Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μπαταρίας iphone. Που;


alxnt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Tasos19s είπε

Σωστή λογική 

Και εάν σου πέσει από τα χέρια την ώρα που πας σε επίσημο κατάστημα να αλλάξεις μπαταρία; 
Αρα μην πας 

 

Υπάρχει συσκευή που μπαίνει επάνω η μπαταρία και την προγραμματίζει με ότι ποσοστό υγείας θέλεις 

Αφου πρώτα έχεις μεταφέρει το τσιπ από την παλιά 

Μπορεις και την παλιά να την κανείς αντί να γράφει 75%, να πάει 100% 

 

Εχεις ποτέ σου ανοίξει συσκευή; 
 

Σου απαντάω εγώ δεν περιμένω 

Οχι δεν έχεις ανοίξει συσκευή, άρα δεν ξέρεις τι σημαίνει αδιάβροχο ποίηση και επίσης δεν μπορείς να χαλάσεις το Face ID για να αλλάξεις μπαταρία, πρέπει να πιάνεις κατσαβίδι και κινητό πρώτη φορά στην ζωή σου και να μην έχεις δει ούτε ένα βίντεο με το πως γίνεται…

 

Τελος πάντων ο καθένας κρίνει για την συσκευή του και αποφασίζει αναλόγως πάντως υπάρχουν 2-3 εναλλακτικές για κάποιον που θέλει να αλλάξει μπαταρία 

1) σε επίσημο σέρβις πχ Document 

2) σε οποιοδήποτε άλλο κατάστημα (δεν θα αναγράφει μέσα την υγεία μπαταριας) με τα μισά χρήματα 

3) με μια μπαταρία από το Ίντερνετ που πιθανόν θα την περάσει μόνος ή έστω ένας φίλος που γνωρίζει ( με το 1/3 των χρημάτων) 

1. Ναι έχω ανοίξει οπότε όλα άκυρα που γράφεις!

''Εχεις ποτέ σου ανοίξει συσκευή;

Σου απαντάω εγώ δεν περιμένω 

Οχι δεν έχεις ανοίξει συσκευή, άρα δεν ξέρεις τι σημαίνει αδιάβροχο ποίηση και επίσης δεν μπορείς να χαλάσεις το Face ID για να αλλάξεις μπαταρία, πρέπει να πιάνεις κατσαβίδι και κινητό πρώτη φορά στην ζωή σου και να μην έχεις δει ούτε ένα βίντεο με το πως γίνεται…

 

2. Εκτός θέματος δε καταλαβαίνω τι είναι αυτό και γιατί το έγραψες,

αν θέλεις να μειώσεις την άποψη μου οκ το δέχομαι, αλλά δεν καταφέρνεις να με πείσεις, ούτε ωφελεί τη συζήτηση, just saying . . .

''Σωστή λογική  Και εάν σου πέσει από τα χέρια την ώρα που πας σε επίσημο κατάστημα να αλλάξεις μπαταρία; 
Αρα μην πας''

 

3. Όποιος θέλει να κάνει τέτοιες πατέντες παίρνει άλλο κινητό. Θα προγραμματίσεις την υγεία; δηλαδή; θα βάλεις ψεύτικη υγεία στο κινητό του ο άνθρωπος γιατί για να μην έχει ψυχολογικά, απάντηση σε ένα ερώτημα που δε τέθηκε από κανέναν, αυταπαντάς στα δικά σου επιχειρήματα. Επίσης αυτό υπόστηρίζει το δικό μου επιχείρημα για το ποσοστό της μπαταρίας

Υπάρχει συσκευή που μπαίνει επάνω η μπαταρία και την προγραμματίζει με ότι ποσοστό υγείας θέλεις 

Αφου πρώτα έχεις μεταφέρει το τσιπ από την παλιά 

Μπορεις και την παλιά να την κανείς αντί να γράφει 75%, να πάει 100% 

 

μιλάμε για το ποσοστό της μπαταρίας ΟΧΙ για την υγεία!!!

από μένα λήγει το θέμα δεν συνεχίζω σε καμία περίπτωση μια

ατέρμονη συζήτηση που από ενημερωτική κατέληξε να τις μετρήσουμε . . . τις επισκευές μας

 

ότι λένε ο Matrix και ο Mistr4l η iRepair το αναγράφει ότι έχει πλέον γνήσια ανταλλακτικά αλλά όχι Authorised

Επίσης μόλις είδα κόστος επισκευής 89ευρώ για μπαταρία iphone 13 pro δηλαδή ίδια τιμή με τους επίσημους

όποιο κόστος οικονομικό μπορεί να υπήρχε χάνεται.

https://irepair.gr/en/repairs/iphone-13-pro-apple-genuine-battery-replacement

https://www.document.gr/service-battery-replacement

https://www.istorm.gr/iphone-service#replacebattery

Επεξ/σία από aret1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, aret1 είπε

1. Ναι έχω ανοίξει οπότε όλα άκυρα που γράφεις!

''Εχεις ποτέ σου ανοίξει συσκευή;

Σου απαντάω εγώ δεν περιμένω 

Οχι δεν έχεις ανοίξει συσκευή, άρα δεν ξέρεις τι σημαίνει αδιάβροχο ποίηση και επίσης δεν μπορείς να χαλάσεις το Face ID για να αλλάξεις μπαταρία, πρέπει να πιάνεις κατσαβίδι και κινητό πρώτη φορά στην ζωή σου και να μην έχεις δει ούτε ένα βίντεο με το πως γίνεται…

 

2. Εκτός θέματος δε καταλαβαίνω τι είναι αυτό και γιατί το έγραψες,

αν θέλεις να μειώσεις την άποψη μου οκ το δέχομαι, αλλά δεν καταφέρνεις να με πείσεις, ούτε ωφελεί τη συζήτηση, just saying . . .

''Σωστή λογική  Και εάν σου πέσει από τα χέρια την ώρα που πας σε επίσημο κατάστημα να αλλάξεις μπαταρία; 
Αρα μην πας''

 

3. Όποιος θέλει να κάνει τέτοιες πατέντες παίρνει άλλο κινητό. Θα προγραμματίσεις την υγεία; δηλαδή; θα βάλεις ψεύτικη υγεία στο κινητό του ο άνθρωπος γιατί για να μην έχει ψυχολογικά, απάντηση σε ένα ερώτημα που δε τέθηκε από κανέναν, αυταπαντάς στα δικά σου επιχειρήματα. Επίσης αυτό υπόστηρίζει το δικό μου επιχείρημα για το ποσοστό της μπαταρίας

Υπάρχει συσκευή που μπαίνει επάνω η μπαταρία και την προγραμματίζει με ότι ποσοστό υγείας θέλεις 

Αφου πρώτα έχεις μεταφέρει το τσιπ από την παλιά 

Μπορεις και την παλιά να την κανείς αντί να γράφει 75%, να πάει 100% 

 

μιλάμε για το ποσοστό της μπαταρίας ΟΧΙ για την υγεία!!!

από μένα λήγει το θέμα δεν συνεχίζω σε καμία περίπτωση μια

ατέρμονη συζήτηση που από ενημερωτική κατέληξε να τις μετρήσουμε . . . τις επισκευές μας

 

ότι λένε ο Matrix και ο Mistr4l η iRepair το αναγράφει ότι έχει πλέον γνήσια ανταλλακτικά αλλά όχι Authorised

Ότι να ναι λες 

Δεν γνωρίζεις γι αυτό τα λες. Δεν σε παρεξηγώ 

Μην τα προωθείς όμως και στους άλλους σαν σωστά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, M A T R I X είπε

Από πότε είναι authorized η irepair; 

Σχετικά με την πιστοποίηση, δεν σου έδωσαν περισσότερες πληροφορίες; Εγώ γνωρίζω ότι σε 20-30' έχεις ξεμπερδέψει. Δεν το έχω ξανακούσει για isystem. 

Είναι authorised το διαφημίζουν, μάλιστα πρόσφατα άλλαξα την μπαταρία εκεί, και βέβαια έχει την πιστοποίηση και φαίνεται και στα settings

C4429E0A-99DB-4B42-BA08-6514C36BBE06.jpeg

3F4EE94B-FDAD-4968-BCF5-2B7E416EA6AB.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Είναι authorised το διαφημίζουν, μάλιστα πρόσφατα άλλαξα την μπαταρία εκεί, και βέβαια έχει την πιστοποίηση και φαίνεται και στα settings

C4429E0A-99DB-4B42-BA08-6514C36BBE06.jpeg

3F4EE94B-FDAD-4968-BCF5-2B7E416EA6AB.jpeg

Που το διαφημίζουν; Επειδή δεν βρήκα τίποτα επίσημο online. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Είναι authorised το διαφημίζουν, μάλιστα πρόσφατα άλλαξα την μπαταρία εκεί, και βέβαια έχει την πιστοποίηση και φαίνεται και στα settings

C4429E0A-99DB-4B42-BA08-6514C36BBE06.jpeg

3F4EE94B-FDAD-4968-BCF5-2B7E416EA6AB.jpeg

Χρησιμοποιούν αυθεντικά προϊόντα επειδή τους τα παραχωρεί η apple. Επίσημο κατάστημα ΔΕΝ είναι, όπως φαίνεται άλλωστε στη σελίδα της apple.

https://getsupport.apple.com/locations

Σε κάθε περίπτωση, ας κάνει τον κόπο κάποιος να διαβάσει παλαιότερα threads να καταλάβει γιατί επιμένουμε για service σε επίσημα καταστήματα. 

Όσο για τα υπόλοιπα - κι επειδή παρατηρώ τελευταία τα όποια threads να ξεφεύγουν άνευ λόγου κι αιτία - δεν ξέρω μήπως θα ήταν καλό να επέμβει ένας διαχειριστής. 

Καλό ΣΚ σε όλους. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το επίσημο site αναφέρει

https://irepair.gr/content/page/ανεξάρτητος-συνεργάτης-επισκευών-apple

Μετά το κινημα right to repair στη αμερική η apple τρόπον τινά έβαλε νερό στο κρασί της. Όντως δίνει original ανταλλακτικά

στους ''εξωτερικούς συνεργάτες'' όχι authorised. Ουσιαστικά και σωστά αναφέρει ο Dinos1973 στο screenshot είναι όντως σωστά τα ανταλλακτικά.

Απλά οι ''επίσημοι συνεργάτες'' έχουν εξιδίκευση μόνο στα προιόντα apple. Προσωπική συμβουλή είναι ότι στα ίδια χρήματα θα πήγαινα εκεί. 🙂

επαναλαμβάνω και συμφωνώ με ότι λένε ο Matrix και ο Mistr4l

 

Επεξ/σία από aret1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, M A T R I X είπε

Από πότε είναι authorized η irepair; 

Σχετικά με την πιστοποίηση, δεν σου έδωσαν περισσότερες πληροφορίες; Εγώ γνωρίζω ότι σε 20-30' έχεις ξεμπερδέψει. Δεν το έχω ξανακούσει για isystem. 

Εννοούσα ότι εκεί πήρα να ρωτήσω. Όχι ότι είναι authorized, παρόλα αυτά βάζουν αυθεντική. Πήρα και στο isystem, το κάνουν αυθημερόν εκτός κι αν έχει κι άλλη βλάβη η συσκευή. Εκεί θα το πάει τελικά. Η τιμή είναι στα 90€.

Ευχαριστώ όλους και πάλι!

Επεξ/σία από alxnt
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alxnt είπε

Εννοούσα ότι εκεί πήρα να ρωτήσω. Όχι ότι είναι authorized, παρόλα αυτά βάζουν αυθεντική. Πήρα και στο isystem, το κάνουν αυθημερόν εκτός κι αν έχει κι άλλη βλάβη η συσκευή. Εκεί θα το πάει τελικά. Η τιμή είναι στα 90€.

Καλύτερα isystem από τη στιγμή που η τιμή είναι ίδια. Θα έχεις ξεμπερδέψει σε μερικά λεπτά όλα καλά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, aret1 είπε

Το επίσημο site αναφέρει

https://irepair.gr/content/page/ανεξάρτητος-συνεργάτης-επισκευών-apple

Μετά το κινημα right to repair στη αμερική η apple τρόπον τινά έβαλε νερό στο κρασί της. Όντως δίνει original ανταλλακτικά

στους ''εξωτερικούς συνεργάτες'' όχι authorised. Ουσιαστικά και σωστά αναφέρει ο Dinos1973 στο screenshot είναι όντως σωστά τα ανταλλακτικά.

Απλά οι ''επίσημοι συνεργάτες'' έχουν εξιδίκευση μόνο στα προιόντα apple. Προσωπική συμβουλή είναι ότι στα ίδια χρήματα θα πήγαινα εκεί. 🙂

επαναλαμβάνω και συμφωνώ με ότι λένε ο Matrix και ο Mistr4l

 

Και επειδή το λένε αυτοί σημαίνει ότι είναι αλήθεια? 
 

https://getsupport.apple.com/locations άρα μένει η apple να το διορθώσει? 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα
Επειδη κι εγω ενδιαφέρομαι για αλλαγη μπαταρίας σε ενα iphone 11 pro θα ήθελα να ρωτήσω εαν έχει κάποιος καλή εμπειρία απο εξουσιοδοτημένο service στην Αθήνα με σύντομο χρόνο επισκευής γιατι θα βρίσκομαι απο επαρχία στην Αθήνα για μερικές ημέρες και δεν θα ήθελα να μείνω χωρίς συσκευή 2-3 μέρες για την αλλαγη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, labros1995 said:

Καλησπέρα
Επειδη κι εγω ενδιαφέρομαι για αλλαγη μπαταρίας σε ενα iphone 11 pro θα ήθελα να ρωτήσω εαν έχει κάποιος καλή εμπειρία απο εξουσιοδοτημένο service στην Αθήνα με σύντομο χρόνο επισκευής γιατι θα βρίσκομαι απο επαρχία στην Αθήνα για μερικές ημέρες και δεν θα ήθελα να μείνω χωρίς συσκευή 2-3 μέρες για την αλλαγη.

iSystem ή Document. Κάνε ένα τηλέφωνο να κλείσεις ραντεβού. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/12/2022 στις 12:01 ΜΜ, aret1 είπε

Επίσης μόλις είδα κόστος επισκευής 89ευρώ για μπαταρία iphone 13 pro δηλαδή ίδια τιμή με τους επίσημους

όποιο κόστος οικονομικό μπορεί να υπήρχε χάνεται.

 

Ακριβως, και να υπηρχε καποιο οικονομικο κοστος/διαφορά ακομη και 20 ευρω φθηνοτερα δεν αξιζει ειδικα για τη μπαταρια που την αλλαζεις κατα μεσο ορο κοντά στα 2.5 χρονια μόνο επισημα 

Επεξ/σία από aces
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήγα πέρσι στο Πλαίσιο και έκανα την αλλαγή με 29 ευρώ (iphone 7). Είναι ΟΕΜ μπαταρια με 1 χρόνο εγγύηση, ενώ δε με ένοιαξε πολύ η αδιαβροχοποίηση. Μετά από 5+ χρόνια που το έχω έχει σίγουρα χαθεί η αδιαβροχοποίηση. Μου το έδωσαν μέσα σε 20 λεπτά και έκαναν πολύ καλή δουλειά. Έχει περάσει ένας χρόνος και όλα δουλεύουν μια χαρά. Σε ένα εξουσιοδοτημένο στα 59 ευρώ έχεις original μπαταρία και ανανέωση της αδιαβροχοποίησης, όπως είπαν όλοι. Οπότε έχει να κάνει με το τι θα επιλέξεις. Για εμένα που ξέρω ότι σύντομα θα πάρω ένα πιο καινούριο iphone και θα δώσω το παλιό μου σε κάποιον δικό μου, δεν με ένοιαζε πολύ η αδιαβροχοποίηση ή η original μπαταρία, αλλά να έχω σύντομα και με μικρό κόστος ένα λειτουργικό κινητό, χωρίς να χρειάζεται να το φορτίζω 3 φορές την ημέρα. Αν θα ήθελα να το κρατήσω για παραπάνω χρόνια ή να το μεταπωλήσω τότε σίγουρα θα πήγαινα σε εξουσιοδοτημένο. 

Επεξ/σία από fanastas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fanastas είπε

Πήγα πέρσι στο Πλαίσιο και έκανα την αλλαγή με 29 ευρώ (iphone 7). Είναι ΟΕΜ μπαταρια με 1 χρόνο εγγύηση, ενώ δε με ένοιαξε πολύ η αδιαβροχοποίηση. Μετά από 5+ χρόνια που το έχω έχει σίγουρα χαθεί η αδιαβροχοποίηση. Μου το έδωσαν μέσα σε 20 λεπτά και έκαναν πολύ καλή δουλειά. Έχει περάσει ένας χρόνος και όλα δουλεύουν μια χαρά. Σε ένα εξουσιοδοτημένο στα 59 ευρώ έχεις original μπαταρία και ανανέωση της αδιαβροχοποίησης, όπως είπαν όλοι. Οπότε έχει να κάνει με το τι θα επιλέξεις. Για εμένα που ξέρω ότι σύντομα θα πάρω ένα πιο καινούριο iphone και θα δώσω το παλιό μου σε κάποιον δικό μου, δεν με ένοιαζε πολύ η αδιαβροχοποίηση ή η original μπαταρία, αλλά να έχω σύντομα και με μικρό κόστος ένα λειτουργικό κινητό, χωρίς να χρειάζεται να το φορτίζω 3 φορές την ημέρα. Αν θα ήθελα να το κρατήσω για παραπάνω χρόνια ή να το μεταπωλήσω τότε σίγουρα θα πήγαινα σε εξουσιοδοτημένο. 

Μην πατάτε την σάπια σανίδα της αδιαβροχοποιησης 

Σας δίνει κανένας εγγύηση ότι δεν παίρνει νερό; 
Σας επισκευάζει κανένας την συσκευή αν λέει νερό; 
Κι εγώ πουλάω μια υπηρεσία για την οποία δεν δίνω καμία εγγύηση 

Εσυ αγοράζεις αυτή την υπηρεσία και την εμπιστεύεσαι; 
Ειδικα 5 ετών συσκευή εκείνη η κόλλα γύρω από την οθόνη έχει χαλάσει δεν μπορεί να κρατήσει μια ζωή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tasos19s είπε

Μην πατάτε την σάπια σανίδα της αδιαβροχοποιησης 

Σας δίνει κανένας εγγύηση ότι δεν παίρνει νερό; 
Σας επισκευάζει κανένας την συσκευή αν λέει νερό; 
Κι εγώ πουλάω μια υπηρεσία για την οποία δεν δίνω καμία εγγύηση 

Εσυ αγοράζεις αυτή την υπηρεσία και την εμπιστεύεσαι; 
Ειδικα 5 ετών συσκευή εκείνη η κόλλα γύρω από την οθόνη έχει χαλάσει δεν μπορεί να κρατήσει μια ζωή 

Ναι όπως έγραψα κι εγώ "μετά από 5+ χρόνια που το έχω έχει σίγουρα χαθεί η αδιαβροχοποίηση" και λογικά ισχύει και για πολλά ακόμα iphone.  Οπότε ας δει ο @alxnt ή ο @labros1995 ή όποιος άλλος ενδιαφερόμενος πόσα χρόνια έχει τη συσκευή του και τι τον ενδιαφέρει. Δεν είμαι τεχνικός και μπορώ να βοηθήσω μόνο με την εμπειρία μου σε κάτι παρόμοιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...