Προς το περιεχόμενο

Pentaxcorner ....... για όσους !


babisskg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, highpriest είπε

Με τον Olympus 60mm macro, έχω κλείσει απο macro στο σύστημα μου. Δοκίμασα αρκετούς. Σαν τον Olympus ΔΕΝ ΕΧΕΙ!

    Δεν έχει , δεν έχει ......... συμφωνώ ............. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/10/2022 στις 2:39 ΜΜ, sakis444 είπε

Απάντηση νούμερο 2, σχετικά με την KP που αναφέρθηκες στο άλλο topic, μιας που αυτό εδώ είναι πιο σχετικό.

Η KP είναι πάρα πολύ καλή μηχανή και μοιάζει αρκετά στα εργονομικά της με την Κ1 που είναι full-frame. Είναι αρκετά μικρή για pentax (τουλάχιστον στο σημείο της λαβής, παρεμπιπτόντως έρχεται με τρεις λαβές διαφορετικού μεγέθους που μπορείς εσύ να τοποθετείς όποια σου ταιριάζει ανάλογα την περίσταση) . Δεν μπορεί φυσικά να γίνει όσο μικρή είναι κάποιες mirrorless και ο λόγος για αυτό είναι το k mount που χρησιμοποιεί  η pentax και κάνει κάπως ογκώδες το σημείο στο οποίο κουμπώνει ο φακός. Το καλό από την άλλη είναι ότι με το k mount μπορείς να χρησιμοποιήσεις φακούς pentax των τελευταίων 50 ετών, όπως μπορείς να κάνεις σε όλες τις pentax μηχανές φυσικά. Για μένα το μεγαλύτερο πλεονέκτημα της είναι οι τρεις ροδέλες που έχει στην κορυφή που μπορείς και να τροποποιήσεις ανάλογα τις ανάγκες σου (πχ για ρύθμιση με τη μία του iso ενω είσαι σε Av mode που το μετατρέπει ουσιαστικά σε ένα πιο γρήγορο κι εύχρηστο manual mode ...και την άλλη πχ για exposure compensation) και επίσης μπορείς να αποθηκεύσεις έως 5 έτοιμες ρυθμίσεις μηχανης στην 3η ροδέλα,  ώστε ανάλογα την περίσταση να μπορείς γρήγορα να χρησιμοποιήσεις μία από αυτές. Εμένα μου πήρε ένα διάστημα να τη μάθω αλλά πλέον μου φαίνεται απίστευτο βολική στη λειτουργία της. Πέρα από τα εργονομικά της έχει όλα τα καλούδια που θα μπορούσε να έχει μία pentax, όπως αδιαβροχοποίηση, πολύ καλή σταθεροποίηση εικόνας, focus peaking, λειτουργία pixel shift, πολύ καλή ποιότητα εικόνας σε υψηλά ISO, και πολύ καλό dynamic range. Επιπλέον και flip screen που για μένα θεωρείται δεδομένου ότι θα πρέπει να έχει μία μηχανή σημερα και παραδόξως η Κ3iii δεν έχει!!. Από την άλλη αν θα έπρεπε να δούμε τα προβλήματά της, αυτό θα ήταν η σχετικά μικρή διάρκεια ζωής μπαταρίας που βέβαια μπορεί να λυθεί αν έχεις κάνα δυο ακόμα στις τσέπες σου, το μικρό μπάφερ και ότι δεν παίρνει δύο memory cards που προσωπικά το τελευταίο δεν με απασχολεί αλλά καταλαβαίνω ότι μπορεί να είναι θέμα για κάποιον που θέλει να τη χρησιμοποιήσει επαγγελματικά και δεν μπορεί να ρισκάρει στην περίπτωση που η μία κάρτα αποτυχει , κατά τη διάρκεια ενός γάμου παράδειγμα. 

Για μένα ήταν τεράστιο λάθος της pentax που σταμάτησε πέρυσι την παραγωγή της, αν και υποθέτω ότι το έκανε για να στηρίξει την έκδοση της k3 iii που έβγαλε, γιατί δεν θα μπορούσε να δικαιολογήσει αλλιώς τη μεγάλη διαφορά τιμής ανάμεσα σε αυτή και στην KP (2Χ τουλάχιστον). Αυτό είναι πρόβλημα για όποιον θέλει να τη βρει γιατί δεν υπάρχει σχεδόν πουθενά πλέον καινούργια κάτι που έχει οδηγήσει και σε αύξηση των τιμών των μεταχειρισμένων μοντέλων της στο internet. 

IMG_20221002_140643.jpg

Για μένα, με διαφορά η ωραιότερη DSLR που υπάρχει. Την είχα δοκιμάσει πάντως σε μια έκθεση φωτογραφικής τεχνολογίας και μου είχε φανεί κάπως μη ισορροπημένο ακόμα και το μεγάλο grip, δηλαδή μικρό γι' αυτή τη μηχανή. Ίσως έφταιγε που είχαν κουμπώσει ένα τεράστιο φακό FF πάνω της αντί του κομψού 20-40mm. Αλλά κάποια πράγματα είναι έργα τέχνης και από αυτή την άποψη την προτιμώ με μικρό grip.

Εκεί στο περίπτερο της Pentax είχαν και τις Κ1, Κ-70 και 645x (όπου x  = D ή Z, δε θυμάμαι). Αυτή που με εντυπωσίασε περισσότερο στο κράτημα είναι η K-70. Μου φάνηκε πιο μικρή από ότι τη φανταζόμουν αλλά απίστευτα βολική.

Την KP την έχει μεταξύ άλλων και ο Γιώργος Ξηρογιάννης (pentax ambassador) αλλά δε μπορώ να καταλάβω πολλά για την κάμερα από τη δική του εμπειρία. ο Γιώργος δε δίνει πολύ βάση στη φωτογραφική τεχνολογία αλλά στη φωτογραφία.

Έχω πολλή περιέργεια να μάθω περισσότερα για την εμπειρία χρηστών από την κάμερα και φυσικά ως θαυμαστής (σε βαθμό ίσως φετιχισμού) του τεχνολογικού design να αποκτήσω κι εγώ κάποτε κάποια Pentax. 

 

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Βεβαίως , αλλιώς τώρα θα έγραφε μπροστά " OM system " κι' άντε να βγάλεις άκρη . 

Δεν τους έχω εμπιστοσύνη είναι η αλήθεια. Αλλά με ότι έχουν βγάλει σαν OM systems δεν μπορώ να πω πως είμαι απογοητευμένος. Το μονο που με προβληματίζει είναι να υπάρξει συνέχεια. Τιποτα άλλο. Αλλά ακόμη και να σταματήσουν υπάρχει πληθώρα φακών και μια ακόμη μάρκα για σώματα.

 

Σε αντίθεση με την Pentax που έχει να βγάλει προιόν απο ...πότε είπαμε; Προ κορονοιού; Ή πιο παλιά;😝

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, highpriest είπε

Δεν τους έχω εμπιστοσύνη είναι η αλήθεια. Αλλά με ότι έχουν βγάλει σαν OM systems δεν μπορώ να πω πως είμαι απογοητευμένος. Το μονο που με προβληματίζει είναι να υπάρξει συνέχεια. Τιποτα άλλο. Αλλά ακόμη και να σταματήσουν υπάρχει πληθώρα φακών και μια ακόμη μάρκα για σώματα.

 

Σε αντίθεση με την Pentax που έχει να βγάλει προιόν απο ...πότε είπαμε; Προ κορονοιού; Ή πιο παλιά;😝

     Άσε την Pentax και ετοίμαζε καλού κακού κανένα σετάκι σε 4/3 ........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Κ3 ΙΙΙ πρέπει να έχει την καλύτερη απόδοση σε υψηλά iso , από φωτογραφικές με αισθητήρα μικρότερο από full frame. Με διαφορά. Mέχρι 12800 προφανώς είναι απόλυτα χρηστικές οι φωτογραφίες, χωρίς κόκκο.  

Παρακάτω δύο δείγματα που βρήκα στην ομάδα της στο flickr, με iso 6400. 

Un salon sous le Second Empire - MAD, Paris

 

 

Le salon de l’hôtel de Serres, vers 1795. Paris, MAD.

Κι ένα με iso 12800

Red vs Blue

 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Άσε την Pentax και ετοίμαζε καλού κακού κανένα σετάκι σε 4/3 ........ 

Κομπλέ είμαι. Κανα δύο φακοί μου λείπουν και κάποια αξεσουάρ και έκλεισα για την επόμενη πενταετία.

 

Μετά βλέπουμε...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, GQPhDFBI είπε

Με τον SMC Pentax-M 50mm F4 Macro  γιατί κάτι μου λέει ότι ο @highpriest θα τον πάρει και ας μην είναι 1:1.
Για τον @Snorky.GR είμαι σίγουρος ότι τον έχει παραγγείλει ήδη για τα μανιτάρια...
 

Κοίτα, πράγματι ο φακός είναι καλός...παλιός αλλά καλός....

Η αλήθεια είναι ότι έχω μια κάποια αδυναμία στα παλιά καλά εργαλεία 🙂....αλλά τα προβλήματα με την οξύτητα αλλά και το βάθος πεδίου, όπως βλέπεις και από το μανιτάρι τα έχω λύσει προ πολλού και στο FF και στο 4/3 αλλα και στο 8/6.

Ειδικά στην macro fotografie, δεν χρειάζονται πολλά έχτρα μπιχλιμπίδια, αφού το 95% του focusing γίνεται χειροκίνητα.

Στο Portrait Fotografie επίσης το ίδιο , όπως και στην landscape Fotografie

Αν μετά από τόσα χρόνια δεν μπορούμε να βγάλουμε έξω την macro function ,του κάθε φακού, τότε πάει, το χάσαμε το τρένο...

Η φωτό με το μανιτάρι  βγήκε με έναν Tamron 70-200 SP σε FF ( όσο παράξενο και αν φαίνεται)

Honingzwam1_v1.2.jpg.2951fed768ad0b44967da58c25252c1f.jpg

 

Στην συνέχεια άλλη μια φωτό με τον Olympus 60mm σε 4/3....η συγκεκριμένη δεν είναι δική μου είναι μιας μαθήτριας μου, αλλά είμαι αρκετά υπερήφανος γι αυτήν και για το αποτέλεσμα.

1490068049_Oorzwammetje_16-10-2022_v22.jpg.ad8c63f664c19388c2a187dab6e28d38.jpg

 

Εδώ άλλη μια δική μου με τον  Sigma macro 105mm f2,8 σε 8/6

Stektrilzwam5_v1.1.jpg.bde22eadb1abb75a1eeb55ddccce7e06.jpg

 

Και εδώ ξανά ο Tamron 70-200 SP

Biefstukzwam3_1.2.jpg.1c69eff218359bd421235ed0f17fcb9e.jpg

Όπως φαινοντε δεν βλέπω να υποφέρουν από οξύτητα , και DOF, τόσο οι δικές μου όσο και της μα8ητριας μου.

Καλός ο Pentax σου, δεν λέω.....αλλά δεν νομίζω να μπορεί να μου δώσει κάτι το παραπάνω στο είδος φωτογράφισης που κάνω.

Μεταξύ μας, οι φωτο'ς που έβγαλες με τα φύλλα, τις τράβηξες βιαστικά νομίζω , και έτσι τον αδικείς αρκετά.

Βγάλε μερικές με νορμάλ macro normes, να φανεί η ποιότητα του..

Το είπα εγώ....θα χυθεί pixel εδώ 🤣🤣🤣

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Snorky.GR είπε

Μεταξύ μας, οι φωτο'ς που έβγαλες με τα φύλλα, τις τράβηξες βιαστικά νομίζω , και έτσι τον αδικείς αρκετά.

Βγάλε μερικές με νορμάλ macro normes, να φανεί η ποιότητα του..

Το είπα εγώ....θα χυθεί pixel εδώ 🤣🤣🤣

Δεν το έχω με τη φωτογράφιση έξω από το στούντιο και για να με δικαιολογήσω λίγο, φύσαγε αρκετά εχτές και ζορίστηκα να πετύχω ακίνητο θέμα. 😁
Όταν είπα να στον δώσω για μανιτάρια κάτι ήξερα...

Θα επανέλθω όμως ....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
3 λεπτά πριν, highpriest είπε

     Να πας στην θέση σου ....... 🤣🤣🤣 ....... αλλιώς να πάρεις Pentax ...... 🤣🤣🤣 ........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Να πας στην θέση σου ....... 🤣🤣🤣 ....... αλλιώς να πάρεις Pentax ...... 🤣🤣🤣 ........ 

Να αγοράσω τεχνολογία 2015 επειδή το ονομάζουν καινούριο μοντέλο; Επειδή άλλαξαν 2 προμηθευτές και αναγκαστικά ονόμασαν με άλλο όνομα την ίδια k-70;

Ευχαριστω, δεν θα πάρω. Ας βγάλει κάτι σύγχρονο και βλέπουμε…

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...