Προς το περιεχόμενο

Στήνοντας έναν power efficient NAS... Τα φώτα σας...


dimxr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε σε όλους.
Αποφάσισα να στήσω ένα NAS server που δε θα κάνει πολλά πράγματα και προσπαθώ να ρίξω το κόστος κάτω, το θόρυβο, καθώς θα βρίσκεται στο σαλόνι καθώς και την κατανάλωσή του μιας και ζούμε στις μέρες που ζούμε. Λόγω του ότι όπως όλοι, είμαστε λίγο στενά αυτή την περίοδο, σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω κάποια πράγματα που ήδη έχω, που είναι τα εξής:

  • Fractal Design Array R2 Mini-ITX (με τροφοδοτικό 300W)
  • 2Χ18ΤΒ Toshiba HDDs
  • 1x2TB NVMe SSD

Οι λειτουργίες που σκέφτομαι ότι θέλω να κάνει είναι:

  • να φεύγουν 4k BluRay remuxes απευθείας σε Nvidia Shield TV Pro
  • να τρέχει μια υπηρεσία που ονομάζεται ROON
  • torrent client (όχι τίποτα τρομερό... μερικές 100άδες torrent)

Χρειάζομαι κυρίως βοήθεια σε CPU και μητρική. Όπως ανέφερα, προσπαθώ πολύ να είναι χαμηλά σε κατανάλωση και σε θόρυβο το τελικό σύστημα.
Έχω σκεφτεί για CPU τον i3-10100 ~120ευρώ.
Πώς τον κρίνετε ως επιλογή; Θεωρώ ότι θα είναι αρκετά δυνατός για τα λίγα tasks που έχει να τρέξει.
Και για να κρατήσω το θόρυβο κάτω από τα απαράδεκτα coolers της Intel, θα μπορούσα να πάρω το cooler Scythe Shuriken 3.

Και μετά έρχεται το θέμα της motherboard. Λόγω του κουτιού μπορώ να παίξω μόνο με Mini-ITX mobos LGA1200 που είναι λίγες.
Θα ήθελα η μητρική να μπορεί να έχει:

  • χαμηλή κατανάλωση
  • δυνατότητα να μπορεί μέχρι και να σταματήσει τους ανεμιστήρες σε χαμηλές θερμοκρασίες (αν υπάρχει τέτοια λειτουργία ή τουλάχιστον PWM υποδοχές)
  • 1Gbps Ethernet

 

Μπορείτε να με βοηθήσετε σε μια τέτοια επιλογή;
Έχω λίγο πελαγώσει με τις διάφορες επιλογές και δεν είμαι και ο πιο μεγάλος γνώστης των hardware, αλλά ελπίζω πως η αρχική μου έρευνα θα βοηθήσει να βρούμε μια λύση.

Καλό βράδυ σε όλους και ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέχω αυτά που θέλεις σε celeron j4105 fanless που τρέχει debian πάνω σε esxi με 120TB δίσκους + 2x m2 ssd.

Καταλαβαίνεις ότι ο cpu σου είναι υπεραρκετός, αρκεί να στέλνεις τις ταινίες σου απευθείας. Μην σκεφτείς καν για επεξεργασία και plex απλά δεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα μόνα cpu που μπορούν να κάνουν τέτοια πράγματα και τρώνε το λιγότερο δυνατό ρεύμα, 10-12watt peak και 4-5watt idle είναι τα J4XXX, J5XXX όπως λέει και ο @CMOS_Z για τον J4105, εγώ έχω σύστημα με τον J4125 που είναι πάνω κάτω ίδιος, μικρή διαφορά σε clocks. Αν θες ντε και καλά να βάλεις nvme, σε τέτοια συστήματα μπορείς μόνο μέσω pcie ή αν πάρεις mini pc, αλλά εκεί δεν έχεις sata για να βάλεις δίσκους.

Θα σου δώσω παράδειγμα μητρικής για να καταλάβεις. Η Asrock έχει μητρικές σαν αυτή (που είναι το τοπ μοντέλο με το καλύτερο επεξεργαστή btw) και έχουν είτε 4 sata και 1 PCIE 2.0x1 ή 2 Sata και ένα Full PCIE slot. Nvme δεν έχει καμία αλλά νομίζω δεν υπάρχει και λόγος.

Εγώ με ένα mini pc (J4125) και 2 εξωτερικούς έχω 15 κιλοβατώρες το μήνα (12+5+5watts peak) κατανάλωση. Πιο κάτω για να πέσεις πρέπει να πας σε Raspberry αλλά δεν τραβάει για τέτοιες δουλειές. Αυτά mobo's απ ότι βλέπεις είναι fanless αλλά θα πρότεινα να έχεις τουλάχιστον 2 φαν μέσα στο κουτι που να ναι ήσυχα, πχ κάτι από arctic, be quiet η noctua (στο πήγα από φθηνά σε ακριβά, δες για arctic bionix p120, είναι vfm και αθόρυβα σε rpm κάτω του 40% τους το οποίο είναι υπέρ αρκετό).

Για σένα μια μητρική σαν την Asrock J4125-ITX σημαίνει ότι βάζεις 1 SSD και μέχρι 3 δίσκους και είσαι οκ. Μπορείς να βάλεις και παραπάνω μέσω pcie. Οπότε με το κουτάκι σου και τους δίσκους είσαι κομπλέ. Τον nvme που έχεις μόνο με pcie expansion slot το βάζεις αλλά δε μου αρέσει σαν ιδέα. Καλύτερα ένα μικρής χωρητικότητας ssd. Ένας WD Green 120GB έχει 24 ευρώ. Μπορείς να στήσεις μέχρι και jellyfin για να έχεις τη βιβλιοθήκη σου όμορφα και ωραία αν θες, χωρίς transcode παίζει τα πάντα σε 4Κ η οτιδήποτε του δώσεις αρκεί να τα υποστηρίζει ο Player (shield στη περίπτωση σου με Android TV Jellyfin app) και μπορεί να κάνει transcode τουλάχιστον 1 1080p stream αν το χρειαστείς. Αυτά προς το παρόν, καλό ξημέρωμα να χουμε.

*Ξέχασα να γράψω, η επόμενη γενιά έχει βγει αλλά δε βρίσκεις εύκολα μητρικές.

Επεξ/σία από marios32
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ και τους δυο σας για τις απαντήσεις. 🚀

Σκέφτομαι αυτά που είπατε για τους επεξεργαστές της σειράς J και νομίζω ότι καλό είναι να έχω στο μυαλό μου να έχω και χώρο για κάποια tasks παραπάνω για το μέλλον. Δεν αναφέρομαι σε video transcoding κλπ.
Αλλά βλέποντας ότι μόλις κυκλοφόρησε το Roon ARC, κάποιου είδους audio transcoding μάλλον θα χρειαστεί για το μέλλον (δεν ξέρω ακόμη λεπτομέρειες)

Άρα πάλι έχοντας υπόψιν το low power consumption, αλλά πηγαίνοντας τις επιδόσεις ένα βήμα παραπάνω από τους J επεξεργαστές, που κοιτάμε;
Έβλεπα κάτι σε αυτό το εύρος:
- Intel i3-10100 125 euros
- AMD Ryzen 3 3200G 136 euros
- AMD Ryzen 5 5600G 156 euros

Κάνω λάθος να κινηθώ σε αυτούς τους επεξεργαστές; 65W TDP όλοι τους και βλέπω συστήματα που μπορούν να πιάσουν από 25W σε idle.

9 ώρες πριν, marios32 είπε

Αυτά mobo's απ ότι βλέπεις είναι fanless αλλά θα πρότεινα να έχεις τουλάχιστον 2 φαν μέσα στο κουτι που να ναι ήσυχα, πχ κάτι από arctic, be quiet η noctua (στο πήγα από φθηνά σε ακριβά, δες για arctic bionix p120, είναι vfm και αθόρυβα σε rpm κάτω του 40% τους το οποίο είναι υπέρ αρκετό).

Σκέφτομαι ότι για τον επεξεργαστή (όποιος και αν είναι), το cooler Scythe Shuriken 3 μπορεί να καλύψει τις ανάγκες τόσο ησυχίας όσο και απόδοσης. Όσο για το κουτί, έχει ήδη ένα fan της Fractal Design. Και αν κάνει φασαρία - που δε νομίζω - μπορώ να κινηθώ σε κάποια από αυτά που είπες.

Αλλά θα είναι πολύ καλό να μπορώ και να σβήνω τα fans από μια θερμοκρασία και κάτω. Ποια μητρική από τις διαθέσιμες μου επιτρέπει τέτοια λειτουργία;

Πάντα σε Mini-ITX, ό,τι και να διαλέξω θα είναι μεταξύ των ΑΜ4 (11 επιλογές) ή των LGA1200 (14 επιλογές).

Τέλος, όλες οι επιλογές νομίζω ότι δίνουν δυνατότητα για M2 αλλά και να μη δίνουν, υπάρχει και ένας SSD SATA για το λειτουργικό για να τον χρησιμοποιήσω. Στην τελική δε νομίζω πως θα χρειαστώ κάτι πιο γρήγορο από SATA, άρα η ύπαρξη ή όχι M2 δεν μας μπλοκάρει σε κάτι. :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ενδιαφέρεσαι στο θέμα της κατανάλωσης, έχω τον i3-10105 σε μια asrock h570m-itx/ac και 16gb 3000 ram με 1 nvme και 4 σκληρους πανω (3χ1tb και 1χ4tb). Από τις μετρήσεις που είχα κάνει, όλο το σύστημα idle παιζει στα 45w και σε browsing/twitch κάνει spikes κ 65w. Μέγιστη κατανάλωση σε full load (πχ encoding x264/h265) φτάνει 115w. Cpu package στο hwinfo idle ~4w και σε full load 55w
Μέσο όρο κάθε μέρα σε 24/7 χρήση καίει 1.5kw αλλά δεν μένει και idle καθόλου καθώς όλο και κάτι παίζει
Θερμοκρασίες φτάνει τους 74c με την gammaxx 200T

Όσο για την μητρική που τώρα βλέπω δεν υπάρχει στα καταστήματα, είχε παρόμοια τιμή με την b560 αλλά είναι αρκετά ανώτερη, όχι μόνο σε θέμα vrm αλλά και σε πλήθος θυρών. Το wifi (intel) και η lan θύρα (πάλι intel) είναι απροβλημάτιστα, αντιθέτως με την 2η lan θύρα της realtek "dragon" που έτρωγε κολληματα και δεν λειτουργούσε κάποια διαστήματα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/9/2022 στις 10:12 ΜΜ, dimxr είπε

Έχω σκεφτεί για CPU τον i3-10100 ~120ευρώ.

αν θες "βαριές" εργασίες πας στον I3 12100 με παρόμοια τιμή , AMD δεν κάνουν για την περιπτωση (έχει αντακατασταθεί ο Ι3 10100 με 10105)

οι ιντελ κάνουν όλους τους τύπους  hardware decoding  & HEVC 4Κ σε αντίθεση με amd.

μια λύση φθηνότερη που καιει λιγότερο είναι το

https://www.skroutz.gr/s/25497726/Asrock-J5040-ITX-Motherboard-Mini-ITX-με-Intel-BGA1090-Socket.html#reviews

διάβασε σχόλια χρηστών

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, dimxr είπε

Ευχαριστώ πάρα πολύ και τους δυο σας για τις απαντήσεις. 🚀

Σκέφτομαι αυτά που είπατε για τους επεξεργαστές της σειράς J και νομίζω ότι καλό είναι να έχω στο μυαλό μου να έχω και χώρο για κάποια tasks παραπάνω για το μέλλον. Δεν αναφέρομαι σε video transcoding κλπ.
Αλλά βλέποντας ότι μόλις κυκλοφόρησε το Roon ARC, κάποιου είδους audio transcoding μάλλον θα χρειαστεί για το μέλλον (δεν ξέρω ακόμη λεπτομέρειες)

Άρα πάλι έχοντας υπόψιν το low power consumption, αλλά πηγαίνοντας τις επιδόσεις ένα βήμα παραπάνω από τους J επεξεργαστές, που κοιτάμε;
Έβλεπα κάτι σε αυτό το εύρος:
- Intel i3-10100 125 euros
- AMD Ryzen 3 3200G 136 euros
- AMD Ryzen 5 5600G 156 euros

Κάνω λάθος να κινηθώ σε αυτούς τους επεξεργαστές; 65W TDP όλοι τους και βλέπω συστήματα που μπορούν να πιάσουν από 25W σε idle.

Σκέφτομαι ότι για τον επεξεργαστή (όποιος και αν είναι), το cooler Scythe Shuriken 3 μπορεί να καλύψει τις ανάγκες τόσο ησυχίας όσο και απόδοσης. Όσο για το κουτί, έχει ήδη ένα fan της Fractal Design. Και αν κάνει φασαρία - που δε νομίζω - μπορώ να κινηθώ σε κάποια από αυτά που είπες.

Αλλά θα είναι πολύ καλό να μπορώ και να σβήνω τα fans από μια θερμοκρασία και κάτω. Ποια μητρική από τις διαθέσιμες μου επιτρέπει τέτοια λειτουργία;

Πάντα σε Mini-ITX, ό,τι και να διαλέξω θα είναι μεταξύ των ΑΜ4 (11 επιλογές) ή των LGA1200 (14 επιλογές).

Τέλος, όλες οι επιλογές νομίζω ότι δίνουν δυνατότητα για M2 αλλά και να μη δίνουν, υπάρχει και ένας SSD SATA για το λειτουργικό για να τον χρησιμοποιήσω. Στην τελική δε νομίζω πως θα χρειαστώ κάτι πιο γρήγορο από SATA, άρα η ύπαρξη ή όχι M2 δεν μας μπλοκάρει σε κάτι. :)

 

Καλησπέρα φίλε μου.

Να τα πιάσω από το τέλος. Θεωρώ ότι οποιαδήποτε, ακόμα και η πιο φθηνή μοντέρνα σχετικά μητρική έχει fan controls. Μπορείς να το τσεκάρεις φυσικά αυτό πριν αγοράσεις, αναφέρεται ξεκάθαρα. Δες τι connectors/ports θες, πχ Optical για ήχο και κριτικές στο σκρουτζ και αγόρασε άφοβα από κάποια γνωστή μάρκα που υποστηρίζει τον 12100, αν πάρεις τελικά αυτόν.

Ακόμα και σε audio transcode εγώ πιστεύω σε καλύπτουν αυτά τα συστήματα της JXXXΧ σειράς. Δε βλέπω όμως πουθενά αναφορά σε transcoding για να μπορώ να μιλήσω με περισσότερη σιγουριά.

Αν είναι να πας σε πιο δυνατό επεξεργαστή, καλύτερα πάρε τον Intel Core i3-12100, είναι καινούριος και υποστηρίζει περισσότερα πράγματα. Όσον αφορά την κατανάλωση, λένε για 17-22 σε idle, μέσο όρο θα έχεις λογικά κάνα 30-40 αν κάνεις χρήση αρκετή και δε κάθεται σε idle.

Εγώ πάντως πιστεύω πως δεν θα έχεις πρόβλημα. Ψάχνοντας για Roon Arc Transcoding, δεν βρίσκω καν άτομα να συζητάνε για κάτι τέτοιο, πόσο μάλλον για υποστήριξη.
Με τον 4125 ή 5040 είσαι απόλυτα καλυμμένος. Κοπανάς και 2 στικ 4GB so-dimm ddr4 ram και είσαι άρχοντας με 200 ευρώ περίπου ανάλογα τι πάρεις.
Εναλλακτικά αν πάρεις i3, πας για μητρική και ραμ που συνολικά θα σου βγουν αρκετά περισσότερο όλα μαζί. Επίσης θα χεις το μήνα περίπου 60 κιλοβατώρες μόνο από αυτό μόνο σε idle.  Άμα δε σε έψησα ακόμα δες κάνα λογαριασμό ΔΕΗ μπας και αλλάξεις γνώμη😂.

Τέλος, έχουν 2 3pin fan header αυτές οι μητρικές, δηλαδή όχι PWM αλλά νομίζω ότι πάλι έχουν κάποιο *έλεγχο και μπορούν να ελέγξουν και να βάλουν προφίλ βάση cpu temps και αλλάζοντας τα volt για να πέσει η ταχύτητα. Είναι το μόνο που δε ξέρω με σιγουριά για να σου πω γιατί δεν το χω χρησιμοποιήσει ποτέ. Πάντως και να μην μπορούσε το bios εγώ θα έβαζα δικό μου 3pin fan controller ή low speed cables, ή ακόμα και low speed fans που απλά δουλεύουν στο φουλ και δε τα ακούς. Ότι και να κάνεις πάντως βάλε 2 case fans, 1 κάτω να ρουφάει προς τα μέσα πάνω στους δίσκους (αν είναι κάτω οι δίσκοι, κ΄αν δεν είναι προσπάθησε να τους βάλεις αν γίνεται για να περνάει αέρας από μέσα τους) και ένα πίσω πάνω να βγάζει προς τα έξω. Πρέπει να κρατάς καλές θερμοκρασίες στους HDD, κάτω από 45. Όλα τα άλλα δε μασάνε μια σε φυσιολογικές συνθήκες.
 

  • *Hardware Monitor
    - CPU/Chassis temperature sensing
    - CPU/Chassis Fan Tachometer
    - CPU/Chassis Quiet Fan (Auto adjust chassis fan speed by CPU temperature)
    - CPU/Chassis Fan multi-speed control
    - CASE OPEN detection
    - Voltage monitoring: +12V, +5V, +3.3V, CPU Vcore
Επεξ/σία από marios32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/9/2022 στις 7:04 ΜΜ, marios32 είπε

Καλησπέρα φίλε μου.

Να τα πιάσω από το τέλος. Θεωρώ ότι οποιαδήποτε, ακόμα και η πιο φθηνή μοντέρνα σχετικά μητρική έχει fan controls. Μπορείς να το τσεκάρεις φυσικά αυτό πριν αγοράσεις, αναφέρεται ξεκάθαρα. Δες τι connectors/ports θες, πχ Optical για ήχο και κριτικές στο σκρουτζ και αγόρασε άφοβα από κάποια γνωστή μάρκα που υποστηρίζει τον 12100, αν πάρεις τελικά αυτόν.

Ακόμα και σε audio transcode εγώ πιστεύω σε καλύπτουν αυτά τα συστήματα της JXXXΧ σειράς. Δε βλέπω όμως πουθενά αναφορά σε transcoding για να μπορώ να μιλήσω με περισσότερη σιγουριά.

Αν είναι να πας σε πιο δυνατό επεξεργαστή, καλύτερα πάρε τον Intel Core i3-12100, είναι καινούριος και υποστηρίζει περισσότερα πράγματα. Όσον αφορά την κατανάλωση, λένε για 17-22 σε idle, μέσο όρο θα έχεις λογικά κάνα 30-40 αν κάνεις χρήση αρκετή και δε κάθεται σε idle.

Εγώ πάντως πιστεύω πως δεν θα έχεις πρόβλημα. Ψάχνοντας για Roon Arc Transcoding, δεν βρίσκω καν άτομα να συζητάνε για κάτι τέτοιο, πόσο μάλλον για υποστήριξη.
Με τον 4125 ή 5040 είσαι απόλυτα καλυμμένος. Κοπανάς και 2 στικ 4GB so-dimm ddr4 ram και είσαι άρχοντας με 200 ευρώ περίπου ανάλογα τι πάρεις.
Εναλλακτικά αν πάρεις i3, πας για μητρική και ραμ που συνολικά θα σου βγουν αρκετά περισσότερο όλα μαζί. Επίσης θα χεις το μήνα περίπου 60 κιλοβατώρες μόνο από αυτό μόνο σε idle.  Άμα δε σε έψησα ακόμα δες κάνα λογαριασμό ΔΕΗ μπας και αλλάξεις γνώμη😂.

Τέλος, έχουν 2 3pin fan header αυτές οι μητρικές, δηλαδή όχι PWM αλλά νομίζω ότι πάλι έχουν κάποιο *έλεγχο και μπορούν να ελέγξουν και να βάλουν προφίλ βάση cpu temps και αλλάζοντας τα volt για να πέσει η ταχύτητα. Είναι το μόνο που δε ξέρω με σιγουριά για να σου πω γιατί δεν το χω χρησιμοποιήσει ποτέ. Πάντως και να μην μπορούσε το bios εγώ θα έβαζα δικό μου 3pin fan controller ή low speed cables, ή ακόμα και low speed fans που απλά δουλεύουν στο φουλ και δε τα ακούς. Ότι και να κάνεις πάντως βάλε 2 case fans, 1 κάτω να ρουφάει προς τα μέσα πάνω στους δίσκους (αν είναι κάτω οι δίσκοι, κ΄αν δεν είναι προσπάθησε να τους βάλεις αν γίνεται για να περνάει αέρας από μέσα τους) και ένα πίσω πάνω να βγάζει προς τα έξω. Πρέπει να κρατάς καλές θερμοκρασίες στους HDD, κάτω από 45. Όλα τα άλλα δε μασάνε μια σε φυσιολογικές συνθήκες.
 

  • *Hardware Monitor
    - CPU/Chassis temperature sensing
    - CPU/Chassis Fan Tachometer
    - CPU/Chassis Quiet Fan (Auto adjust chassis fan speed by CPU temperature)
    - CPU/Chassis Fan multi-speed control
    - CASE OPEN detection
    - Voltage monitoring: +12V, +5V, +3.3V, CPU Vcore

 

Στις 21/9/2022 στις 6:14 ΜΜ, jgeorgiou είπε

αν θες "βαριές" εργασίες πας στον I3 12100 με παρόμοια τιμή , AMD δεν κάνουν για την περιπτωση (έχει αντακατασταθεί ο Ι3 10100 με 10105)

οι ιντελ κάνουν όλους τους τύπους  hardware decoding  & HEVC 4Κ σε αντίθεση με amd.

μια λύση φθηνότερη που καιει λιγότερο είναι το

https://www.skroutz.gr/s/25497726/Asrock-J5040-ITX-Motherboard-Mini-ITX-με-Intel-BGA1090-Socket.html#reviews

διάβασε σχόλια χρηστών

Γι' αρχή ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Έχοντας κάνει μια έρευνα, αν και οι JXXXX επεξεργαστές που προτείνετε είναι οι πιο power efficient με πολύ χαμηλές καταναλώσεις σε idle, νομίζω ότι με κάποιο τρόπο θα ήθελα να έχω και λίγο περιθώριο για μελλοντικές εξελίξεις της χρήσης του συστήματος και νομίζω ότι μπορεί να περιοριστώ με ένα τέτοιο επεξεργαστή.
Βλέπω ότι οι i3-12100 μπορούν να υπάρξουν σε συστήματα με καταναλώσεις κάτω από 20W. Καλό νούμερο στα μάτια μου. 😛 Και επίσης, το κόβω να είναι αρκετή ώρα σε idle και με τους 2 σκληρούς μεγάλης χωρητικότητας που θα χρησιμοποιώ, υπολογίζω μάξιμουμ 15 ευρώ το μήνα. (πρακτικά σαν να πληρώνεις ένα seedbox 😛

Για παράδειγμα, ίσως μαζευτούν πολύ περισσότερα torrents για τη συνέχεια και επίσης, ήδη φαίνεται ότι θα χρησιμοποιείται με Roon ARC που κυκλοφόρησε μόλις προχθές και ίσως στο άμεσο χρονικό διάστημα να χρησιμοποιείται από περισσότερα από 1 endpoints, για χαλαρό audio transcoding.
Ο λόγος που δεν μπορείς να βρεις κάτι φίλε μου, είναι επειδή παρότι το Roon υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια, το Roon ARC είναι εντελώς φρεσκαδούρα. Παρόλα αυτά το recommended spec είναι i3 για να μην υπάρχει ανησυχία, ειδικά αν αποφασίσεις να χρησιμοποιήσεις κάτι από τα DSP filters.
Θέλω να πω ότι είναι αρκετά εύκολο να αυξηθούν οι ανάγκες. Οπότε για να είμαι καλυμμένος για το μέλλον ως ένα βαθμό, μάλλον θα διάλεγα τον 12100.

 

Οπότε έχω μια τάση και μετά από τις προτάσεις σας να πάω προς αυτά:

CPU: Intel i3-12100
Motherboard: Gigabyte H610I DDR4
Ψύκτρα CPU: Noctua NH-L9i-17xx Αν και μου φαίνεται αρκετά τσιμπημένη σε τιμή, επειδή με ενδιαφέρει πολύ και η ησυχία του όλου συστήματος, νομίζω ότι δεν έχω και πολλές επιλογές. Πόσο μάλλον με τον περιορισμό των 90mm height που έχω από το κουτί.

Πώς σας φαίνονται όλες αυτές οι σκέψεις μετά τις προτάσεις σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μητρική θα προτιμούσα κάτι σε Asus, με τη gigabyte δεν έχω καλή εμπειρία με bios updates/support σε low tier μητρικές. Επίσης είναι πιο φθηνή, και έχει και vrm heatsinks. Μη κοιτάς που λέει από 121, 4-10 μέρες σαν να μην υπάρχει. Από 140+ διαθέσιμη.

Για τη ψήκτρα δε ξέρω τι χωράει, στο σαιτ της fractal δε το χει το case, μάλλον επειδή είναι του 2010.  Η Noctua που βάζεις παίζει να ναι η μόνη επιλογή που να ψιλοαξίζει. Βέβαια με τόσο μικρό και λεπτό φαν, σχετικά αθόρυβο θα είναι μόνο στα πιο χαμηλά του rpm. Πάντως έχει και low noise adapter μέσα και από θέμα performance η noctual λέει είσαι οκ.

Έχει και case compatibility section αλλά δε το βλέπω το κουτι, μάλλον λόγο παλαιότητας. Αλλά είναι τόσο κοντή που είναι σχετικά αδύνατο να μη χωρέσει. Αυτό εσύ θα το δεις καλύτερα. Τέλος, επειδή τώρα ασχολήθηκα να δω φωτό από το κουτί, γνώμη μου είναι ότι πρέπει οπωσδήποτε να βάλεις 2 καλά high static pressure case fans (δεν είδα τοποθεσίες αλλά λογικά θα παίρνει 2 ε;).
Πχ κάτι σαν τα Bionix P120 της Arctic που σου είπα ή κάτι σε Pure Wings ή Noctua, αν θες να ανέβεις σε χρήματα. Θα βοηθήσει πολύ στη θερμοκρασία γιατί είναι είναι πολύ στρίμωγμένα τα πράγματα.

Επεξ/σία από marios32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, marios32 είπε

Μητρική θα προτιμούσα κάτι σε Asus, με τη gigabyte δεν έχω καλή εμπειρία με bios updates/support σε low tier μητρικές. Επίσης είναι πιο φθηνή, και έχει και vrm heatsinks. Μη κοιτάς που λέει από 121, 4-10 μέρες σαν να μην υπάρχει. Από 140+ διαθέσιμη.

το σύστημα αυτό δεν χρειάζεται heatsinks , θα καίει ελάχιστα και σαν μέσος όρος και σαν ΜΑΧ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/9/2022 στις 2:34 ΠΜ, marios32 είπε

Μητρική θα προτιμούσα κάτι σε Asus, με τη gigabyte δεν έχω καλή εμπειρία με bios updates/support σε low tier μητρικές. Επίσης είναι πιο φθηνή, και έχει και vrm heatsinks. Μη κοιτάς που λέει από 121, 4-10 μέρες σαν να μην υπάρχει. Από 140+ διαθέσιμη.

Για τη ψήκτρα δε ξέρω τι χωράει, στο σαιτ της fractal δε το χει το case, μάλλον επειδή είναι του 2010.  Η Noctua που βάζεις παίζει να ναι η μόνη επιλογή που να ψιλοαξίζει. Βέβαια με τόσο μικρό και λεπτό φαν, σχετικά αθόρυβο θα είναι μόνο στα πιο χαμηλά του rpm. Πάντως έχει και low noise adapter μέσα και από θέμα performance η noctual λέει είσαι οκ.

Έχει και case compatibility section αλλά δε το βλέπω το κουτι, μάλλον λόγο παλαιότητας. Αλλά είναι τόσο κοντή που είναι σχετικά αδύνατο να μη χωρέσει. Αυτό εσύ θα το δεις καλύτερα. Τέλος, επειδή τώρα ασχολήθηκα να δω φωτό από το κουτί, γνώμη μου είναι ότι πρέπει οπωσδήποτε να βάλεις 2 καλά high static pressure case fans (δεν είδα τοποθεσίες αλλά λογικά θα παίρνει 2 ε;).
Πχ κάτι σαν τα Bionix P120 της Arctic που σου είπα ή κάτι σε Pure Wings ή Noctua, αν θες να ανέβεις σε χρήματα. Θα βοηθήσει πολύ στη θερμοκρασία γιατί είναι είναι πολύ στρίμωγμένα τα πράγματα.

Δεκτόν. Από την άλλη όμως θα μπορούσε να παίξει και κάτι της σειράς B660M. Σε ακόμη φθηνότερα λεφτά. Νομίζω ότι οι B660Μ είναι ανώτερη σειρά από τις Η610Ι, κάνω λάθος;

Μένει μόνο το θέμα της RAM.
Πιστεύετε ότι θα έχω μεγάλο performance loss αν παίξω σε single channel;
Επίσης, έχει νόημα να παίξω σε κάτι πολύ γρήγορο ως μνήμη; Θα ξοδεύει περισσότερο ή λιγότερο σε ρεύμα;
Σκεφτόμουν μια τέτοια λύση (Corsair Vengeance LPX 8GB DDR4 3000MHz)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους σας για τη βοήθεια. smile.gif
Έχω κάνει τις τελικές επιλογές με:

Intel i3-12100 με Noctua NH-L9i-17xx
Gigabyte B660M DS3H DDR4
Corsair Vengeance LPX 8GB DDR4 3000MHz

Θα ενημερώσω με το πώς τα πάει το σύστημα που θα στηθεί.


Από κει και πέρα, μιας και Windows θα τρέχει, ποια θα προτείνατε; Εγώ σκέφτομαι κάτι σε Windows 10, αλλά έχει νόημα να σκεφτώ τίποτα άλλο;
Κάποια άλλη έκδοση όπως τα LTSC έχει νόημα να τα επιλέξει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, dimxr είπε

Aπό κει και πέρα, μιας και Windows θα τρέχει, ποια θα προτείνατε; Εγώ σκέφτομαι κάτι σε Windows 10, αλλά έχει νόημα να σκεφτώ τίποτα άλλο;
Κάποια άλλη έκδοση όπως τα LTSC έχει νόημα να τα επιλέξει κανείς;

Δεν θα στήσεις NAS με τα windows, file server θα είναι, μην μπερδεύεσαι.
Και εννοείτε ότι χάνεις το energy efficient που αναφέρεσαι διότι εκτός από 2-3 δουλειές που θα αφορούν το διαμοιρασμό των αρχείων θα τρέχουν και ένα σωρό άχρηστες εφαρμογές των win από πίσω.

Αν θες να στήσεις NAS υπάρχουν ένα σωρό έτοιμα λειτουργικά συστήματα που κάνουν αυτήν ακριβώς την δουλειά.

  • FreeNAS or TrueNAS.
  • Openfiler.
  • Amahi.
  • Turnkey File Server.
  • OpenMediaVault.
  • Rockstor.
  • OpenDedupe.
  • XigmaNAS.
Επεξ/σία από dpolal
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/9/2022 στις 1:32 ΜΜ, dpolal είπε

Δεν θα στήσεις NAS με τα windows, file server θα είναι, μην μπερδεύεσαι.
Και εννοείτε ότι χάνεις το energy efficient που αναφέρεσαι διότι εκτός από 2-3 δουλειές που θα αφορούν το διαμοιρασμό των αρχείων θα τρέχουν και ένα σωρό άχρηστες εφαρμογές των win από πίσω.

Αν θες να στήσεις NAS υπάρχουν ένα σωρό έτοιμα λειτουργικά συστήματα που κάνουν αυτήν ακριβώς την δουλειά.

  • FreeNAS or TrueNAS.
  • Openfiler.
  • Amahi.
  • Turnkey File Server.
  • OpenMediaVault.
  • Rockstor.
  • OpenDedupe.
  • XigmaNAS.

Επίσης, εκτός από τα παραπάνω, εγώ έχω στήσει τον file server μου με Debian stable χωρίς παραθυρικό περιβάλλον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...