Προς το περιεχόμενο

Περί φακών ...


greekgreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@highpriest Σε ευχαριστώ!

Εννοείται απλώς το γύρισα σαν κανονική χρήση, καμμία κακομεταχείριση. Απλώς σκέφτηκα μήπως αν βάζοντας ροπή ενάντια στο μοτέρ μπορεί να πάθει ζημιά αυτό ή άλλο εξάρτημα. Κάτι σχετικό διάβασα στις εξής σελίδες:

https://photo.stackexchange.com/q/39705

https://www.dpreview.com/forums/thread/2304898

αλλά όπως είπα δεν γνωρίζω από τεχνολογία φακών...

Ο ήχος όντως ακουγόταν εξ αρχής πιθανότατα, θα ρωτήσω και σε κανένα forum Sony να λυθεί η απορία.

Επεξ/σία από DKK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 249
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Προγραματιζω την αγορα ενος telephoto για την a7ii

Ειμαι σχεδον ετοιμος να παρω τον tamron 70-300 που ειναι γυρω στο 400ρι καινουργιος.

Αλλα απο την αλλη βλεπω καποιους μεταχειρισμενους Sony FE 70-200mm F4 G OSS στο 700ρι απο mpb.

Αξιζει να περιμενω μερικους μηνες να μαζεψω για τον sony? Δεν με τρελαινει τοσο το φ4 οσο το συνολικο sharpness και η δυνατοτητα μακρο του sony (απο την αλλη μου αρεσουν και τα εξτρα 100mm, ειδικα για πανσεληνο που θελω να βγαλω καποιες φωτο)

Ο φακος εχει πλανο να ειναι all around για βολτες μαζι με 50mm για πιο κοντινες ληψεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, imr είπε

Προγραματιζω την αγορα ενος telephoto για την a7ii

Ειμαι σχεδον ετοιμος να παρω τον tamron 70-300 που ειναι γυρω στο 400ρι καινουργιος.

Αλλα απο την αλλη βλεπω καποιους μεταχειρισμενους Sony FE 70-200mm F4 G OSS στο 700ρι απο mpb.

Αξιζει να περιμενω μερικους μηνες να μαζεψω για τον sony? Δεν με τρελαινει τοσο το φ4 οσο το συνολικο sharpness και η δυνατοτητα μακρο του sony (απο την αλλη μου αρεσουν και τα εξτρα 100mm, ειδικα για πανσεληνο που θελω να βγαλω καποιες φωτο)

Ο φακος εχει πλανο να ειναι all around για βολτες μαζι με 50mm για πιο κοντινες ληψεις

Εντελώς υποκειμενικό δυστυχώς. 

Π.χ. έχω έναν 50-230mm δηλαδή 76-345mm αντίστοιχα σε FF όπως η δική σου. Πλαστικός, με πλαστικό mount, σκοτεινός και και και...  Αλλά είναι πανάλαφρος και δε θα τον άλλαζα για "φωτεινότερους" ή κατασκευαστικά καλύτερους με μικρότερο εύρος. Ωστόσο η χρήση για την οποία προορίζεται - τοπία και ψιλό all round - δεν τα απαιτεί αυτά κιόλας. 

Μιας και ανέφερες πανσέληνο ενίοτε τα ~ 350mm (για FF πάντα) δεν είναι αρκετά και ένα crop θα πέσει. Άλλες φορές άμα θες ένα πιο ανοιχτό κάδρο που θα φαίνεται και κάτι ακόμα θα είναι οκ. Καλύτερα να τα έχεις πάντως τα έξτρα mm για τη συγκεκριμένη περίπτωση. 

Εφόσον λοιπόν είναι υποκειμενικό το ζήτημα και για μένα το sharpness δεν είναι κριτήριο επιλογής (για την ακρίβεια το θεωρώ πολυσυζητημένο και βαρετό θέμα) θα προτιμούσα εκείνον με το μεγαλύτερο εύρος για τη συγκεκριμένη χρήση. Ίσως όμως όχι κάτι του στυλ 100-400mm γιατί μου είναι αρκετά χρήσιμο και το ευρύ μέρος. 
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, imr είπε

Προγραματιζω την αγορα ενος telephoto για την a7ii

Ειμαι σχεδον ετοιμος να παρω τον tamron 70-300 που ειναι γυρω στο 400ρι καινουργιος.

Αλλα απο την αλλη βλεπω καποιους μεταχειρισμενους Sony FE 70-200mm F4 G OSS στο 700ρι απο mpb.

Αξιζει να περιμενω μερικους μηνες να μαζεψω για τον sony? Δεν με τρελαινει τοσο το φ4 οσο το συνολικο sharpness και η δυνατοτητα μακρο του sony (απο την αλλη μου αρεσουν και τα εξτρα 100mm, ειδικα για πανσεληνο που θελω να βγαλω καποιες φωτο)

Ο φακος εχει πλανο να ειναι all around για βολτες μαζι με 50mm για πιο κοντινες ληψεις

Τελευταία ψάχνω κι εγώ το θέμα "τηλεφακός" και καταλήγω σε συμπεράσματα πολύ διαφορετικά απο όσο θέλουν να μας παρουσιάσουν γενικώς πολλοί επώνυμοι reviewers youtubers.
 

Προσωπικά θα σου έλεγα να δώσεις βάση, απαντώντας (στον εαυτό σου) στα εξής ερωτηματα:
-Πόσο μπορείς να δώσεις, χωρίς να το νιώσεις στην τσέπη σου;
-Η εστιακή απόσταση ή η οξύτητα έχει μεγαλύτερη σημασία για εσένα;
-Το βάρος είναι παράγοντας;


Καλοί όλοι αυτοί οι f/4 sharp φακοί, αλλά αν δεν είναι τουλάχιστον 600άρηδες και δεν κάνεις σωστή προετοιμασία, ούτε wildlife θα κάνεις, ούτε φεγγάρι θα βγάλεις όπως το νομίζεις. 
Καλοί οι f/4 φακοί, αλλά αν μόλις τον κουμπώσεις για να βγεις βόλτα, μετά τα πρώτα 300 μέτρα βλαστημάς απο το βάρος, θα τον αφήνεις πολύ συχνά στο σπίτι στο ράφι.
Καλοί αυτοι οι f/4 φακοί αλλά αν φτάσεις στα 200mm να μην φτάνεις το θέμα σου, μάλλον θα θυσίαζες 1 ή και 2 στοπ στο διάφραγμα για να πάρεις άλλα 200mm εστιακό μήκος.

Για εμένα, προσδιόρισε ακριβώς την χρήση που θέλεις να κάνεις με τον φακό και μετά προχώρα. 

Στην θέση σου προσωπικά θα πήγαινα στον φτηνό. Εγραψε και ο @pifilos παραπάνω για το sharpness και σε γενικές γραμμές συμφωνώ με επισήμανση. Πλην ελαχίστων και εξειδικευμένων εξαιρέσεων το sharpness είναι ψιλοαδιάφορο. Έχει να κάνει με τι βγάζεις. Αν βγάζεις τοπία, street και πορτραίτα, δεν χρειάζεσαι φακό ξυράφι. Αν βγάζεις wildlife και macro, χρειάζεσαι μεν, αλλά σοβαρό wildlife και μακρο με zoom τηλεφακό 70-200mm δεν κάνεις. Όπως και να έχει ακόμη και όσοι δεν είναι "sharp" για τα δεδομένα των "reviewer youtubers", μια χαρά sharp είναι. Απλά σε σύγκριση με τους καλύτερους χάνουν. Και συνήθως δεν χάνουν στο κέντρο, αλλά στα άκρα. Και εκεί πάλι, συνήθως μόνο όταν είναι τέρμα ανοικτοί. 
Φέξε μου και γλύστρησα δηλαδή. Πάρε τον οικονομικό 😉
 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, highpriest said:

Τελευταία ψάχνω κι εγώ το θέμα "τηλεφακός" και καταλήγω σε συμπεράσματα πολύ διαφορετικά απο όσο θέλουν να μας παρουσιάσουν γενικώς πολλοί επώνυμοι reviewers youtubers.
 

Προσωπικά θα σου έλεγα να δώσεις βάση, απαντώντας (στον εαυτό σου) στα εξής ερωτηματα:
-Πόσο μπορείς να δώσεις, χωρίς να το νιώσεις στην τσέπη σου;
-Η εστιακή απόσταση ή η οξύτητα έχει μεγαλύτερη σημασία για εσένα;
-Το βάρος είναι παράγοντας;


Καλοί όλοι αυτοί οι f/4 sharp φακοί, αλλά αν δεν είναι τουλάχιστον 600άρηδες και δεν κάνεις σωστή προετοιμασία, ούτε wildlife θα κάνεις, ούτε φεγγάρι θα βγάλεις όπως το νομίζεις. 
Καλοί οι f/4 φακοί, αλλά αν μόλις τον κουμπώσεις για να βγεις βόλτα, μετά τα πρώτα 300 μέτρα βλαστημάς απο το βάρος, θα τον αφήνεις πολύ συχνά στο σπίτι στο ράφι.
Καλοί αυτοι οι f/4 φακοί αλλά αν φτάσεις στα 200mm να μην φτάνεις το θέμα σου, μάλλον θα θυσίαζες 1 ή και 2 στοπ στο διάφραγμα για να πάρεις άλλα 200mm εστιακό μήκος.

Για εμένα, προσδιόρισε ακριβώς την χρήση που θέλεις να κάνεις με τον φακό και μετά προχώρα. 

Στην θέση σου προσωπικά θα πήγαινα στον φτηνό. Εγραψε και ο @pifilos παραπάνω για το sharpness και σε γενικές γραμμές συμφωνώ με επισήμανση. Πλην ελαχίστων και εξειδικευμένων εξαιρέσεων το sharpness είναι ψιλοαδιάφορο. Έχει να κάνει με τι βγάζεις. Αν βγάζεις τοπία, street και πορτραίτα, δεν χρειάζεσαι φακό ξυράφι. Αν βγάζεις wildlife και macro, χρειάζεσαι μεν, αλλά σοβαρό wildlife και μακρο με zoom τηλεφακό 70-200mm δεν κάνεις. Όπως και να έχει ακόμη και όσοι δεν είναι "sharp" για τα δεδομένα των "reviewer youtubers", μια χαρά sharp είναι. Απλά σε σύγκριση με τους καλύτερους χάνουν. Και συνήθως δεν χάνουν στο κέντρο, αλλά στα άκρα. Και εκεί πάλι, συνήθως μόνο όταν είναι τέρμα ανοικτοί. 
Φέξε μου και γλύστρησα δηλαδή. Πάρε τον οικονομικό 😉
 

 

3 hours ago, pifilos said:

Εντελώς υποκειμενικό δυστυχώς. 

Π.χ. έχω έναν 50-230mm δηλαδή 76-345mm αντίστοιχα σε FF όπως η δική σου. Πλαστικός, με πλαστικό mount, σκοτεινός και και και...  Αλλά είναι πανάλαφρος και δε θα τον άλλαζα για "φωτεινότερους" ή κατασκευαστικά καλύτερους με μικρότερο εύρος. Ωστόσο η χρήση για την οποία προορίζεται - τοπία και ψιλό all round - δεν τα απαιτεί αυτά κιόλας. 

Μιας και ανέφερες πανσέληνο ενίοτε τα ~ 350mm (για FF πάντα) δεν είναι αρκετά και ένα crop θα πέσει. Άλλες φορές άμα θες ένα πιο ανοιχτό κάδρο που θα φαίνεται και κάτι ακόμα θα είναι οκ. Καλύτερα να τα έχεις πάντως τα έξτρα mm για τη συγκεκριμένη περίπτωση. 

Εφόσον λοιπόν είναι υποκειμενικό το ζήτημα και για μένα το sharpness δεν είναι κριτήριο επιλογής (για την ακρίβεια το θεωρώ πολυσυζητημένο και βαρετό θέμα) θα προτιμούσα εκείνον με το μεγαλύτερο εύρος για τη συγκεκριμένη χρήση. Ίσως όμως όχι κάτι του στυλ 100-400mm γιατί μου είναι αρκετά χρήσιμο και το ευρύ μέρος. 
 

Στο μεγεθος δεν εχουν τοσο μεγαλη διαφορα γιατι ο f4 της sony ειναι σε λογικα πλαισια οποτε δεν νομιζω οτι θα με επηρεασει.

Οσο το σκεφτομαι πιο χρησιμα μου ειναι τα 300mm και να δωσω λιγα λεφτα οποτε μαλλον στον tamron θα καταληξω.

Πιο πολυ μπαινω στο τριπακι να παω σε κατι πιο ακριβο αλλα που θα κρατησει περισοτερα χρονια γιατι στην ουσια καλυπτει τα παντα για τελεφοτο με μονο μια μικρη παραχωρηση στο reach.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, imr είπε

Προγραματιζω την αγορα ενος telephoto για την a7ii

Ειμαι σχεδον ετοιμος να παρω τον tamron 70-300 που ειναι γυρω στο 400ρι καινουργιος.

Αλλα απο την αλλη βλεπω καποιους μεταχειρισμενους Sony FE 70-200mm F4 G OSS στο 700ρι απο mpb.

Αξιζει να περιμενω μερικους μηνες να μαζεψω για τον sony? Δεν με τρελαινει τοσο το φ4 οσο το συνολικο sharpness και η δυνατοτητα μακρο του sony (απο την αλλη μου αρεσουν και τα εξτρα 100mm, ειδικα για πανσεληνο που θελω να βγαλω καποιες φωτο)

Ο φακος εχει πλανο να ειναι all around για βολτες μαζι με 50mm για πιο κοντινες ληψεις

Την a7ii την πήρα πρόσφατα .

Τα 200mm μου φαίνονται λίγα ,για telephoto  και για φωτογράφιση όπως το φεγγάρι .

Εγώ έχω τον Sigma 100-400mm σε crop canon και τον δοκίμασα με αντάπτορα στην a7ii ,για φωτογράφιση του φεγγαριού και μου φάνηκαν κάπως λίγα .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανω και την σκεψη να παω και σε καποιον canon φακο με ανταπτορα, καθως υπαρχει παρα πολυ μεγαλη ποικιλια σε telephoto και πολυ χαμηλες τιμες.

Αξιζει? Απο οσο διαβαζω οι canon ανταπτορες σε sony κανουν πολυ καλη δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, imr είπε

Κανω και την σκεψη να παω και σε καποιον canon φακο με ανταπτορα, καθως υπαρχει παρα πολυ μεγαλη ποικιλια σε telephoto και πολυ χαμηλες τιμες.

Αξιζει? Απο οσο διαβαζω οι canon ανταπτορες σε sony κανουν πολυ καλη δουλεια

Όπως σου έρχεται αυτή η σκέψη, διώξτην.
Η Sony έχει επίσης μεγάλη ποικιλία και δεν χρειάζεται να πας σε λύσεις με αντάπτορες που όσο καλοί και αν είναι, και όσο και να μην έχουν προβλήματα, πάντα θα αποδίδουν λιγότερο απο τους native (ειδικά σε συνθήκες af)

Ο μόνος λόγος να πας σε αγορά αντάπτορα και φακού άλλης εταιρίας είναι κυριολεκτικα να μην υπάρχει παρόμοιος ο φακός που θέλεις στο mount σου. Το να είναι 100 ευρώ ακριβότερος δεν είναι λόγος.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, imr είπε

Κανω και την σκεψη να παω και σε καποιον canon φακο με ανταπτορα, καθως υπαρχει παρα πολυ μεγαλη ποικιλια σε telephoto και πολυ χαμηλες τιμες.

Αξιζει? Απο οσο διαβαζω οι canon ανταπτορες σε sony κανουν πολυ καλη δουλεια

Εγώ είχα τους φακούς για canon και πήρα τον αντάπτορα .

Και εγώ δεν θα το συνιστούσα ,κάποιοι φακοί δεν συνεργάζονται ή έχουν αργή η εστίαση .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, highpriest said:

Όπως σου έρχεται αυτή η σκέψη, διώξτην.
Η Sony έχει επίσης μεγάλη ποικιλία και δεν χρειάζεται να πας σε λύσεις με αντάπτορες που όσο καλοί και αν είναι, και όσο και να μην έχουν προβλήματα, πάντα θα αποδίδουν λιγότερο απο τους native (ειδικά σε συνθήκες af)

Ο μόνος λόγος να πας σε αγορά αντάπτορα και φακού άλλης εταιρίας είναι κυριολεκτικα να μην υπάρχει παρόμοιος ο φακός που θέλεις στο mount σου. Το να είναι 100 ευρώ ακριβότερος δεν είναι λόγος.

 

6 minutes ago, greekgreek said:

Εγώ είχα τους φακούς για canon και πήρα τον αντάπτορα .

Και εγώ δεν θα το συνιστούσα ,κάποιοι φακοί δεν συνεργάζονται ή έχουν αργή η εστίαση .

Εκτος απο το οικονομικο υπαρχει τεραστια ποικιλια σε canon και καποιοι που δεν βρισκω αντιστοιχους ( Πχ tamron 150-600, η canon Canon EF 100-400mm, σε παρα πολυ καλες τιμες)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, imr είπε

Εκτος απο το οικονομικο υπαρχει τεραστια ποικιλια σε canon και καποιοι που δεν βρισκω αντιστοιχους ( Πχ tamron 150-600, η canon Canon EF 100-400mm, σε παρα πολυ καλες τιμες)

    Ένας τηλεφακός prime η zoom , έχει περιορισμούς οι οποίοι εντείνονται όσο λιγότερο natine είναι . 

    Σε full frame αισθητήρα , όπου δεν υπάρχει το επί τάδε crop , οτιδήποτε κάτω από 400 θα φανεί λίγο και θα πρότεινα τουλάχιστον κάτι που να καταλήγει στα 600mm στο ανώτερο άκρο .

   Επιπλέον η απόδοση του , εξαρτάται από τα ατμοσφαιρικά στοιχεία , όπως υγρασία , ρύπανση , αχλύς κλπ , που θα επηρεάσουν αντίστοιχα την ποιότητα του αρχείου αφού ο φακός βλέπει πλέον πολύ μακριά και συμπεριλαμβάνει όλα τα ενδιάμεσα που παρεμβάλλονται μέσα στην εικόνα .

   

  Μην περιμένετε ακαριαίες εστιάσεις , ένα στοιχείο που πρέπει να ψάξετε αν σας ενδιαφέρει κάτι τέτοιο . Η καλύτερη λύση και η πλέον ακριβή , αν όχι πολύ ακριβή είναι ένας native prime στα 400mm .

  Έτσι κι' αλλιώς τις περισσότερες φορές θα δουλεύετε στο ανώτερο άκρο . 

  Αν το οικονομικό είναι στενό , τότε ένας Tamron κατά προτίμηση , σε μορφή ζουμ που να καταλήγει οπωσδήποτε στα 600mm είναι η μέση οδός .

   Μην ξεχάσετε να ελέγξετε ζητήματα zoom creep , κανένα κουμπί που να τον κλειδώνει σε μία θέση ώστε να μην εκτείνεται σαν χαζός όταν κρεμαστεί προς τα κάτω . 

   Τελευταίο και σημαντικό , να έχει οπωσδήποτε κολάρο στήριξης σε τρίποδα και το lens hood το δικό του .

   Καλή επιτυχία .

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, imr said:

Κανω και την σκεψη να παω και σε καποιον canon φακο με ανταπτορα, καθως υπαρχει παρα πολυ μεγαλη ποικιλια σε telephoto και πολυ χαμηλες τιμες.

Αξιζει? Απο οσο διαβαζω οι canon ανταπτορες σε sony κανουν πολυ καλη δουλεια

Γιατί παιδεύονται με αντάπτορες ; Και δεν παίρνουν και σώμα canon που γίνεται καλύτερη δουλειά. 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Γιατί παιδεύονται με αντάπτορες ; Και δεν παίρνουν και σώμα canon που γίνεται καλύτερη δουλειά. 

    Να τα λέμε κι' αυτά ......... 👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι που πρόσεξα τελευταία.

Φωτογράφισα το ίδιο τοπίο με 24άρι σταθερό φακό και με ζουμ στα 24mm ,αλλά και σε άλλα εστιακά μήκη και βλέπω διαφορές στο  κάδρο στο ίδιο .εστιακό μήκος

Στον ζουμ ,τα 24mm του σταθερού, αντιστοιχούν σαν κάδρο  21mm (σύμφωνα και με το πρόγραμμα επεξεργασίας φωτογραφίας που χρησιμοποιώ) ,σε άλλη φωτογραφία το ίδιου τοπίου που τράβηξα με τον άλλο φακό .

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Να ρωτήσω κάτι που πρόσεξα τελευταία.

Φωτογράφισα το ίδιο τοπίο με 24άρι σταθερό φακό και με ζουμ στα 24mm ,αλλά και σε άλλα εστιακά μήκη και βλέπω διαφορές στο  κάδρο στο ίδιο .εστιακό μήκος

Στον ζουμ ,τα 24mm του σταθερού, αντιστοιχούν σαν κάδρο  21mm (σύμφωνα και με το πρόγραμμα επεξεργασίας φωτογραφίας που χρησιμοποιώ) ,σε άλλη φωτογραφία το ίδιου τοπίου που τράβηξα με τον άλλο φακό .

 

 

 

Το παραπάνω αφορά μια λεπτομέρεια που ακόμη  και άνθρωποι που ασχολούνται χρόνια ίσως να μην γνωρίζουν.
Είναι μια αρκετά περίπλοκη ανάλυση, αλλά "μπακάλικα" θα το συνοψίσω ως: ο αριθμός σε mm κάθε φακού δείχνει την απόσταση εκείνη απο το σημείο της σύγκλισης που το εισερχόμενο φως σχηματίζει εικόνα στον αισθητήρα. Μετράει δηλαδή την απόσταση απο το σημείο σύγκλισης ως την επιφάνεια του αισθητήρα, με εστίαση στο άπειρο.
Αυτή η απόσταση ανάλογα με την κατασκευή του φακού ανα κατασκευαστή, μπορεί να μας δώσει ελαφρώς λιγότερες ή  περισσότερες μοίρες στο κάδρο μας, σχετικά με έναν άλλο φακό. Επειδή το σημείο σύγκλισης μπορεί να είναι σε έναν φακο ελαφρώς πιο μακριά από, ή πιο κοντά στον αισθητήρα.

Σε κάθε περίπτωση τα mm ενός φακού δεν "κλειδώνουν" το πόσες μοίρες κάδρο θα πάρεις. Είναι όμως ένας ενδεικτικός "μπούσουλας".

 

 

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...