Προς το περιεχόμενο

Το YouTube αρχίζει να απαιτεί από χρήστες Premium συνδρομή για αναπαραγωγή βίντεο στην 4K ανάλυση


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 177
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΝΑ'ΝΑΙ ΚΑΛΑ Η ΜΗΤΕΡΑ ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΟΥ ΜΑΤΙΑΣ ΑΛΜΕΙΔΑ, που μας προσφέρει και Αλμέιδα και φτηνό Youtube.

Αμήν.

Επεξ/σία από papp0us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Greglyr είπε

Προσωπικά με ενοχλεί που βάζουν διαφημίσεις σε παιδικά βίντεο.εκεί που έχεις ένα ελληνικό παραμύθι σου βγαίνει βίντεοκλιπ με τη κάθε ξεκωλα που θέλει να κάνει καριέρα και βλέπουν μικρά παιδιά το νινι της κάθε μιας.θα μου πεις υπάρχει το yt kids,ναι αλλά δεν έχει κάποια παραμύθια και καλώς ή κακώς επειδή και σαν γονιός δε τα ξέρω όλα τα βάζω κ τα βλέπω μαζί τους για να τους τα λέω κ εγώ.όσες διαφημίσεις και να βάζουν κάποια στιγμή θα βγάλω εντελώς από τη ζωή μου το ytb και θα ησυχάσω και από εμένα δε θα δουν ούτε σεντς.είναι ηλίθιοι Όχι μόνο γιατι θέλουν να βγάλουν όλο και περισσότερα και μάλιστα σε βίντεο άλλων αλλά και γιατί δεν υπάρχει φίλτρο στις διαφημίσεις,σε τι βίντεο μπαίνει κάθε διαφήμιση.

ΤΡΑΓΙΚΟΙ

Είναι τραγικοί επειδή σε κουράζουν που πρέπει να επιβλέπεις ώστε να μην βλέπει το παιδί σου ό,τι να ναι στο ιντερνετ, ενώ ειναι ξεκάθαρα και πρωτίστως δικιά σου ευθύνη?

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, jmirko15 είπε

Source; Γιατί σύμφωνα με την ιστορία του YouTube δημιουργήθηκε για "non-computer experts to be able to use a simple interface that allowed the user to publish, upload and view streaming videos through standard web browsers and modern internet speeds. Ultimately, creating an easy to use video streaming platform that wouldn't stress out the new internet users of the early 2000s." άρα 99% free.

Λέει κάτι για free στα αγγλικά και δεν το βλέπω? 

13 ώρες πριν, ChrisN.S. είπε

Να στο εξηγήσω καλύτερα γιατί φαίνεται πως έχεις πρόβλημα κατανόησης του γραπτού λόγου: ΔΕΝ χρησιμοποιώ το YouTube καθόλου γιατί δεν με ενδιαφέρει το περιεχόμενό του γενικά. Κατάλαβες τώρα; Μίμη να ένα μήλο. 

1 μήνα δεν έχεις μπει στο YouTube, όχι 3 χρόνια. Φάε κάνα μήλο να στανιαρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμπρος στο δρομο που χαραξε η απλ.Χρεωση τα παντα!Τιποτα φρι

Κλαιει ο αλλος που δεν θα βλεπει 4Κ στο κινητο του στο οποιο barely καταλαβαινει διαφορα μεταξυ 720p και 4Κ.

Επεξ/σία από chrisxkar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχουμε πει χιλιάδες φορές. Τίποτα δεν είναι δωρεάν. Όταν είναι δωρεάν το προϊόν είσαι εσύ. Υπάρχουν κάποιοι που αγοράζουν υποψήφιους πελάτες στο youtube μέσω των διαφημίσεων.

Σε άλλα νέα μία επιχείρηση - εταιρεία, μικρή ή μεγάλη, δεν έχει σημασία αν δεν έχει σκοπό το μεγαλύτερο κέρδος είναι καταδικασμένη να πεθάνει ! Το ξέρω ότι σαν λαός δαιμονοποιούμε το χρήμα, αλλά κάποια στιγμή πρέπει να ξυπνήσουμε και να πετάξουμε στα σκουπίδια τα όποια biases μας δημιούργησε η προηγούμενη γενιά!
Απ' την δική μου σκοπιά, δεν φταίει το youtube που θέλει να βγάλει περισσότερα λεφτά, αλλά φταις εσύ που δεν θες να βγάλεις περισσότερα έτσι ώστε να μπορείς να το πληρώσεις!

 

 

7 ώρες πριν, jmirko15 είπε

Source; Γιατί σύμφωνα με την ιστορία του YouTube δημιουργήθηκε για "non-computer experts to be able to use a simple interface that allowed the user to publish, upload and view streaming videos through standard web browsers and modern internet speeds. Ultimately, creating an easy to use video streaming platform that wouldn't stress out the new internet users of the early 2000s." άρα 99% free.

🎼 Μ΄ένα όνειρο τρελό, όνειρο απατηλό, ξεκινήσαμε μαζί κι οι δυο μας. 🎵 Και στο δρόμου τα μισά βρέθηκε η google μπροστά για να βγάλουμε το εκατομμύριο μας. 🎹

 

10 λεπτά πριν, chrisxkar είπε

Εμπρος στο δρομο που χαραξε η απλ.Χρεωση τα παντα!Τιποτα φρι

Κλαιει ο αλλος που δεν θα βλεπει 4Κ στο κινητο του στο οποιο barely καταλαβαινει διαφορα μεταξυ 720p και 4Κ.

Πολλές φορές δεν καταλαβαίνεις την διαφορά από 480p σε 720p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Pokemon640 είπε

Το netflix χρησιμοποιεί και αυτό περιεχόμενο άλλων, οι οποίοι άλλοι λέγονται studio παραγωγής ταινιών. Το netflix απλά κάνει τον μεσάζοντα, όπως έκανε και παλιότερα που νοίκιαζε ταινίες/DVD.

Ναι μόνο που στην περίπτωση του Netflix το περιεχόμενο τον άλλων πληρώνεται στον κάθε δημηουργό(studio) ενώ στο youtube οι δημηουργοί που έχουν έσοδα είναι η συντριπτική μειοψηφία.Αν μου έλεγες πως το youtube έχει αυτόματο monetization με το που κάνεις account και στο πρώτο βίντεο που τυχαία γίνει viral σου στέλνει check θα σου έλεγα μαζί σου.Το θέμα είναι όμως πως μπορεί να έχεις 15 βιντεο με 15 εκατομμύρια views και να μη δείς φράγκο.

Οπότε ως επι το πλήστον η πλατφόρμα δεν πληρώνει για το υλικό.Ακόμη και όταν πληρώνει βέβαια είναι ελάχιστα οπότε στην ουσία είναι εξαιρετικά σπάνιο κάποιος να βασίζεται μόνο στο youtube.Θα πρέπει να πουλάει merchandise ή να σπρώχνει κάποια υπηρεσία δική του ή να έχει σπόνσορα και πάει λέγοντας....Όλα αυτά δεν τα πληρώνει το youtube.

Αυτό που πληρώνει η google είναι servers να κάνει Host και οι elite youtubers.Έχει έσοδα απο διαφημήσεις και απο προσωπικά δεοδομένα.Δεν χρειάζεται συνδομιτική υπηρεσία παρά μόνο αν θέλει περισσότερα χρήματα.Εταιρία είναι και μάλιστα άπληστη οπότε χρησημοποιεί τη θέση της(την οποία δεν έχτισε βάση αυτου που ζητάει τώρα) για να αρμέξει και άλλο.

Ανταγωνισμός δεν υπάρχει οπότε έχει φτάσει 3-4 εταιρίες να ελέγχουν τον πλανίτη.Όλα και όλοι εξαγωράζονται οπότε δεν μπορεί να λλάξει κάτι.Ακόμη και αν ένα δικαστήριο δώσει κάποιο πρόστιμο θα είναι αστείο ποσό.

Είναι εύκολο να πεί κανείς μη το χρησημοποιείς αν δεν σου αρέσει.Το θέμα είναι πως 20 χρόνια το έχτισε έτσι ώστε να μην υπάρχει άλλη πλατφόρμα οπότε εν μέρη δεν έχεις επιλογές.

Δεν θα μιλήσω για τα τραγικά bitrate , συμπιέσεις κλπ ή τους αλγόριθμους τους..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, suffocater είπε

Είναι τραγικοί επειδή σε κουράζουν που πρέπει να επιβλέπεις ώστε να μην βλέπει το παιδί σου ό,τι να ναι στο ιντερνετ, ενώ ειναι ξεκάθαρα και πρωτίστως δικιά σου ευθύνη?

Σε ένα παιδικό βίντεο δε βάζεις τέτοιες διαφημίσεις.Εγώ επιβλέπω προσέχω κ προσπερνάω τη διαφήμιση,άλλωστε δε βλέπουν τα παιδιά ποτέ μόνα τους κάτι,αν υπονοείς κάτι τέτοιο .Το θέμα είναι ότι σε παιδικό βίντεο βάζουν τέτοιες διαφημίσεις.όποτε ναι είναι τραγικοί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Arkin είπε

Τιποτα απλα για τον καθε καταναλωτη υπαρχει ενα πλαφον στο τι συνδρομες θα πληρωνει καθε μηνα. Για αλλον ειναι 5 συνδρομες για αλλον 10. Το μοντελο αυτο γενικα βλεπω να το προωθουν παρα πολυ τα τελευταια χρονια. Ειναι προτιμοτερο να περνεις καθε μηνα σταθερα λεφτα απο αρκετα εκατομμυρια κοσμο παρα μια φορα ενα μεγαλο ποσο και τελος. Καποτε αγοραζες ενα cd το ειχες για παντα ενα dvd το ιδιο τωρα ολα με συνδρομες. Με λιγα λογια πληρωνεις και οταν σταματησεις να πληρωνεις δεν εχεις τιποτα απολυτως.

Τις εποχές αυτές του «καποτε» τις έχεις ζήσει ή απλά τις αναφερεις; 

γιατι εγώ μόλις με τα βίας είχα καμία 70-80αρα cd της metal μουσικής που άκουγα, επειδή ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ δεν είχα τα λεφτά να αγοράσω όλα όσα ήθελα. 

Το συνδρομητικό μοντέλο είναι απλά το ΤΕΛΕΙΟ μοντέλο, γιατι με ενα σταθερο ποσο κάθε μήνα, τα έχεις απλά ΟΛΑ.

Οποίος είναι αντίθετος σε αυτό, ας πάει να αγοράσει πάλι CD και DVD.

Μπορείς επίσης να μην πληρώνεις το Netflix και να πληρώνεις Cosmote για να βλέπεις on demand. Ή μπορείς να βλέπεις μόνο mega τις ειδήσεις και τις χιλιοπαιγμένες ταινίες του 1987. Ή απλά να πας να νοικιάσεις ένα DVD 3€, αν βρεις videoclub, αλλιώς αγόρασε το 20€ να σου μείνει κιολας να το βλέπεις κάθε Κυριακή πριν κοιμηθείς.

Ορισμενοι απλά μιλάτε για να μιλήσετε, χωρίς καμία απολύτως βάση σε αυτά που λέτε πέραν της λανθασμένης προφανώς πεποίθησης ότι κάποιος σας χρωστάει και πρέπει να σας προσφέρει τέτοιες υπηρεσίες δωρεάν.

Επεξ/σία από polaki
  • Like 2
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Απ' την δική μου σκοπιά, δεν φταίει το youtube που θέλει να βγάλει περισσότερα λεφτά, αλλά φταις εσύ που δεν θες να βγάλεις περισσότερα έτσι ώστε να μπορείς να το πληρώσεις!

Τι διαβάζουμε εδώ μέσα επιτέλους!

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε πειραζει, θα τα βλεπουμε στη χαμηλοτερη αναλυση.... (δε φτανει που μας πρηζουν με τις υποχρεωτικες διαφημισεις, ολο και πιο μεγαλες, θελουν και συνδρομη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Greglyr είπε

Προσωπικά με ενοχλεί που βάζουν διαφημίσεις σε παιδικά βίντεο.εκεί που έχεις ένα ελληνικό παραμύθι σου βγαίνει βίντεοκλιπ με τη κάθε ξεκωλα που θέλει να κάνει καριέρα και βλέπουν μικρά παιδιά το νινι της κάθε μιας.θα μου πεις υπάρχει το yt kids,ναι αλλά δεν έχει κάποια παραμύθια και καλώς ή κακώς επειδή και σαν γονιός δε τα ξέρω όλα τα βάζω κ τα βλέπω μαζί τους για να τους τα λέω κ εγώ.όσες διαφημίσεις και να βάζουν κάποια στιγμή θα βγάλω εντελώς από τη ζωή μου το ytb και θα ησυχάσω και από εμένα δε θα δουν ούτε σεντς.είναι ηλίθιοι Όχι μόνο γιατι θέλουν να βγάλουν όλο και περισσότερα και μάλιστα σε βίντεο άλλων αλλά και γιατί δεν υπάρχει φίλτρο στις διαφημίσεις,σε τι βίντεο μπαίνει κάθε διαφήμιση.

ΤΡΑΓΙΚΟΙ

Να πληρώνεις βιντεοκασέτες και DVD 20€ το ένα λοιπόν για να βλέπουν τα παιδιά σου τα παραμύθια που θες. Δεν σου πέρασε απτό μυαλό ε; 

Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι πιο ακριβά θα σου κοστίζουν. Αλλά έτσι θα νιώθεις ότι σου ανοίκουν για πάντα!

Φοβερο συναίσθημα. Πάντα ήθελα δικά μου τα παραμύθια του Νιλς Χολγκερσον!!!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Greglyr είπε

Σε ένα παιδικό βίντεο δε βάζεις τέτοιες διαφημίσεις.Εγώ επιβλέπω προσέχω κ προσπερνάω τη διαφήμιση,άλλωστε δε βλέπουν τα παιδιά ποτέ μόνα τους κάτι,αν υπονοείς κάτι τέτοιο .Το θέμα είναι ότι σε παιδικό βίντεο βάζουν τέτοιες διαφημίσεις.όποτε ναι είναι τραγικοί.

Το youtube kids δεν εχει διαφημισεις οποτε δεν καταλαβαινω την εκρηξη σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...