Προς το περιεχόμενο

Τηλεφωνική κλήση από δικηγόρο για αρνητική κριτική σε επιχείρηση!


HelenOfTroy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εν τω μεταξύ πόσοι καλοθελητες "στείλε όνομα επιχείρησης" για να αφήσουν fake αρνητική κριτική με βάση ενα ποστ νέου μέλους στο insomnia χωρίς καμία διασταύρωση και προφανώς χωρίς εμπειρία της επιχείρησης.

ψοφάνε μερικοί για τοξικότητα δυστυχώς. 

  • Like 14
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Αν η κριτική που έχεις κάνει, δεν εμπίπτει στις κατηγορίες που θέτει η Google ως αξίες διαγραφής τότε μην ασχοληθείς.

Αν ντε και καλά θες να σπάσεις τις μπάλες του στείλε μου πμ. Έχω πολύ καλή δικηγόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rodosf1 είπε

εν τω μεταξύ πόσοι καλοθελητες "στείλε όνομα επιχείρησης" για να αφήσουν fake αρνητική κριτική με βάση ενα ποστ νέου μέλους στο insomnia χωρίς καμία διασταύρωση και προφανώς χωρίς εμπειρία της επιχείρησης.

ψοφάνε μερικοί για τοξικότητα δυστυχώς. 

και εγώ φαινομενικά νέο μέλος είμαι, φαινομενικά όμως!

Αλλά να δεις πόση τοξικότητα δημιουργεί ο διχασμός παλιό και νέο μέλος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, lalalaxi said:



Και με Fake acount και με αλλη IP παλι μπορουν να σε βρουνε. Μην κάνετε μαλακιες...
 

σε μια αλλη ζωη.θα μπω εγω απο το δικτυο του  internet cafe με fake account και θα με βρουν...

αν ηταν να σε βρισκουν τοτε δεν θα υπηρχε τιποτα σε dark web deep web κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, TuXaKoS είπε

https://www.lawspot.gr/nomika-blogs/eyaggelos_margaritis/ti-einai-exyvrisi-dysfimisi-kai-sykofantiki-dysfimisi

Κατά το άρθρο 362 ΠΚ, το οποίο περιέχεται στο ΝΕΟ Ποινικό Κώδικα της Χώρας μας (Ν. 4619/2019) το έγκλημα της δυσφήμισης έχει ως εξής: Όποιος με οποιονδήποτε τρόπο ενώπιον τρίτου ισχυρίζεται ή διαδίδει για κάποιον άλλον γεγονός που μπορεί να βλάψει την τιμή ή την υπόληψή του τιμωρείται με φυλάκιση έως ένα έτος ή χρηματική ποινή. Αν η πράξη τελέστηκε δημόσια με οποιονδήποτε τρόπο ή μέσω διαδικτύου, επιβάλλεται φυλάκιση έως τρία έτη ή χρηματική ποινή.

Κατά το άρθρο 366 ΠΚ του ΝΕΟΥ Ποινικού Κώδικα, αν το γεγονός του άρθρου 362 είναι αληθινό, η πράξη μένει ατιμώρητη, εκτός εάν αυτό αφορά αποκλειστικά σχέσεις του οικογενειακού ή του ιδιωτικού βίου που δεν θίγουν το δημόσιο συμφέρον.

Καλό θα είναι να τα γράφουμε όλα. Ναι μπορεί να ισχυριστεί ο άλλος ότι είναι δυσφήμιση αλλά εφόσον αυτό που αναφέρεις είναι αληθινό δεν υπάρχει κάποια ποινή/τιμωρία. Προφανώς και μια αρνητική κριτική είναι δυσφήμιση.

Σε αυτό να προσθέσουμε και το παρακάτω:
Άρθρο 367 - Ποινικός Κώδικας | Νομοθεσία | Lawspot

1. Δεν αποτελούν άδικη πράξη: α) οι δυσμενείς κρίσεις για επιστημονικές, καλλιτεχνικές ή επαγγελματικές εργασίες· β) οι δυσμενείς εκφράσεις που περιέχονται σε έγγραφο δημόσιας αρχής για αντικείμενα που ανάγονται στον κύκλο της υπηρεσίας της, καθώς και γ) οι εκδηλώσεις που γίνονται για την εκτέλεση νόμιμων καθηκόντων, την άσκηση νόμιμης εξουσίας ή για τη διαφύλαξη (προστασία) δικαιώματος ή από άλλο δικαιολογημένο ενδιαφέρον ή δ) σε ανάλογες περιπτώσεις.

Επεξ/σία από HelenOfTroy
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, rodosf1 είπε

εν τω μεταξύ πόσοι καλοθελητες "στείλε όνομα επιχείρησης" για να αφήσουν fake αρνητική κριτική με βάση ενα ποστ νέου μέλους στο insomnia χωρίς καμία διασταύρωση και προφανώς χωρίς εμπειρία της επιχείρησης.

ψοφάνε μερικοί για τοξικότητα δυστυχώς. 

Εγώ αυτό που θέλω πάνω από όλα είναι η κριτική που άφησε ο ts, δεν έχω σκοπό να αφήσω κάτι και βαριεμαι να ασχοληθώ κιόλας. Αλλά άμα δω καμία κριτική του στυλ, "τα φαγητά ήταν χάλια, η εξυπηρέτηση χάλια", δεν γράφει κάτι συγκεκριμένο δηλαδή, και εμένα δεν μου κάνει εντύπωση το μαγαζί να ψάχνει να βρει τροπο να σβηστεί η κριτική έστω και με δικηγόρο ασχέτως αν η κριτική ήταν αληθής η ψευδής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Αυτό μόνο από κανένα net Cafe και ψεύτικο account όχι από το σπίτι και από IP που μπορούν να σε ταυτοποιησουν. 
 

Αυτό για το fake account συμφωνώ. Αλλά με τις ip... Δηλαδή ρε παιδιά πιστεύετε ότι θα δουν οι επιχειρηματίες μια κακή κριτική στο Google, και ο δικηγόρος τους θα ζητήσει άρση απορρήτου

A) Από Γούγλη, για να πάρει το IP του poster της κριτικής

Β) Από τον ελληνικό ISP,  για να πάρει τα στοιχεία του συνδρομητή που σχετιζόταν με το εν λόγω IP εκείνη τη χρονική περίοδο

και θα του τα δώσουν?

Ρητορική ερώτηση.

Τον φίλο μας τον αρχικό πόστερ τον ευρήκαν ή επειδή το mail του ήταν [email protected] ή επειδή είχε ήδη προηγούμενα με την επιχείρηση οπότε ο ιδιοκτήτης ήξερε τα στοιχεία του και την περίπτωσή του. Ή ένας συνδυασμός των παραπάνω. Εξάλλου το λέει και ο ίδιος

8 ώρες πριν, HelenOfTroy είπε

 

3)Η εν λόγω επιχείρηση είχε το τηλέφωνό μου μέσω μεταξύ μας αλληλογραφίας άνω των 6 μηνών πριν...έχει το δικαίωμα να διαβιβάζει προσωπικά μου δεδομένα σε τρίτους (π.χ. το τηλέφωνό μου σε δικηγόρο για να μου τηλεφωνήσει);Κι αν όχι, πως μπορώ να «κυνηγήσω» διαρροή προσωπικών μου δεδομένων νομικά;

 

Δεν θα τον βρούνε μέσω ip αλα csi.

 

2 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Στο VPN καταγράφονται οι ΙΡ σου.

C) Θα πάει και στο VPN που έχει έδρα ξέρω γω Ελβετία (δες data protection laws για την συγκεκριμένη χώρα) και o VPN με ανοικτές αγκάλες θα δώσει το IP του Ελληνάρα δυσφημιστή. Όλα αυτά για ένα κακό review.

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Technolo_gy είπε

και εγώ φαινομενικά νέο μέλος είμαι, φαινομενικά όμως!

Αλλά να δεις πόση τοξικότητα δημιουργεί ο διχασμός παλιό και νέο μέλος!

παλιό ή νέο δεν παίζει ρόλο αν αφήνεις ψευτικη κριτική.Γιατί  διαπράττεις  συκοφαντία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Engimek είπε

Αυτό για το fake account συμφωνώ. Αλλά με τις ip... Δηλαδή ρε παιδιά πιστεύετε ότι θα δουν οι επιχειρηματίες μια κακή κριτική στο Google, και ο δικηγόρος τους θα ζητήσει άρση απορρήτου

A) Από Γούγλη, για να πάρει το IP του poster της κριτικής

Β) Από τον ελληνικό ISP,  για να πάρει τα στοιχεία του συνδρομητή που σχετιζόταν με το εν λόγω IP εκείνη τη χρονική περίοδο

και θα του τα δώσουν?

Ρητορική ερώτηση.

Τον φίλο μας τον αρχικό πόστερ τον ευρήκαν ή επειδή το mail του ήταν [email protected] ή επειδή είχε ήδη προηγούμενα με την επιχείρηση οπότε ο ιδιοκτήτης ήξερε τα στοιχεία του και την περίπτωσή του. Ή ένας συνδυασμός των παραπάνω. Εξάλλου το λέει και ο ίδιος

Δεν θα τον βρούνε μέσω ip αλα csi.

 

C) Θα πάει και στο VPN που έχει έδρα ξέρω γω Ελβετία (δες data protection laws για την συγκεκριμένη χώρα) και o VPN με ανοικτές αγκάλες θα δώσει το IP του Ελληνάρα δυσφημιστή. Όλα αυτά για ένα κακό review.

 

 

Στο κατά πόσο θα απαιτήσει ο δικηγόρος το ΙΡ και θα του το δώσουν από τον εκάστοτε παροχο, server κτλ, δεν το ξέρω. Μόνο κάποιος που ειναι στέλεχος της αστυνομίας η ειδικός δικηγόρος για τέτοια ζητήματα θα μπορούσε να μας δώσει μια πιο αξιόπιστη απάντηση. 

Σε γνωστή μου που αντιμετώπισε πρόβλημα με κάποια άγνωστα άτομα από το fb που την εξυβριζαν και την συκοφαντούσαν δημοσιως σε κάτι groups του fb με αποτέλεσμα να της κάνουν τον βίο αβιωτο. Απευθύνθηκε μόνη της στην αστυνομία που της ειπαν ότι πολύ δύσκολα θα καταφέρει κάτι διότι το facebook δεν θα δώσει στοιχεία πελατών του. Πήγε δύο φορές και ήτανε αποθαρρυντικοι οι υπάλληλοι του ΑΤ στο να προχωρήσει. Έλεγαν ότι έχει συμφωνήσει με τους όρους του fb, ποιοι είναι αυτοί οι όροι ότι σε βρίζουν και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα; Οσα report και να έστειλε μαζί με την ίδια και εγώ και άλλοι, τα προφίλ δεν τα έκλεισε το fb. 

Της συνέστησα να ψάξει να βρει δικηγόρο και να εξετάσουν καλύτερα το ζήτημα, αλλα θα πουν οι αστυνομικοί σε αυτήν αλλα στον δικηγόρο. Πήγε και τελικά κινήθηκαν νομικά και αναμένουν τι θα γίνει. Για τα VPN δεν έχω άποψη αλλά όσον αφορά την κάθε google και το κάθε Facebook, δεν βρίσκω τον λόγο για να μην δώσει στοιχεία χρηστών του αν ζητηθούν από τις αρχές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, G.bar είπε

Οπότε η μόνη λύση για αρνητικές κριτικές είναι ένα mail χωρίς στοιχεία, ή με ένα κινεζικό όνομα και ασ´τους να ψάχνουν. Άνετα πάντως θα έσβηνα την κριτική και μετά θα εφτιαχνα με την ησυχία μου άλλους 50 λογαριασμούς, τους μισους με το επώνυμο του ιδιοκτήτη και θα έλεγα οτι αν και είμαστε συγγενείς, είναι  απαράδεκτη επιχείρηση.

Ένα burner mail, κατι σε [email protected] 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

18 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Στο κατά πόσο θα απαιτήσει ο δικηγόρος το ΙΡ και θα του το δώσουν από τον εκάστοτε παροχο, server κτλ, δεν το ξέρω. Μόνο κάποιος που ειναι στέλεχος της αστυνομίας η ειδικός δικηγόρος για τέτοια ζητήματα θα μπορούσε να μας δώσει μια πιο αξιόπιστη απάντηση. 

Ακριβώς. Πρέπει να δοθεί ένταλμα από τις αρχές για να δώσει IP το Google. Και μιλάμε ότι τα δίνει στις Αμερικανικές αρχές όπου βασίζεται η εταιρεία. Σίγουρα φυσικά υπάρχει συνεργασία και με άλλες χώρες.

Και ας πούμε ότι οι ελληνικές αρχές συνεργάζονται με τους Αμερικάνους για τέτοιες περιπτώσεις. Πιστεύετε ότι ο δικηγόρος θα απευθυνθεί στην Δίωξη Ηλεκτρονικού εγκλήματος για υπόθεση μη κακουργηματική και θα πλακωθούν όλοι αμέσως να την λύσουν? Θα πέσει άκυρο διότι ασχολούνται με πολύ πιο σοβαρές, πολυάριθμες υποθέσεις από του ταβερνιάρη που δεν άρεσε το καμμένο ψάρι στον πελάτη.

Εξάλλου και οι εμπειρίες σου τα επαληθεύουν

18 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

 Απευθύνθηκε μόνη της στην αστυνομία που της ειπαν ότι πολύ δύσκολα θα καταφέρει κάτι διότι το facebook δεν θα δώσει στοιχεία πελατών του. Πήγε δύο φορές και ήτανε αποθαρρυντικοι οι υπάλληλοι του ΑΤ στο να προχωρήσει. Έλεγαν ότι έχει συμφωνήσει με τους όρους του fb, ποιοι είναι αυτοί οι όροι ότι σε βρίζουν και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα; Οσα report και να έστειλε μαζί με την ίδια και εγώ και άλλοι, τα προφίλ δεν τα έκλεισε το fb. 

 

Μιλας για υβριστικούς χαρακτηρισμούς που είναι απείρως χειρότερο από αρνητικές κριτικές. Η αστυνομία και πάλι δεν έκανε (δεν μπορούσε να κάνει) τίποτα.

 

Edit: Σχετικά με τα VPN: τα καλά (π.χ. Proton) έχουν no-log policy.

Επεξ/σία από Engimek
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Legit κριτικες ειναι εφοσων ειναι νορμαλ χωρις περιεργα και χαρακτηρισμούς γιατι εχω δει διάφορα για εκδικηση ..... Ειχα δει να αφηνει καποιος ασχετος μεθυσμενος τουριστ ροσομπλιετ κατι ωραια στο maps - εψαχνε για μπ@ρδελο και ηρθε αλλου :mad: 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rodosf1 είπε

εν τω μεταξύ πόσοι καλοθελητες "στείλε όνομα επιχείρησης" για να αφήσουν fake αρνητική κριτική με βάση ενα ποστ νέου μέλους στο insomnia χωρίς καμία διασταύρωση και προφανώς χωρίς εμπειρία της επιχείρησης.

ψοφάνε μερικοί για τοξικότητα δυστυχώς. 

To ιδιο ποστ ακριβώς έχει ανέβει και στο ελληνικό subreddit. Το κάνει πιο credible αυτό

 

Δεν νομίζω ότι είχε άλλη όρεξη ο παραπονούμενος να διαβάζει 100+ σχόλια έτσι για να χασομερήσει, έχουν βάση αυτά που λέει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Engimek είπε

  

Ακριβώς. Πρέπει να δοθεί ένταλμα από τις αρχές για να δώσει IP το Google. Και μιλάμε ότι τα δίνει στις Αμερικανικές αρχές όπου βασίζεται η εταιρεία. Σίγουρα φυσικά υπάρχει συνεργασία και με άλλες χώρες.

Και ας πούμε ότι οι ελληνικές αρχές συνεργάζονται με τους Αμερικάνους για τέτοιες περιπτώσεις. Πιστεύετε ότι ο δικηγόρος θα απευθυνθεί στην Δίωξη Ηλεκτρονικού εγκλήματος για υπόθεση μη κακουργηματική και θα πλακωθούν όλοι αμέσως να την λύσουν? Θα πέσει άκυρο διότι ασχολούνται με πολύ πιο σοβαρές, πολυάριθμες υποθέσεις από του ταβερνιάρη που δεν άρεσε το καμμένο ψάρι στον πελάτη.

Εξάλλου και οι εμπειρίες σου τα επαληθεύουν

Μιλας για υβριστικούς χαρακτηρισμούς που είναι απείρως χειρότερο από αρνητικές κριτικές. Η αστυνομία και πάλι δεν έκανε (δεν μπορούσε να κάνει) τίποτα.

 

Edit: Σχετικά με τα VPN: τα καλά (π.χ. Proton) έχουν no-log policy.

Ηταν ύβρεις κατηγορίες συκοφαντίες και βγάλσιμο στην φορα προσωπικών logs και ομιλιών από το messenger με αποτέλεσμα να βλάψουν την ψυχολογία του θύματος και ίσως και τον γάμο του αν καταλαβαίνεις. Ο δικηγόρος έκανε μήνυση τώρα την πρόοδο από το κομμάτι των αρχών δεν την έμαθα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...