Προς το περιεχόμενο

Σπίτι μου , δανειο για νέα ζευγάρια, συζήτηση


dvlsakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/4/2023 στις 11:43 ΠΜ, ALIEN-3- είπε

Καλημέρα , σίγουρα δεν επιτρέπεται να το νοικιάζεις. Και δυστυχώς το σπίτι πρέπει να είναι στον νομό τον οποίο εργάζεσαι. Το πρόγραμμα έχει πολλά χαζά τα οποία μπορεί και να τα έβαλαν επίτηδες ώστε να έχουν όσο τον δυνατόν λιγότερα "προνομιακα" δάνεια .Εδώ σου δίνουν 60 μέρες για να πραγματοποιήσεις μια αγορά ολόκληρης ζωής.....

Πες μου σε παρακαλω σε ποιο σημειο στην ΚΥΑ και στο ΦΕΚ διαβασες παραγραφο ή αναφορα να γινεται για πιθανη επινοικιαση. Γραφεις λες και εισαι 100% σιγουρος και μου προκαλει εντυπωση. Οριστε και το αρχειο.

FEK-2023-Tefxos-B-01180-downloaded-07_03_2023.pdf

Στις 20/4/2023 στις 2:33 ΜΜ, sakis697 είπε

Σχετικα με την φιλοσοφια του προγραμματος, ναι θα συμφωνησω κ εγω. Αφου θες σπιτι, θα το παρεις στον τοπο που εργαζεσαι. Ομως δεν το αναφερει πουθενα καθως η λογικη λεει οτι ειναι αντισυνταγματικο κατι τετοιο απο πολλες πλευρες. Εγω δηλαδη που τυχαινει σημερα να δουλευω Θεσσαλονικη κ οι τιμες ειναι στα υψη, στην τελικη δεν θα παρω γιατι δεν βγαινω. Εσυ που δουλευεις στο χωριο και θες να παρεις εκει σπιτι που οι τιμες ειναι πιο χαμηλα, εισαι πιο τυχερος απο εμενα. Αρα δεν εχει λογικη αυτο. Για αυτο και δεν το αναφερει ρητα πουθενα. 

 

Οπως επισης, πουθενα δεν αναφερει οτι δεν μπορεις να το νοικιασεις. Αναφερει οτι δεν μπορεις να το μεταβιβασεις αρα να το πουλησεις. Δεν θελω να το πουλησω! Να το νοικιασω θελω! 

 

Με τις παραπανω λογικες, ειτε δημοσιος υπαλληλος εισαι, ειτε ιδιωτικος, καθως ειναι ρευστο το που θα εργαζεσαι σε 2 μηνες απο τωρα, μπορεις το ακινητο να το νοικιασεις αν εσυ φυγεις απο εκει. 

Αλλιως κ θα πληρωνεις δανειο κ ενοικιο απο την αλλη πολη που θα εισαι αν σε διορισουν αλλου. 

 

 

Διαβασε το ΦΕΚ. Γραφεις λες και το διαβασες, Αλλα δεν το διαβασες σιγουρα.

δγ) το ακίνητο βρίσκεται στην ίδια Περιφερειακή Ενό-
τητα με τον τόπο εργασίας ή άσκησης επαγγέλματος του
αιτούντος. Στην περίπτωση που ο τόπος εργασίας ή άσκη-
σης επαγγέλματος του αιτούντος βρίσκεται εντός της Πε-
ριφέρειας Αττικής, το ακίνητο θεωρείται κατάλληλο εάν
βρίσκεται εντός αυτής. Εξαίρεση αποτελούν τα νησιά, πλην
της Κρήτης, όπου η κρίση περί καταλληλότητας του υφι-
στάμενου ακινήτου περιορίζεται στο αν το ακίνητο βρί-
σκεται εντός της νήσου όπου βρίσκεται ο τόπος εργασίας
ή άσκησης επαγγέλματος του αιτούντος.
δδ) το ακίνητο έχει χρήση κατοικίας.FEK-2023-Tefxos-B-01180-downloaded-07_03_2023.pdf

Στις 20/4/2023 στις 6:09 ΜΜ, phanispal είπε

Μα μας έχουν ζαλίσει με τη δυνατότητα να το νοικιάσουν επειδή είναι τόσο πιθανό να αλλάξουν νομό/χώρα.

Δηλαδή πάνω απ' τη μισή Ελλάδα εργάζεται στην Αττική, πόσοι μένουν σε άλλο νομό;

Αλλά μάλλον κάποιοι σκέφτονται να δίνουν δόση 450€ και να παίρνουν μίσθωμα 700€.

Κανε γκαλοπ παλικαρι μου. χαχααχα

Υ.Γ. Πολυ εγωιστικο να θεωρεις οτι υπαρχει μονο η αθηνα ενω οι περισσοτερες αιτησεις θα γινουν εκτος αθηνων.

Υ.Γ.2 Ο καθενας μπορει να σκεφτεται οτι θελει... Φυσικα και εσυ... Για αυτο ειπες την .... γνωμη σου.

 

Επεξ/σία από batjump
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 577
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, kazantzidis είπε

Μια χαρά γίνεται. Η τράπεζα ρισκάρει και δίνει λεφτά, οπότε διαλέγει αυτή που θα δώσει τα λεφτά της (σύμφωνα με την πολιτική της). 

Δεν είναι χαζές οι τράπεζες. 

Όταν έδιναν όμως πριν χρόνια σε κάθε πικραμένο πασχαλοδάνεια και διακοποδάνεια και άλλα εορτοδάνεια, μια χαρά χαζές ήταν. Από έξω περνούσες και σου έλεγαν εγκρίναμε ένα δάνειο στο όνομα σας. Και μετά από αυτά τα τρελά που έκαναν τις σώσανε με τα χρήματα μας ώστε σήμερα να ζητάνε λαγούς με πετραχήλια για να δώσουν ακόμα και ένα δάνειο λίγων χιλιάδων ευρώ. Άστο να πάει γιατί θα ξεφύγουμε.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, mcstefan7 είπε

Μία τετραμελή οικογένεια έχει έξοδα 2-2,5κ το μήνα. 

Εμείς 4 Μέλης ήμαστε εισόδημα 1300€ το μήνα περίπου και το ΕΝΟΙΚΙΟ πληρώνω κανονικά και μέχρι στιγμής δεν χρωστάω κιόλας …

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, batjump είπε

Πες μου σε παρακαλω σε ποιο σημειο στην ΚΥΑ και στο ΦΕΚ διαβασες παραγραφο ή αναφορα να γινεται για πιθανη επινοικιαση. Γραφεις λες και εισαι 100% σιγουρος και μου προκαλει εντυπωση. Οριστε και το αρχειο.

Το έχω ξανά απαντήσει. Στο 1555 και στο δευτεροβάθμιο της ΔΥΠΑ που είχα μιλήσει έκανα την σχετική ερώτηση και μου είπαν αυτό.

3 ώρες πριν, batjump είπε

Διαβασε το ΦΕΚ. Γραφεις λες και το διαβασες, Αλλα δεν το διαβασες σιγουρα.

δγ) το ακίνητο βρίσκεται στην ίδια Περιφερειακή Ενό-
τητα με τον τόπο εργασίας ή άσκησης επαγγέλματος του
αιτούντος. Στην περίπτωση που ο τόπος εργασίας ή άσκη-
σης επαγγέλματος του αιτούντος βρίσκεται εντός της Πε-
ριφέρειας Αττικής, το ακίνητο θεωρείται κατάλληλο εάν
βρίσκεται εντός αυτής. Εξαίρεση αποτελούν τα νησιά, πλην
της Κρήτης, όπου η κρίση περί καταλληλότητας του υφι-
στάμενου ακινήτου περιορίζεται στο αν το ακίνητο βρί-
σκεται εντός της νήσου όπου βρίσκεται ο τόπος εργασίας
ή άσκησης επαγγέλματος του αιτούντος.
δδ) το ακίνητο έχει χρήση κατοικίας.FEK-2023-Tefxos-B-01180-downloaded-07_03_2023.pdf

 

δ) Για τη διαπίστωση ύπαρξης ή μη ακινήτου κατάλληλου για την κατοικία τους, 

Αυτά που αναφέρεις δεν είναι για την αγορά του σπιτιού αλλά σε περίπτωση που έχεις ήδη ακίνητο στο όνομα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, batjump είπε

Πες μου σε παρακαλω σε ποιο σημειο στην ΚΥΑ και στο ΦΕΚ διαβασες παραγραφο ή αναφορα να γινεται για πιθανη επινοικιαση. Γραφεις λες και εισαι 100% σιγουρος και μου προκαλει εντυπωση. Οριστε και το αρχειο.

FEK-2023-Tefxos-B-01180-downloaded-07_03_2023.pdf 163.8 kB · 6 downloads

Διαβασε το ΦΕΚ. Γραφεις λες και το διαβασες, Αλλα δεν το διαβασες σιγουρα.

δγ) το ακίνητο βρίσκεται στην ίδια Περιφερειακή Ενό-
τητα με τον τόπο εργασίας ή άσκησης επαγγέλματος του
αιτούντος. Στην περίπτωση που ο τόπος εργασίας ή άσκη-
σης επαγγέλματος του αιτούντος βρίσκεται εντός της Πε-
ριφέρειας Αττικής, το ακίνητο θεωρείται κατάλληλο εάν
βρίσκεται εντός αυτής. Εξαίρεση αποτελούν τα νησιά, πλην
της Κρήτης, όπου η κρίση περί καταλληλότητας του υφι-
στάμενου ακινήτου περιορίζεται στο αν το ακίνητο βρί-
σκεται εντός της νήσου όπου βρίσκεται ο τόπος εργασίας
ή άσκησης επαγγέλματος του αιτούντος.
δδ) το ακίνητο έχει χρήση κατοικίας.FEK-2023-Tefxos-B-01180-downloaded-07_03_2023.pdf

Κανε γκαλοπ παλικαρι μου. χαχααχα

Υ.Γ. Πολυ εγωιστικο να θεωρεις οτι υπαρχει μονο η αθηνα ενω οι περισσοτερες αιτησεις θα γινουν εκτος αθηνων.

Υ.Γ.2 Ο καθενας μπορει να σκεφτεται οτι θελει... Φυσικα και εσυ... Για αυτο ειπες την .... γνωμη σου.

 

Πες μου σε παρακαλω το δγ) που κανεις αναφορα, σε τι αναφερετε. Το διαβαζεις αποκομενα και βγαζεις το συμπερασμα που θες. 

Οταν το διαβασεις σωστα και ολοκληρο, θα δεις οτι δεν λεει αυτο που θες να καταβαλεις. 

Σου λεει ΑΑΑΑΝ εχεις σπιτι στον νομο που εργαζεσαι ΤΟΤΕ εισαι ακαταλληλος για μπεις στο προγραμμα. 
Αν το σπιτι ειναι πανω απο 50τμ, τοτε εισαι ακαταλληλος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι όταν συμμετέχουμε σε φόρουμ να έχουμε διαβάσει τα βασικά. Αν δεν το έχουμε κάνει, τουλάχιστον ας μην έχουμε έτσι επιθετική & "τα ξέρω όλα" διάθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fakiris31 είπε

Εμείς 4 Μέλης ήμαστε εισόδημα 1300€ το μήνα περίπου και το ΕΝΟΙΚΙΟ πληρώνω κανονικά και μέχρι στιγμής δεν χρωστάω κιόλας …

Πρεπει να προσέχεις πολύ στην ζωή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fakiris31 είπε

Εμείς 4 Μέλης ήμαστε εισόδημα 1300€ το μήνα περίπου και το ΕΝΟΙΚΙΟ πληρώνω κανονικά και μέχρι στιγμής δεν χρωστάω κιόλας …

Μην ασχολείσαι. Ο καθένας έχει διαφορετική εικόνα της καθημερινότητας. Ξέρω ένα σωρό ανθρώπους που ζούνε με 1200 ευρώ στο ενοίκιο και δεν χρωστάνε ούτε σεντ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, music_lover είπε

Μην ασχολείσαι. Ο καθένας έχει διαφορετική εικόνα της καθημερινότητας. Ξέρω ένα σωρό ανθρώπους που ζούνε με 1200 ευρώ στο ενοίκιο και δεν χρωστάνε ούτε σεντ.

Παιδιά αυτό το πράγμα είναι εντελώς υποκειμενικό. Άλλος που μένει στην Αθήνα και έχει υψηλό ενοίκιο και παιδιά που πηγαίνουν φροντιστήρια με έναν που μένει σε μια επαρχιακή πόλη η χωριό έχουν τεράστια διαφορά. Άλλου τα παιδιά μπορεί να πηγαίνουν δημοτικό και να μην εχουν φροντιστήρια,άλλος μπορεί να φιλοξενείτε σε σπίτι και να μην έχει ενοίκια. Εγώ για παράδειγμα φιλοξενούμαι σε σπίτι συγγενικό που λείπουν εξωτερικό,τα παιδιά μου πηγαίνουν δημοτικό και έχω μόνο τα αγγλικά τους και τις δραστηριότητες τους να πληρώνω. Και μένω σε χωριό. Πώς μπορώ να συγκριθω στα έξοδα με έναν που μένει στην Αθήνα?

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fakiris31 είπε

Εμείς 4 Μέλης ήμαστε εισόδημα 1300€ το μήνα περίπου και το ΕΝΟΙΚΙΟ πληρώνω κανονικά και μέχρι στιγμής δεν χρωστάω κιόλας …

Εμείς μόνο super market θέλουμε 500-600 ευρώ το μήνα + Ρεύμα/Νερό/Ιντερνετ/Ενοίκιο + Σχολείο + γιατρούς φάρμακα (απο το σχολείο τουλ μια φορά το μήνα έχει κάποια ίωση + την μηνιαία επίσκεψη για τη μπέμπα).

https://www.imerisia.gr/oikonomia/41302_poso-kostizei-na-zeis-stin-athina-poso-se-alles-megales-poleis-toy-kosmoy

Το εκτιμώμενο μηνιαίο κόστος μιας τετραμελούς οικογένειας είναι 2.320,63 ευρώ χωρίς ενοίκιο (σύμφωνα με την πλατφόρμα numbeo).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/4/2023 στις 12:07 ΜΜ, meleon είπε

Λενε οτι αν έδωσε καποιος τον ατακ στην τραπεζα δε μπορει να κανει αλλος αιτηση για το ιδιο ακινητο. Χαρτια ομως δεν εχω δωσει. Εχουν μονο διευθυνση και ατακ

μην αγχωνεσαι δεν δεσμευεσαι αν δεν εχετε υπογραψει καπαρο που να αναψερει οτι δεν θα δωσεις το ατακ αλλου για προελεγχο..βεβαια μονο ατακ κ διευθυνση δεν αρκουν για προελεγχο, θελει κ αλλα χαρτια.

το θεμα ειναι πως θα σε εξοφλησει ο αγοραστης αν θελει 3 μηνες για εκταμιευση κ δεν εχει τα υπολοιπα να σε εξοφλησει πληρως, κ οχι με γραμματια κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kazantzidis είπε

...Η τράπεζα ρισκάρει και δίνει λεφτά..... 

Δεν είναι χαζές οι τράπεζες. 

Δεν γινεται να ισχυουν και τα 2 που λες.

Οι τραπεζες δεν ρισκαρουν απολυτως τιποτα. Ειναι μια χαρα καλυμμενες απο το εκαστοτε κρατος. Εσυ και εγω ρισκαρουμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, vforvaggelis είπε

Δεν γινεται να ισχυουν και τα 2 που λες.

Οι τραπεζες δεν ρισκαρουν απολυτως τιποτα. Ειναι μια χαρα καλυμμενες απο το εκαστοτε κρατος. Εσυ και εγω ρισκαρουμε...

Οτι πεις... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...