Προς το περιεχόμενο

Μαθηματική απορία/Άσκηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα ελαστικό μπαλάκι αφήνεται να πέσει από ύψος 12 μέτρων. Κάθε φορά αναπηδά κατά το 1/3 του ύψους που πέφτει. Στην τρίτη αναπήδηση έφτασε στο ύψος: α.12cm, β.10cm, γ.15cm, δ.23cm

Επεξ/σία από lektikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 153
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως λέει στην αναπήδηση; 

Edit : Στην 3η αναπήδηση, σωστά το λέει, διορθώνω εγώ το παραπάνω που έγραψα.

Συνεπώς είναι 4/3³=0,148 m, δηλαδή 15εκ.

Η σωστή απάντηση είναι η γ. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, είναι στην τρίτη αναπήδηση και μου κάνει και μένα εντύπωση, γιατί σε άλλη άσκηση που αναφέρει για μια τάξη συνολικά 26 παιδιών, τα κορίτσια είναι 3 περισσότερα από τα αγόρια και ζητά πόσα είναι τα κορίτσια. Δεν νομίζω ότι βγαίνει η διαφορά σε σχέση με τον αριθμό που δίνει.Μήπως υπάρχει λάθος στην εκφώνηση και των 2 ασκήσεων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ως πρώτη αναπήδηση λογίζεται αυτή των 4μ. (αναπήδηση, γιατί πρέπει πρώτα να χτυπήσει κάπου και μετά να ανασηκωθεί). Εσείς - και εγώ ακολουθώντας παρασυρόμενος - θεωρούσαμε λανθασμένα την πρώτη ελεύθερη πτώση (12/3 = 4μ.) ως αναπήδηση (που δεν είναι). 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Ως πρώτη αναπήδηση λογίζεται αυτή των 4μ. (αναπήδηση, γιατί πρέπει πρώτα να χτυπήσει κάπου και μετά να ανασηκωθεί). Εσείς - και εγώ ακολουθώντας παρασυρόμενος - θεωρούσαμε λανθασμένα την πρώτη ελεύθερη πτώση (12/3 = 4μ.) ως αναπήδηση (που δεν είναι). 

Η πρώτη αναπήδηση θα είναι τα 4 μέτρα, δηλ 400cm και εν συνεχεία το 1/3 των 400cm?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, lektikos είπε

Η πρώτη αναπήδηση θα είναι ΑΠΟ τα 4 μέτρα και μετά, δηλ 400cm και εν συνεχεία το 1/3 των 400cm?

(Ποιά δίνει σωστή απάντηση ; ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, lektikos είπε

Δίνει 4 επιλογές: 15, 23, 10 ,12 σε cm

Αυτό το έχετε αναφέρει και παραπάνω. Ρώτησα όμως, ποιά δίνει ως σωστή απάντηση (σε άλλο ερώτημά σας, είχατε αναφέρει τα 1300€ ως τη σωστή απάντηση, αν θυμάμαι καλά. Συνεπώς, κάπου θα υπάρχουν οι σωστές) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MauroPaltoudias είπε

Αυτό το έχετε αναφέρει και παραπάνω. Ρώτησα όμως, ποιά δίνει ως σωστή απάντηση (σε άλλο ερώτημά σας, είχατε αναφέρει τα 1300€ ως τη σωστή απάντηση, αν θυμάμαι καλά. Συνεπώς, κάπου θα υπάρχουν οι σωστές) 

Ναι, κατάλαβα τι λέτε. Δεν αναφέρει τη σωστή, μόνο τις 4 επιλογές που έγραψα και πιο πριν, εκ των οποίων μία θεωρείται ως η σωστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην 3η αναπήδηση φτάνει στα 44cm.. εκτός αν λέει μετά την τρίτη αναπήδηση που θα φτάσει που είναι και η απάντηση 15cm

Επεξ/σία από andreoulios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Σε κάποιες δηλαδή, δίνει τις σωστές απαντήσεις και σε κάποιες άλλες όχι; Μπορείτε να μας το διευκρινίσετε αυτό; 

Το μοτίβο είναι 4 επιλογές, εκ των οποίων μία είναι η σωστή.

15 λεπτά πριν, andreoulios είπε

Στην 3η αναπήδηση φτάνει στα 44cm.. εκτός αν λέει μετά την τρίτη αναπήδηση που θα φτάσει που είναι και η απάντηση 15cm

Στην τρίτη αναπήδηση έφτασε σε ύψος: 15cm, 23cm, 10cm, 12cm, δεν αναφέρει κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, lektikos είπε

Το μοτίβο είναι 4 επιλογές, εκ των οποίων μία είναι η σωστή.

Επαναλαμβάνω και αν μπορείτε, διαβάστε λίγο πιο προσεκτικά αυτό που σας ερωτώ :

Σε παλαιότερη ανάρτησή σας και σε άλλο πρόβλημα, είχατε γράψει ότι "η σωστή απάντηση λέει ότι είναι η τάδε" (εκτός και αν δεν θυμάμαι εγώ σωστά, επομένως ζητώ συγγνώμη) 

Και ρωτάω : Το βιβλίο ή η διαδικτυακή πηγή απ' όπου αντλείτε όλα αυτά τα προβλήματα, ΔΙΝΕΙ ή ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ κάπου, τις σωστές απαντήσεις

 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Επαναλαμβάνω και αν μπορείτε, διαβάστε λίγο πιο προσεκτικά αυτό που σας ερωτώ :

Σε παλαιότερη ανάρτησή σας και σε άλλο πρόβλημα, είχατε γράψει ότι "η σωστή απάντηση λέει ότι είναι η τάδε" (εκτός και αν δεν θυμάμαι εγώ σωστά, επομένως ζητώ συγγνώμη) 

Και ρωτάω : Το βιβλίο ή η διαδικτυακή πηγή απ' όπου αντλείτε όλα αυτά τα προβλήματα, ΔΙΝΕΙ ή ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ κάπου, τις σωστές απαντήσεις

 

Σημειώσεις είναι από pdf αρχείο. Δεν δίνει σωστές απαντήσεις, δυστυχώς. Για το πρόβλημα που αναφέρατε, είχα γράψει ότι δίνει ως ενδεικτική λύση κάποιες τιμές, στις οποίες συμπεριλαμβανόταν και τα 1300 ευρώ.

Επεξ/σία από lektikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...