Προς το περιεχόμενο

The Callisto Protocol [PS4][PS5][Xbox One][Xbox Series S|X]


26ska

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από ότι διαβαζω, το τελευταίο boss είναι πολύ δύσκολο. Οπότε λοιπόν για όσους θέλουν πλατίνα θα τους βγει το λάδι (καλή ώρα!!!!!).

Παίζει λοιπό ένα exploit το οποίο ξεκινάς στο maximum difficult, καπακι γυρνάς σε easy κ μόλις βγάλεις το boss ξανά γυρνάς σε maximum. 

Προσοχή όμως, το exploit δουλεύει μέχρι το 1.6 patch. Οπότε όποιος δεν το έχει ξεκινήσει ακόμα, απλά μην περάσετε κανένα patch. Ή παίξτε offline, ή pause κ delete το patch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιχνιδαρα προχθές το ξεκίνησα μου αρέσει πολύ περίσοτερο από dead space και τρέχει τέλεια σε ps5. Για μένα είναι 10αρι και ας λένε ότι θέλουν τα reviews. 

Στις 13/12/2022 στις 9:48 ΠΜ, D.Luffy είπε

Για καλό HDR πρέπει κάποιος να διαθέτει κατά προτίμηση, μια καλή OLED TV. Είναι πολύ σημαντικό το panel να είναι OLED γι αυτό το τονίζω. 

Τυχαίνει να έχω και ένα Samsung Odyssey G7 32'' για το PC το οποίο αν και θεωρείται ένα από τα πολύ καλά monitors, το HDR στο συγκεκριμένο είναι πραγματικά για κλάματα μπροστά στην LG C9 που έχω στο σαλόνι. Μάλιστα είναι τόσο χάλια που προτιμάω να το απενεργοποιώ εντελώς. Όσες ρυθμίσεις και αν προσπάθησα, δεν κατάφερα να έχω ένα επιθυμητό αποτέλεσμα. Και αν αυτή ήταν η μοναδική μου επαφή με αυτή την τεχνολογία, σίγουρα θα έλεγα και γω ότι είναι μια απάτη.

Καλό HDR με LCD's δεν γίνεται. Ειδικά σε gaming mode όπου απενεργοποιούνται πολλά features της TV για να μειωθεί το input lag. Μόνο με OLED θα δει κάποιος τα benefits αυτής της τεχνολογίας. Και πραγματικά αξίζει. Προσωπικά δεν γυρίζω πίσω σε SDR ποτέ ξανά. Και όπως είπα και παραπάνω, ακόμα και το κουτσουρεμένο HDR του Callisto φαίνεται καλύτερα στην TV μου από το να γυρίσω το παιχνίδι σε απλό SDR (στην ίδια TV).

Και τέλος όσο αναφορά τα Resi που αναφέρονται συνεχώς ως παράδειγμα, πραγματικά φαίνονται υπέροχα στην LG (με τις σωστές ρυθμίσεις). 

Και στη tv της υπογραφής που δε ειναι oled είναι έπος το hdr

Επεξ/σία από giorgosmcmc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 minutes ago, giorgosmcmc said:

Και στη tv της υπογραφής που δε ειναι oled είναι έπος το hdr

Το έχουν φτιάξει το HDR του Callisto με patch εδώ και καιρό. Τώρα είναι μια χαρά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Το έχουν φτιάξει το HDR του Callisto με patch εδώ και καιρό. Τώρα είναι μια χαρά. 

Για να πω την αλήθεια πάντως δεν έχω δει και σε sdr πως ειναι γιατί πλέον το έχω στο αυτόματο το game hdr δείχνουν πιο ωραία τα παιχνίδια έτσι, αλλά το calisto έχει πολύ ωραίους φωτισμούς και hdr και πιστεύω αξίζει πολύ να παιχτεί με το performance disable στις κονσόλες. Κάνει μεγάλη διαφορά σε αυτό το game. 

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον ενδιαφέρεται ακόμα (για κάποιο δικό του λόγο ή να δικαιολογήσει το season pass του) για το game, έχει βγει patch .Ουσιαστικά για να προσθέσει το dlc είναι αυτό το patch, γύρω στα 28Gb υπόψιν.

Final Transmission που είναι το last chapter του Callisto. Εκεί που το αφήσαμε μετά το cliffhanger ending.  Γύρω στην 1.5 ώρα αναλόγως τους ρυθμούς μας είναι το playtime του. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

απο κωτσοβολο το εχει σε προσφορα παλι.

εκδοση ps5 στα 19,90 και στα 14,90 η εκδοση ps4.

https://www.kotsovolos.gr/gaming-gadgets/playstation-5/paixnidia-ps5/273045-game-the-callisto-protocol-ps5

https://www.kotsovolos.gr/gaming-gadgets/playstation-4/paixnidia-ps4/273044-game-the-callisto-protocol-ps4

οποιος του αρεσουν τετοια παιχνιδια και δεν το εχει παιξει τρεχει να το παρει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τερμάτισα το game κ πραγματικά ήταν απολαυστικό όπως το περίμενα. Δεν καταλαβαίνω τις τόσο άσχημες κ περίεργες κριτικές από πολλούς. Μακάρι να βγαίνουν τέτοια games συνέχεια..

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επι τη ευκαιρια psn το τελειωσα σχετικα γρηγορα. αρκετα καλο αν μαθεις συστημα μαχης κλπ κλπ. ειχε προβληματα εννοειται, δεν καταλαβαινω τοσο hate που εφαγε ομως. τα πιο προβληματικα σημεια ηταν τα stations. ηθελε περισσοτερα. αν εισαι τσιπης σαν κι εμενα που φυλας πυρομαχικα τοτε εχεις θεμα με Inventory. τελικη μαχη απλα απο τις χειροτερες που εχω δει εβερ σε τετοιου ειδους παιχνιδι. κατα τα αλλα ατμοσφαιρικοτατο και η καλυτερη δουλεια νομιζω εγινε στον ηχο. πολυ καταλληλος και ατμοσφαιρικος.

Επεξ/σία από babality
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλική συμβουλή.

Οταν διαβάζετε σε ένα παιχνιδι άσχημες κριτικές/hate, να διαβάζετε τι ακριβώς τονίζει ο κόσμος για να μην έχετε μετά απορίες :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι διαβασα τους λογους που εφαγε hate και ελεγαν για το συστημα μαχης, για την horror ατμοσφαιρα, οτι δεν εφτασε το επιπεδο του dead space κλπ κλπ. Συνεχιζω να μην καταλαβαινω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας πούμε με λίγα λόγια ότι όσο εντυπωσίασε τους περισσότερους το παιχνίδι οπτικά και στο κομμάτι του ήχου, τους απογοήτευσε στο gameplay/μάχη/stealth/ μικρή ποικιλία εχθρών/bosses,melee, bugs/glitches/απουσία replay value, ιστορίας κλπ

Εχουν γραφτεί αυτά και στο δίπλα θέμα του σε PC μεριά που είχε την μεγαλύτερη συμμετοχή σε σχόλια.

Επίσης το παιχνίδι πήρε αρκετά patches που το βελτίωσαν σε σχέση με τον πρώτο καιρό.

https://callisto.sds.com/en-us/news/patch_notes

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι αυτα διαβαζα κι εγω διασπαρτα στο νετ. Οσον αφορα τα glitches τωρα που το επαιξα δεν συναντησα κατι προφανως μετα απο τα patches. Τα υπολοιπα ειδα οτι οι γνωμες διαφοροποιουνται. Σε καποιοι αρεσε αρκετα, σε καποιους οχι. Το πιο ενοχλητικο που βρηκα στο game ηταν οτι σε μικρα δωματια και σε melee combat η καμερα ηταν τοσο κοντα που δεν καταλαβαινες τι γινοταν οταν εκτελουσες combo ετσι απλα πατουσες το κουμπι μεχρι να βγει το gun mark στον εχθρο και να γινει το απαραιτητο zoom out. Και παλι θεωρω οτι δεν αξιζε τοσο hate. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι γνώμες δεν διαφοροποιούνται, ούτε το παιχνίδι έφαγε γενικά και αόριστα hate(όπως πχ last of us part 2).

Το παιχνίδι συνολικά δεν ήταν ότι το καλύτερο και είχε αρκετά θέματα, ειδικά τον πρώτο καιρό που βγήκε, γιαυτό και δεν πούλησε/πήρε καλές κριτικές/ξεχάστηκε ήδη.

Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να αρέσει σε κάποιον,το έχουμε δει πολλές φορές με παιχνιδια του 6 και 7, να αρέσουν σε πολλούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...