένα! Καταρχήν εφόσον θες να μπεις στο τρυπακι δόσεων και για τόσο υψηλή τιμή πας 100% για καινούργιο! Δεν αξίζει να δώσεις σχεδόν 20κ για μτχ! Περνά από αντιπροσωπείες,ρωτά προσφορές,κάνε τεστ ντραιβ,σκέψου,αποφάσισε! Η μισή καυλα είναι πριν πάρεις το αυτοκίνητο! Άλλη χάρη να είσαι ο πρώτος ιδιοκτήτης! Επίσης εφόσον θες να δόσεις τόσα λεφτά ελπίζω να έχεις κάποια πιλοτή/πάρκινγκ για το αυτοκίνητο διότι αν μένεις σε κάποιο κεντρικό δρόμο και κάθε μέρα δεν ξερεις που θα το παρκάρεις ξεχνά το ακριβό αυτοκίνητο! Ειδικά το πρώτο καιρό θα πεθάνεις από το άγχος!

Εγω λοιπόν το είχα πάρει ακριβώς πριν σκάσει η πανδημία και έβαλα γραμμάτια για 4 χρόνια δίνοντας ομως το 50% της αξίας προκαταβολή! Και μετά σκασανε καραντίνες κτλπ και δεν το χάρηκα όπως ήθελα,δυσκολεύτηκα οικονομικά και ξενερωσα στην αρχή! Τώρα μου έμεινε κάτι παραπάνω από ένα χρόνο,δεν δυσκολεύομαι καθόλου οικονομικά αλλά η αλήθεια είναι πως με ψιλό κούρασε να έχω στο μυαλό μου κάθε μήνα την δόση! Όποτε θα έλεγα να βαλεις μαξ 4 χρόνια σε δόσεις! Τώρα το ποσό της δόσης θα το κανονισεις εσυ σύμφωνα με τα δικά σου οικονομικά κριτήρια! 
 

Επισης δεν ξέρω κατά ποσό μόνιμη είναι η θέση σου αλλά όπως είπες είσαι υπάλληλος! Τίποτα δεν είναι σίγουρο και αλλάζουν πολλά χρόνο με το χρόνο! Αυτα απο εμένα και καλή τύχη σε οτι επιλέξεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Georgram είπε

Θα σου πω την γνώμη μου μιας και εγώ στην ίδια ηλικία πήρα καινούργιο αυτοκίνητο με μικρότερο μισθο από εσένα! Καταρχήν εφόσον θες να μπεις στο τρυπακι δόσεων και για τόσο υψηλή τιμή πας 100% για καινούργιο! Δεν αξίζει να δώσεις σχεδόν 20κ για μτχ! Περνά από αντιπροσωπείες,ρωτά προσφορές,κάνε τεστ ντραιβ,σκέψου,αποφάσισε! Η μισή καυλα είναι πριν πάρεις το αυτοκίνητο! Άλλη χάρη να είσαι ο πρώτος ιδιοκτήτης! Επίσης εφόσον θες να δόσεις τόσα λεφτά ελπίζω να έχεις κάποια πιλοτή/πάρκινγκ για το αυτοκίνητο διότι αν μένεις σε κάποιο κεντρικό δρόμο και κάθε μέρα δεν ξερεις που θα το παρκάρεις ξεχνά το ακριβό αυτοκίνητο! Ειδικά το πρώτο καιρό θα πεθάνεις από το άγχος!

Εγω λοιπόν το είχα πάρει ακριβώς πριν σκάσει η πανδημία και έβαλα γραμμάτια για 4 χρόνια δίνοντας ομως το 50% της αξίας προκαταβολή! Και μετά σκασανε καραντίνες κτλπ και δεν το χάρηκα όπως ήθελα,δυσκολεύτηκα οικονομικά και ξενερωσα στην αρχή! Τώρα μου έμεινε κάτι παραπάνω από ένα χρόνο,δεν δυσκολεύομαι καθόλου οικονομικά αλλά η αλήθεια είναι πως με ψιλό κούρασε να έχω στο μυαλό μου κάθε μήνα την δόση! Όποτε θα έλεγα να βαλεις μαξ 4 χρόνια σε δόσεις! Τώρα το ποσό της δόσης θα το κανονισεις εσυ σύμφωνα με τα δικά σου οικονομικά κριτήρια! 
 

Επισης δεν ξέρω κατά ποσό μόνιμη είναι η θέση σου αλλά όπως είπες είσαι υπάλληλος! Τίποτα δεν είναι σίγουρο και αλλάζουν πολλά χρόνο με το χρόνο! Αυτα απο εμένα και καλή τύχη σε οτι επιλέξεις!

να σαι καλα φιλε μου ευχαριστω πολυ!! ποιο πηρες εσυ;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...