Προς το περιεχόμενο

Epic Games: Η Google πλήρωσε την Activision-Blizzard με $360 εκ. για να μην ανταγωνιστεί το Play Store


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, NickTG είπε

Δεν είμαι στο μυαλό σου για να ξέρω ποιους εννοείς. Μιλάω για παράδειγμα με τον KostaKri. Είναι μέσα σε αυτούς που εκπροσωπείς?

Να τον ρωτήσω? 

Ποιος είπε ότι εκπροσωπώ κάποιον ή κάτι?

πραγματικά σταματά να βγάζεις πράγματα από το μυαλό σου κάθε φορά που βρίσκεσαι σε δύσκολη θέση…

καταντάει το λιγότερο ενοχλητικό…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, AtiX said:

Ποιος είπε ότι εκπροσωπώ κάποιον ή κάτι?

πραγματικά σταματά να βγάζεις πράγματα από το μυαλό σου κάθε φορά που βρίσκεσαι σε δύσκολη θέση…

καταντάει το λιγότερο ενοχλητικό…

Ποια είναι η δύσκολη θέση που βρέθηκα και δεν το κατάλαβα? 😆

Εδώ δεν γράφεις και για άλλους με το παρακάτω?

 

1 hour ago, AtiX said:

Οπότε δικαιολογημένα δεν μπορώ, εγώ και αρκετοί εδώ μέσα,

Μην κρατάς μούτρα. Μπορείς καλύτερα από αυτό. 

Επεξ/σία από NickTG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NickTG είπε

Άρα δεν είναι εταιρική φιλοσοφία αλλά φιλοσοφία για το κάθε λειτουργικό?

Πως δεν είναι ζήτημα όταν σε αφήνει έρμαιο των sideloaded εφαρμογών και της κακής χρήσης των emulators στο MacOS? 

Υπήρχαν ήδη επαγγελματικά app και χιλιάδες εφαρμογές για το λειτουργικό εκείνο πολύ πριν βγει το store. Φαντάζομαι πως η επιβολή από την μία μέρα στην άλλη ενός άλλου καθεστούς δεν θα ήταν και πολύ καλό να γίνει, φαντάζομαι το καταλαβαίνεις. Δεν θεωρώ ότι γουστάρει την πειρατεία στο MacOS αλλά δεν μπορείς να κάνεις και αλλιώς. Όπως είπα, στο iOS οι κανόνες αυτοί φτιάχτηκαν με την γέννησή του.

Το κάθε λειτουργικό αποσκοπεί και σε κάποιον χρήστη, κάποιο είδος χρήσης κτλ. Το MacOS όταν φτιάχτηκε αποσκοπούσαι να καλύψει Χ Ψ ανάγκες και το να το αλλάξεις τόσο ριζικά θα ήταν καταστροφικό. Το iPhone με το iOS φτιάχτηκαν μαζί για έναν συγκεκριμένο τύπο χρήσης που δεν δίνει τις ελευθερίες που έχει ένα desktop λειτουργικό.

At the end of the day ο καθένας χρησιμοποιεί ότι τον ικανοποιεί. Αν εσύ γουστάρεις sideloading το iOS δεν είναι για σένα (αν και πλέον μπορείς). Το να προσπαθείς να επιβάλεις μια άλλη φιλοσοφία ως καλύτερη σε κάτι που δεν χρησιμοποιείς μόνο και μόνο για να το φέρεις σαν επιχείρημα σε κάποιον που είναι χαρούμενος με αυτό δεν έχει κανένα αποτέλεσμα όπως καταλαβαίνεις.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε προβληματίζει τόσο 😛 

Επεξ/σία από KostasKri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, NickTG είπε

Ποια είναι η δύσκολη θέση που βρέθηκα και δεν το κατάλαβα? 😆

Εδώ δεν γράφεις και για άλλους με το παρακάτω?

 

Μην κρατάς μούτρα. Μπορείς καλύτερα από αυτό. 

Η δύσκολη θέση είναι ότι πραγματικά μπορώ να κάνω οτι θέλω με το iPhone μου και δεν υστερεί σε τίποτα από το Android… 

Είναι σαν αυτό που λες για τους emulators αλλά βάλε το jailbreak για το iOS…  😉

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, KostasKri said:

Το να προσπαθείς να επιβάλεις μια άλλη φιλοσοφία ως καλύτερη σε κάτι που δεν χρησιμοποιείς μόνο και μόνο για να το φέρεις σαν επιχείρημα σε κάποιον που είναι χαρούμενος με αυτό δεν έχει κανένα αποτέλεσμα όπως καταλαβαίνεις.

Σε αυτό συμφωνώ. Κουβέντα κάνω απλά και ας παρεξηγείται ο AtiX. 

Ίσα ίσα αυτά είναι πράγματα που κάποιος τα γνωρίζει από πριν ή έστω θα έπρεπε. 

Άλλωστε δεν έγραψα πουθενά πως θα πρέπει η Apple να επιτρέψει για παράδειγμα emulators στο μαγαζί της. Το λόγο που το κάνει αμφισβητώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NickTG είπε

Σε αυτό συμφωνώ. Κουβέντα κάνω απλά και ας παρεξηγείται ο AtiX. 

Ίσα ίσα αυτά είναι πράγματα που κάποιος τα γνωρίζει από πριν ή έστω θα έπρεπε. 

Άλλωστε δεν έγραψα πουθενά πως θα πρέπει η Apple να επιτρέψει για παράδειγμα emulators στο μαγαζί της. Το λόγο που το κάνει αμφισβητώ. 

Ούτε γω έχω κάποιο επίσημο statement της Apple περί emulators. Γενικά κάνω υποθέσεις γνωρίζοντας ότι έχουν κάνει αρκετά δύσκολο να τρέξει οτιδήποτε πειρατικό σε iOS. Προσωπικά πάντως χρησιμοποιώ τα πάντα και είμαι μια χαρά χαρούμενος παρότι τα windows μου σπάνε τα νεύρα  ώρες ώρες :D 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, AtiX said:

Η δύσκολη θέση είναι ότι πραγματικά μπορώ να κάνω οτι θέλω με το iPhone μου και δεν υστερεί σε τίποτα από το Android… 

Είναι σαν αυτό που λες για τους emulators αλλά βάλε το jailbreak για το iOS…  😉

Και γιατί να είναι αυτό δύσκολη θέση για μένα? 🤔

Δεν έχω κάτι με τα iPhone και μάλιστα πολλές φορές έχω "τσακωθεί" με κόσμο που γράφει βλακείες σε θέματα της Apple και ακόμα περισσότερες έχω κάνει αναφορές σε κόσμο που απλά γράφει για να προσβάλει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, AtiX said:

εσύ έγραψες απευθυνόμενος σε εμένα κάτι που δεν υπήρχε λόγος για να γραφτεί… 

AtiX είσαι εδώ στην κουβέντα? Νιώθω ότι μιλάμε χώρια. 

Αν θεωρούσα ότι με προσβάλεις να ξέρεις δεν θα σου απαντούσα καν. Μιλάω για μηνύματα τύπου: "Ου, πρόβατα που αγοράζετε Apple" και "όσοι αγοράζουν Android πεινάνε". 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NickTG είπε

Είναι νόμιμοι. Κάπου εκεί τελειώνει η κουβέντα. 

Πάλι δεν ανέφερα πουθενά για κυκλοφορία ROMs ή για κατέβασμα. Μίλησα για ROMs από παιχνίδια που σου ανήκουν. 

Βέβαια όλα αυτά λίγη σημασία έχουν καθώς απάντησα σε κάτι πολύ συγκεριμένο που είπες αρχικά και ήταν λάθος. Πως οι emulators είναι παράνομοι κάτι που απλά δεν ισχύει. 

Τώρα αν τους επιτρέπει στο store της η apple και η κάθε apple αδιάφορο μου είναι. 

Μα πιο πριν το θέμα σου ήταν η διασφάλιση. Ούτε εκεί μπορεί να το διασφαλίσει. 

Εν τω μεταξύ σε MacOS μια χαρά κατεβάζεις emulators. 

Όχι, δεν τελειώνει εκεί. Με το να γράψεις απλά "είναι νόμιμοι", γράφεις τη μισή αλήθεια. "Η μισή αλήθεια", όπως λέει και ο σοφός λαός, "είναι χειρότερη από το ψέμα".

Η κατοχή και η ανάπτυξή των εξομοιωτών είναι νόμιμη. Η χρήση τους, σε συνδυασμό με παράνομο software (ότι κάνουν οι περισσότεροι δηλαδή) είναι παράνομη.

Άρα στην ερώτηση "είναι νομιμοι οι εξομοιωτές"; Η απάντηση είναι "εξαρτάται τη χρήση, για εκπαιδευτικούς σκοπούς είναι νόμιμοι για χρήση δεν είναι". Το να γράφεις: "Είναι νόμιμοι. Κάπου εκεί τελειώνει η κουβέντα". Ουσιαστικά αποκρύπτεις ένα μεγάλο κομμάτι της αλήθειας.

Ακόμα και οι ROMS από παιχνίδια που σου ανήκουν είναι παράνομες. Διάβασέ το. Η εταιρεία σου παραχωρεί τη χρήση τους και κανένα δικαίωμα δημιουργίας αντιγράφου.

Στα κινητά δε μπορεί να υπάρχει κατέβασμα εξομοιωτή για εκπαιδευτικούς λόγους. Δεν υπάρχει το interface, τα εργαλεία και ένα σωρό άλλα πράγματα. Σε επίπεδο υπολογιστή τα πράγματα είναι διαφορετικά. Εκεί μπορεί κάποιος να το κατεβάσει και για εκπαιδευτικούς σκοπούς. Γι αυτό μπορεί να επιτρέπεται. Πχ η MS επιτρέπει τη χρήση εξομοιωτών μόνο σε όσους χρήστες xbox εγγραφούν ως προγραμματιστές (Developer Mode) ακριβώς γι αυτό το λόγο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, NickTG είπε

AtiX είσαι εδώ στην κουβέντα? Νιώθω ότι μιλάμε χώρια. 

Αν θεωρούσα ότι με προσβάλεις να ξέρεις δεν θα σου απαντούσα καν. Μιλάω για μηνύματα τύπου: "Ου, πρόβατα που αγοράζετε Apple" και "όσοι αγοράζουν Android πεινάνε". 

Και πάλι, απευθυνόμενος σε εμένα ανέφερες κάτι που δεν υπήρχε λόγος να γραφτεί… το καταλαβαίνεις αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...