Προς το περιεχόμενο

Αντικατασταση Αστυνομικης ταυτοτητας λογω παρελευσης της 15ετιας


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Δεν είναι προφανές?

i was just checking ,  ακου Joshua  την γιαγια μου και τον παππου απο την μερια του συγχωρεμενου δεν τους γνωρισα ποτε  ενα το κρατουμενο , Δυο,  ο συγχωρεμενος ειχε χωρισει απο την μανα μου περιπου στα 8 μου , επαφες σπανιες με τον συγχωρεμένο  , και πεθανε στα 17 με 18 μου , επισης τωρα ειμαι 49 ετων

και μετα απο ολα αυτα εξακολουθεις να το θεωρεις ακομα κουφο ? θα εχει τεραστιο ενδιαφερον η απαντηση σου

Επεξ/σία από Sotorious
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

22 λεπτά πριν, Sotorious είπε

 

i was just checking ,  ακου Joshua  την γιαγια μου και τον παππου απο την μερια του συγχωρεμενου δεν τους γνωρισα ποτε  ενα το κρατουμενο , Δυο,  ο συγχωρεμενος ειχε χωρισει απο την μανα μου περιπου στα 8 μου , επαφες σπανιες με τον συγχωρεμένο  , και πεθανε στα 17 με 18 μου , επισης τωρα ειμαι 49 ετων

και μετα απο ολα αυτα εξακολουθεις να το θεωρεις ακομα κουφο ? θα εχει τεραστιο ενδιαφερον η απαντηση σου

Ρωτησε την μητερα σου. Ισως να θυμαται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Sotorious είπε

καθομαι περνει τα δικαιολογιτικα κατι κανει στο pc και με ρωταει το θεικο!! πως λεγαν την γιαγια μου απο την μερια του συγχωρεμενου  εδω και 30 τοσα χρονια πατερα μου 

mην με τρολαρεις και εσυ σε παρακαλω :)  διαβαζω ξανα και ξανα τι εχω γραψει και δεν καταλαβαινω γιατι σε μπερδευει ,πως ελεγαν την γιαγια μου απο την μερια μπλα μπλα του πατερα μου , οχι την γιαγια του πατερα μου!

 

 

Σε εμένα παλιά είχα πάει σε μια τράπεζα και με ρωτούσαν για τους γονείς της γιαγιάς μου επειδή είχε μείνει το όνομα της σε μια θυρίδα αλλά είχε πεθάνει. Το κορυφαίο ότι με ρώτησαν και ημερομηνίες γέννησης των γονέων μου με μήνα και ημέρα, δεν θυμόμουν του πατέρα ενώ για τους γονείς της γιαγιάς μόνο το έτος.

Οτι να ναι. 

προφανως οτι να νε παλι καλα που θυμοσουν ημερομηνια γενησης με μηνα και μερα της μητερας σου, εγω ουτε αυτο θυμαμαι και δεν το θεωρω παραλογο η ανηκουστο ,καλα για τις ημερομηνιες των γονιων της γιαγιας που λες , ενταξει εδω τι να πω κατεθειαν κλειστε μου θεση σε φρενοκομειο

Οκ, δεν σε τρολλαρω. Σε ρώτησα επειδή δεν κατάλαβα 100%. Σε ρώτησε λοιπόν ο υπάλληλος για την γιαγιά σου από την μεριά του πατέρα σου. Δεν είναι κάτι σύνηθες αλλά ούτε κάτι κουφό αυτό. Τώρα ποιος λόγος που σε ρώτησε, ένας θεός το ξέρει, μπορεί να του φάνηκε κάτι περίεργο στα χαρτιά πιθανότητα 1%, μπορεί να είχατε ίδιο επίθετο η να είχε ίδιο επίθετο με της μητέρας σου και να σε ρώτησε από περιέργεια, πιθανότητα 99%. Εγώ γνωρίζω έτη και κάποιες ημερομηνίες  μέχρι και 3-4 γενιες πισω αλλα προφανώς άμα σε ρωτήσουν στο άσχετο σε δημόσια υπηρεσία μπορεί να μην τα θυμάμαι. 

 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sotorious είπε

i was just checking ,  ακου Joshua  την γιαγια μου και τον παππου απο την μερια του συγχωρεμενου δεν τους γνωρισα ποτε  ενα το κρατουμενο , Δυο,  ο συγχωρεμενος ειχε χωρισει απο την μανα μου περιπου στα 8 μου , επαφες σπανιες με τον συγχωρεμένο  , και πεθανε στα 17 με 18 μου , επισης τωρα ειμαι 49 ετων

και μετα απο ολα αυτα εξακολουθεις να το θεωρεις ακομα κουφο ? θα εχει τεραστιο ενδιαφερον η απαντηση σου

Ναι Sotorious, ακόμα κουφό το θεωρώ. Μιλάμε για παππού και γιαγιά, και όχι για κάποιους μακρινούς συγγενείς που δεν γνωρίζεις καν την ύπαρξη τους. Τα ονόματα τους είναι μέρος των στοιχείων που αναφέρονται στην ταυτότητες των γονιών σου, ακόμα και ποτέ να μην είχες επαφές μαζί τους (τους γονείς σου εννοώ) σίγουρα έχεις δει αυτά τα στοιχεία.

Εκτός βέβαια αν ο πατέρας σου δεν σε είχε αναγνωρίσει καν, κάτι που δεν παίζει στην περίπτωση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Sotorious είπε

 

i was just checking ,  ακου Joshua  την γιαγια μου και τον παππου απο την μερια του συγχωρεμενου δεν τους γνωρισα ποτε  ενα το κρατουμενο , Δυο,  ο συγχωρεμενος ειχε χωρισει απο την μανα μου περιπου στα 8 μου , επαφες σπανιες με τον συγχωρεμένο  , και πεθανε στα 17 με 18 μου , επισης τωρα ειμαι 49 ετων

και μετα απο ολα αυτα εξακολουθεις να το θεωρεις ακομα κουφο ? θα εχει τεραστιο ενδιαφερον η απαντηση σου

Κοίτα αυτό που περιγράφεις συμβαίνει σε κάποιους ανθρώπους δηλαδή να μην έχουν γνωρίσει πατέρα όσο μάλλον τους γονείς του, αλλά είναι κάτι σπάνιο, δεν μπορεί να ξέρει ο υπάλληλος την ιστορία της ζωής σου.

Γενικά παντως, η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων γνωρίζει τα ονόματα των γιαγιαδων και των παππουδων του όπως και κάποιων εκ των προγιαγιαδων και προπαππουδων, από εκεί και πίσω είναι το δύσκολο να βρεις και όσο πάει πιο πίσω όλο και λιγότερο είναι αυτό το ποσοστό που γνωρίζει, είναι λογικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Ναι Sotorious, ακόμα κουφό το θεωρώ. Μιλάμε για παππού και γιαγιά, και όχι για κάποιους μακρινούς συγγενείς που δεν γνωρίζεις καν την ύπαρξη τους. Τα ονόματα τους είναι μέρος των στοιχείων που αναφέρονται στην ταυτότητες των γονιών σου, ακόμα και ποτέ να μην είχες επαφές μαζί τους (τους γονείς σου εννοώ) σίγουρα έχεις δει αυτά τα στοιχεία.

Εκτός βέβαια αν ο πατέρας σου δεν σε είχε αναγνωρίσει καν, κάτι που δεν παίζει στην περίπτωση σου.

απο τον τροπο που μιλας φενεται να γνωριζεις περισοτερα απο εμενα απο οτι εγω για μενα,  its funny in a way

τελως παντων συμφωνουμε οτι διαφωνουμε!

34 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Κοίτα αυτό που περιγράφεις συμβαίνει σε κάποιους ανθρώπους δηλαδή να μην έχουν γνωρίσει πατέρα όσο μάλλον τους γονείς του, αλλά είναι κάτι σπάνιο, δεν μπορεί να ξέρει ο υπάλληλος την ιστορία της ζωής σου.

Γενικά παντως, η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων γνωρίζει τα ονόματα των γιαγιαδων και των παππουδων του όπως και κάποιων εκ των προγιαγιαδων και προπαππουδων, από εκεί και πίσω είναι το δύσκολο να βρεις και όσο πάει πιο πίσω όλο και λιγότερο είναι αυτό το ποσοστό που γνωρίζει, είναι λογικό. 

Αυτο που καταφερε να κανει ο υπαλληλος ειναι να με ταλαιπωρησει χωρις λογο, thats a fact

λες η πλειοψηφια κλπ κλπ

αρα υπαρχει και μια μειωψηφια οπου δεν γνωριζει -θυμαται για τους οποιοδηποτε λογους ονοματα 

εσυ συμφωνεις η διαφωνεις με τον josoua οτι δεν υπαρχει δικαιολογια ,η οτι θα επρεπε η οτι δεν δικαιολογητε  η βαλε οτι αλλο θες να μην ,ξερω -θυμαμαι  τα  ονοματα των γονιων απο την πλευρα του πατερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Sotorious είπε

απο τον τροπο που μιλας φενεται να γνωριζεις περισοτερα απο εμενα απο οτι εγω για μενα,  its funny in a way

τελως παντων συμφωνουμε οτι διαφωνουμε!

Μην μπερδεύεσαι, γνωρίζω πολλά για ταυτότητες, συγγενείς κτλ, για σένα γνωρίζω μόνο όσα έχεις γράψει εσύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Μην μπερδεύεσαι, γνωρίζω πολλά για ταυτότητες, συγγενείς κτλ, για σένα γνωρίζω μόνο όσα έχεις γράψει εσύ.

δεν μπερδευομαι καθολου ,ειπαμε συμφωνουμε οτι διαφωνουμε, ας μην διαφωνησεις και σε αυτο :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Sotorious είπε

απο τον τροπο που μιλας φενεται να γνωριζεις περισοτερα απο εμενα απο οτι εγω για μενα,  its funny in a way

τελως παντων συμφωνουμε οτι διαφωνουμε!

Αυτο που καταφερε να κανει ο υπαλληλος ειναι να με ταλαιπωρησει χωρις λογο, thats a fact

λες η πλειοψηφια κλπ κλπ

αρα υπαρχει και μια μειωψηφια οπου δεν γνωριζει -θυμαται για τους οποιοδηποτε λογους ονοματα 

εσυ συμφωνεις η διαφωνεις με τον josoua οτι δεν υπαρχει δικαιολογια ,η οτι θα επρεπε η οτι δεν δικαιολογητε  η βαλε οτι αλλο θες να μην ,ξερω -θυμαμαι  τα  ονοματα των γονιων απο την πλευρα του πατερα?

Για να στο πω αλλιώς. ΔΕΝ υπάρχει άνθρωπος που να μην ξέρει γιαγιάδες και παππούδες πλην ελαχίστων και ιδιαίτερων περιπτωσεων σαν την δική σου και παρόμοιων καταστασεων. Δεν θέλω να γίνω τόσο σκληρός και να πω ότι δεν υπάρχει δικαιολογία, αλλά σου εξήγησα τι συμβαίνει γενικά στον κόσμο γιατί μάλλον δεν γνωρίζεις τι παίζει και θεωρείς ότι ανήκεις σε μια περιπτωση που έχουν πολλοί, αλλά δεν είναι έτσι η συντριπτική πλειοψηφία. 

Για τον υπάλληλο, αν εννοείς ότι σε ταλαιπώρησε επειδή έφυγες από το τμήμα και έπρεπε να ψάξεις να βρεις έγγραφα ή να ρωτησεις για να μάθεις, δεκτον. Ο υπάλληλος βασικά είναι υποχρεωμένος να ζητάει ότι απαιτεί ο νόμος οι εγκύκλιοι, να εκτελεί ότι λέει ο αξιωματικός / διευθυντής αρκεί να είναι συμφωνο με τον νόμο κτλ. Όπως ειπώθηκε καλώς ή κακώς το ρωτάνε για να καταλάβουν ότι είσαι εσυ. Ας βρεθεί άλλη φόρμουλα για άτομα που έχασαν γονείς και δεν ξέρουν παππούδες γιαγιάδες κτλ. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Sotorious είπε

δεν μπερδευομαι καθολου ,ειπαμε συμφωνουμε οτι διαφωνουμε, ας μην διαφωνησεις και σε αυτο :) 

Ok, σε αυτό θα συμφωνήσω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Για να στο πω αλλιώς. ΔΕΝ υπάρχει άνθρωπος που να μην ξέρει γιαγιάδες και παππούδες πλην ελαχίστων και ιδιαίτερων περιπτωσεων σαν την δική σου και παρόμοιων καταστασεων. Δεν θέλω να γίνω τόσο σκληρός και να πω ότι δεν υπάρχει δικαιολογία, αλλά σου εξήγησα τι συμβαίνει γενικά στον κόσμο γιατί μάλλον δεν γνωρίζεις τι παίζει και θεωρείς ότι ανήκεις σε μια περιπτωση που έχουν πολλοί, αλλά δεν είναι έτσι η συντριπτική πλειοψηφία. 

Για τον υπάλληλο, αν εννοείς ότι σε ταλαιπώρησε επειδή έφυγες από το τμήμα και έπρεπε να ψάξεις να βρεις έγγραφα ή να ρωτησεις για να μάθεις, δεκτον. Ο υπάλληλος βασικά είναι υποχρεωμένος να ζητάει ότι απαιτεί ο νόμος οι εγκύκλιοι, να εκτελεί ότι λέει ο αξιωματικός / διευθυντής αρκεί να είναι συμφωνο με τον νόμο κτλ. Όπως ειπώθηκε καλώς ή κακώς το ρωτάνε για να καταλάβουν ότι είσαι εσυ. Ας βρεθεί άλλη φόρμουλα για άτομα που έχασαν γονείς και δεν ξέρουν παππούδες γιαγιάδες κτλ. 

ουδεποτε απο τον γραπτο μου λογο αφησα να ενοοηθει οτι θεωρω οτι ανηκω σε μια περιπτωση που ανηκουν πολλοι οπως λες ,αν αυτο αυτο καταλαβες απο τα γραπτα μου λογο, go ahead copy paste και θα φανει

εγω μιλω για μενα για κανεναν αλλον !!!

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Ok, σε αυτό θα συμφωνήσω ;)

α να  σε χαρω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Ρωτησε την μητερα σου. Ισως να θυμαται?

δωσε πονο και εσυ Αλεξανδρε  :) 

2 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Για τον υπάλληλο, αν εννοείς ότι σε ταλαιπώρησε επειδή έφυγες από το τμήμα και έπρεπε να ψάξεις να βρεις έγγραφα ή να ρωτησεις για να μάθεις, δεκτον. Ο υπάλληλος βασικά είναι υποχρεωμένος να ζητάει ότι απαιτεί ο νόμος οι εγκύκλιοι, να εκτελεί ότι λέει ο αξιωματικός / διευθυντής αρκεί να είναι συμφωνο με τον νόμο κτλ. Όπως ειπώθηκε καλώς ή κακώς το ρωτάνε για να καταλάβουν ότι είσαι εσυ. Ας βρεθεί άλλη φόρμουλα για άτομα που έχασαν γονείς και δεν ξέρουν παππούδες γιαγιάδες κτλ. 

και ενα σχολιο για αυτα εδω που λες συμπηρωνω και τονιζω ειναι δικια μου αποψη !! οτι ο εκαστοτε υππαληλος πρεπει να λαμβανει γνωμη και απο την κριση του  γιατι αν ολοι οι αστυνομικοι πχ ακολουθουσαν πιστα τους νομους κτλ κτλ σε ολες τις περιπτωσεις , τοτε ενα περιστατικο δεν ξερω αν το γνωριζεις αν δεν! μαθε το , ενας βενζινοπωλης επειδη μια οικογενειας που εβαλε βενζινη στο αμαξι της ειχε κολησει η καρτα,   και τον παρακαλαγε ο αντρας να αφησει οτιδηποτε ως εγγυηση να παει να βγαλει τα χρηματα και να γυρισει να πληρωσει, ο βενζινοπωλης ανενδοτος καλεσε την αστυνομια και ζητουσε να τους συλλαβουν για 20 ευρω, οταν ηρθε η αστυνομια ξερεις τι εκανε ο ενας αστυνομικος ? εξηγουσε στον βενζινοπωλη οτι προφανως δεν μπορουσε να τους συλλαβει για αυτον τον λογο, και εκανε κατι που δεν το λει κανενας νομος και καμια εγκυκλιος

εδωσε τα λεφτα ο ιδιος για να βοηθησει την οικογενεια ωστε να βγει απο αυτην την κατασταση  και ο αντρας της οικογενειας τον θερμοπαρακλουσε για να του δωσει τα χρηματα αργοτερα και ο αστυνομικος δεν το δεχοταν με τιποτα

παντοτε μαζι με τους νομους πρεπει να υπολογιζεις και την κριση σου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...