Προς το περιεχόμενο

Epic Games: Η Google πλήρωσε την Activision-Blizzard με $360 εκ. για να μην ανταγωνιστεί το Play Store


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 22/11/2022 στις 10:47 ΠΜ, KostasKri είπε

Θα ήθελα πάρα πολύ να ρωτήσεις ;έναν developer αν θα ήθελε να μην πληρώνει fees αλλά να μην έχει και το xcode και όλες τις βιβλιοθήκες που φτιάχνει και δίνει η Apple. Γιατί μην ξεχνάς πως είναι και αυτά στο παιχνίδι. Κάτσε γράψε εσύ εφαρμογή ψωρίς βιβλιοθήκες να δούμε τότε αν τα fees θα σου φαίνονται άδικα.

Πολύ περίεργο αυτό ομολογώ. Εντελώς παράλογο αυτό που γράφεις, με το συμπάθειο. 

Αν είναι τόσο γαμαουα το xcode και όλες οι βιβλιοθήκες που φτιάχνει η Apple, τότε και sideloading να υπήρχε όλοι οι developers στην Apple θα ήταν, δεν θα υπήρχαν καν άλλα stores παρόλο που θα επιτρέποταν. Για να μην επιτρέπεται λοιπόν το sideloading και τα άλλα stores, προφανώς δεν ισχύει αυτό. Δεν υπάρχει προιόν που να είναι τόσο φοβερό και ταυτόχρονα η εταιρεία που το παράγει να σε αναγκάζει να το χρησιμοποιείς. Αφού είναι τόσο φοβερό, θα το χρησιμοποιούσες και χωρίς να είσαι υποχρεωμενός ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, AtiX said:

Φανταζομαι εννοείς από το App Store της…?

Μπορείς να φαντάζεσαι ότι θες. Από εμένα έχεις το ελεύθερο. 

Αν την ενδιαφέρει βέβαια τόσο η ασφάλεια των χρηστών και η διασφάλιση ότι δεν θα κάνουν παράνομα πράγματα γιατί εκεί κατεβάζεις και από αλλού? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Herald είπε

Πολύ περίεργο αυτό ομολογώ. Εντελώς παράλογο αυτό που γράφεις, με το συμπάθειο. 

Αν είναι τόσο γαμαουα το xcode και όλες οι βιβλιοθήκες που φτιάχνει η Apple, τότε και sideloading να υπήρχε όλοι οι developers στην Apple θα ήταν, δεν θα υπήρχαν καν άλλα stores παρόλο που θα επιτρέποταν. Για να μην επιτρέπεται λοιπόν το sideloading και τα άλλα stores, προφανώς δεν ισχύει αυτό. Δεν υπάρχει προιόν που να είναι τόσο φοβερό και ταυτόχρονα η εταιρεία που το παράγει να σε αναγκάζει να το χρησιμοποιείς. Αφού είναι τόσο φοβερό, θα το χρησιμοποιούσες και χωρίς να είσαι υποχρεωμενός ;) 

Η κάθε εταιρία έχει πολιτικές τιμολόγησης γι αυτά που προσφέρει. Τα dev fees υπάρχουν για να καλύπτουν τον κόστος του hosting, marketing, καθώς και για τα εργαλεία που προσφέρει η ίδια η Apple.

Δεν ξέρω αν είναι γαμάουα από προσωπική εμπειρία, αλλά ως χρήστης βλέποντας την ποιότητα των εφαρμογών iOS σε σχέση με τις αντίστοιχες Android μπορώ να βγάλω αρκετά συμπεράσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, KostasKri είπε

Η κάθε εταιρία έχει πολιτικές τιμολόγησης γι αυτά που προσφέρει. Τα dev fees υπάρχουν για να καλύπτουν τον κόστος του hosting, marketing, καθώς και για τα εργαλεία που προσφέρει η ίδια η Apple.

Δεν ξέρω αν είναι γαμάουα από προσωπική εμπειρία, αλλά ως χρήστης βλέποντας την ποιότητα των εφαρμογών iOS σε σχέση με τις αντίστοιχες Android μπορώ να βγάλω αρκετά συμπεράσματα.

Ναι οκ αλλά το πόσο καλό ή όχι είναι το xcode είναι εντελώς άσχετο με το sideloading. Αφού είναι τόσο καλό όλοι οι devs θα πλήρωναν την apple και το χρησιμοποιούσαν έτσι και αλλιώς, οπότε που το πρόβλημα;

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, NickTG είπε

Μπορείς να φαντάζεσαι ότι θες. Από εμένα έχεις το ελεύθερο. 

Αν την ενδιαφέρει βέβαια τόσο η ασφάλεια των χρηστών και η διασφάλιση ότι δεν θα κάνουν παράνομα πράγματα γιατί εκεί κατεβάζεις και από αλλού? 

Γιατί εκεί μιλάμε για desktop λειτουργικό που σχεδιαστικά δεν έχει φτιαχτεί να είναι τόσο κλειστό όσο το iOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, KostasKri said:

Γιατί εκεί μιλάμε για desktop λειτουργικό που σχεδιαστικά δεν έχει φτιαχτεί να είναι τόσο κλειστό όσο το iOS.

Άρα εκεί δεν την ενδιαφέρει η ασφάλεια των χρηστών και η διασφάλιση μη παράνομης χρήσης. ΟΚ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, NickTG είπε

Μπορείς να φαντάζεσαι ότι θες. Από εμένα έχεις το ελεύθερο. 

Αν την ενδιαφέρει βέβαια τόσο η ασφάλεια των χρηστών και η διασφάλιση ότι δεν θα κάνουν παράνομα πράγματα γιατί εκεί κατεβάζεις και από αλλού? 

Άρα δεν μίλαγες για App Store και άρα μπορώ να αναφέρω ότι αν θέλω και στο iOS μπορώ να κατεβάσω ότι γουστάρει η ψυχή μου… 

Οπότε δικαιολογημένα δεν μπορώ, εγώ και αρκετοί εδώ μέσα, να καταλάβω σε τι ακριβώς αναφέρεσαι και που είναι το πρόβλημα….

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Ναι οκ αλλά το πόσο καλό ή όχι είναι το xcode είναι εντελώς άσχετο με το sideloading. Αφού είναι τόσο καλό όλοι οι devs θα πλήρωναν την apple και το χρησιμοποιούσαν έτσι και αλλιώς, οπότε που το πρόβλημα;

Δεν έκρινα αν είναι καλό το xcode σαν tool γιατί δεν το έχω δουλέψει. Κρίνω όμως την ευκολία που δίνει η Apple με βιβλιοθήκες που ανανεώνει κάθε χρόνο και παρουσιάζει στο wwdc και πόσο εύκολη προσπαθεί να κάνει την ζωή των devs. 

Μα ήδη το πληρώνουν το xcode  με την μορφή ποσοστών από τις πωλήσεις που κάνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, AtiX said:

εγώ και αρκετοί εδώ μέσα

Έχεις κάποια λίστα για αυτούς για τους οποίους μιλάς? 

Να ξέρω ποιους εκπροσωπείς.  

2 minutes ago, AtiX said:

μπορώ να αναφέρω ότι αν θέλω και στο iOS μπορώ να κατεβάσω ότι γουστάρει η ψυχή μου… 

Αν είναι τόσο απλό και μπορείς να το κάνεις out of the box όπως στο MacOS εννοείται πως μπορείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NickTG είπε

Άρα εκεί δεν την ενδιαφέρει η ασφάλεια των χρηστών και η διασφάλιση μη παράνομης χρήσης. ΟΚ. 

Δεν είναι το ζήτημα αν την ενδιαφέρει ή όχι. Αν ρωτάς εμένα, την ενδιαφέρει αλλά το MacOS χτίστηκε για άλλες δουλειές και το mac app store βγήκε πολύ αργότερα. Μιλάμε για 2011 ενώ το λειτουργικό υπάρχει από πριν το 1990. 

Με λίγα λόγια το app store στο MacOS είναι σχετικά νέο ενώ το αντίστοιχο στο iOS ήρθε σχεδόν με την γέννηση του λειτουργικό. Εμένα μου φάινεται εντελώς λογική η διαφορετική φιλοσοφία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, NickTG είπε

Έχεις κάποια λίστα για αυτούς για τους οποίους μιλάς? 

Να ξέρω ποιους εκπροσωπείς.  

Μα ήδη συνομιλείς με τρεις…  

λες να ήμαστε όλοι μέλη της σέχτας???

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, AtiX said:

Μα ήδη συνομιλείς με τρεις…  

λες να ήμαστε όλοι μέλη της σέχτας???

Γιατί δεν βάζεις ονόματα να τους κάνεις και tag ώστε να δούμε αν μιλάς για αυτούς?

29 minutes ago, KostasKri said:

Δεν είναι το ζήτημα αν την ενδιαφέρει ή όχι. Αν ρωτάς εμένα, την ενδιαφέρει αλλά το MacOS χτίστηκε για άλλες δουλειές και το mac app store βγήκε πολύ αργότερα. Μιλάμε για 2011 ενώ το λειτουργικό υπάρχει από πριν το 1990. 

Με λίγα λόγια το app store στο MacOS είναι σχετικά νέο ενώ το αντίστοιχο στο iOS ήρθε σχεδόν με την γέννηση του λειτουργικό. Εμένα μου φάινεται εντελώς λογική η διαφορετική φιλοσοφία.

Άρα δεν είναι εταιρική φιλοσοφία αλλά φιλοσοφία για το κάθε λειτουργικό?

Πως δεν είναι ζήτημα όταν σε αφήνει έρμαιο των sideloaded εφαρμογών και της κακής χρήσης των emulators στο MacOS? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, AtiX said:

ανάγνωση ξέρεις… g.u.

Δεν είμαι στο μυαλό σου για να ξέρω ποιους εννοείς. Μιλάω για παράδειγμα με τον KostaKri. Είναι μέσα σε αυτούς που εκπροσωπείς?

Να τον ρωτήσω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...