Προς το περιεχόμενο

Περί φακών ...


greekgreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή είμαι νέος στο χώρο ,έχω κάποιες απορίες .

Πρώτον πώς καθαρίζουμε τους φακούς από σκόνη κ.τ.λ

Ένα πανάκι με μικροϊνες (ή μαντιλάκια για φακούς γυαλιών) αρκεί ή πρέπει να πάρουμε κάτι εξειδικευμένο ;

Υπάρχει κάτι που πρέπει να αποφεύγουμε;

 

Κατά δεύτερον ,διάβασα ότι γύρω 35mm(σε crop) αντιστοιχεί με αυτό που βλέπουμε με το μάτι, και στα  50mm να βάλω τον φακό πάλι μου φαίνεται πιο μακριά σε σχέση με το μάτι .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 249
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Επειδή είμαι νέος στο χώρο ,έχω κάποιες απορίες .

Πρώτον πώς καθαρίζουμε τους φακούς από σκόνη κ.τ.λ

Ένα πανάκι με μικροϊνες (ή μαντιλάκια για φακούς γυαλιών) αρκεί ή πρέπει να πάρουμε κάτι εξειδικευμένο ;

Υπάρχει κάτι που πρέπει να αποφεύγουμε;

 

Κατά δεύτερον ,διάβασα ότι γύρω 35mm(σε crop) αντιστοιχεί με αυτό που βλέπουμε με το μάτι, και στα  50mm να βάλω τον φακό πάλι μου φαίνεται πιο μακριά σε σχέση με το μάτι .

     Καθαριστικό από τα καταστήματα Πλανητάρια κλπ ....... συν πανάκι της προκοπής ...... κάνα 15αρι όλα .

     Σου φαίνεται .....  ο 50αρης έχει την οπτική του ανθρώπινου οφθαλμού όταν στέκεσαι όρθιος .

17 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Καθαριστικό από τα καταστήματα Πλανητάρια κλπ ....... συν πανάκι της προκοπής ...... κάνα 15αρι όλα .

     Σου φαίνεται .....  ο 50αρης έχει την οπτική του ανθρώπινου οφθαλμού όταν στέκεσαι όρθιος .

    Πρώτα καλό φύσημα με κάποιο φυσητήρα ...... καλό καλό ...... όχι χαρτιά κουζίνας και παρόμοια ..... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, greekgreek είπε

Κατά δεύτερον ,διάβασα ότι γύρω 35mm(σε crop) αντιστοιχεί με αυτό που βλέπουμε με το μάτι, και στα  50mm να βάλω τον φακό πάλι μου φαίνεται πιο μακριά σε σχέση με το μάτι .

Στα 40mm περίπου έχεις την οπτική του ανθρώπινου ματιού, αλλά σε full frame. Στα 35mm σε canon crop X1.6 , είσαι σε 56mm ισοδύναμο σε full frame , οπότε είσαι πιο μακριά όντως. Στην περίπτωσή σου, από τις τιμές εστιακής που γράφει ο φακός κιτ, το πιο κοντινό στην ανθρώπινη οπτική είναι τα 28mm που Χ1.6 είναι πολύ κοντά στα 42mm που είναι το ακριβές ισοδύναμο του ανθρώπινου ματιού !

 

Για καθάρισμα φακού , καλύτερα να μην κάνεις ποτέ. Πάρε βιδωτά φίλτρα uv να βάζεις μπροστά και να καθαρίζεις τα φίλτρα και όχι τους φακούς. Πρώτα τους φυσάς με φυσερό . Πανάκια και υγρά , πολύ αραιά . Όταν γίνει χάλια το φίλτρο , το πετάς και έχεις το φακό καινούριο πάντα. 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω και κάτι πινελάκια που υπάρχουν για τους φακούς , αυτά χρειάζονται;

 

Για τα φίλτρα uv είχα διαβάσει ,από τα φίλτρα είδα υπάρχουν πολλών λογιών , ποια χρειάζονται πραγματικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συνηθισμένες σκόνες, φεύγουν με φυσερό . Τα uv συνήθως στις ψηφιακές τα βάζουμε για προστατευτικά. Υπάρχουν και εξειδικευμένα προστατευτικά, πιο ακριβά. Αν δεις πχ στο σκρουτζ, σε 67mm διάμετρο , στην ελληνική αγορά , ένα tianya , καλό κινέζικο που ερχόταν κάποτε από ebay με 5€,  στην ελληνική αγορά σήμερα έχει 12€ με 13€ . Ένα braun , έχει κάπου 22€  , Hoya UX II με υδροαπωθητική επίστρωση έχει 25€ και ανεβάινεις σε Hoya Fusion One πας 35€ , Hoya Fusion Antistatic Φίλτρo UV 45€ . Αυτά είναι ουσιαστικά για προστασία . Φίλτρα για εφέ, είναι άλλο πράγμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Βλέπω και κάτι πινελάκια που υπάρχουν για τους φακούς , αυτά χρειάζονται;

 

Για τα φίλτρα uv είχα διαβάσει ,από τα φίλτρα είδα υπάρχουν πολλών λογιών , ποια χρειάζονται πραγματικά;

Καλά είναι τα πινελοβουρτσάκια. Σε συνδυασμό με ένα φυσητηράκι διώχνουν το 90% της σκόνης. Με ενα πανάκι με μικροίνες απο το σουπερ μαρκετ διώχνεις και τα υπόλοιπα.

Για τα φίλτρα διάβασε τον οδηγό που έγραψε ενας φίλος εδώ στο φόρουμ. Είναι πολύ αναλυτικός.

Επιγραμματικά θα σου πω πως:

-nd χρειάζεσαι κυρίως για long exposures (τα υπόλοιπα που προσφέρουν τα κάνεις και στο lightroom)

-Polarized είναι χρησιμα για πολλές περιπτώσεις που θέλεις να κόψεις αντανακλάσεις (θαλασσα/λιμνες/γυαλινα κτίρια/αυτοκινητα κλπ)

-Τα UV δεν προσφέρουν τίποτα θετικό σε καινούριες ψηφιακές μηχανές (οι απόψεις διίστανται, αλλά αυτή είναι η δική μου). Μόνο για υποθετική προστασία του φακού σε πτωση. Το πετυχαίνεις καλύτερα με ενα παρασολ χωρίς να έχεις ένα εξτρα τζάμι μπροστά να σου χαλάει οξύτητα

-Τα υπόλοιπα φίλτρα, όταν και αν τα χρειαστείς θα ξέρεις ήδη πάρα πολλά για τα φίλτρα. Είναι εξειδικευμένα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Έχω 3-4 σπρέι πεπιεσμένου αέρα που πήρα για το pc και δεν τα έχω χρησιμοποιήσει , αυτά δεν κάνουν αντί για φυσητηράκι ;

Επειδή μπορεί να έχει υγροποιηθεί , άστα καλύτερα. Πάρε ένα απλό φυσητήρι φακών .

Πχ δες στο eshop PER.754838 . Οποιοδήποτε παρόμοιο κάνει εννοείται . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Έχω 3-4 σπρέι πεπιεσμένου αέρα που πήρα για το pc και δεν τα έχω χρησιμοποιήσει , αυτά δεν κάνουν αντί για φυσητηράκι ;

Μην διανοηθείς να φυσήξεις με πεπιεσμένο αέρα σε φακό. Τα κρύσταλλα δεν είναι αεροστεγή περιμετρικά στους περισσότερους και με την πίεση του αέρα θα σπρώξεις μέσα απο σκόνη μέχρι και μικροοργανισμούς που βρίσκονται στο εξωτερικό γυαλί. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα !

Χειρότερα θα γίνονταν τα πράγματα.

 

Ένα τέτοιο σετ δηλαδή με καλύπτει για την καθαριότητα:

https://www.skroutz.gr/s/26810124/JJC-Καθαριστικό-Cleaning-Kit-Lens-Camera.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Μάλιστα !

Χειρότερα θα γίνονταν τα πράγματα.

 

Ένα τέτοιο σετ δηλαδή με καλύπτει για την καθαριότητα:

https://www.skroutz.gr/s/26810124/JJC-Καθαριστικό-Cleaning-Kit-Lens-Camera.html

Παρόμοιο χρησιμοποιώ και εγώ. Μια χαρά είναι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greekgreek είπε

Απλά εχει παραπάνω πράγματα. Όλα αυτά τα σετάκια, είναι πάνω κάτω τα ίδια. Λιγό πιο ακριβά, περισσότερα αντικείμενα. Λίγο πιο φτηνά, τα απολύτως βασικά.

Χρησιμο το μπουκαλάκι. Το χρησιμοποιώ κι εγώ αλλά για άλλα πράγματα, όχι για καθαρισμό του φακού με υγρό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, greekgreek είπε

Έχω 3-4 σπρέι πεπιεσμένου αέρα που πήρα για το pc και δεν τα έχω χρησιμοποιήσει , αυτά δεν κάνουν αντί για φυσητηράκι ;

    Τα σπρέι πεπιεσμένου αέρα έχουν πάντα αρκετή πίεση και δεν θες να δείς τι μπορεί να πάει στραβά . 

    Σε ότι αφορά τα οπτικά τών φακών ακολουθείς την πεπατημένη και αφήνεις την φαντασία στην άκρη . Πάρε φυσητηράκι ........ όλοι τέτοιο έχουν .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Οι συνηθισμένες σκόνες, φεύγουν με φυσερό . Τα uv συνήθως στις ψηφιακές τα βάζουμε για προστατευτικά. Υπάρχουν και εξειδικευμένα προστατευτικά, πιο ακριβά. Αν δεις πχ στο σκρουτζ, σε 67mm διάμετρο , στην ελληνική αγορά , ένα tianya , καλό κινέζικο που ερχόταν κάποτε από ebay με 5€,  στην ελληνική αγορά σήμερα έχει 12€ με 13€ . Ένα braun , έχει κάπου 22€  , Hoya UX II με υδροαπωθητική επίστρωση έχει 25€ και ανεβάινεις σε Hoya Fusion One πας 35€ , Hoya Fusion Antistatic Φίλτρo UV 45€ . Αυτά είναι ουσιαστικά για προστασία . Φίλτρα για εφέ, είναι άλλο πράγμα. 

 

8 ώρες πριν, greekgreek είπε

Μάλιστα !

Χειρότερα θα γίνονταν τα πράγματα.

 

Ένα τέτοιο σετ δηλαδή με καλύπτει για την καθαριότητα:

https://www.skroutz.gr/s/26810124/JJC-Καθαριστικό-Cleaning-Kit-Lens-Camera.html

    Οι απόψεις περί φίλτρων είναι αρκετές και οι αλήθειες συγκεκριμένες . Όντως ένα φίλτρο προστασίας απλό η UV , προστατεύει σαφώς από πολλά και διάφορα πχ τον φίλο που βλέπει τον καινούργιο σου φακό και θέλει να τον " φτύσει " για να μην τον ματιάξουν , επίσης από άλλα ξαφνικά περιστατικά , χωρίς να ξεχνάμε πως " κόβει" από την καθαρότητα του φακού , ακόμη μπορεί να βγάλει και flares εκεί που δεν υπήρχε λόγος . 

   Φυσικά δεν ξεχνάμε πως υπάρχουν όρια ανάμεσα στην χρήση και την υπερβολή , όπου δεν θα κάτσω να σκάσω για το αν φοράει φίλτρο προστασίας ένας τσουβαλέν τεριλέν πλύνε βάλε 18 - 55 και να κάτσω να τρώω τα σωθικά μου αν φοράει η όχι φίλτρο προστασίας κλπ .

  Ούτε και θα κάτσω να σκάσω αν πρέπει το τάδε η το δείνα καθαριστικό κι' αν είναι το τάδε πανί καλύτερο γιατί έχει μικροΐνες και είναι βαμβακερό σε ποσοστό 99.9 % .

  Όλα έχουν ένα όριο , εξαιρώ όπως προειπώθηκε τα φίλτρα για ειδικές χρήσεις , ενώ είναι βέβαιο πως ένα παρασολέϊγ είναι πολύ χρήσιμο ΚΑΙ για απρόσμενα χτυπήματα πχ πήγα να χώσω τον φακό ανάμεσα σε συρματοπλέγματα ( το κάνω ) και επειδή δεν είχα επάνω παρασολέϊγ οικονόμησα μία ωραιότατη γρατζουνιά . Αν δλδ εγώ είμαι ατσούμπαλος με πράγματα γενικά ( κάτι που μόνον εγώ γνωρίζω και μπορώ να απαντήσω σε μένα ) τότε χρειάζεται ένα τέτοιο .

 Μην κάτσουμε δλδ αντί να τραβάμε φωτογραφίες να κάνουμε αναλύσεις για καθαριστικά φακών , οι οποίοι έτσι κι' αλλιώς θα μείνουν πεντακάθαροι αφού δεν τους βγάζουμε ποτέ έξω . Ούτε και καθόμαστε να τρώμε την ώρα μας φορώντας γάντια βινυλίου χωρίς πούδρα για να πιάσουμε τον 18 - 55 μην τυχόν και κολλήσει λίπος από το δέρμα στα πλαστικά , έχοντας ξοδέψει σε καθαριστικά , περισσότερα χρήματα από την αξία του φακού . 

  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...