Προς το περιεχόμενο

The Callisto Protocol [PS4][PS5][Xbox One][Xbox Series S|X]


26ska

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 4/12/2022 στις 10:21 ΜΜ, Alex21121988 είπε

Το έγραψα και στο topic του game για το PC αλλά ισχύει το ίδιο και για το PS5 oπότε το γράφω και εδώ τουλάχιστον μέχρι να το φτιάξουν σε κάποιο update.

Το HDR στο game δεν λειτουργεί ή δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε. Πέρα του ότι δεν έχει κανονικές ρυθμίσεις HDR με brightness peak κτλ, είναι washed out μέχρι αηδίας. Το ίδιο συνέβη και με τα RE, που κάναμε πάνω κάνω τις ίδιες κινήσεις για να έχουμε decent HDR Quality.

Μέχρι λοιπόν να το φτιάξουν τα μαστόρια της Striking Distance Studios, εμείς μπορούμε να κάνουμε μια *ουστίτσα για να έχουμε κανονικά μαύρα στην OLED tv μας. 

Έχουμε κλειστό το game, πάμε και βάζουμε το HDR στο off στα settings του ps5. Έπειτα ανοίγουμε το game. Εκεί πάμε στα Graphic Settings/Gamma και επιλέγουμε το sRGB. Αφήνουμε το game να τρέχει, ξαναπάμε πίσω στις ρυθμίσεις του ps5 και ενεργοποιούμε το HDR. Και έχουμε τουλάχιστον σωστά black levels μέχρι να δώσουν σωστά settings μέσα από το game.

 

Υπαρχει source για,αυτο;; γτ το μονο που μπορει να πετυχει καποιος με αυτο ειναι καποιο mismatch στα settings που ουσιαστικά να κρασαρει τσ μαύρα ....

 

Η λύση προς το παρον ειναι είτε κατεβαζει καποιος το brightness για να γινει το γκρι πιο μαύρο  είτε σε lg oled κατεβαζει το fine tune dark areas καπου κοντα στο 20

 

Εδω τα λέει ωραία νομιζω 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Thanofski είπε

Υπαρχει source για,αυτο;; γτ το μονο που μπορει να πετυχει καποιος με αυτο ειναι καποιο mismatch στα settings που ουσιαστικά να κρασαρει τσ μαύρα ....

Θα πρέπει οπωσδήποτε να είναι ενεργοποιημένο το Dynamic Tone Mapping στα settings της TV για να λειτουργήσει. Στην ουσία με αυτή τη μέθοδο απενεργοποιείς εντελώς το tone mapping του παιχνιδιού οπότε κάποιος πρέπει να το κάνει. Και σε αυτή την περίπτωση πρέπει να το κάνει η TV με το δικό της αλγόριθμο.

Δείχνει να "λειτουργεί" ως ένα βαθμό αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό είναι το intended αποτέλεσμα. Σε κάποιες σκηνές φαίνεται καλύτερο, σε άλλες χάνεται εντελώς το βάθος στις σκιές και τα μαύρα κρασάρονται χάνοντας όλη την λεπτομέρεια. 

Το HDR slider του παιχνιδιού πιο πολύ καταστρέφει την εικόνα παρά τη διορθώνει γιατί ρίχνει κάτω όλο το APL μαζί με το peak brightness. Οπότε αφήστε το στο default αν δεν θέλετε να κάνετε το παραπάνω hack.

Από την άλλη, όταν κατεβάζεις το brightness όπως λες, δημιουργείται άσχημο clipping σε σκοτεινές επιφάνειες όπου πέφτει φως. Το ίδιο και με το πολύ χαμηλό fine tune dark areas, παραπάνω από -7 με -8 (-20 είναι υπερβολικά κάτω) έχεις τα ίδια προβλήματα με το clipping. 

Βασικά δεν υπάρχει "λύση" όσο αναφορά το HDR σε αυτό το παιχνίδι. Όλα είναι ημίμετρα που μπορεί να κερδίζεις σε κάποιες σκηνές αλλά χάνεις σε άλλες. Είτε το HDR ήταν afterthought και χρησιμοποίησαν την πιο απλή μέθοδο που μπορούσαν, είτε είναι επίτηδες έτσι για πιο filmic/retro look.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα το πω για ακόμη μια φορά.. Το hdr τελικά είναι απάτη.. Ελάχιστα παιχνίδια το αξιοποιούν σωστά και αυτά αν τα δεις και σε sdr μια χαρά πανέμορφα είναι... Δεν γίνεται μετά από τόσα χρόνια να παλεύουμε στις ρυθμίσεις να βλέπουμε ένα σωρό βίντεο με συμβουλες και αναλύσεις να πληρώνουμε του κόσμου τα λεφτά σε ακριβά panels  για να κάνουμε τα παιχνδια να δείχνουν σωστά... Και μην πείτε ότι είναι το συγκεκριμένο παιχνίδι.. Έτσι με μια γρήγορη σκέψη μου ήρθε και τα resi τα remake που είχαν ακριβώς τα ίδια θέματα! 

Επεξ/σία από metallica 13
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@metallica 13 Φίλε μου αν έβλεπες πως φαίνεται το HDR στην TV μου (λόγω settings), αποκλείεται να έλεγες ότι τα παιχνίδια είναι μια χαρά πανέμορφα σε SDR... Δεν υπάρχει σύγκριση.

Δεν είναι καθόλου απάτη το HDR. Είναι πολύ λίγα τα παιχνίδια πλέον που δεν το αξιοποιούν σωστά. Απλά τυχαίνει το Callisto να είναι ένα από αυτά. 
 

Μια χαρά ήταν το HDR στα Resi. Το πρόβλημα είναι ότι οι χρήστες δεν ξέρουν πως να ρυθμίσουν σωστά τις τηλεοράσεις τους. Αυτό όμως δεν είναι θέμα “απάτης”, είναι θέμα άγνοιας. 
 

Προσωπικά δεν θέλω να παίζω απολύτως τίποτα σε SDR. Ασχολήθηκα με τις ρυθμίσεις της TV μου και πολύ απλά η ποιότητα εικόνας σε HDR τίτλους μετά από τόσο καιρό ακόμα με εντυπωσιάζει. Και δεν χρειάζεται να αλλάζω κάθε φορά αυτές τις ρυθμίσεις. Μία φορά και τέλος.
 

Τώρα αν 1-2 παιχνίδια στα 10 που έπαιξα φέτος δεν είχαν τόσο καλό αποτέλεσμα, δεν χάλασε ο κόσμος. Ακόμα και στο Callisto παραμένει πιο εντυπωσιακή η εικόνα σε HDR παρά σε SDR. 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, D.Luffy είπε

@metallica 13 Φίλε μου αν έβλεπες πως φαίνεται το HDR στην TV μου (λόγω settings), αποκλείεται να έλεγες ότι τα παιχνίδια είναι μια χαρά πανέμορφα σε SDR... Δεν υπάρχει σύγκριση.

Δεν είναι καθόλου απάτη το HDR. Είναι πολύ λίγα τα παιχνίδια πλέον που δεν το αξιοποιούν σωστά. Απλά τυχαίνει το Callisto να είναι ένα από αυτά. 
 

Μια χαρά ήταν το HDR στα Resi. Το πρόβλημα είναι ότι οι χρήστες δεν ξέρουν πως να ρυθμίσουν σωστά τις τηλεοράσεις τους. Αυτό όμως δεν είναι θέμα “απάτης”, είναι θέμα άγνοιας. 
 

Προσωπικά δεν θέλω να παίζω απολύτως τίποτα σε SDR. Ασχολήθηκα με τις ρυθμίσεις της TV μου και πολύ απλά η ποιότητα εικόνας σε HDR τίτλους μετά από τόσο καιρό ακόμα με εντυπωσιάζει. Και δεν χρειάζεται να αλλάζω κάθε φορά αυτές τις ρυθμίσεις. Μία φορά και τέλος.
 

Τώρα αν 1-2 παιχνίδια στα 10 που έπαιξα φέτος δεν είχαν τόσο καλό αποτέλεσμα, δεν χάλασε ο κόσμος. Ακόμα και στο Callisto παραμένει πιο εντυπωσιακή η εικόνα σε HDR παρά σε SDR. 

Γενικά το πρόβλημα το hdr κ απάτη για εμένα είναι στο ότι σαν τεχνολογία δεν έχει κάποιο σταθερό πρωτόκολλο να το πω!! Πάει η κάθε εταιρία και σου πλασάρει hdr μουφα τηλεοράσεις!! Πάει η κάθε εταιρία παιχνιδιών και σου βάζει ψευδό hdr που είναι sdr και το κάνουν μετατροπή σε hdr!! Γενικά ένα μπάχαλο!! Εδώ το ps5 by default σε βαζει hdr σε όλα τα παιχνδια! Βάζεις παιχνίδι που δεν υποστηρίζει hdr και το ps5 σου λέει ότι παίζεις hdr! Πρεπει να πας στα setting της κονσόλας για να κάνει το απλό ρε παιδί μου!! 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, metallica 13 είπε

Γενικά το πρόβλημα το hdr κ απάτη για εμένα είναι στο ότι σαν τεχνολογία δεν έχει κάποιο σταθερό πρωτόκολλο να το πω!! Πάει η κάθε εταιρία και σου πλασάρει hdr μουφα τηλεοράσεις!! Πάει η κάθε εταιρία παιχνιδιών και σου βάζει ψευδό hdr που είναι sdr και το κάνουν μετατροπή σε hdr!! Γενικά ένα μπάχαλο!! Εδώ το ps5 by default σε βαζει hdr σε όλα τα παιχνδια! Βάζεις παιχνίδι που δεν υποστηρίζει hdr και το ps5 σου λέει ότι παίζεις hdr! Πρεπει να πας στα setting της κονσόλας για να κάνει το απλό ρε παιδί μου!! 

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λες όσο αναφορά το πρωτόκολλο. Δυστυχώς η τεχνολογία αυτή δεν plug n play ακόμα και ο καθένας (developer και κατασκευαστής TV) δείχνει να θέλει να κάνει το δικό του. 
 

Επίσης δεν υπάρχει μεγάλη ενημέρωση σχετικά με το θέμα με αποτέλεσμα να δημιουργούνται διάφορες παρεξηγήσεις σχετικά με το τι ακριβώς κάνει το HDR.

Παρόλα αυτά μην αποθαρρύνεστε. Η κατάσταση είναι πολύ καλύτερη από ότι ήταν 3-4 χρόνια πριν. 
 

Σίγουρα παίζει ρόλο και η TV. Ένα κακό σετ, δεν μπορεί να έχει καλό HDR. Εάν έχετε δώσει λεφτά σε ένα καλό σετ, τότε καλό είναι να εγκλιματιστείτε λίγο και να το ψάξετε με τα settings. Αξίζει στο τέλος και η διαφορά είναι πολύ μεγάλη από το να τα αφήσετε όλα default ή να κάνετε λάθη που μπορεί να καταστρέφουν το τελικό αποτέλεσμα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10+Gb patch σήμερα.

Για να δούμε τι πρόοδο έκαναν. Μία βδομάδα μετά να έβγαινε (καλή ώρα σήμερα) μάλλον θα είχαν αποφύγει όλη αυτή την αρνητικότητα σχετικά με τα τεχνικά προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο PC λένε έφτιαξαν εντελώς τα stutters με τα 2 patch μέσα σε μια βδομάδα. Για μια βδομάδα μπήκαν στην μαύρη λίστα πολλών. Στο PS5 διορθώθηκαν τα drops σε performance mode ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Στο PC λένε έφτιαξαν εντελώς τα stutters με τα 2 patch μέσα σε μια βδομάδα. Για μια βδομάδα μπήκαν στην μαύρη λίστα πολλών. Στο PS5 διορθώθηκαν τα drops σε performance mode ;

Θα τεστάρω το βράδυ αλλά με VRR είναι πολύ λίγες οι σκηνές που καταλαβαίνεις πτώση. Η PS5 έκδοση είναι ήδη ΟΚ έτσι κι αλλιώς.

Να δούμε αν διόρθωσαν το RT στο Xbox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/12/2022 στις 5:04 ΜΜ, D.Luffy είπε

Θα πρέπει οπωσδήποτε να είναι ενεργοποιημένο το Dynamic Tone Mapping στα settings της TV για να λειτουργήσει. Στην ουσία με αυτή τη μέθοδο απενεργοποιείς εντελώς το tone mapping του παιχνιδιού οπότε κάποιος πρέπει να το κάνει. Και σε αυτή την περίπτωση πρέπει να το κάνει η TV με το δικό της αλγόριθμο.

Δείχνει να "λειτουργεί" ως ένα βαθμό αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό είναι το intended αποτέλεσμα. Σε κάποιες σκηνές φαίνεται καλύτερο, σε άλλες χάνεται εντελώς το βάθος στις σκιές και τα μαύρα κρασάρονται χάνοντας όλη την λεπτομέρεια. 

Το HDR slider του παιχνιδιού πιο πολύ καταστρέφει την εικόνα παρά τη διορθώνει γιατί ρίχνει κάτω όλο το APL μαζί με το peak brightness. Οπότε αφήστε το στο default αν δεν θέλετε να κάνετε το παραπάνω hack.

Από την άλλη, όταν κατεβάζεις το brightness όπως λες, δημιουργείται άσχημο clipping σε σκοτεινές επιφάνειες όπου πέφτει φως. Το ίδιο και με το πολύ χαμηλό fine tune dark areas, παραπάνω από -7 με -8 (-20 είναι υπερβολικά κάτω) έχεις τα ίδια προβλήματα με το clipping. 

Βασικά δεν υπάρχει "λύση" όσο αναφορά το HDR σε αυτό το παιχνίδι. Όλα είναι ημίμετρα που μπορεί να κερδίζεις σε κάποιες σκηνές αλλά χάνεις σε άλλες. Είτε το HDR ήταν afterthought και χρησιμοποίησαν την πιο απλή μέθοδο που μπορούσαν, είτε είναι επίτηδες έτσι για πιο filmic/retro look.

Δεν θεωρώ ποτε λύση το dtm ....προσπαθω να παιζω σε μαύρα σκοταδια

Τώρα για το λεγόμενο hack το δοκιμασα αλλα δεν μπορω να συγκρινω ...σε πρωτη φάση δεν βλεπω καποια τρελή διάφορα σε σχεση με το fine tune στο -15 ας,πουμε ....ισως ειναι λίγο πιο φωτεινό στο dtm αλλα κ παλι αυτο μ δείχνει οτι απλα εχει μειωθει το dynamic range εξού κ η αυξημένη φωτεινότητα ....

Σίγουρα το hdr ειναι must κ ακομα κ ετσι το callisto ρίχνει σαγονια σε καποιες σκηνές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thanofski είπε

Δεν θεωρώ ποτε λύση το dtm ....προσπαθω να παιζω σε μαύρα σκοταδια

Το ήξερα ότι δεν θα ήταν 100% κατανοητό έτσι όπως το έγραψα...

Κι εγώ παίζω αυστηρά μόνο σε HGiG.

Αλλά με το συγκεκριμένο hack ανέφερα ότι απενεργοποιείται εντελώς το tone mapping από το παιχνίδι και είναι στην ουσία σαν να παίζεις SDR. Φαίνεται και από τα πολύ αδύναμα highlights.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πηρα χθες(ps5),περιμενα τα χειροτερα αλλα τελικα δεν μου φανηκε ασχημο ως gameplay.Χαλια το hdr τα μαυρα ειναι δραμα,τα εφτιαξα με επιλογες απο την τηλεοραση,αλλα κ παλι εχουν θεματα.Ασχημη εντυπωση μου εκανε επισης και η φωτια που εχει χαμηλο refresh rate και φαινεται τραγικη...

Επεξ/σία από nyne
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2022 στις 5:48 ΜΜ, metallica 13 είπε

Θα το πω για ακόμη μια φορά.. Το hdr τελικά είναι απάτη.. Ελάχιστα παιχνίδια το αξιοποιούν σωστά και αυτά αν τα δεις και σε sdr μια χαρά πανέμορφα είναι... Δεν γίνεται μετά από τόσα χρόνια να παλεύουμε στις ρυθμίσεις να βλέπουμε ένα σωρό βίντεο με συμβουλες και αναλύσεις να πληρώνουμε του κόσμου τα λεφτά σε ακριβά panels  για να κάνουμε τα παιχνδια να δείχνουν σωστά... Και μην πείτε ότι είναι το συγκεκριμένο παιχνίδι.. Έτσι με μια γρήγορη σκέψη μου ήρθε και τα resi τα remake που είχαν ακριβώς τα ίδια θέματα! 

Εχεις απόλυτο δίκιο, που να δεις τι γίνεται στις ταινίες, πανηγύρι κανονικό. Ναι, το HDR αυτή τη δεδομένη χρονική στιγμή όντως μπορεί να χαρακτηριστεί από "απάτη" εως "παταγώδη αποτυχία". Στο μέλλον βλέπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2022 στις 5:48 ΜΜ, metallica 13 είπε

 Έτσι με μια γρήγορη σκέψη μου ήρθε και τα resi τα remake που είχαν ακριβώς τα ίδια θέματα! 

Ευτυχως το επιβεβαιωνεις,με το που εβαλα το callisto λεω πω τα ιδια με τα resi remake(στα resi νομιζα οτι ειμαι τρελος στην αρχη).Και δωσε local dimming  max και δωσε παραπανω μαυρα και μετα ανοιγεις αλλο παιχνιδι και λες αντε παλι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως ειπώθηκε και πιο πάνω δυστυχώς το HDR ακόμη και αν έχεις πανάκριβο panel, αν δεν ιδρώσει ο *ωλος στο να βρεις τις σωστές ρυθμίσεις (αναλόγως και τον χώρο που βρίσκεται η tv) δεν είναι plug and play situation. 

Με τις ρυθμίσεις της δικής μου TV όσο αφορά το Callisto απλώς έκλεισα HDR και το ενεργοποίησα αφού επέλεξα το srgb mode στα Gamma settings. Δεν παρατήρησα crashed blacks, τα οποία με εκνευρίζουν όσο και ο washed out εμετός. Τωρα το ότι δεν λειτουργεί σωστά το HDR (ή καθόλου 😆) σε αυτό το game, τι να κάνουμε, τωρα το τερματισαμε, πάμε παρακάτω.

Επεξ/σία από Alex21121988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...