Προς το περιεχόμενο

Pentaxcorner ....... για όσους !


babisskg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τα 50mm έχουν γίνει άπειρες συζητήσεις για το πόσο χρήσιμο είναι να υπάρχει ένας prime φακός σε αυτό το εστιακό μήκος. Προσωπικά έχω κατασταλάξει ότι δεν με βολεύουν,προτιμώ περισσότερο κάτι κοντά στα 35mm για γενική χρήση.
Μέχρι να ανακαλύψω ότι τα 50mm δεν ταιριάζουν στο στυλ μου, απέκτησα αρκετούς 50άρηδες με αρχή τον SMC Pentax-M 50mm F1.7 που γρήγορα άλλαξε στον SMC Pentax-M 50mm F1.4 κλπ..κλπ μέχρι που τελευταίο απόκτημα έγινε ο Canon EF 50mm f/1.2L USM.
Πλέον δεν μου κάνει αίσθηση να χρησιμοποιώ κανέναν με μία εξαίρεση.
SMC Pentax-M 50mm F4 Macro
003.gif.f746a632b8ad027d09da7789ea710c7c.gif
Αυτό το διαμάντι της  Pentax έχει οπτική φόρμουλα βασισμένη στη zeiss TESSAR με 4 στοιχεία σε 3 γκρουπ. Αυτό δίνει στο φακό μεγάλη οξύτητα από άκρη σε άκρη στο κάδρο και μηδαμινές παραμορφώσεις, όμως δεν γίνεται να είναι γρήγορος εξού και το f4.
Δεν είναι είναι πραγματικός macro 1:1 για την ακρίβεια δεν είναι ούτε 1:2 (είναι πολύ κοντά) οπότε σίγουρα θα δυσκολέψει εάν φωτογραφίζουμε κάτι που κινείται π.χ έντομα. Είναι ιδανικός (μιας και είναι 50mm) και για χρήση με extension tubes  και το magnification που θα δώσει ανοίγει ορίζοντες για πολλούς πειραματισμούς.
Για φωτογράφιση λουλουδιών ή γενικά σταθερών αντικειμένων είναι εξαιρετικός και παρόλο που είναι f4 και έχει 5 λεπίδες διαφράγματος, λόγο της μεγέθυνσης που έχει δίνει εξαιρετικό bokeh.

Οξύς, εξαιρετικό γράψιμο χρωμάτων, μηδενικές παραμορφώσεις και color aberration free, στοιχεία που εκτός από macro τον καθιστούν ιδανικό και για φωτογραφία τοπίου.

Είναι ο @Snorky.GR μακριά για να του τον έδινα να μας δείξει τι μπορεί να κάνει στα μανιτάρια του, θα προσπαθήσω να βρω χρόνο να βγάλω και να ανεβάσω μερικές αξιόλογες φωτογραφίες αυτές που βάζω παρακάτω είναι απλά snapshot στο πόδι.

Στην τιμή που κυκλοφορεί είναι αγορά που για εμένα αξίζει.

 

001.gif.6ed04355e507438c0dc878b4c57849d5.gif

macro.gif.b1ef08e48830de8a2d4ea9e6648280df.gif23525.gif.2f2f5845ae519c163a3181a12fb2ea6a.gif

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Για τα 50mm έχουν γίνει άπειρες συζητήσεις για το πόσο χρήσιμο είναι να υπάρχει ένας prime φακός σε αυτό το εστιακό μήκος. Προσωπικά έχω κατασταλάξει ότι δεν με βολεύουν,προτιμώ περισσότερο κάτι κοντά στα 35mm για γενική χρήση.
Μέχρι να ανακαλύψω ότι τα 50mm δεν ταιριάζουν στο στυλ μου, απέκτησα αρκετούς 50άρηδες με αρχή τον SMC Pentax-M 50mm F1.7 που γρήγορα άλλαξε στον SMC Pentax-M 50mm F1.4 κλπ..κλπ μέχρι που τελευταίο απόκτημα έγινε ο Canon EF 50mm f/1.2L USM.
Πλέον δεν μου κάνει αίσθηση να χρησιμοποιώ κανέναν με μία εξαίρεση.
SMC Pentax-M 50mm F4 Macro
003.gif.f746a632b8ad027d09da7789ea710c7c.gif
Αυτό το διαμάντι της  Pentax έχει οπτική φόρμουλα βασισμένη στη zeiss TESSAR με 4 στοιχεία σε 3 γκρουπ. Αυτό δίνει στο φακό μεγάλη οξύτητα από άκρη σε άκρη στο κάδρο και μηδαμινές παραμορφώσεις, όμως δεν γίνεται να είναι γρήγορος εξού και το f4.
Δεν είναι είναι πραγματικός macro 1:1 για την ακρίβεια δεν είναι ούτε 1:2 (είναι πολύ κοντά) οπότε σίγουρα θα δυσκολέψει εάν φωτογραφίζουμε κάτι που κινείται π.χ έντομα. Είναι ιδανικός (μιας και είναι 50mm) και για χρήση με extension tubes  και το magnification που θα δώσει ανοίγει ορίζοντες για πολλούς πειραματισμούς.
Για φωτογράφιση λουλουδιών ή γενικά σταθερών αντικειμένων είναι εξαιρετικός και παρόλο που είναι f4 και έχει 5 λεπίδες διαφράγματος, λόγο της μεγέθυνσης που έχει δίνει εξαιρετικό bokeh.

Οξύς, εξαιρετικό γράψιμο χρωμάτων, μηδενικές παραμορφώσεις και color aberration free, στοιχεία που εκτός από macro τον καθιστούν ιδανικό και για φωτογραφία τοπίου.

Είναι ο @Snorky.GR μακριά για να του τον έδινα να μας δείξει τι μπορεί να κάνει στα μανιτάρια του, θα προσπαθήσω να βρω χρόνο να βγάλω και να ανεβάσω μερικές αξιόλογες φωτογραφίες αυτές που βάζω παρακάτω είναι απλά snapshot στο πόδι.

Στην τιμή που κυκλοφορεί είναι αγορά που για εμένα αξίζει.

 

001.gif.6ed04355e507438c0dc878b4c57849d5.gif

macro.gif.b1ef08e48830de8a2d4ea9e6648280df.gif23525.gif.2f2f5845ae519c163a3181a12fb2ea6a.gif

      Όχι μανιτάρια σε θάλασσες και ακτές ......... 🤣🤣🤣 ....... τώρα είναι που θα αρχίσει ο άλλος με τις Canon ....... σας τάλεγα εγώ κλπ ...... 🤣🤣🤣 ...... and last but not least ....... σε τι μηχανή χρησιμοποιείτε τον φακό της Canon ........ 🤔🤔🤔 ........ 

 

 

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, GQPhDFBI είπε

Για τα 50mm έχουν γίνει άπειρες συζητήσεις για το πόσο χρήσιμο είναι να υπάρχει ένας prime φακός σε αυτό το εστιακό μήκος. Προσωπικά έχω κατασταλάξει ότι δεν με βολεύουν,προτιμώ περισσότερο κάτι κοντά στα 35mm για γενική χρήση.
Μέχρι να ανακαλύψω ότι τα 50mm δεν ταιριάζουν στο στυλ μου, απέκτησα αρκετούς 50άρηδες με αρχή τον SMC Pentax-M 50mm F1.7 που γρήγορα άλλαξε στον SMC Pentax-M 50mm F1.4 κλπ..κλπ μέχρι που τελευταίο απόκτημα έγινε ο Canon EF 50mm f/1.2L USM.
Πλέον δεν μου κάνει αίσθηση να χρησιμοποιώ κανέναν με μία εξαίρεση.
SMC Pentax-M 50mm F4 Macro
003.gif.f746a632b8ad027d09da7789ea710c7c.gif
Αυτό το διαμάντι της  Pentax έχει οπτική φόρμουλα βασισμένη στη zeiss TESSAR με 4 στοιχεία σε 3 γκρουπ. Αυτό δίνει στο φακό μεγάλη οξύτητα από άκρη σε άκρη στο κάδρο και μηδαμινές παραμορφώσεις, όμως δεν γίνεται να είναι γρήγορος εξού και το f4.
Δεν είναι είναι πραγματικός macro 1:1 για την ακρίβεια δεν είναι ούτε 1:2 (είναι πολύ κοντά) οπότε σίγουρα θα δυσκολέψει εάν φωτογραφίζουμε κάτι που κινείται π.χ έντομα. Είναι ιδανικός (μιας και είναι 50mm) και για χρήση με extension tubes  και το magnification που θα δώσει ανοίγει ορίζοντες για πολλούς πειραματισμούς.
Για φωτογράφιση λουλουδιών ή γενικά σταθερών αντικειμένων είναι εξαιρετικός και παρόλο που είναι f4 και έχει 5 λεπίδες διαφράγματος, λόγο της μεγέθυνσης που έχει δίνει εξαιρετικό bokeh.

Οξύς, εξαιρετικό γράψιμο χρωμάτων, μηδενικές παραμορφώσεις και color aberration free, στοιχεία που εκτός από macro τον καθιστούν ιδανικό και για φωτογραφία τοπίου.

Είναι ο @Snorky.GR μακριά για να του τον έδινα να μας δείξει τι μπορεί να κάνει στα μανιτάρια του, θα προσπαθήσω να βρω χρόνο να βγάλω και να ανεβάσω μερικές αξιόλογες φωτογραφίες αυτές που βάζω παρακάτω είναι απλά snapshot στο πόδι.

Στην τιμή που κυκλοφορεί είναι αγορά που για εμένα αξίζει.

 

001.gif.6ed04355e507438c0dc878b4c57849d5.gif

macro.gif.b1ef08e48830de8a2d4ea9e6648280df.gif23525.gif.2f2f5845ae519c163a3181a12fb2ea6a.gif

Πω,πω τι είπε ο άνθρωπος?

...και ανέφερε και το όνομά μου δημόσια.....πω,πω προσβολή...αυτό ξεπλένεται μόνο με μονομαχία....... ⚔️

Πάρε γρήγορα τα φακουδάκια σου και κατέβα στο φωτογραφικό αλώνι για την μονομαχία🤣.....ζητουντε μάρτυρες

@babisskg, @highpriest, και λοιποί, είσαστε μάρτυρες......θα χυθεί πολύ πιξελ στο χώμα.🙂

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

Πω,πω τι είπε ο άνθρωπος?

...και ανέφερε και το όνομά μου δημόσια.....πω,πω προσβολή...αυτό ξεπλένεται μόνο με μονομαχία....... ⚔️

Πάρε γρήγορα τα φακουδάκια σου και κατέβα στο φωτογραφικό αλώνι για την μονομαχία🤣.....ζητουντε μάρτυρες

@babisskg, @highpriest, και λοιποί, είσαστε μάρτυρες......θα χυθεί πολύ πιξελ στο χώμα.🙂

 

 

 

    Θα αντιπαρατεθείτε επί του πεδίου ώρα 6η πρωινή , θα είστε νηστικοί και θα είστε εφοδιασμένοι με αδιάβροχη στολή για να μην γίνετε χάλια από τις σαμπάνιες που θα ανοιχτούν στην συνέχεια .

    Τα φωτογραφικά σύνολα που θα χρησιμοποιήσετε δεν θα τα επιλέξετε εσείς , αλλά ειδική επιτροπή που θα συγκλιθεί για τον σκοπό αυτό .

   Θα σας ανακοινωθούν περισσότερες λεπτομέρειες σύντομα .

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Snorky.GR είπε

@Snorky.GR---> γυαλίζει τα όπλα του......🤣

Συνερίζεσαι εσύ τώρα τους πενταξάκηδες που θεωρούν το 1:2 στα 50mm FF, macro...

Σιγά σιγά θα μας πουνε πως για να είναι μια κάμερα σωστή θα πρέπει να ζυγίζει με τον φακό 7,8 κιλά!

Δεν είναι τυχαίο που οι πρώτοι δεινόσαυροι φωτογραφήθηκαν με Pentax  😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Snorky.GR είπε

Πω,πω τι είπε ο άνθρωπος?

...και ανέφερε και το όνομά μου δημόσια.....πω,πω προσβολή...αυτό ξεπλένεται μόνο με μονομαχία....... ⚔️

Πάρε γρήγορα τα φακουδάκια σου και κατέβα στο φωτογραφικό αλώνι για την μονομαχία🤣.....ζητουντε μάρτυρες

@babisskg, @highpriest, και λοιποί, είσαστε μάρτυρες......θα χυθεί πολύ πιξελ στο χώμα.🙂

Τι να έκανα, τα μόνα μανιτάρια που έχω εγώ, είναι μερικά βαζάκια σε κάποιο ντουλάπι της κουζίνας.

 

10 ώρες πριν, highpriest είπε

Σιγά σιγά θα μας πουνε πως για να είναι μια κάμερα σωστή θα πρέπει να ζυγίζει με τον φακό 7,8 κιλά!

Όχι θα πρέπει να ζυγίζει 3/4 του κιλού. Φωτογραφίες θέλουμε να βγάλουμε, όχι να πάρουμε μορταδέλα.

 

Μίλα @babisskg

Επεξ/σία από GQPhDFBI
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Τι να έκανα, τα μόνα μανιτάρια που έχω εγώ, είναι μερικά βαζάκια σε κάποιο ντουλάπι της κουζίνας.

 

Όχι θα πρέπει να ζυγίζει 3/4 του κιλού. Φωτογραφίες θέλουμε να βγάλουμε, όχι να πάρουμε μορταδέλα.

 

Μίλα @babisskg

     Δυστυχώς μία σωστή ποιοτική κάμερα , πιάνει ενάμιση κιλό και βάλε . Βέβαια κυκλοφορούν και light προϊόντα με 2% λιπαρά για όσους κάνουν light φωτογράφιση , λίγο εδώ , λίγο από εκείνο κλπ . 

   Θα το ανακαλύψουν όσοι δεν το γνωρίζουν , όταν αγοράσουν τζάμια της προκοπής .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SMC Pentax-M 50mm F4 Macro

Ειναι ομως  M-mount..... σωστά ? ή το βλέπω λάθος?...δεν ξέρω αν υπάρχει σε Κ.....για πες

Μίλα @GQPhDFBI.....🤣🤣🤣...θα μας μινει σλογκαν αυτο το " Μίλα @babisskg"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

SMC Pentax-M 50mm F4 Macro

Ειναι ομως  M-mount..... σωστά ? ή το βλέπω λάθος?...δεν ξέρω αν υπάρχει σε Κ.....για πες

Μίλα @GQPhDFBI.....🤣🤣🤣...θα μας μινει σλογκαν αυτο το " Μίλα @babisskg"

   M mount είναι Canon , εδώ μιλάμε για K mount το οποίο αν συνεργαστεί με τον κατάλληλο αντάπτορα , επάνω σε mft σώμα , θα προσδώσει και βάρος αλλά και το απαιτούμενο κύρος στο σύνολο !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

SMC Pentax-M 50mm F4 Macro

Ειναι ομως  M-mount..... σωστά ? ή το βλέπω λάθος?...δεν ξέρω αν υπάρχει σε Κ.....για πες

Μίλα @GQPhDFBI.....🤣🤣🤣...θα μας μινει σλογκαν αυτο το " Μίλα @babisskg"

Η pentax έχει την ίδια μοντούρα φακών από το ~1975 το γνωστό K mount.
Το Μ που βλέπεις στο όνομα του φακού είναι η σειρά.
Οι σειρές στην Pentax για το αναλογικό 135 πάνε Κ, Μ, Α, F, FA.

Οι γνωστοί Takumar που θα έχεις ακούσει φαντάζομαι, είναι πριν το Κ mount και είναι όλοι σε M42.
To M42 είναι από το 1958-1976 και χωρίζονται σε 4 σειρές: Takumar, Auto Takumar, Super Takumar και τέλος τους Super-Multi-Coated Takumar.
 

Υπάρχουν και Takumar με μοντούρα Μ37 (1952-1958) αυτούς συνήθως θα τους βρεις με την ονομασία Kogaku Takumar.

Επεξ/σία από GQPhDFBI
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Η pentax έχει την ίδια μοντούρα φακών από το ~1975 το γνωστό K mount.
Το Μ που βλέπεις στο όνομα του φακού είναι η σειρά.
Οι σειρές στην Pentax για το αναλογικό 135 πάνε Κ, Μ, Α, F, FA.

Οι γνωστοί Takumar που θα έχεις ακούσει φαντάζομαι, είναι πριν το Κ mount και είναι όλοι σε M42.
To M42 είναι από το 1958-1976 και χωρίζονται σε 4 σειρές: Takumar, Auto Takumar, Super Takumar και τέλος τους Super-Multi-Coated Takumar.
 

Υπάρχουν και Takumar με μοντούρα Μ37 (1952-1958) αυτούς συνήθως θα τους βρεις με την ονομασία Kogaku Takumar.

     Και επειδής όλες οι Pentax έχουν την ίδια flange distance με το m42 mount , όλοι οι φακοί σε m42 μπαίνουν άνετα επάνω με έναν απλό τυπικό αντάπτορα και το σώμα εξασφαλίζει και το focus confirmation παρά την απουσία ηλεκτρονικής επικοινωνίας !!! 

    Φυσικά κυκλοφορεί και ο γνωστός και μη εξαιρετέος Helios 44k - 4 ...... όπου K ....... 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον SMC Pentax-M 50mm F4 Macro  γιατί κάτι μου λέει ότι ο @highpriest θα τον πάρει και ας μην είναι 1:1.
Για τον @Snorky.GR είμαι σίγουρος ότι τον έχει παραγγείλει ήδη για τα μανιτάρια...

IMGP6817.jpg.2889d325b0e4b9ccf7234851d9407e8d.jpgIMGP6821.jpg.1178e2ad8f719da02eb4086bd83f1e30.jpg

IMGP6794.jpg.25d2b7b47ee50ec33070767ffcb9c075.jpg

Πάνω σε crop σώμα, τέρμα ανοιχτός και προσπάθησα να είμαι και στο κοντινότερο σημείο που εστιάζει (~23cm).Στον  RAW editor πείραξα μόνο την έκθεση (από 1/3 έως 1 στοπ) και το contrast (από +20 έως +30).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GQPhDFBI είπε

Με τον SMC Pentax-M 50mm F4 Macro  γιατί κάτι μου λέει ότι ο @highpriest θα τον πάρει και ας μην είναι 1:1.
Για τον @Snorky.GR είμαι σίγουρος ότι τον έχει παραγγείλει ήδη για τα μανιτάρια...

IMGP6817.jpg.2889d325b0e4b9ccf7234851d9407e8d.jpgIMGP6821.jpg.1178e2ad8f719da02eb4086bd83f1e30.jpg

IMGP6794.jpg.25d2b7b47ee50ec33070767ffcb9c075.jpg

Πάνω σε crop σώμα, τέρμα ανοιχτός και προσπάθησα να είμαι και στο κοντινότερο σημείο που εστιάζει (~23cm).Στον  RAW editor πείραξα μόνο την έκθεση (από 1/3 έως 1 στοπ) και το contrast (από +20 έως +30).

Με τον Olympus 60mm macro, έχω κλείσει απο macro στο σύστημα μου. Δοκίμασα αρκετούς. Σαν τον Olympus ΔΕΝ ΕΧΕΙ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...