Προς το περιεχόμενο

Αυτό είναι το Meta Quest Pro το οποίο η Meta θα ανακοινώσει σε 1 μήνα


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φωτογραφίες και λίγο αργότερα, ένα βίντεο ενός συστήματος εικονικής πραγματικότητας (VR) "Meta Quest Pro" εμφανίστηκαν στο διαδίκτυο, αναρτημένο στο Facebook από τον Ramiro Cardenas, ο οποίος ισχυρίζεται ότι η συσκευή είχε ξεχαστεί σε ένα δωμάτιο ξενοδοχείου.

Η συσκευή που εμφανίζεται μοιάζει με το σύστημα Project Cambria για το οποίο η Meta έχει αναφερθεί δημοσίως από τα τέλη του περασμένου έτους και μοιάζει παράλληλα με αυτό που εντοπίστηκε σε παλιότερα βίντεο που αφορούσαν την εγκατάσταση του λογισμικού.

Το βίντεο δείχνει τον Cardenas να αφαιρεί τη συσκευή από τη συσκευασία της, αποκαλύπτοντας ένα μαύρο headset και ένα χειριστήριο με ανανεωμένο σχεδιασμό. Ενώ το σετ κεφαλής διαθέτει τρεις κάμερες στην πρόσοψή του, τα χειριστήρια διαθέτουν νέο σχεδιασμό που δεν έχει σχέση με τις άλλες προτάσεις της εταιρείας. 

Η συσκευασία φέρει την ετικέτα "Meta Quest Pro" στην επάνω αριστερή γωνία και μια εικόνα που δείχνει τα ακουστικά VR και τα χειριστήρια. Ο Cardenas παρείχε επίσης ένα κοντινό πλάνο της ετικέτας που είναι κολλημένη στο κουτί, η οποία αναφέρει "Not for resale - engineering sample", ενώ δήλωσε στο The Verge ότι το άτομο που έμεινε στο δωμάτιο έχει έκτοτε διεκδικήσει τα ακουστικά.

Οι εικόνες και το βίντεο κάνουν την εμφάνισή τους ακριβώς ένα μήνα πριν από την εκδήλωση Connect της Meta στις 11 Οκτωβρίου, η οποία βρίσκεται σε αρμονία με το χρονοδιάγραμμα που επιβεβαίωσε ο διευθύνων σύμβουλος Mark Zuckerberg για το πότε η εταιρεία θα αποκαλύψει το επόμενο VR headset της. Σε αυτό το συνέδριο αναμένεται να μάθουμε τα πάντα για το Project Cambria / "Quest Pro" και τα άλλα σχέδιά της εταιρείας για το metaverse, το AR και το VR.

Ο Cardenas μοιράστηκε αρχικά τις εικόνες στα σχόλια μιας ανάρτησης στην ομάδα Oculus Quest 2 στο Facebook και δήλωσε ότι υπήρχαν και άλλες παρόμοιες συσκευές. Πρόκειται για μια ενδιαφέρουσα ιστορία, αλλά όχι χωρίς προηγούμενο. Ίσως το πιο διάστημο παρόμοιο περιστατικό είναι αυτό με ένα πρωτότυπο iPhone 4 που ξεχάστηκε σε ένα μπαρ το 2010, ενώ πιο πρόσφατα, το Pixel 7 που δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα, πωλήθηκε στο eBay. Η Google έχει και άλλα παρόμοια περιστατικά όπως με ένα πρωτότυπο Pixel Watch το οποίο επίσης βρέθηκε σε ένα εστιατόριο.

Τον Ιούλιο, το Bloomberg ανέφερε ότι ο προγραμματιστής Steve Moser βρήκε αναφορές για ένα "Oculus Pro" στον κώδικα της Meta, οπότε όλα δείχνουν ότι αυτό είναι το όνομα στο οποίο έχει καταλήξει η Meta για την επερχόμενη συσκευή. 
 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια πληροφορία που έχει ακουστεί (αλλά δεν έχει επιβεβαιωθεί) είναι πως θα έχει light field οθόνες. Μια τεχνολογία που είχε προτοαναπτύξει η Creal.com και θα κάνει το VR από "λέτσο", Γκλέτσο. Μια χαρά είναι και τώρα το VR αλλά με αυτήν την αναβάθμιση θα πάει σε άλλο επίπεδο. Υπολογιστικά δεν ξέρω αν μπορεί να τρέξει σε σε τωρινό PC σε πραγματικό χρόνο αλλά ίσως υπάρχεί αρχικό υλικό σε μορφή βίντεο και αργότερα βγεί κάποια hardware υλοποίηση για την μετατροπή.

Επεξ/σία από Athoz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mants118 είπε

iPhone 4 school με μάθημα πως να δημιουργήσεις hype!!!! ;)

Ειπες να παρεις κανα like με την λεξη 'κλειδι' αλλα δεν σου βγηκε😉

3 ώρες πριν, tsarouc είπε

μαρκετινγκ τρικς... 

ωραιο φαινεται... λιγο ποιο ογκωδες απο οτι περιμεναμε αλλα φαινεται καλο. για να δουμε τι θα δουμε...

Εγω παντως θα το φοραγα μαζι με εναν αναπνευστηρα και θα ηταν ωραιο...😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, floba είπε

Ειπες να παρεις κανα like με την λεξη 'κλειδι' αλλα δεν σου βγηκε😉

Εγω παντως θα το φοραγα μαζι με εναν αναπνευστηρα και θα ηταν ωραιο...😜

 

giphy.gif

3 ώρες πριν, Athoz είπε

Μια πληροφορία που έχει ακουστεί (αλλά δεν έχει επιβεβαιωθεί) είναι πως θα έχει light field οθόνες. Μια τεχνολογία που είχε προτοαναπτήξει η Creal.com και θα κάνει το VR από "λέτσο", Γκλέτσο. Μια χαρά είναι και τώρα το VR αλλά με αυτήν την αναβάθμιση θα πάει σε άλλο επίπεδο. Υπολογιστικά δεν ξέρω αν μπορεί να τρέξει σε σε τωρινό PC σε πραγματικό χρόνο αλλά ίσως υπάρχεί αρχικό υλικό σε μορφή βίντεο και αργότερα βγεί κάποια hardware υλοποίηση για την μετατροπή.

θα το δούμε σύντομα. Εγώ πιστεύω θα έχει και light field και eye tracking (για μένα και πιστεύω για όλους αν θέλουμε απροβλημάτιστη πολύωρη χρήση ποιο σημαντικό λόγο motion sickness) αλλά και μεγάλο fov και την μεγαλύτερη ανάλυση. Είμαι επίσης περίεργος αν θα φορέσει snapdragon επεξεργαστή... cant wait :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, floba είπε

Ειπες να παρεις κανα like με την λεξη 'κλειδι' αλλα δεν σου βγηκε😉

Είμαι μέλος εδώ από 2006, πρώτη φορά μου γράφει κάποιος κάτι τέτοιο... 

Κάνε μια αναζήτηση για το τι είχε γίνει με το μήλο 4 σε ένα καλόφημο bar.. 😉

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εποχή 2015 περίπου, φίλος με internet cafe με προσκαλεί να δω το VR που είχε στήσει στο κατάστημα και να δώσω γνώμη.

Δοκίμασα λοιπόν το VR σε gaming και η απάντηση μου ήταν ότι είναι λίγο αποτυχία, οι λόγοι τότε ήταν ότι δεν ήταν πρακτικό στο παιχνίδι καθώς έπρεπε να είσαι κάπως οριοθετημένος για να μην χτυπήσεις και τα γραφικά ήταν άσχημα γενικότερα + ότι για να παίξεις σοβαρό VR ήθελες τότε (και τώρα) υπερ-υπολογιστή. 

Στην αρχή με έκραζε λέγοντας μου ότι κάνω λάθος, λίγο καιρό μετά το VR πήγε άκλαυτο.

Γενικά εξακολουθώ να πιστεύω ότι το VR είναι μια τεχνολογία μικρής σημασίας για το γενικό κοινό. 

Αν πιστεύει η meta ότι με αυτόν τον τρόπο θα βγάλει λεφτά, θα έχει ενδιαφέρον η εξέλιξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, agent_smith είπε

Εποχή 2015 περίπου, φίλος με internet cafe με προσκαλεί να δω το VR που είχε στήσει στο κατάστημα και να δώσω γνώμη.

Δοκίμασα λοιπόν το VR σε gaming και η απάντηση μου ήταν ότι είναι λίγο αποτυχία, οι λόγοι τότε ήταν ότι δεν ήταν πρακτικό στο παιχνίδι καθώς έπρεπε να είσαι κάπως οριοθετημένος για να μην χτυπήσεις και τα γραφικά ήταν άσχημα γενικότερα + ότι για να παίξεις σοβαρό VR ήθελες τότε (και τώρα) υπερ-υπολογιστή. 

Στην αρχή με έκραζε λέγοντας μου ότι κάνω λάθος, λίγο καιρό μετά το VR πήγε άκλαυτο.

Γενικά εξακολουθώ να πιστεύω ότι το VR είναι μια τεχνολογία μικρής σημασίας για το γενικό κοινό. 

Αν πιστεύει η meta ότι με αυτόν τον τρόπο θα βγάλει λεφτά, θα έχει ενδιαφέρον η εξέλιξη.

Η Meta βγάζει εδώ και πολλά χρόνια μύρια με τα τσουβάλια από το VR, είναι κάτι που έχει ήδη πετύχει!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, xenofonlive είπε

Η Meta βγάζει εδώ και πολλά χρόνια μύρια με τα τσουβάλια από το VR, είναι κάτι που έχει ήδη πετύχει!

🤣 Δεν ξέρεις τι σου γίνεται, αλλά είπες να πεις την εξυπνάδα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

🤣 Δεν ξέρεις τι σου γίνεται, αλλά είπες να πεις την εξυπνάδα σου.

Για ανάλυσε τη σκέψη σου, εσύ που ξέρεις τι σου γίνεται...!

Επεξ/σία από xenofonlive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...