Προς το περιεχόμενο

Περί φακών ...


greekgreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ λέω πάλι, ότι οι καλές MicroSD με ποιοτικό αντάπτορα για SD μια χαρά δουλεύουν στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων.
Η R10 μου έχει τέτοιο κόμπο και φτάνει τα 13-14fps από τα θεωρητικά 15 του σώματος, με μια SD της σειράς που πήρα κυρίως για τη χωρητικότητα.
Τα οποία 13-14 είναι και το όριο της ταχύτητας εγγραφής της κάρτας και με καλύτερη microSD θα έπιανε τα θεωρητικά του σώματος.
Ποτέ δεν είχα πρόβλημα και το σώμα αυτό είναι 100% για wildlife και μόνιμα στα κόκκινα στα burst. 
Κάπου 5Κ φωτο το τελευταίο 4μηνό και ποτέ δεν είχα προβλήματα με το θέμα της μνήμης. 

Πέρα από μια SD που βρήκα μέσα σε μεταχειρισμένο σώμα όταν το παρέλαβα (ξέχασε/δεν νοιάστηκε ο προηγούμενος να τη βγάλει), όλα τα άλλα σώματα που έχω είναι microSD με αντάπτορα. 
Κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα, ακόμη και με κάμερες που το εγχειρίδιο χρήσης έλεγε "όχι microSD με αντάπτορα & προτιμήστε τις δικές μας SD".

Τα από πάνω φυσικά, πέρα των δεκάδων άλλων ηλεκτρονικών συσκευών που είχα/έχω microSD με αντάπτορα πάνω εδώ και μια ντουζίνα χρόνια.

Το εν λόγω "θέμα" θα είναι πρόβλημα σε ελάχιστους ή/και κανένα, εφόσον δεν χρησιμοποιούν no name κινεζιές.
Κάτι που φυσικά βλέπεις και στα αντίστοιχα ξένα φόρουμ για το θέμα.

Τέλος, όποιος ψάχνει τρελέ αντοχέ με άπιαστο βάθος write και αντιαρματικό σασί φοράει CFexpress A/B, όχι (micro)SD.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 249
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όλα δουλεύουν σωστά, ως την στιγμή που δεν θα δουλέψουν, ακριβώς επειδή δεν ενδείκνυνται για την δουλειά.
Το μόνο που μπορεί να ελπίζει κάποιος είναι να μην είναι σημαντική η στιγμή που θα χάσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, highpriest said:

Όλα δουλεύουν σωστά, ως την στιγμή που δεν θα δουλέψουν, ακριβώς επειδή δεν ενδείκνυνται για την δουλειά.
Το μόνο που μπορεί να ελπίζει κάποιος είναι να μην είναι σημαντική η στιγμή που θα χάσει.

Για αυτό οι flagship εδώ και καιρό έχουν δεύτερο slot για κάρτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, babisskg said:

χρειάζομαι τουλάχιστον έναν prime tele , ο οποίος σε εξελιγμένη μορφή θα ξεπεράσει τα 2 χιλιάρικα μεταχειρισμένος κι' αυτό διότι δεν έχω πλέον καμία διάθεση να δουλεύω με legacy tele πάνω σε αισθητήρα που έχει επάνω του ένα κάρο στοιχεία αφιερωμένα για autofocus χρήση

Ελάχιστοι φακοί prime, κοστίζουν τόσο πολύ. Ειδικά αν δεν είναι τηλεφακοί prime μεγάλων εστιακών αποστάσεων. 

Αυτοί όμως και σε legacy 40ετών , πάλι ακριβοί είναι . Ποτέ δεν ήταν φθηνοί , ποτέ δεν θα είναι . 

Πχ ο 500mm FD f/4.5L , 45 ετών κάνει μεταχειρισμένος 1100€ . 

Ο FD 800mm f/5.6L , επίσης 45 ετών φακός , κάνει , μεταχειρισμένος φυσικά, τουλάχιστον 1500€ . 

Ποιός χρειάζεται τέτοιο φακό ; Κάποιος που θέλει να βγάλει θηρία σε σαφάρι στην αφρική ; ή κάποιος που θέλει να βγάλει τα πέναλτι του τελικού του παγκοσμίου κυπέλου ; Δεν είναι για χόμπυ αυτές οι φωτογραφίες. 

Σε λογικές εστιακές αποστάσεις, η διαφορά σε τελικό αποτέλεσμα μεταξύ ενός 35mm f/1.8 και ενός f/1.4 ή f/1.2 ή f/1 δεν είναι τεράστιες, ανάλογα με τη διαφορά σε χρήμα που είναι 2 χιλιάρικα. Αντίστοιχα και στο 50ρη  f/1.8 με τους f/1.2 και f/1. 

Οπότε χώρος για κλάψα , δεν νομίζω ότι υπάρχει . Περνάμε την ώρα μας, περνάμε καλά , βγάζουμε σούπερ φωτογραφίες με λογικού κόστους φακούς. Όποιος θέλει το κορυφαίο , πρέπει να πληρώσει . Όσο και να κλαίει , δεν αλλάζει αυτό , οπότε είναι χωρίς νόημα. 

Απλά σε συνολικό κόστος της ενασχόλησης, το να προσπαθεί κάποιος να γλυτώσει 5€ από κάρτα με αντάπτορα ή 20€ από μπαταρία τρίτου κατασκευαστή ή φορτιστή ή 40€ για αντάπτορα φακού, το θεωρώ τσάμπα ταλαιπωρία. Με καλές κάρτες πλέον SDXC στα περίπου 15€ τα 128gb, θεωρώ και την όποια κουβέντα χωρίς νόημα. Μόνο η νέα nikon xf νομίζω, παίρνει τη 2η κάρτα micro SD.  

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν πιστεύω ότι είναι θέμα αντάπτορα της micro SD.

Πιο πιθανό βλέπω να είναι θέμα buffer.

Έχω κάτι SDXC των 128gb ,θα δοκιμάσω τις επόμενες μέρες να δω αν το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Εγώ δεν πιστεύω ότι είναι θέμα αντάπτορα της micro SD.

Πιο πιθανό βλέπω να είναι θέμα buffer.

Έχω κάτι SDXC των 128gb ,θα δοκιμάσω τις επόμενες μέρες να δω αν το κάνει.

Το πιο πιθανό ναι. Δες τα νούμερα που είχα βάλει στην απάντηση μου παραπάνω και μπορείς να το "μετρήσεις" και μόνος σου. Για αυτό είπα ασχέτως κάρτας έτσι και αλλιώς θα αντιμετωπίσεις το ίδιο ζήτημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, pifilos είπε

Το πιο πιθανό ναι. Δες τα νούμερα που είχα βάλει στην απάντηση μου παραπάνω και μπορείς να το "μετρήσεις" και μόνος σου. Για αυτό είπα ασχέτως κάρτας έτσι και αλλιώς θα αντιμετωπίσεις το ίδιο ζήτημα. 

Πώς μπορείς να το "μετρήσεις" ;

Επεξ/σία από greekgreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Πώς μπορείς να το "μετρήσεις" ;

Για να μη σε ζαλίζω με σεντόνια τσέκαρε το παρακάτω βίντεο που τα λέει σίγουρα καλύτερα απ΄ ότι θα τα περιγράψω εγώ εδώ. Αν δεν εδώ είμαστε. 
 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Το κοίταξα ,και με την SDXC ,το ίδιο ακριβώς κάνει.

Οπότε είναι θέμα buffer.

Λογικό καθώς αν τραβάς σε RAW και αν οι αριθμοί της σελίδας που είχα βάλει είναι σωστοί για το μοντέλο αυτό πρέπει να γεμίζει αμέσως. Ωστόσο αν πιστεύεις πως τα jpeg σου είναι αρκετά θα είσαι αρκετά πιο άνετος καθώς τα 42 αρχεία πριν γεμίσει δεν είναι λίγα - θα έχεις χοντρικά 3 με 4 δευτερόλεπτα συνεχόμενων λήψεων. Οπότε μπορείς σε τέτοιες περιπτώσεις που ξέρεις από πριν ότι πας για αυτόν τον λόγο και θα χρειαστείς ριπές να επιλέξεις να τραβάει μόνο jpeg η μηχανή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, greekgreek είπε

Το κοίταξα ,και με την SDXC ,το ίδιο ακριβώς κάνει.

Οπότε είναι θέμα buffer.

Προτείνω, αν τραβάς συχνά burst ή πολλές διαδοχικές λήψεις ή 4κ βίντεο ή απλά RAW+JPG, να έχεις μία κάρτα που θα διασφαλίσει ότι η μηχανή αποδίδει στο μέγιστο. Δε θα λύσει το πρόβλημα (λογικό, γιατί έχει εξειδικευμένες μηχανές που αποδίδουν όπως πρέπει για αυτή τη δουλειά), αλλά θα στο μειώσει όσο είναι δυνατόν.

Προσωπικά, έχω δει διαφορά ανάμεσα σε κάρτες. Στη δική μου μηχανή είχα αρχικά αυτήν και κάποιες φορές παρατήρησα καθυστέρηση ενώ δε θα έπρεπε, σύμφωνα με τα specs της κάμερας. Μάλιστα αρκετές φορές έχανα  λήψεις για το λόγο αυτό (φωτογραφίες τένις, ποδόσφαιρο και την ανιψιά μου). Δοκίμασα αυτήν και λύθηκε απολύτως το θέμα.

 

Ποιά SDXC δοκίμασες;

Δεν είναι όλες ίδιας ταχύτητας. Η μηχανή σου βλέπω στο εγχειρίδιο πως υποστηρίζει μέχρι UHS-I. Θα φρόντιζα να έχω την πιο γρήγορη που μπορώ να αγοράσω και μετά τη μεγαλύτερη.

 

image.png.f42eafeb9622740e85a0ae5f8f1097bc.png

Επεξ/σία από zipo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, zipo said:

Στη δική μου μηχανή είχα αρχικά αυτήν και κάποιες φορές παρατήρησα καθυστέρηση ενώ δε θα έπρεπε, σύμφωνα με τα specs της κάμερας. Μάλιστα αρκετές φορές έχανα  λήψεις για το λόγο αυτό (φωτογραφίες τένις, ποδόσφαιρο και την ανιψιά μου). Δοκίμασα αυτήν και λύθηκε απολύτως το θέμα.

Η διαφορά τιμής όμως είναι τεράστια. Από 18.40€ τα 256gb η πρώτη , 83.90€ τα 128gb η δεύτερη , στο ίδιο μαγαζί , σήμερα. Με βάση τα γραφόμενα πολλών , ετούτη που είναι best seller, πρέπει να φτάνει σχεδόν στα όρια του το πρωτόκολλο UHS-I . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Η διαφορά τιμής όμως είναι τεράστια. Από 18.40€ τα 256gb η πρώτη , 83.90€ τα 128gb η δεύτερη , στο ίδιο μαγαζί , σήμερα. Με βάση τα γραφόμενα πολλών , ετούτη που είναι best seller, πρέπει να φτάνει σχεδόν στα όρια του το πρωτόκολλο UHS-I . 

Σωστά. Αρχικά είχα UHS-I  επειδή την είχα από προηγούμενη μηχανή (Canon 90D) και ήταν 256gb και λέω θα μείνω με τον πολύ χώρο.

Εν τέλει κατάλαβα ότι η καινούρια μηχανή μπορεί να εκμεταλλευτεί και UHS-II και μετά το πρόβλημα που αντιμετώπισα πήρα τη UHS-II σε 128gb. Ευτυχώς ο χώρος δε μου έχει λείψει καμία φορά μέχρι σήμερα. Δεν τραβάω πολύ μεγάλα βίντεο βέβαια σχεδόν ποτέ.

 

Ναι, την Extreme Pro που παραθέτεις την ξέρω. Όντως είναι κορυφαία. Και βλέπω και πολύ καλή τιμή.

Επεξ/σία από zipo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, zipo είπε

Προτείνω, αν τραβάς συχνά burst ή πολλές διαδοχικές λήψεις ή 4κ βίντεο ή απλά RAW+JPG, να έχεις μία κάρτα που θα διασφαλίσει ότι η μηχανή αποδίδει στο μέγιστο. Δε θα λύσει το πρόβλημα (λογικό, γιατί έχει εξειδικευμένες μηχανές που αποδίδουν όπως πρέπει για αυτή τη δουλειά), αλλά θα στο μειώσει όσο είναι δυνατόν.

Προσωπικά, έχω δει διαφορά ανάμεσα σε κάρτες. Στη δική μου μηχανή είχα αρχικά αυτήν και κάποιες φορές παρατήρησα καθυστέρηση ενώ δε θα έπρεπε, σύμφωνα με τα specs της κάμερας. Μάλιστα αρκετές φορές έχανα  λήψεις για το λόγο αυτό (φωτογραφίες τένις, ποδόσφαιρο και την ανιψιά μου). Δοκίμασα αυτήν και λύθηκε απολύτως το θέμα.

 

Ποιά SDXC δοκίμασες;

Δεν είναι όλες ίδιας ταχύτητας. Η μηχανή σου βλέπω στο εγχειρίδιο πως υποστηρίζει μέχρι UHS-I. Θα φρόντιζα να έχω την πιο γρήγορη που μπορώ να αγοράσω και μετά τη μεγαλύτερη.

 

image.png.f42eafeb9622740e85a0ae5f8f1097bc.png

Δοκίμασα αυτήν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, greekgreek είπε

Δοκίμασα αυτήν.

Δε φταίει επομένως η κάρτα σίγουρα. Αυτή είναι γρήγορη βλέπω. Τραβάς RAW + JPG;

Κάνε απλώς τη δοκιμή αν θελήσεις να ξέρεις ποια κάρτα να χρησιμοποιείς. Βάλε τη μηχανή να τραβήξει 10 ριπές  με την κάθε κάρτα (από τις ρυθμίσεις single shot, continuous κτλ που έχει τα χρονόμετρα, πάτα το custom και ανέβασε τον αριθμό λήψεων) και δες πόση ώρα θα κάνει να σβήσει το λαμπάκι όσο αποθηκεύει, για να δεις αν έχουν διαφορά.

Bλέπω πάντως ότι εδώ στο 7.45 και μετά λέει ακριβώς ότι έχει ρηχό buffer η μηχανή αυτή.

 

Επεξ/σία από zipo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...