Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέας μηχανής αρχάριος


NobodyRankXV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

My 2 cents στο θέμα, πέρα από νεκρούς, τρακαρίσματα κτλ.

Τα brixton στα δικά μου μάτια είναι ερωτεύσιμα. Στην θέση σου μάλλον θα το έπαιρνα αυτό. Λίγο που το είχα ψάξει όταν ασχολήθηκα με το crossfire, είδα ότι το KSR group πλέον είναι ανεξάρτητος εισαγωγέας οπότε θεωρώ πως το support  θα είναι καλό. Παλαιότερα τα έφερνε ο εισαγωγέας της kawasaki αν δεν κάνω λάθος.

Morton καλό στη μούρη αλλά συμφωνώ με τον συμφορουμίτη από πάνω που μιλάει για πιθανή έλειψη ανταλλακτικών κτλ.

Πιθανότατα η τοπ επιλογή να είναι το Yamaha XSR 125 το οποίο αναφέρθηκε παραπάνω αλλά 5000 ευρώ για 125? No way θα έλεγα αλλά δικιά σου η τσέπη.

Benelli leoncino 125 επίσης αρκετά καλό και με support. Λίγο παραπάνω από το Brixton σε λεφτά, μοιαζει ΟΚ. Γενικά δεν ακούγονται αρνητικά για τα τελευταίας γενιάς Benelli.

Honda CB125R. Νεο-ρετρο στυλ, τέλειο και ωραίο. Πανάκριβο οπότε εγώ θα έμενα μακριά.

Suzuki λογικά πολύ καλό θα είναι αλλά δεν σου αρέσει το στυλ όπως και το Daytona το monster γιατί το explorer το θεωρώ ανούσια μεγάλο στο μάτι για ένα 125άρι.

Τέλος, ωραίες στυλιστικά επιλογές που δνε ξέρω τι support έχουν ειναι το FB Mondial HPS 125 και το Orcal Astor 125.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, valantis40 είπε

αν χαζευεις στο κινητο σου οταν οδηγεις να κοιτας και λιγο απο το παραθυρο αριστερα σου γιατι  απο αυτα που εχω δει μια δυο φορες στο δρομο αν πεσεις σε κανενα οξυθυμο στην καλυτερη μετα δεν θα εχεις κινητο στη χειροτερη μαλλον εσυ θα βρεθεις στο κατ

Προσωπικα μπορω και αδικο να εχω και να ξυλοφορτωσω τον αλλον. Τρεις πολεμικες τεχνες. Αλλα το θεμα δεν ειμαι εγω που οδηγω και αυτοκινητο με emergency braking, το θεμα ειναι ο καθενας εκει εξω, που μπορει καλλιστα να κανει και hit and run 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, NickTG είπε

Άρα με την αγορά αυτοκινήτου έχεις έμμεσα αποδεχθεί ότι είσαι δολοφόνος? 

Δολοφόνος είναι όποιος οδηγεί σα μπαμπουίνος. Ανεξαρτήτως οχήματος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vagos789 είπε

Προσωπικα μπορω και αδικο να εχω και να ξυλοφορτωσω τον αλλον.

Συγχαρητήρια για την παιδεία σου. Προάγεις πολιτισμό Ελληνάρα, παρά το ότι είσαι και αθλητής.

1 ώρα πριν, vagos789 είπε

Τρεις πολεμικες τεχνες.

Να τις εκατοστήσεις & να είσαι πάντα γερός σαν τα ψηλά βουνά σου εύχομαι παλικάρι μου.

1 ώρα πριν, vagos789 είπε

Αλλα το θεμα δεν ειμαι εγω που οδηγω και αυτοκινητο με emergency braking, το θεμα ειναι ο καθενας εκει εξω, που μπορει καλλιστα να κανει και hit and run 

Αν τα εννοείς όλα αυτά, το πρόβλημα είσαι ΚΑΙ εσύ. Μέσα σ όλα υπερεκτιμάς τις δυνάμεις σου, λες οτι και να φταις θα ξυλοφορτώσεις κάποιον που ΔΕΝ φταίει, και πάνω απ όλα δεν έχεις ιδέα ότι αν κινείσαι με 70km/h και τσεκάρεις το κινητό σου για 3'' θα έχεις διανύσει 57 μέτρα ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ. 57 ολόκληρα μέτρα χωρίς να βλέπεις. 57 ολόκληρα μέτρα είναι αρκετά για να εμπλακείς σε ατύχημα, να τραυματίσεις σοβαρά ή να αφαιρέσεις και τη ζωή κάποιου για να τσεκάρεις το κινητό σου. Αλλά εντάξει μωρέ, έχεις αυτοκίνητο με emergency braking & δεν θα κάνεις "hit and run";

Εύχομαι να μην εννοείς όσα λες. Το εύχομαι σθεναρά διότι, όσοι πρεσβεύουν τέτοιο σκεπτικό & παιδεία δεν πρέπει να οδηγούν καθώς πέραν του ότι είναι επικίνδυνοι είναι και ασυνείδητοι. Κάποιοι εξ αυτών έχουν καταστρέψει ή ακόμα χειρότερα αφαιρέσει και ζωές. Η ράτσα του Ελληνάρα & του ξέρεις ποιος είμαι εγώ ο οποίος στο εξωτερικό είναι κύριος & εδώ κλαψόμαγκας πρέπει να εκλέιψει. Κάτι που έχει ήδη αργήσει να γίνει..
 

Επεξ/σία από Hk2004gr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Haldol είπε

Δολοφόνος είναι όποιος οδηγεί σα μπαμπουίνος. Ανεξαρτήτως οχήματος. 

γιατι προσβαλεις τους μπαμπουινους.νομιζω ειναι πολυ πιο εξυπνοι απο μερικα διποδα που μπαινουν σε ενα αυτοκινητο οδηγουν και  ασχολουνται με το κινητο τους και δεν λογαριαζουν τιποτα και κανενα.και αν τους κανει και κανεις παρατηρηση μπορει και να σε πλακωσουν γιατι ετσι  γουσταρουν.

47 λεπτά πριν, Hk2004gr είπε

Συγχαρητήρια για την παιδεία σου. Προάγεις πολιτισμό Ελληνάρα, παρά το ότι είσαι και αθλητής.

Να τις εκατοστήσεις & να είσαι πάντα γερός σαν τα ψηλά βουνά σου εύχομαι παλικάρι μου.

Αν τα εννοείς όλα αυτά, το πρόβλημα είσαι ΚΑΙ εσύ. Μέσα σ όλα υπερεκτιμάς τις δυνάμεις σου, λες οτι και να φταις θα ξυλοφορτώσεις κάποιον που ΔΕΝ φταίει, και πάνω απ όλα δεν έχεις ιδέα ότι αν κινείσαι με 70km/h και τσεκάρεις το κινητό σου για 3'' θα έχεις διανύσει 57 μέτρα ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ. 57 ολόκληρα μέτρα χωρίς να βλέπεις. 57 ολόκληρα μέτρα είναι αρκετά για να εμπλακείς σε ατύχημα, να τραυματίσεις σοβαρά ή να αφαιρέσεις και τη ζωή κάποιου για να τσεκάρεις το κινητό σου. Αλλά εντάξει μωρέ, έχεις αυτοκίνητο με emergency braking & δεν θα κάνεις "hit and run";

Εύχομαι να μην εννοείς όσα λες. Το εύχομαι σθεναρά διότι, όσοι πρεσβεύουν τέτοιο σκεπτικό & παιδεία δεν πρέπει να οδηγούν καθώς πέραν του ότι είναι επικίνδυνοι είναι και ασυνείδητοι. Κάποιοι εξ αυτών έχουν καταστρέψει ή ακόμα χειρότερα αφαιρέσει και ζωές. Η ράτσα του Ελληνάρα & του ξέρεις ποιος είμαι εγώ ο οποίος στο εξωτερικό είναι κύριος & εδώ κλαψόμαγκας πρέπει να εκλέιψει. Κάτι που έχει ήδη αργήσει να γίνει..
 

καθησες και εγραψες σεντονι (και καλα εκανες και δικιο εχεις). και τι περιμενεις? να καταλαβει ανθρωπος που σου απανταει ετσι(Προσωπικα μπορω και αδικο να εχω και να ξυλοφορτωσω τον αλλον. Τρεις πολεμικες τεχνες )ειναι σαν να σου λεει οτι και να μου πεις εγω θα μιλαω στο κινητο θα γραφω μηνυμα και αν τραυματισω η σκοτωσω και κανενα δεν τρεχει και τιποτα μωρε.απλα ετυχε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Haldol said:

Δολοφόνος είναι όποιος οδηγεί σα μπαμπουίνος. Ανεξαρτήτως οχήματος. 

Δύσκολα. Αυτός με τη μηχανή θα είναι μάλλον μελλοντικός αυτόχειρας. 

Αντίθετα αυτός που ελέγχει το κινητό γιατί δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, απειλεί πως ούτως ή άλλως θα σε δείρει γιατί ξέρει πολεμικές τέχνες και βασίζεται στο emergency braking ειναι δολοφόνος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, vagos789 είπε

Μια βολτα στο ΚΑΤ κανε πρωτα και μετα αγορασε μηχανη

Οταν βλέπεις γυναίκα έγκυο:

Έκανες βόλτα σε κανένα ίδρυμα και καμιά δομή, να δεις τι έχεις να πάθεις άμα σου κάτσει η στραβή; Μια ζωή θα έχεις το βάρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NickTG είπε

Δύσκολα. Αυτός με τη μηχανή θα είναι μάλλον μελλοντικός αυτόχειρας. 

Αντίθετα αυτός που ελέγχει το κινητό γιατί δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, απειλεί πως ούτως ή άλλως θα σε δείρει γιατί ξέρει πολεμικές τέχνες και βασίζεται στο emergency braking ειναι δολοφόνος. 

Μη το λες. Μια μηχανή, με τον αναβάτη στα 250 κιλά, λίγο είναι να σου 'ρθει απ' το πλάι στην πόρτα του οδηγού; Μια χαρά σε... "εκτελεί". Σαφώς και έχει πιο λίγες πιθανότητες σε σχέση με το αντίστροφο σενάριο, αλλά μη νομίζεις ότι δε μπορεί μία μηχανή να σκοτώσει έναν αυτοκινητιστή.

Καλά ο άλλος είναι άλλη περιπτωσάρα :Ρ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagos789 είπε

Προσωπικα μπορω και αδικο να εχω και να ξυλοφορτωσω τον αλλον. Τρεις πολεμικες τεχνες

συγχαρητηρια φιλε.δηλαδη επειδη ξερεις τρεις πολεμικες τεχνες αυτο σου δινει το δικαιωμα να κανεις οτι γουσταρεις στο δρομο?δηλαδη θα εχεις προκαλεσει ατυχημα επειδη ασχολεισαι με το κινητο σου και δεν κοιτας το δρομο και θα τον πλακωσεις και απο πανω?πες μας μονο που κυκλοφορεις συνηθως για να εχουμε το νου μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, NobodyRankXV είπε

Καλά και τα φιλοσοφικά που λέτε αλλά  2 - 3 πράγματα για τις μηχανές που έβαλα έχετε να πείτε κάτι ; ή έστω μεταχειρισμένο ιδίου τύπου.

Φίλε μου το πιο σημαντικό δεν μας είπες, το budget σου.

Να δώσεις τώρα 3-4-5 χιλιάρικα για καινούριο 125άρι κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει.

Αν σου αρέσει η φάση της μηχανής, σε 1-2 χρόνια max θα θέλεις να πάρεις μεγαλύτερο

Εγώ θα πήγαινα μια κατηγορία πάνω

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα σου πω την δικιά μου εμπειρία TS γιατί ίδιους προβληματισμούς είχα.

Πριν ενα χρόνο έβγαλα δίπλωμα σαν εσένα χωρίς καμία εμπειρία σε μηχανάκια *Να σημειώσω εδώ το επάγγελμα μου είναι οδηγός φορτηγού οπότε απο δρόμο είχα εμπειρία*

Άρχισα με παπί έτρεμαν τα πόδια μου λέω πάει εδω θα πέσω

Μετά πήγα σε σκουτερακι κάπως καλύτερα

Μετά cb400 τετρακύλινδρο -μεγαλο σχολείο - και τέλος kawasaki er6n πολυ ήρεμο μηχανάκι.

Μετά μπήκα στο λούκι σαν εσένα να ψάχνω τι θα πάρω, 125cc το αποκλεισα από την αρχή λόγω μικρών τροχών και ιπποδύναμης.

Μετά σκέφτηκα MT03 αλλά λόγω ύψους (1.84) δεν με βολεψε

Ε εκεί μια μέρα είδα  πωλείται ενα cbr500r στην περιοχή μου. Παω το δοκιμάζω βρήκα την υγειά μεγάλο τροχό πίσω , βολικό για εμένα και το παν όπως να το κάνουμε είναι Μηχανή με τα όλα του και το καλύτερο;

Δικυλιδρο 48hp δηλαδή ανοίγει πολύ ομαλά και χαλαρά χωρίς να σε ξαφνιάσει και να σε τρομάξει.

Στα μείον το βάρος του 190kg (νομίζω) αλλά αυτό συνηθίζεται.

Αυτό που θέλω να πω είναι μην αποκλίσεις τελείως να πας σε κάτι μεγαλύτερο λόγω μόνο κυβικών. Τα κυβικά απο μόνα τους δεν λένε κάτι.

Επεξ/σία από solidsnake222
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, vagos789 είπε

Μια βολτα στο ΚΑΤ κανε πρωτα και μετα αγορασε μηχανη

Ανα πασα ωρα και στιγμη μπορει να σε τρακαρω και να σου πολτοποιησω τα ποδια γιατι χαζευω στο κινητο μου,εισαι στο ελεος μου

ρε τρελε τι απαντηση ειναι αυτη.. ουτε η μανα μου ετσι.. 

ολα ειναι πιθανοτητες, ειτε ποδηλατο ειτε μηχανη ειτε αυτοκινητο παντα υπαρχει κινδυνος, εαν δν θες κατσε σπιτι.. βασικα τι λεω και σπιτι υπαρχει κινδυνος απο το να γλιστρισεις στο μπανιο και να σπασεις το κεφαλι σου μεχρι να πνιγεις στο φαγητο.. ναι χαζα ολα αλλα καταλαβες το point μου... 

*αυτοι που χτυπανε σοβαρα με μηχανη στην πλειοψηφία ειναι 20-25 χρονων με 1000αρες με 0 συντηριση σε λαστιχα κλπ λογο λεφτων .. εαν μπεις σε ομαδες και φορου θα δεις 50-60 χρονων που γυρνανε ολη την ευρωπη γιατι δν κοιτανε στην μηχανη την τελικη αλλα την ασφαλεια και την ανεση.. εχει γεμισει η πιατσα supersport μηχανες που ειναι για πιστα να πηγαινουν μονο για καφε... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. οτι και να πάρεις να έχει abs........οτι και να πάρεις να εχει σχετικά φαρδιά λάστιχα και καλά φρένα (μετά πάμε για όλα τα άλλα)

βέβαια με 125 παθητική ασφαλεια ειναι ελάχιστη αλλα λογικά δεν μπορείς να πας για κατι παραπάνω

 

οδηγαω απο τα 18 μου είχα ότι φαντάζεσαι από 1400 zzr μεχρι 125 παπί..... τον φόβο που είχα με το παπί δεν το είχα με τπτ άλλο

Επεξ/σία από Black Demis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pasxaliskar είπε

εαν μπεις σε ομαδες και φορου θα δεις 50-60 χρονων που γυρνανε ολη την ευρωπη γιατι δν κοιτανε στην μηχανη την τελικη αλλα την ασφαλεια και την ανεση..

Αληθες αλλα αυτοι πχ κινουνται στη λωρίδα τους σαν αυτοκινητα, δεν χωνονται πουθενα και φορανε πληρη προστατευτικο εξοπλισμο ανεξαρτητως καιρου ή επιθυμητης κομμωσης. Ποσοι το κανουν αυτο στην Ελλαδα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Αληθες αλλα αυτοι πχ κινουνται στη λωρίδα τους σαν αυτοκινητα, δεν χωνονται πουθενα και φορανε πληρη προστατευτικο εξοπλισμο ανεξαρτητως καιρου ή επιθυμητης κομμωσης. Ποσοι το κανουν αυτο στην Ελλαδα;

σε αυτο που λες ειμαι μαζι σου 100%.. οδηγαω και γω μηχανακι σε επαρχια μεν οχι αθηνα θεσ κλπ.. ΠΟΤΕ δεν χωνομαι ΠΟΤΕ ..φοβαμαι πολυ θα περιμενω 2-3-4-5 λεπτα απο το να ρισκαρω, ουτε προσπερναω σαν τρελος παντα οδηγαω σε σημειο ωστε να με βλεπει ο αλλος απο τον καθρέφτη και παντα με αποσταση..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...