Προς το περιεχόμενο

Απαράδεκτες χρεώσεις τραπεζών για διατήρηση επαγγελματικού λογαριασμού όψεως


darkmatinee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 minutes ago, Pintsie said:

Ααα δεν είναι δηλαδή ότι με περιορίζει σε αυτό το κομμάτι! Γενικά, με τραπεζικά, δεν είμαι και σαΐνι, οπότε θέλω να πάω να μου τα εξηγήσουν. 
Άρα αν κάνω τον εμπορικό, είναι όψεως, και αργότερα με την κάρτα που θα μου δώσουν, μπορώ να πληρώνω ό,τι θέλω κανονικά ακόμα και με πάγια εντολή όπως έχω κάνει ήδη στο σπίτι πχ; 
 

Άλλο πράγμα η χρεωστική/πιστωτική κάρτα και άλλο ο λογαριασμός, με την κάρτα θα μπορείς να κάνεις ότι ακριβώς έκανες και μέχρι τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 245
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, Pintsie είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Μου είπε ο λογιστής μου να ανοίξω έναν λογαριασμό όψεως και από εκεί να κάνω τα έξοδα της επιχείρησής μου από 'δω και πέρα (ανοίγω ένα κατάστημα και έχω ατομική επιχείρηση). 

Επειδή παράλληλα δουλεύω μέχρι να ανοίξει το μαγαζί, είναι πολύ δύσκολο να πάω σε τράπεζες κι έχω κλείσει ραντεβού στην Πειραιώς για 17 του μήνα !!!

Έχω δει αυτό που λέει "εμπορικός λογαριασμός" . Αυτός είναι όψεως; 
Έχω μπερδευτεί, γιατί στην Εθνική στον όψεως, λέει ότι μπορώ να πληρώνω δωρεάν μόνο 3 λογαριασμούς (πχ ΔΕΗ, ΟΤΕ κτλ) που μου κάνει εντύπωση. 

Στα τηλέφωνα -εννοείται- πως δεν απαντάνε και απλά έχει ηχογραφημένα τα ίδια και τα ίδια. Έχω κουραστεί να φωνάζω "εκπρόσωπος" στο κινητό μου. Στο τέλος θα με μουτζώσει το κακόμοιρο! 

Θέλω να πάρω και pos για να συνδεθεί με το λογαριασμό.

Σε ατομική θα πας στην Πειραιώς για άνοιγμα λογαριασμού (Λόγω μηδενικής προμήθειας κατοχής λογαριασμού) είτε σε viva wallet που ανοίγει online και γρήγορα και είναι και αυτή δωρεάν. Η εθνική χρεώνει (Αν θυμάμαι καλά) 30 ευρώ τον χρόνο μόνο για να έχεις τον λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/4/2024 στις 12:05 ΜΜ, asdfnikos είπε

Σε ατομική θα πας στην Πειραιώς για άνοιγμα λογαριασμού (Λόγω μηδενικής προμήθειας κατοχής λογαριασμού) είτε σε viva wallet που ανοίγει online και γρήγορα και είναι και αυτή δωρεάν. Η εθνική χρεώνει (Αν θυμάμαι καλά) 30 ευρώ τον χρόνο μόνο για να έχεις τον λογαριασμό.

η πειραιώς χρεώνει 30 το εξάμηνο μόνο για να υπάρχει....

η εθνική έχει βασική έκδοση με 24 το χρόνο -> 2 το μήνα.

 

νομίζω πλέον και οι σε χρεώνουν "συνδρομητικά" για κάρτες. απλά μπορείς να ΜΗΝ την πάρεις, αν κάνεις δουλειά από ΗΥ 

Στις 11/2/2024 στις 8:40 ΜΜ, 1comment είπε

Εμένα μου παίρνουν 3,72 μέχρι σήμερα. Ξέρω ότι για νέους εμπόρους είναι 5,58 τώρα. Αν έληξε η σύμβαση, πιθανώς να σου το αύξησαν. Πότε το ξεκίνησες; Εγώ τώρα θα κλείσω 2 χρόνια.

3,72 είναι ο αέρας 3 + φπα.... συνήθως έχεις πάγιο στην συναλλαγή πχ 5 ή 6 ή 8 λεπτά αλλά και ποσοστό ΠΑΝΩ από αυτά. ΚΑΘΑΡΑ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ ΣΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΥΤΑ.

και αν είσαι large και θες να σου πιστώνονται σαββατο αντί για δευτέρα 7 το πρωί πληρώνεις και 2€ ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/4/2024 στις 10:56 ΜΜ, Pintsie είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Μου είπε ο λογιστής μου να ανοίξω έναν λογαριασμό όψεως και από εκεί να κάνω τα έξοδα της επιχείρησής μου από 'δω και πέρα (ανοίγω ένα κατάστημα και έχω ατομική επιχείρηση). 

Ζήτα από το λογιστή σου να τεκμηριώσει το γιατί χρειάζεται να το κάνεις αυτό. Ειδικά εφόσον πρόκειται για ατομική. Τίποτα τέτοιο δεν έχουμε κάνει οι περισσότεροι που γνωρίζω με ατομική (απλά όχι εμπορική δραστηριότητα αλλά παροχή υπηρεσιών), ούτε συνήθως είναι εφικτό (από που προκύπτει ότι ο "επαγγελματικός" λογαριασμός θα έχει πάντα το απαραίτητο υπόλοιπο; ) ούτε οι λογιστές μας είπαν τίποτα τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Trigger Happy είπε

η πειραιώς χρεώνει 30 το εξάμηνο μόνο για να υπάρχει....

η εθνική έχει βασική έκδοση με 24 το χρόνο -> 2 το μήνα.

 

νομίζω πλέον και οι σε χρεώνουν "συνδρομητικά" για κάρτες. απλά μπορείς να ΜΗΝ την πάρεις, αν κάνεις δουλειά από ΗΥ 

3,72 είναι ο αέρας 3 + φπα.... συνήθως έχεις πάγιο στην συναλλαγή πχ 5 ή 6 ή 8 λεπτά αλλά και ποσοστό ΠΑΝΩ από αυτά. ΚΑΘΑΡΑ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ ΣΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΥΤΑ.

και αν είσαι large και θες να σου πιστώνονται σαββατο αντί για δευτέρα 7 το πρωί πληρώνεις και 2€ ακόμα...

Η πειραιώς χρεώνει 30 το εξάμηνο πού; Εμένα δεν με χρεώνει κανένα τέτοιο ποσό. Κάτι λάθος έχεις κάνει.

Επίσης για τις προμήθειες. Η προμήθεια είναι 0,9% σε κάθε συναλλαγή. Δεν υπάρχει τίποτα άλλο. Δεν ξέρω τι συμφωνία έκανες εσύ, εμένα 2 χρόνια αυτά μου χρεώνει. Επίσης δεν έχω κανένα λόγο να θέλω να μπουν τα λεφτά σ-κ για να πληρώνω εξτρα. Αν φτάσω στο σημείο να χρειάζομαι τα λεφτά της προηγούμενης μέρας, καλύτερα να το κλείσω και να πάω σπίτι μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Trigger Happy είπε

η πειραιώς χρεώνει 30 το εξάμηνο μόνο για να υπάρχει....

η εθνική έχει βασική έκδοση με 24 το χρόνο -> 2 το μήνα.

 

νομίζω πλέον και οι σε χρεώνουν "συνδρομητικά" για κάρτες. απλά μπορείς να ΜΗΝ την πάρεις, αν κάνεις δουλειά από ΗΥ 

3,72 είναι ο αέρας 3 + φπα.... συνήθως έχεις πάγιο στην συναλλαγή πχ 5 ή 6 ή 8 λεπτά αλλά και ποσοστό ΠΑΝΩ από αυτά. ΚΑΘΑΡΑ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ ΣΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΥΤΑ.

και αν είσαι large και θες να σου πιστώνονται σαββατο αντί για δευτέρα 7 το πρωί πληρώνεις και 2€ ακόμα...

Στον επαγγελματικό για ατομική δεν υπάρχει χρέωση. Μόνο σε λογαριασμο για όλες της άλλες μορφές εταιριών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Πειραιώς χρεώνει 2 ευρώ το μήνα μόνο αν έχουμε να μας στέλνουν σε χαρτί κάθε μήνα τις κινήσεις. Η αθεόφοβη η εθνική χρεώνει 2.5 ευρώ με το έτσι θέλω σε όψεως και δεν γίνετε να κοπεί με τίποτα. Επάγγελμα νταβατζήδες κυριολεκτικά δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα και σε τραβάνε κάθε μηνα με το έτσι θέλω χρήματα επειδή έχεις εμπορικό λογαριασμό. Τα 60 λεπτά της eurobank δεν είναι τίποτα μπροστά στο κλέψιμο της εθνικής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/4/2024 στις 10:37 ΠΜ, 1comment είπε

Η πειραιώς χρεώνει 30 το εξάμηνο πού; Εμένα δεν με χρεώνει κανένα τέτοιο ποσό. Κάτι λάθος έχεις κάνει.

1)Η προμήθεια είναι 0,9% σε κάθε συναλλαγή.

2)Αν φτάσω στο σημείο να χρειάζομαι τα λεφτά της προηγούμενης μέρας, καλύτερα να το κλείσω και να πάω σπίτι μου!

1)Τυχερε! Τετοια προμηθεια μονο για τα φαρμακεια  εχω ακουσει, και αυτο γιατι το πετυχε ο (ισχυρος) συλλογος τους. 

2)Στα νησια ας πουμε, δεν εχεις την ιδια εισπραξη χειμωνα-καλοκαιρι. Ενας αλλος λόγος πτωσης τζιρου ειναι οτι πλακωνει στη περιοχη μεγαλος ανταγωνισμος. Στα 200-300 μετρα απο ενας, ανοιγουν 7-8 με το ιδιο ειδος! Το παλευεις οσο μπορεις, και ειδικα εαν περιμενεις να συμπληρωσεις τα χρονια για συνταξη. 

14 ώρες πριν, asdfnikos είπε

Στον επαγγελματικό για ατομική δεν υπάρχει χρέωση. Μόνο σε λογαριασμο για όλες της άλλες μορφές εταιριών.

Δεν ειναι ετσι! 

Αν και ειχα λογαριασμο ταμιευτηριου στην Εθνικη, οταν πηγα για αντικατασταση POS (2019) μου ζητησαν συνδρομη 5€/μηνα για τον επαγγελματικο που θα ανοιγαν. Ατομικη επιχειρηση εχω. 

Ακομα και στην ΑΛΦΑ που εχω οψεως απο το 1997, απο 10/2023 χρεωνουν και αυτοι 5€/μηνα.

Επεξ/σία από kolossos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραψτε λαθος για πειραιως. Αρχισαν το νταβατζιλικι και αυτοι. Με κλειστη την επιλογη να μου στελνουν χαρτι με ταχυδρομειο και με χρεωσαν 2 ευρω κανονικα. Βρηκαν ευκαιρια και θα μας πηδηξουν κανονικα παρολο που κανουμε εμεις ολη τη δουλεια και οχι αυτοι στην τραπεζα στα γκισε. 

Screenshot_1.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Arkin είπε

Γραψτε λαθος για πειραιως. Αρχισαν το νταβατζιλικι και αυτοι. Με κλειστη την επιλογη να μου στελνουν χαρτι με ταχυδρομειο και με χρεωσαν 2 ευρω κανονικα. Βρηκαν ευκαιρια και θα μας πηδηξουν κανονικα παρολο που κανουμε εμεις ολη τη δουλεια και οχι αυτοι στην τραπεζα στα γκισε. 

Screenshot_1.png

Αυτή η χρέωση τι είναι; Σου στέλνουν ταχυδρομικά τις κινήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 1comment είπε

Αυτή η χρέωση τι είναι; Σου στέλνουν ταχυδρομικά τις κινήσεις;

Ναι και δεν ξερω πως κοβετε. Καλοι νταβατζιδες και στην πειραιως. Πληρωσα μολις το εφκα 60 λεπτα προμηθεια η εθνικη εδω δεν εχει προμηθεια. Κανονικοι νταβατζηδες και με το νομο ετσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Ναι και δεν ξερω πως κοβετε. Καλοι νταβατζιδες και στην πειραιως. Πληρωσα μολις το εφκα 60 λεπτα προμηθεια η εθνικη εδω δεν εχει προμηθεια. Κανονικοι νταβατζηδες και με το νομο ετσι. 

Πάρε στην εξυπηρέτηση και κόφτο. Εμένα ούτε μου στέλνουν ταχυδρομικά ούτε έχω χρεωθεί τίποτα. Η προμήθεια του εφκα όντως τόσο είναι. Εθνική έχει προμήθεια αλλά 0,30 νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 1comment είπε

Πάρε στην εξυπηρέτηση και κόφτο. Εμένα ούτε μου στέλνουν ταχυδρομικά ούτε έχω χρεωθεί τίποτα. Η προμήθεια του εφκα όντως τόσο είναι. Εθνική έχει προμήθεια αλλά 0,30 νομίζω.

Εθνικη δεν εχει καθολου προμηθεια για το ΕΦΚΑ πληρωνω αρκετα χορνια και ποτε δεν ειχε προμηθεια. Εδω εχουν 60 λεπτα δεν εχουν το θεο τους. Που να βγαλεις τηλεφωνο στην εξυπηρετηση δεν το σηκωνει ποτε κανεις στην πειραιως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Εθνικη δεν εχει καθολου προμηθεια για το ΕΦΚΑ πληρωνω αρκετα χορνια και ποτε δεν ειχε προμηθεια. Εδω εχουν 60 λεπτα δεν εχουν το θεο τους. Που να βγαλεις τηλεφωνο στην εξυπηρετηση δεν το σηκωνει ποτε κανεις στην πειραιως. 

Στο ebanking έχει 0,40. Εκτός αν δίνεις για ρύθμιση. Ο.Α.Ε.Ε. – Δόσεις ρύθμισης οφειλών ενεργών ασφαλισμένων και μη ενεργών ασφ/σμένων Αυτό μόνο είναι χωρίς προμήθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 1comment είπε

Στο ebanking έχει 0,40. Εκτός αν δίνεις για ρύθμιση. Ο.Α.Ε.Ε. – Δόσεις ρύθμισης οφειλών ενεργών ασφαλισμένων και μη ενεργών ασφ/σμένων Αυτό μόνο είναι χωρίς προμήθεια. 

Μολις πληρωσα μεσω ebanking ειναι ΕΦΚΑ μη μισθωτοι ως αγροτης ετσι πληρωνω και με κρατησαν 60 λεπτα. Δεν ειναι ρυθμιση ειναι κανονικα του μηνα οι εισφορες που πληρωνω σαν αγροτης. Οποτε αν ηταν 40 λεπτα λογικα το ανεβασαν στα 60. Ψαχνω να δω αν γινεται να κλεισω την αποστολη κινησεων αλλα δεν υπαρχει πουθενα. Η το εκαναν υποχρεωτικο ντιβατζιλικι η δεν γινεται να κλεισει μεσω ebanking. Και πριν 1 μηνα νομιζω το ειχα κλεισει το ειχα βρει τωρα δεν υπαρχει πουθενα και με χρεωσαν χθες παλι 2 ευρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...