Προς το περιεχόμενο

TV Season 2022-2023


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

IMDb: Rough Diamonds (2023) 
https://www.imdb.com/title/tt15469192/mediaviewer/rm1461463297

 

Καλούτσικη αστυνομική σειρά σχετικά με μια οικογένεια χασιδιστων Εβραίων, που παλεύει να κρατήσει τη θέση της στον σκληρό κόσμο του εμπορίου διαμαντιών στην Αμβέρσα. 

Καλή παραγωγή, καλό σενάριο, λίγο πιο νευρώδες θα ήθελα να είναι. 

Ο πρωταγωνιστής λίγο αγγούρι αλλά οκ βλέπεται . Δίκαιο το 6,8/10 του IMDb.

Ίσως το κατέβαζα λίγο στο 6,6-6,7/10

Επεξ/σία από HALF EVIL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aνέβηκαν στο ΗΒΟ Μax τα πρώτα τρία επεισόδια της true crime σειράς Love & Death με πολύ αξιόλογο καστ, Elizabeth Olsen, Jesse Plemons, Krysten Ritter και Lily Rabe (από το American Horror Story). Eίναι η αληθινή ιστορία ενός εγκλήματος ερωτικού τριγώνου σε μια μικρή συντηρητική πόλη στο Τέξας πριν από 43 χρόνια. Πολύ καλή ποιότητα παραγωγής, ωραίο καστ και τρομερά βαρετό. Βαθιά χασμουρητά, ούτε σαν βραδυφλεγής βόμβα δε δουλεύει. Προφανώς πήγαν να κάνουν κάτι αντίστοιχο του Big Little Lies (είναι και η Νικολ Κιντμαν στην παραγωγή και ο David E. Kelley σε σενάριο/σκηνοθεσία) αλλά δεν. Κρίμα.

Παραδόξως, ενώ το έγκλημα αυτό δεν είναι πολύ γνωστό ούτε είχε συνταράξει την τότε αμερικάνικη κοινή γνώμη, φέτος παίζουν δύο σειρές με το ίδιο αντικείμενο, δεν ξέρω πως τα κατάφεραν. Η δεύτερη είναι το "Candy" στο Hulu με την Jessica Biel στο ρόλο που υποδύεται η Olsen. Δεν έχω άποψη για αυτή τη σειρά.

Στο τραγούδι των τίτλων διαλέχτηκε το Dont let me be misunderstood από τη Nina Simone που το είχα ακούσει πρόσφατα και στο Nobody

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Citadel - 1.01-1.02

Αρκετα καλα τα δυο πρωτα,

Spoiler

εχουν την ιντριγκα και το τα μυστικα που αρμοζουν σε τετοιες σειρες +καποιο εξτρα δραμα λογω της καταστασης που βρισκονται οι της Citadel.
Στα μειον η ευκολια που πηραν πισω τη βαλιτσα με τους κωδικους και τα μυστικα τους και η διαρκεια του 2ου επισοδειου,34' λεπτα.Τι εγινε ρε παιδια Mandalorian την ειδατε?

 

Επεξ/σία από johny f
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/4/2023 στις 5:53 ΜΜ, johny f είπε

Citadel - 1.01-1.02

Αρκετα καλα τα δυο πρωτα,

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

εχουν την ιντριγκα και το τα μυστικα που αρμοζουν σε τετοιες σειρες +καποιο εξτρα δραμα λογω της καταστασης που βρισκονται οι της Citadel.
Στα μειον η ευκολια που πηραν πισω τη βαλιτσα με τους κωδικους και τα μυστικα τους και η διαρκεια του 2ου επισοδειου,34' λεπτα.Τι εγινε ρε παιδια Mandalorian την ειδατε?

 

Εξαιρετικός Stanley Tucci!

Επεξ/σία από Musclemar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

BFatal attraction 2023 https://www.imdb.com/title/tt14351748/?ref_=nv_sr_srsg_0_tt_7_nm_1_q_fatal 

πρόκειται για ριμπουτ του 87 με τον τζοσουα τζακσον αυτή τη φορά στο ρόλο του Michael 

Η σειρά το πηγαίνει σε μια διαφορετική προσέγγιση ,από Τη κλασική ταινία ,και πέρα από το ερωτικο ψυχολογικό ,έχει και ένα μυστήριο στυλ who did it ?..

Οι πρωταγωνίστρια ωστόσο Δε μπορεί να συγκριθεί με τη Glenn glose  ,απλα πιο όμορφη θα λεγα 

εμενα πάντως το πρώτο Επ με άρεσε ,και παρότι τη βαθμολογία που τις δώσανε στο IMDb,σε κρατάει 

 

Επεξ/σία από star12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όταν παρακολουθώ μια ταινία/σειρά, για κάποιο λόγο διακρίνω αμέσως τα ψεγάδια, τις λεγόμενες "κοιλιές" του έργου. Αυτή η μίνι σειρά με άφησε με τις καλύτερες εντυπώσεις. Εκπληκτικό σενάριο, διάλογοι, ερμηνείες!!  

Δείτε τη και με ευχαριστείτε αργότερα που σας την πρότεινα.😊 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλη μια σειρά αριστούργημα! Εξαιρετικό σενάριο με ανατροπές, εξαιρετικοί ηθοποιοί, εξαιρετικές ερμηνείες. Είναι σειρά κατηγορίας "must see". Θα με θυμηθείτε...😉

Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι δεν έχει βγει ακόμη το season 2. Το περιμένω με ανυπομονησία. 

 

Επεξ/σία από JennyP
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/5/2023 στις 8:11 ΜΜ, JennyP είπε

Εγώ όταν παρακολουθώ μια ταινία/σειρά, για κάποιο λόγο διακρίνω αμέσως τα ψεγάδια, τις λεγόμενες "κοιλιές" του έργου. Αυτή η μίνι σειρά με άφησε με τις καλύτερες εντυπώσεις. Εκπληκτικό σενάριο, διάλογοι, ερμηνείες!!  

Δείτε τη και με ευχαριστείτε αργότερα που σας την πρότεινα.😊 

 

Επειδή μου άρεσε αρκετά η αρχική ιδέα το ειδα. Προσωπικα το βρήκα μονότονο από ένα σημείο και μετά και δε μου ταίριαξαν τα πολύ μικρά σε διαρκεια επεισόδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, john1987 είπε

Επειδή μου άρεσε αρκετά η αρχική ιδέα το ειδα. Προσωπικα το βρήκα μονότονο από ένα σημείο και μετά και δε μου ταίριαξαν τα πολύ μικρά σε διαρκεια επεισόδια.

Θεωρώ ότι αναφέρεσαι στο μονότονο με την έννοια ότι δεν υπήρχε δράση με την κλασσική έννοια. Αυτό ισχύει.

Το έργο όμως είναι πανέξυπνο. Με εξαιρετικά  αριστοτεχνικό τρόπο σκιαγραφόνται ταυτόχρονα οι χαρακτήρες δύο άνθρωπων. Οι δε ερμηνείες οσκαρικές. Ελπίζω σ' αυτό να συμφωνούμε.😊

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...