Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέας μηχανής αρχάριος


NobodyRankXV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Επίσης να προσθέσεις και την ακόλουθη ερώτηση:

Έχετε πάει σε κηδείες που έφυγαν γιατί ήταν με μηχανές?

Εγώ προσωπικά ναι. Και σε περισσότερες των 1. Αν είχαν αυτοκίνητο, θα ήταν ακόμα εδώ.  

+1

με κολλητους που οδηγανε ντελιβερι 10 χρονια 0 ατυχιμα..

εγω παει σε 3 κηδείες

με 3 νεκρους απο αμαξι 

με 1 νεκρο απο αμαξι

με 1 νεκρο απο αμαξι 

χωρις συγκρουση με αλλο οχημα και τα 3.. χαμενος ελεγχος 

δν υποστηριζω τα αμαξια ουτε τα μηχανακια.. απλα λεω οτι ειναι θεμα ατομου ποσο προσεχει και μετα ολα τα αλλα.. 

επισης στην πόλη μου επαρχια, οπου ειμαστε ολοι γνωστοι τα περισσοτερα ατυχηματα που φερουν θάνατο είναι εργατικα.. να σταματησουμε και την δουλεια μηπως? 

Επεξ/σία από pasxaliskar
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όπως είπαν κι οι άλλοι παραπάν... να έχει οπωσδήποτε ABS γιατί αλλιώς στο πρώτο φρενάρισμα πανικού σε βλέπω ξαπλωμένο.

 

Εγώ για 1η μηχανή στα 26 μου, βέβαια, πήρα μια TransAlp700 με 50 ίππους. Ήταν καλό σχολείο και είναι all-around μηχανή. Το μόνο μείον είναι τα κιλά της.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/9/2022 στις 10:16 ΠΜ, NobodyRankXV είπε

Καλημέρα σας,

Καιρό τώρα σκέφτομαι να κάνω το δίπλωμά μου πέρα απο αυτοκινήτου να μπορώ να οδηγώ και μηχανή.

Το θέμα είναι πως δεν ψάχνω κλασικά παπιά ή σκούτερ, θέλω να πάρω μηχανή που θα μου αρέσει οπτικά κα ας παίρνω με τα ίδια χρήματα καλύτερο παπί, δεν θέλω παπί.

2 επιλογές που μου αρέσουν οπτικά και θα γούσταρα να οδηγώ είναι οι παρακάτω:

1. https://www.brixton-motorcycles.com/models/cromwell-125/

2. Revolver 125 - Motron (motron-motorcycles.com)

Μιας και ανίδεος , για τους γνώστες θα ήθελα να μου εξηγήσετε ποια υπερτερεί και γιατί.

Επίσης αν έχετε να προτείνετε έστω και μεταχειρισμένη τέτοιου τύπου, θα ήθελα πολύ να ακούσω την γνώμη σας.

Η χρήση που θα του κάνω κυρίως είναι μετακίνηση στην δουλειά 4 χιλιόμετρα πήγαινε και 4 έλα καθώς επίσης καμιά βόλτα κέντρο κτλπ μέσα στην πόλη και που κ που δικάβαλο.

Εγώ θα πήγαινα σε μπόμπερακι αφού θέλεις ρετρό στυλ και στα keeway.

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/14536873-keeway

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/313191577-keeway

Θεωρώ ότι από τα κινέζικα που βλέπεις τουλάχιστον η keeway θα έχει καλύτερη υποστήριξη λόγο ότι βγάζει πολλά μοντέλα και σκούτερ Δεν χάνεις τίποτα να τα δεις 

Εξοπλισμός και να προσέχεις τους γύρω σου στον δρόμο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mp123 είπε

Εγώ θα πήγαινα σε μπόμπερακι αφού θέλεις ρετρό στυλ και στα keeway.

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/14536873-keeway

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/313191577-keeway

Θεωρώ ότι από τα κινέζικα που βλέπεις τουλάχιστον η keeway θα έχει καλύτερη υποστήριξη λόγο ότι βγάζει πολλά μοντέλα και σκούτερ Δεν χάνεις τίποτα να τα δεις 

Εξοπλισμός και να προσέχεις τους γύρω σου στον δρόμο.

χωρίς abs δεν θα συνιστούσα όχι μόνο για αρχάριο αλλά για οποιονδήποτε (εκτός απο συγκεκριμένες καταστάσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα η άποψη μου είναι να πάρεις ένα πιο φτηνό 125 μεταχειρισμένο

Αν σου αρέσει, πολύ σύντομα θα διαπιστώσεις ότι δε σε καλύπτει, όσο συνειδητοποιημένος και αν είσαι, θα έρθει πολύ γρήγορα το πλήρωμα του χρόνου που θα θες κάτι μεγαλύτερο, και είναι κρίμα να δώσεις 4-5 χιλιάρικα για ένα 125αρακι κινεζικό επειδή είναι απλά «μπάνικο»

τωρα περί ατυχημάτων, όποιος καβαλάει μηχανάκι 99.9% θα πέσει, και κατά 99% θα χτυπήσει

από εκεί και πέρα πρώτα πρέπει να υπάρχει σύνεση στην οδήγηση, μετά εξοπλισμός και φυσικά τύχη (με τα δυο πρώτα στον υπερθετικό, ούτως ώστε να χαμηλώνουν τον παράγοντα της τύχης)

Πέρα από όλα τα αλλα, η μηχανή είναι τρόπος ζωής για τους περισσότερους που καβαλάμε, πολύς κόσμος δε το καταλαβαίνει…

Όταν μπήκα στην διαδικασία να κάνω παιδί, αγοράζω παπί, πουλάω μηχανή και αγοράζω και αμάξι 

Ε, 15 μέρες πριν γεννηθεί ο διάδοχος, δεν άντεξα, πουλάω το παπί και ξαναπαίρνω μηχανή 😂😂😂

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Και εμένα η άποψη μου είναι να πάρεις ένα πιο φτηνό 125 μεταχειρισμένο

Αν σου αρέσει, πολύ σύντομα θα διαπιστώσεις ότι δε σε καλύπτει, όσο συνειδητοποιημένος και αν είσαι, θα έρθει πολύ γρήγορα το πλήρωμα του χρόνου που θα θες κάτι μεγαλύτερο, και είναι κρίμα να δώσεις 4-5 χιλιάρικα για ένα 125αρακι κινεζικό επειδή είναι απλά «μπάνικο»

τωρα περί ατυχημάτων, όποιος καβαλάει μηχανάκι 99.9% θα πέσει, και κατά 99% θα χτυπήσει

από εκεί και πέρα πρώτα πρέπει να υπάρχει σύνεση στην οδήγηση, μετά εξοπλισμός και φυσικά τύχη (με τα δυο πρώτα στον υπερθετικό, ούτως ώστε να χαμηλώνουν τον παράγοντα της τύχης)

Πέρα από όλα τα αλλα, η μηχανή είναι τρόπος ζωής για τους περισσότερους που καβαλάμε, πολύς κόσμος δε το καταλαβαίνει…

Όταν μπήκα στην διαδικασία να κάνω παιδί, αγοράζω παπί, πουλάω μηχανή και αγοράζω και αμάξι 

Ε, 15 μέρες πριν γεννηθεί ο διάδοχος, δεν άντεξα, πουλάω το παπί και ξαναπαίρνω μηχανή 😂😂😂

δεν ξερω για τον κινεζο εγω παντος εχω με 6 χιλιαρικα καινουργιο 650cc πλεον 10,000 χιλομετρα (απο αυτά τα περισσότερα ειναι με υπερ έντονη οδήγηση στροφές βουνού ταξιδια δικαβαλο κλπ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Black Demis είπε

χωρίς abs δεν θα συνιστούσα όχι μόνο για αρχάριο αλλά για οποιονδήποτε (εκτός απο συγκεκριμένες καταστάσεις)

Έχουν CBS αυτά. Οκ 125 10 12 αλογάκια 5ταχυτα τι να πάθει.αρκει να έχει το μυαλό στο κεφάλι του , το πολύ 60 70 και να προσέχει να μην κάνει Ταρζανιες.

Χώρια που το μπομπερακια δεν θες να τρέξεις βλέπω εγώ με το ρεμπελ 500 που έχω. Χαλαρά 70 80 στο τσακίρ κέφι. Ενώ με το 750 με τρώει ο δεξιά καρπός στο 0 120. Ωστόσο εκεί να απολαμβάνω τις εκκινήσεις.  0 100 κάπου στα 5 έχει. Εκει μου αρέσει να το απολαμβάνω. Όχι να πηγαίνω 190 που πάει άνετα.

5 ώρες πριν, Black Demis είπε

δεν ξερω για τον κινεζο εγω παντος εχω με 6 χιλιαρικα καινουργιο 650cc πλεον 10,000 χιλομετρα (απο αυτά τα περισσότερα ειναι με υπερ έντονη οδήγηση στροφές βουνού ταξιδια δικαβαλο κλπ)

Φίλε και εγώ είχα σκεφτεί το cf 650 x κάπως έτσι το ρετρό στα 6000. Πολυ καλη τιμη και ποιοτικοτατο Τελικά πήγα σε ρεμπελ 500 και δεν το έχω μετανοιώσει καθόλου μέχρι και cb650r καθησα αλλά το ρεμπελακι είναι όλα τα λεφτά.

17 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Και εμένα η άποψη μου είναι να πάρεις ένα πιο φτηνό 125 μεταχειρισμένο

Αν σου αρέσει, πολύ σύντομα θα διαπιστώσεις ότι δε σε καλύπτει, όσο συνειδητοποιημένος και αν είσαι, θα έρθει πολύ γρήγορα το πλήρωμα του χρόνου που θα θες κάτι μεγαλύτερο, και είναι κρίμα να δώσεις 4-5 χιλιάρικα για ένα 125αρακι κινεζικό επειδή είναι απλά «μπάνικο»

τωρα περί ατυχημάτων, όποιος καβαλάει μηχανάκι 99.9% θα πέσει, και κατά 99% θα χτυπήσει

από εκεί και πέρα πρώτα πρέπει να υπάρχει σύνεση στην οδήγηση, μετά εξοπλισμός και φυσικά τύχη (με τα δυο πρώτα στον υπερθετικό, ούτως ώστε να χαμηλώνουν τον παράγοντα της τύχης)

Πέρα από όλα τα αλλα, η μηχανή είναι τρόπος ζωής για τους περισσότερους που καβαλάμε, πολύς κόσμος δε το καταλαβαίνει…

Όταν μπήκα στην διαδικασία να κάνω παιδί, αγοράζω παπί, πουλάω μηχανή και αγοράζω και αμάξι 

Ε, 15 μέρες πριν γεννηθεί ο διάδοχος, δεν άντεξα, πουλάω το παπί και ξαναπαίρνω μηχανή 😂😂😂

Να πάρεις και παπί αν μπορείς. Έχω τρελαθεί με το παπί.

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, mp123 είπε

Να πάρεις και παπί αν μπορείς. Έχω τρελαθεί με το παπί.

δε χωράει στο γκαράζ, αλλιώς δεν είχα κανένα λόγο να το δώσω :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, NickTG είπε

Ας μην είμαστε υπερβολικοί. 

Αντε παλι ο γνωστός αντιπαθητικό γείτονας .🤣.

Ανετοταρα παει.Όχι εμένα με φίλτρο ελευθέρας και ξεταπωτη εξάτμιση. Οκ εγώ είμαι χεστης 120 αντε 130 το πάω 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, mp123 said:

Αντε παλι ο γνωστός αντιπαθητικό γείτονας .🤣.

Ανετοταρα παει.Όχι εμένα με φίλτρο ελευθέρας και ξεταπωτη εξάτμιση. Οκ εγώ είμαι χεστης 120 αντε 130 το πάω 🤣

Δεν θα αναφέρω καν πόση είναι η επίσημη τελική.

Θα πω όμως πως είναι άλλο πράγμα το "πάει άνετα τόσα" και άλλο το "φτάνει τελική τόσα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, NickTG είπε

Δεν θα αναφέρω καν πόση είναι η επίσημη τελική.

Θα πω όμως πως είναι άλλο πράγμα το "πάει άνετα τόσα" και άλλο το "φτάνει τελική τόσα".

Σιγά μην το τελικιασω.Δεν είμαι τρελός τέτοιες ταχύτητες. 120 ταξίδι που πήγα ήταν η μηχανή στο πολύ μα πολύ χαλαρό. Το παπί Μαξ 60 και το ρεμπελ 90 παω.. Την πλάκα μου κάνω με τις μηχανές.Δεν τρέχω.

Στο θέμα μας τώρα το παιδί να πάρει ότι 125 θέλει αρκεί να πηγαίνει το πολύ 60. Δεν είναι για παραπανω. Αν  γίνει κάτι δεν μαζεύετε.

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mp123 είπε

Σιγά μην το τελικιασω.Δεν είμαι τρελός τέτοιες ταχύτητες. 120 ταξίδι που πήγα ήταν η μηχανή στο πολύ μα πολύ χαλαρό. Το παπί Μαξ 60 και το ρεμπελ 90 παω.. Την πλάκα μου κάνω με τις μηχανές.Δεν τρέχω.

Στο θέμα μας τώρα το παιδί να πάρει ότι 125 θέλει αρκεί να πηγαίνει το πολύ 60. Δεν είναι για παραπανω. Αν  γίνει κάτι δεν μαζεύετε.

Δεν ειναι τοσο θεμα ταχυτητας αλλα το μερος που τρεχεις με την Υ ταχυτητα. Πχ αν πηγαινεις με 60 στα στενα παλι δεν μαζευεται .

Επισης αν πηγαινεις εθνικη οδο με 60 εισαι απλα επικινδυνος .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, visualizer είπε

Δεν ειναι τοσο θεμα ταχυτητας αλλα το μερος που τρεχεις με την Υ ταχυτητα. Πχ αν πηγαινεις με 60 στα στενα παλι δεν μαζευεται .

Επισης αν πηγαινεις εθνικη οδο με 60 εισαι απλα επικινδυνος .

Ένταξη αυτό εννοείτε.

Εγώ μιλάω για πόλη μόνο. Εθνική δεν βγαίνεις με 125 , ουτε στα στενά πας με 60. Στα στενά έχεις δεν έχεις στοπ σταματάς σχεδόν και βλέπεις. Στα φανάρια στο πράσινο βλεπεις αν έχουν σταματήσει οι άλλοι κλπ  Άμυνα πανω από όλα. 4 χρόνια σχεδόν που ξανασχοληθηκα με μηχανές δόξα τον Θεό όλα καλά. Μόνο δύο πτώσεις σταματημένος είχα , μου γύρισε το τιμόνι και αντε να το μαζέψεις. 

Επεξ/σία από mp123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mp123 είπε

 

Φίλε και εγώ είχα σκεφτεί το cf 650 x κάπως έτσι το ρετρό στα 6000. Πολυ καλη τιμη και ποιοτικοτατο Τελικά πήγα σε ρεμπελ 500 και δεν το έχω μετανοιώσει καθόλου μέχρι και cb650r καθησα αλλά το ρεμπελακι είναι όλα τα λεφτά.

Να πάρεις και παπί αν μπορείς. Έχω τρελαθεί με το παπί.

Για το clx 700 λες το heritage αν είσαι άτομο που σε τρώει ο καρπός σου μην το πάρεις η μηχανή σε sport mode πάρα είναι άγρια για τον όγκο της (γιαυτό style της βασικά)

 

Εγώ τώρα σκέφτομαι να έχω το 650 στο γκαράζ και για κάθε μέρα σπίτι δουλειά κάποιο ηλεκτρικό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...