Προς το περιεχόμενο

Περί φακών ...


greekgreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα σώμα που στο σκρουτζ κάνει 720€  , πόσα fps θέλετε να έχει ; 

Έχει κάποιο  άλλο σε αυτά τα λεφτά περισσότερα ; 

Σε κοντινή τιμή βλέπω Sony ZV-E10, a6100 , Olympus OM-D E M 10 και λίγο πιο πάνω Fuji  X-E3  .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 249
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Ένα σώμα που στο σκρουτζ κάνει 720€  , πόσα fps θέλετε να έχει ; 

Έχει κάποιο  άλλο σε αυτά τα λεφτά περισσότερα ; 

Σε κοντινή τιμή βλέπω Sony ZV-E10, a6100 , Olympus OM-D E M 10 και λίγο πιο πάνω Fuji  X-E3  .

 

Δεν είναι θέμα fps ίσα ίσα που στην κατηγορία αυτή υπερέχει. Είναι ξεκάθαρα θέμα buffer. Για αυτό και είπα εξαρχής στον greekgreek εφόσον θέλει πολλές συνεχόμενες λήψεις με διάρκεια 3-4 δευτερολέπτων να επιλέγει σε αυτές τις περιστάσεις να τραβάει μόνο σε jpeg. 

Για τις υπόλοιπες δε γνωρίζω αλλά ναι η Χ-Ε3 έχει μικρότερο αριθμό fps 8 με μηχανική κλείστρο - 14 με ηλεκτρονικό όμως έχει 3,5 φορές μεγαλύερο buffer όταν τραβάει σε RAW οπότε μπορεί να βγάλει συνεχόμενα για μεγαλύτερη διάρκεια. Όπως και να 'χει η λύση μόνο jpeg είναι ρεαλιστική καθώς απ΄ όσο θυμάμαι ο greekgreek δεν ασχολείται ιδιαίτερα με επεξεργασία και για μικρές διορθώσεις είναι μια χαρά και τα jpeg. 

Επεξ/σία από pifilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πήρα πρόσφατα τον Sigma 100-400mm HSM Contemporary , πολύ καλός και ποιοτικός φακός .

Άριστη απεικόνιση χρωμάτων ,πολύ καλή οξύτητα και αθόρυβος.

Τον χρησιμοποιώ με αντάπτορα με την Canon EOS R50 .

Μερικές φορές βλέπω αργεί στην εστίαση , το οποίο δεν ξέρω αν είναι θέμα αντάπτορα.

Από ότι βλέπω μπορείς να αναβαθμίσεις το λογισμικό του φακού , πώς βλέπεις ποιο firm έχει ο φακός και πώς τον αναβαθμίζουμε αν χρειαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greekgreek είπε

Πήρα πρόσφατα τον Sigma 100-400mm HSM Contemporary , πολύ καλός και ποιοτικός φακός .

Άριστη απεικόνιση χρωμάτων ,πολύ καλή οξύτητα και αθόρυβος.

Τον χρησιμοποιώ με αντάπτορα με την Canon EOS R50 .

Μερικές φορές βλέπω αργεί στην εστίαση , το οποίο δεν ξέρω αν είναι θέμα αντάπτορα.

Από ότι βλέπω μπορείς να αναβαθμίσεις το λογισμικό του φακού , πώς βλέπεις ποιο firm έχει ο φακός και πώς τον αναβαθμίζουμε αν χρειαστεί.

https://www.sigma-global.com/en/software/sigma-optimization-pro/

Νομίζω με το Sigma USB Dock. Τουλάχιστον στον δικό μου 150-600mm με αυτό γίνεται firmware update αλλά και καλιμπράρισμα του φακού. Το αγοράζεις. Δεν φταίει ο αντάπτορας για την αργή εστίαση. Επίσης η R50 είναι ακόμη φρέσκια μηχανή και θα βγουν υποθέτω updates  στους Sigma για Canon EF. Kυκλοφορούν διάφορα πχ για την ασταθεία των Sigma φακών στην εστίαση όταν είναι πάνω σε Canon RF μηχανές πχ την R7. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, highpriest είπε

ο 150-600mm sigma λέει τίποτα;
Ακούω πολύ διαφορετικές απόψεις απο πολύ καλές έως πολύ κακές.
Τι παίζει;

Δες τώρα, δύο μέρες τον έχω και από από δοκιμές που του έκανα μέχρι τα 500mm είναι μια χαρά οξύς. Στα 600mm και σε crop μηχανή μου έδωσε πολλές φωτο θολές ακόμη και σε τρίποδα! Νομίζω οτι είναι ένας φακός ο 150-600mm Contemporary που σίγουρα χρειάζεται καλιμπράρισμα.. Af tracking πολύ γρήγορο, χρώματα οκ αλλά Canon δεν είναι.. Πες τι έχεις ακούσει να το συζητήσουμε γιατί με ενδιαφέρει.

Επίσης η σταθεροποίηση του δεν είναι ικανοποιητική.

Επεξ/σία από qrstuv
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, qrstuv είπε

Δες τώρα, δύο μέρες τον έχω και από από δοκιμές που του έκανα μέχρι τα 500mm είναι μια χαρά οξύς. Στα 600mm και σε crop μηχανή μου έδωσε πολλές φωτο θολές ακόμη και σε τρίποδα! Νομίζω οτι είναι ένας φακός ο 150-600mm Contemporary που σίγουρα χρειάζεται καλιμπράρισμα.. Af tracking πολύ γρήγορο, χρώματα οκ αλλά Canon δεν είναι.. Πες τι έχεις ακούσει να το συζητήσουμε γιατί με ενδιαφέρει.

Επίσης η σταθεροποίηση του δεν είναι ικανοποιητική.

Έχω διαβάσει ακριβώς αυτό που αναφέρεις. Θολές φώτο που ενώ στο evf/ovf και στη πίσω οθόνη έδειχναν μια χαρά όταν άνοιξαν στον υπολογιστή ήταν ελαφρώς out of focus.
Κυρίως σε μηχανές Canon. Τόσο DSLR όσο και mirrorless με αντάπτορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, highpriest said:

ο 150-600mm sigma λέει τίποτα;
Ακούω πολύ διαφορετικές απόψεις απο πολύ καλές έως πολύ κακές.
Τι παίζει;

Παίζει ότι η απόδοση του AF εξαρτάται σε τεράστιο βαθμό σε τι σώμα τον βάζεις και ότι πρέπει να βάζεις ψηλά τo shutter speed πάντα γιατί η σταθεροποίηση είναι αναιμική. Όπως ξέρεις, τον έχω εδώ και μήνες και τον δοκίμασα σε διάφορα σώματα (4).
Σε Canon DSLR ήταν εξαιρετικός, αλλά σε mirrorless είναι ανάλογα τις μέρες. Είναι ο μόνος EF φακός που έχει τόσα προβλήματα σε RF σώματα με αντάπτορα που έχω πιάσεις.
Όπως λέει ο φίλος πάνω, το tracking - της R10 στη δική μου περίπτωση - δουλεύει άψογα, αλλά κάποιες φορές και δίχως λόγο "ρίχνει" το φόκους ελαφρά. 
Από ότι είδα με διόρθωση στο firmware ψιλοφτιάχνει, αλλά όχι τελείως. 
Πάντως, προσωπικά, εφόσον πιάσει σωστά το φόκους δεν είδα σοφτ αποτέλεσμα. 
Επίσης σε DSLR ποτέ δεν είχα θέματα να ρίχνει το φόκους.

Είναι οικονομικός φακός και η Sigma τον έχει παρατήσει για τη σειρά των mirrorless της.
Δεν θα πρέπει να περιμένεις θαύματα. 
Για τη δική σου περίπτωση και τη Ζ5, η Νίκον έχει πολλαπλές επιλογές σε DSLR & Mirrorless, δεν χρειάζεται καν να κοιτάς σε third party κατ' εμέ. Ακόμη και έτσι, υπάρχουν περισσότερο καλές σειρές τρίτων σε ανάλογες τιμές σε F & Z mount.

Επεξ/σία από LongTom
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, highpriest είπε

ο 150-600mm sigma λέει τίποτα;
Ακούω πολύ διαφορετικές απόψεις απο πολύ καλές έως πολύ κακές.
Τι παίζει;

    Θα περιμένεις μετριότητα από τέτοιους φακούς , ειδικά στο ανώτερο άκρο , όπου πιθανόν η εστίαση να έχει τα θεματάκια της , σε συσχετισμό με το autofocus ανά περίπτωση , όχι τρομακτικά πράγματα φυσικά για όσους είναι εξοικειωμένοι . Κάτι τέτοια είναι που χαλάνε την εικόνα ενός παρόμοιου φακού , όπου αρκετοί περιμένουν θαύματα σε χαμηλό κόστος .

   Εννοείται πως η καλύτερη λύση ( δεν γνωρίζω πόσο μπορεί να κοστίζει ) είναι ένας native αντίστοιχος κι' ακόμη περισσότερο ένας prime . 

  Φυσικό και επόμενο , πολλοί θα λένε πόσο καταπληκτικός είναι , άλλοι θα ψάχνουν το purple fringing που εμφανίζεται , άλλοι θα μιλάνε για την σταθεροποίηση ....... ενώ η διαφορά τιμής μέχρι τα 2 + χιλιάρικα ενός Z mount 180 - 600 σε Nikon είναι σημαντική και χαοτική αν πάμε στον 600αρη prime . 

   Ένας τέτοιος φακός παραμένει προσιτή λύση , ενώ διατηρεί το πλεονέκτημα σε crop σώμα , όπου θα πάει παραπέρα από τα 600mm , πάντα με ατέλειες που για άλλους μπορεί να είναι απαγορευτικές , ενώ άλλοι είτε δεν θα το καταλάβουν , είτε θα βρούν τρόπο να ζήσουν με αυτές .

  Βρίσκω τα 600mm αρκετά για full frame σώμα , για crop το παραπάνω θα έχει ζητήματα , ενώ η TT artisan παρουσίασε την παλιά κλασσική συνταγή ενός 600mm f/6.3 σε manual μορφή , αλλάζοντας το εξωτερικό κέλυφος με νεότερη ένδυση για 350 ευρώ χοντρικά . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, highpriest είπε

Δεν ρωτάω για εμένα παιδιά.
Απλά επειδή συναντάω τόσο διαφορετικά σχόλια στο ιντερνετ, είπα να ρωτήσω κι εδώ.

     Ένα ένα μας τα λες ....... 🤣🤣🤣 ......... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Ένα ένα μας τα λες ....... 🤣🤣🤣 ......... 

Δεν είπα πως σκέφτομαι να αγοράσω. Μια γενική ερώτηση έκανα.
Κι αν αγόραζα τηλεφακό, μάλλον θα ήταν για το Μ4/3 σύστημα. Να μην πληρώσω νεφρό για να πάρω έναν 600άρη 3rd party. Με 500 ευρώ έχει τον αντίστοιχο. Για μη επαγγελματική χρήση είναι υπεραρκετός.

Τώρα, σχετικά με τους φακούς, έχω αρχίσει και προβληματίζομαι είναι η αλήθεια, σε γενικότερο επίπεδο.
Είναι πολύ δύσκολο να καλύψεις γκάμα σε δύο τόσο διαφορετικά συστήματα. 
Αρχίζω και έχω σκέψεις πως πρέπει να μείνω με ένα σύστημα, για να πάρω τους σωστούς φακούς που θέλω και να ρίξω όλο το βάρος εκεί.🤔

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, highpriest είπε

Δεν είπα πως σκέφτομαι να αγοράσω. Μια γενική ερώτηση έκανα.
Κι αν αγόραζα τηλεφακό, μάλλον θα ήταν για το Μ4/3 σύστημα. Να μην πληρώσω νεφρό για να πάρω έναν 600άρη 3rd party. Με 500 ευρώ έχει τον αντίστοιχο. Για μη επαγγελματική χρήση είναι υπεραρκετός.

Τώρα, σχετικά με τους φακούς, έχω αρχίσει και προβληματίζομαι είναι η αλήθεια, σε γενικότερο επίπεδο.
Είναι πολύ δύσκολο να καλύψεις γκάμα σε δύο τόσο διαφορετικά συστήματα. 
Αρχίζω και έχω σκέψεις πως πρέπει να μείνω με ένα σύστημα, για να πάρω τους σωστούς φακούς που θέλω και να ρίξω όλο το βάρος εκεί.🤔

 

   Ισχύει το σενάριο ενός " άλλου " επιπλέον συστήματος που θα καλύψει τέτοιες ερασιτεχνικές ανάγκες . Με χαμηλό κόστος . Μέχρι στιγμής φαίνεται πως τα αρκετά μεγαπίξελ βοηθάνε σε τέτοια περίπτωση , ακόμη περισσότερο με αισθητήρα μιάς ιντσας . Τώρα αν βρώ ότι γίνεται και με λιγότερο από μία ιντσα .......... όπως και ναχει η διαφορά στα μεγαπίξελ είναι αισθητή , συν βέβαια και την νεότητα του επεξεργαστή .

22 λεπτά πριν, highpriest είπε

Δεν είπα πως σκέφτομαι να αγοράσω. Μια γενική ερώτηση έκανα.
Κι αν αγόραζα τηλεφακό, μάλλον θα ήταν για το Μ4/3 σύστημα. Να μην πληρώσω νεφρό για να πάρω έναν 600άρη 3rd party. Με 500 ευρώ έχει τον αντίστοιχο. Για μη επαγγελματική χρήση είναι υπεραρκετός.

Τώρα, σχετικά με τους φακούς, έχω αρχίσει και προβληματίζομαι είναι η αλήθεια, σε γενικότερο επίπεδο.
Είναι πολύ δύσκολο να καλύψεις γκάμα σε δύο τόσο διαφορετικά συστήματα. 
Αρχίζω και έχω σκέψεις πως πρέπει να μείνω με ένα σύστημα, για να πάρω τους σωστούς φακούς που θέλω και να ρίξω όλο το βάρος εκεί.🤔

 

   Με άνευ crop από full frame αισθητήρα 1/2.3 ....... και μάλλον θα ήταν και καλύτερα από αισθητήρα μιάς ιντσας .

ShadowPic_2222.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, babisskg είπε

   Ισχύει το σενάριο ενός " άλλου " επιπλέον συστήματος που θα καλύψει τέτοιες ερασιτεχνικές ανάγκες . Με χαμηλό κόστος .

Δεν είναι χαμηλό το κόστος, αν το δεις συνολικά. 
Είναι τι χρήση κάνει ο καθένας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, highpriest είπε

Δεν είναι χαμηλό το κόστος, αν το δεις συνολικά. 
Είναι τι χρήση κάνει ο καθένας.

    400 ευρώ χοντρικά δεν είναι μεγάλο κόστος . Φυσικά αν πηγαίναμε σε αισθητήρα full frame με 36mp τύπου K - 1 , εκεί όντως θα βλέπαμε φώς , κακά τα ψέματα . Εδώ έχουμε εγγενή αδυναμία για χρήση σε μη φωτεινές συνθήκες , ενώ το ζήτημα της υγρασίας στην ατμόσφαιρα δεν φαίνεται πολύ έντονα , ειδικά σε ανώτερα άκρα . Λόγω της κατασκευής τών οπτικών η ύπαρξη σταθεροποίησης είναι απαραίτητη .

   Το όνομα θα είναι Lumix φυσικά , διότι έχει τις περισσότερες καλοσύνες . 

   Θέλει φώς παρόλαυτα ένα τέτοιο μέγεθος αισθητήρα . Και φαίνεται πολύ έντονα η αδυναμία ας πούμε εστίασης στο ανώτερο άκρο , εντάξει δεν είναι τέτοιο autofocus module .

ShadowPic_3017.jpg

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...