Προς το περιεχόμενο

The Callisto Protocol [PS4][PS5][Xbox One][Xbox Series S|X]


26ska

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το περιμένω πως και πως το παιχνίδι, απ'ότι είδα κάποιοι το πήραν ήδη στα χέρια τους από plaisio.

Άντε να δουμε τι θα πούνε τα reviews,γιατί με προβληματίζει λίγο το εμπάργκο μέχρι τέλους.

https://gagadget.com/en/games/193041-the-perfect-horror-the-first-review-of-the-callisto-protocol-in-which-the-author-shares-his-impressions-of-the-game/

https://game-news24.com/2022/11/29/the-callisto-protocol-first-review-gives-a-perfect-score-and-reveals-its-length/amp/

Επίσημο site: https://callisto.sds.com/en-us/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το game είναι unplayable στο PS4P, slideshow χωρίς να φορτώνουν τα textures, δεν ξέρω μετά αν στρώνει, θέλω να ελπίζω πως ναι.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Το game είναι unplayable στο PS4P, slideshow χωρίς να φορτώνουν τα textures, δεν ξέρω μετά αν στρώνει, θέλω να ελπίζω πως ναι.

ROFL εδώ έχει προβλήματα στις next gen, δε μπορώ καν να διανοηθώ πως θα τρέχει σε ps4/xbone.

Cyberbug 2077 deja vu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ilos είπε

ROFL εδώ έχει προβλήματα στις next gen, δε μπορώ καν να διανοηθώ πως θα τρέχει σε ps4/xbone.

Cyberbug 2077 deja vu.

Δείχνει να τρέχει ok. Καμια σχέση με αυτό που είδα. Θα δω αύριο με το update πως πάει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο PS5 έχει τις πτώσεις του σε κάποια σημεία ακόμα και με VRR. Δηλαδή πέφτει κάτω από 48fps. Σπάνια βέβαια αλλά δεν είναι 100% smooth. 
 

Πιστεύω ότι θα στρώσει στην πορεία εφόσον το στούντιο υποσχέθηκε υποστήριξη για τους επόμενους 6 μήνες. 
 

Καλοκαιρι θα δούμε και story dlc…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάλι καλά στο ζυγι τελευταία στιγμή,υπερίσχυσε η αγορά του παιχνιδιού στο ps5,λόγω των ακουστικών,που δεν έχω στο Xbox.
Πώς γίνεται που ενώ το Xbox έχει καλύτερο hardware,να τρέχει καλύτερα στο ps5;

Τελειώνω το Ragnarok και πάω βουρ στο Callisto.

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως βλεπω στα reviews ανα τον κοσμο γεμισαμε snowflakes... Ειναι λες και δεν εχουν μαθει , hype-αρονται με το παραμικρο και μετα αν κατι δεν τους αρεσει το θαβουν. Το χω ζελατινα μεχρι να τελειωσω το ragnarok , αλλα ηθελα να σχολιασω το γεγονος οτι βλεπω το "θαψιμο" που τρωει , γιατι δεν ειναι αυτο που θελανε αλλα την ιδια ωρα το scarlet /violet τσιμπαει 8ρια με το χαλι που ειναι , οταν ακομα το Sonic τρωει θαψιμο... Οι ιδιοι κανανε Praise το Hellblade , επειδη δεν ειχε publisher και εγινε AA παιχνιδι.. θα πω το προφανες φυσικα και πλεον οντως μετα και απο το callisto protocol , βλεπω τον τυπο να χει πεσει στα ταρταρα μονο και μονο για να παρουν προβολες κλπ.Κριμα και ειναι μια καλη προσπαθεια απ οτι βλεπω και ας ειναι του 7-8. ειναι ενας πολυ καλος βαθμος. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά άμα εξαιρέσεις κάποια textures που αργούν να load, όλα ok τώρα με το patch.

Πάντως το game έχει από τα χειρότερα environment textures που έχω δει σε PS4.

Σαν game είναι fun, έχω gripes, αλλα είναι fun.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έγραψα και στο topic του game για το PC αλλά ισχύει το ίδιο και για το PS5 oπότε το γράφω και εδώ τουλάχιστον μέχρι να το φτιάξουν σε κάποιο update.

Το HDR στο game δεν λειτουργεί ή δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε. Πέρα του ότι δεν έχει κανονικές ρυθμίσεις HDR με brightness peak κτλ, είναι washed out μέχρι αηδίας. Το ίδιο συνέβη και με τα RE, που κάναμε πάνω κάνω τις ίδιες κινήσεις για να έχουμε decent HDR Quality.

Μέχρι λοιπόν να το φτιάξουν τα μαστόρια της Striking Distance Studios, εμείς μπορούμε να κάνουμε μια *ουστίτσα για να έχουμε κανονικά μαύρα στην OLED tv μας. 

Έχουμε κλειστό το game, πάμε και βάζουμε το HDR στο off στα settings του ps5. Έπειτα ανοίγουμε το game. Εκεί πάμε στα Graphic Settings/Gamma και επιλέγουμε το sRGB. Αφήνουμε το game να τρέχει, ξαναπάμε πίσω στις ρυθμίσεις του ps5 και ενεργοποιούμε το HDR. Και έχουμε τουλάχιστον σωστά black levels μέχρι να δώσουν σωστά settings μέσα από το game.

 

Επεξ/σία από Alex21121988
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/12/2022 στις 3:59 ΜΜ, 26ska είπε

Πάλι καλά στο ζυγι τελευταία στιγμή,υπερίσχυσε η αγορά του παιχνιδιού στο ps5,λόγω των ακουστικών,που δεν έχω στο Xbox.
Πώς γίνεται που ενώ το Xbox έχει καλύτερο hardware,να τρέχει καλύτερα στο ps5;

η δικαιολογία που διάβασα τόσο για xbox όσο και για pc, είναι πως στο τελευταίο patch του παιχνιδιού ....κατά λάθος επιλέχτηκαν λαθος (παλιότερα) αρχεία
σχετικά αστείο κατά τη γνώμη μου, αφού όσο μικρή εταιρεία και να είσαι, διαδικασίες repository management είναι το πρώτο πράγμα που φτιάχνεις...
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Broken DX12 codepath έχει όπως είχαν τα ''The Ascent'' και ''The Medium''. Επίσης τα traversal stutters της Unreal Engine δεν πρόκειται να αλλάξουν. Προφανώς εδώ το lead platform ήταν το PS5 και όχι τα Xbox/PC.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PS5 ηταν lead platform και βασικα ήταν απόλυτα αναμενόμενο να τρέχει καλύτερα στο PS5 οταν η Sony είχε χέρι στη δημιουργία του.

https://www.pushsquare.com/news/2022/11/sony-assigned-over-150-employees-to-aid-the-callisto-protocols-production

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...