Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για τις υποψηφιότητες για το Console Game of the Year 2022 (Insomnia Community version)


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Ας ξεκινήσουμε τη συζήτηση που θα οδηγήσει σε ψηφοφορία (poll) για το Console Game of the Year 2022 από τους χρήστες του Insomnia (Insomnia Community version).

Το νήμα αποτελεί προκαταρκτικό γύρο για τις υποψηφιότητες, δεν είναι η τελική ψηφοφορία.

Η διαδικασία είναι παρόμοια με αυτή που υπάρχει παράλληλα στο PC Games Section, με κάποιες μικρές διαφοροποιήσεις.

Οι κανόνες ισχύουν όπως και τον περασμένο χρόνο:

Τα μέλη του forum προτείνουν έως και τρεις (3) τίτλους που θα ήθελαν να δουν στη λίστα με τις υποψηφιότητες. 

Βασικές προϋποθέσεις για τίτλους που μπορούν να είναι στις υποψηφιότητες:

  • Να είναι standalone παιχνίδια για οποιαδήποτε console που να έχουν ολοκληρωθεί και κυκλοφορήσει μέσα στο 2022 (μέχρι και τον Δεκέμβριο, οπότε μπορείτε να περιμένετε για-- ή να αναθεωρήσετε-- τις τελικές σας προτάσεις). 
  • Δεκτές γίνονται εξαιρέσεις για σημαντικά DLC τίτλων που προτείνονται από πολλά μέλη, ή για πρώην time-exclusive κυκλοφορίες που στο τρέχον έτος κυκλοφόρησαν ευρύτερα (καλό θα ήταν να δίνετε και μια σύντομη αιτιολόγηση γιατί πιστεύετε ότι ένας τέτοιος τίτλος πρέπει να συμπεριληφθεί στις φετινές υποψηφιότητες).
  • Παιχνίδια με episodic release θα πρέπει να έχουν κυκλοφορήσει το τελευταίο επεισόδιό τους (έστω μιας πλήρους season τους) μέσα στο 2022 για να είναι υποψήφια.
  • Multiplatform τίτλοι είναι απόλυτα αποδεκτοί.
  • Δεν είναι απαραίτητο να είναι ΑΑΑ τίτλοι, να είναι από κάποιο συγκεκριμένο genre, ή να έχουν κάποιο καλό review σκορ σε metacritic ή αλλού.

Αν θέλετε να διευκολύνετε τη διαδικασία προτείνετε τις δικές σας υποψηφιότητες ακολουθώντας το εξής απλό format του παραδείγματος, χωρίς η σειρά να έχει σημασία:

  • A Plague Tale: Requiem
  • Stray
  • God of War Ragnarök

Προφανώς μπορείτε να υποστηρίζετε/σχολιάζετε τις επιλογές σας στα μηνύματά σας, αλλά μην βάζετε τους υποψήφιους τίτλους χαμένους μέσα σε παραγράφους κειμένου, γιατί δεν θα είναι εύκολο να εντοπιστούν.

Επίσης, υπενθυμίζω ότι η αυτή η αρχική διαδικασία (όπως και η ψηφοφορία) έχει χαλαρό χαρακτήρα και την κάνουμε για την πλάκα μας. Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να ξεκινήσουν τσακωμοί για τις υποψηφιότητες ή τα όποια αποτελέσματα.

Το παρόν topic θα κλειδωθεί (αν όλα πάνε καλά) στις 22 Γενάρη του 2023, οπότε θα δημιουργηθεί και το τελικό topic με την ψηφοφορία.

tl;dr τα bold.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, klainmaingr είπε

Elden ring.-

Δεν είναι καν δίκαιο για τα άλλα παιχνίδια.

Έλα ντε.

Μιλάμε για παιχνίδι 150 ωρών σε σχέση με το Rangarok που είναι 20 ώρες.

Επεξ/σία από skiabox
  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, skiabox είπε

Έλα ντε.

Μιλάμε για παιχνίδι 150 ωρών σε σχέση με το Rangarok που είναι 20 ώρες.

Το ragnarok δεν είναι 20 ώρες. 

Επεξ/σία από adamv123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, adamv123 είπε

 

7 ώρες πριν, skiabox είπε

Έλα ντε.

Μιλάμε για παιχνίδι 150 ωρών σε σχέση με το Rangarok που είναι 20 ώρες.

 

5 ώρες πριν, adamv123 είπε

Το ragnarok δεν είναι 20 ώρες. 

 

Μα κ τι σχέση έχουν οι ώρες δεν καταλαβαίνω

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Elden Ring γιατί έχει έναν από τους καλύτερα σχεδιασμένους και δομημένους κόσμους που έχω επισκεφτεί.

Η διάρκεια του μου είναι αδιάφορη και για εμένα δεν είναι παράγοντας για να κρίνει κάποιος ένα video game. Και 40 ώρες να ήταν, το παιχνίδι είναι επικό και κάθε αντίπαλος αξιομνημόνευτος.

Με τη λογική της διάρκειας, το Dying Light 2 που ήταν μια σούπα, θα έπρεπε να κερδίσει τον τίτλο.

2. Xenoblade Chronicles 3. Επίσης πανέμορφος κόσμος και μοναδικό σενάριο, όπως κάθε προηγούμενος τίτλος της σειράς. Μέσα στο 2022 τα Xenoblade κατάφεραν να γίνουν από τα αγαπημένα μου JRPGs. Ευτυχώς λαμβάνουν όλο μεγαλύτερη αναγνώριση στη Δύση, πράγμα που σημαίνει (Ή ελπίζω τουλάχιστον) πως θα δούμε κι άλλους παρόμοιους τίτλους από τη Monolith.

Όσον αφορά το τρίτο δεν έχω καταλήξει ακόμα. Θέλω να τελειώσω και κάποιους τίτλους του 2022 που δεν έχω ολοκληρώσει και θα επανέλθω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Charismo : To dying light το ξεκίνησα και μου άρεσε πολύ αλλά το παράτησα όταν έχασα σε κάποια φάση που με κυνηγούσαν στις σκεπές το βράδυ και το βρήκα πολύ δύσκολο σε εκείνο το σημείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...