Προς το περιεχόμενο

The Callisto Protocol [PS4][PS5][Xbox One][Xbox Series S|X]


26ska

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για καλό HDR πρέπει κάποιος να διαθέτει κατά προτίμηση, μια καλή OLED TV. Είναι πολύ σημαντικό το panel να είναι OLED γι αυτό το τονίζω. 

Τυχαίνει να έχω και ένα Samsung Odyssey G7 32'' για το PC το οποίο αν και θεωρείται ένα από τα πολύ καλά monitors, το HDR στο συγκεκριμένο είναι πραγματικά για κλάματα μπροστά στην LG C9 που έχω στο σαλόνι. Μάλιστα είναι τόσο χάλια που προτιμάω να το απενεργοποιώ εντελώς. Όσες ρυθμίσεις και αν προσπάθησα, δεν κατάφερα να έχω ένα επιθυμητό αποτέλεσμα. Και αν αυτή ήταν η μοναδική μου επαφή με αυτή την τεχνολογία, σίγουρα θα έλεγα και γω ότι είναι μια απάτη.

Καλό HDR με LCD's δεν γίνεται. Ειδικά σε gaming mode όπου απενεργοποιούνται πολλά features της TV για να μειωθεί το input lag. Μόνο με OLED θα δει κάποιος τα benefits αυτής της τεχνολογίας. Και πραγματικά αξίζει. Προσωπικά δεν γυρίζω πίσω σε SDR ποτέ ξανά. Και όπως είπα και παραπάνω, ακόμα και το κουτσουρεμένο HDR του Callisto φαίνεται καλύτερα στην TV μου από το να γυρίσω το παιχνίδι σε απλό SDR (στην ίδια TV).

Και τέλος όσο αναφορά τα Resi που αναφέρονται συνεχώς ως παράδειγμα, πραγματικά φαίνονται υπέροχα στην LG (με τις σωστές ρυθμίσεις). 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 13/12/2022 στις 11:06 ΠΜ, Cygnus είπε

Με το παιχνίδι σε Series X τι γίνεται; Δεν το βλέπω διαθέσιμο σε καταστήματα.

Δύσκολο να βρεθεί. Εγώ το πήρα χθες μτχ από fb marketplace 

Ξεκίνησα σε XSX.

Οταν κανω pause το game, υποτίθεται ότι βγαίνει ενα μενου για να επιλέξεις options, photo mode κοκ.

Στο συγκεκριμένο μενου, δεν φαίνεται καν σε ποιο απο τα options εισαι. Δια της ακοής καταλαβαίνω ποσο έχω κατέβει. Δεν ξερω αν καταλαβαίνετε οι υπόλοιποι

Δοκίμασα να αλλάξω brightness καθώς και brightness/contrast από την tv αλλά τίποτε. Το εχει συναντήσει άλλος/-η;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το αγορασα χθες στο ps5 και εχω παιξει καμια ωρα ισως και λιγο παραπανω. Το θεμα με το combat και τα dodges θα το αναλυσω μολις το τερματισω. 

Οταν ειδα βιντεο για το παιχνιδι αυτο που σκεφτομουν ηταν πως το γεγονος πως γερνει τοσο πολυ στις μαχες σωμα με σωμα, απομυθοποιει τους εχθρους. Δηλαδη το οτι ορμας πανω τους και τους σπας στο ξυλο θα μειωνε το fear factor του παιχνιδιου. Καμια σχεση δηλαδη με το dead space που οταν συνηδειτοποιουσα εναν εχθρο διπλα μου γιατι δεν τον ειχα δει, με επιανε ανατριχιλια μονο  στην ιδεα οτι θα με αρπαξει. 

Για τον οποιοδηποτε λογο παντως, το παιχνιδι δεν το βρισκω καθολου τρομακτικο! 

Επεξ/σία από gtsoui
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Cygnus είπε

Το dodge που είπαν οι Unboxholics με το δεξιά ή αριστερά δε με έψησε ιδιαίτερα.

Aμα αυτό μονο σε χαλάει, θα σου πρότεινα να το δοκιμάσεις, γιατί όταν μιλάμε για gameplay πρέπει να το πιάσεις ο ίδιος. Στην τελική έχει και auto-dodge άμα θες. :P

Δεν είναι τέλειο το game, αλλα δεν είναι και κακό. Horror πάντως δεν είναι σίγουρα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχε τα θεματακια του το παιχνίδι,με τα μαύρα,θέλει σκάλισμα η TV,με το dodge,το βάζεις auto,αλλά εμένα με εντυπωσίασε σε όλα του.

Σε lg oled που έχω ίσως είναι τα καλύτερα γραφικά που έχω δει,μαζί με του last of us part 1.Επισης ο ήχος ανατριχιαστικος,είτε με ακουστικα,είτε σε home cinema.

Το απόλαυσα στο έπακρο,πάω για dead space remake τώρα,το οποίο δεν έχω παίξει ποτέ...

Επεξ/σία από 26ska
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2023 στις 3:14 ΜΜ, 26ska είπε

Είχε τα θεματακια του το παιχνίδι,με τα μαύρα,θέλει σκάλισμα η TV,με το dodge,το βάζεις auto,αλλά εμένα με εντυπωσίασε σε όλα του.

Σε lg oled που έχω ίσως είναι τα καλύτερα γραφικά που έχω δει,μαζί με του last of us part 1.Επισης ο ήχος ανατριχιαστικος,είτε με ακουστικα,είτε σε home cinema.

Το απόλαυσα στο έπακρο,πάω για dead space remake τώρα,το οποίο δεν έχω παίξει ποτέ...

Σωστός σε όλα. Auto dodge όμως δε λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από 29 Ιανουαρίου που δημοσίευσα και νόμιζα ότι τελείωσα το παιχνίδι,σήμερα κατάφερα και έβγαλα το τελικό boss…

Μου τα κάνε καρούμπαλα…Αυτιστικά δύσκολο,δεν συγχωρεί το παραμικρό λάθος,με μια να σου δώσει και τέλος,έχασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, 26ska είπε

Από 29 Ιανουαρίου που δημοσίευσα και νόμιζα ότι τελείωσα το παιχνίδι,σήμερα κατάφερα και έβγαλα το τελικό boss…

Μου τα κάνε καρούμπαλα…Αυτιστικά δύσκολο,δεν συγχωρεί το παραμικρό λάθος,με μια να σου δώσει και τέλος,έχασες.

Στο πιο επίπεδο δυσκολίας?

Επεξ/σία από ilias78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 26ska είπε

Μου τα κάνε καρούμπαλα…Αυτιστικά δύσκολο,δεν συγχωρεί το παραμικρό λάθος,με μια να σου δώσει και τέλος,έχασες.

Το μονο που κάνει το fight δύσκολο είναι τα extra spawns, γιατί το fight με το boss είναι γελοίο, αδιάφορο και κουραστικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...