Προς το περιεχόμενο

Τηλεφωνική κλήση από δικηγόρο για αρνητική κριτική σε επιχείρηση!


HelenOfTroy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν το πιστεύω βρε παιδιά! To ίδιο ακριβώς συνέβη και σ' εμένα πριν από μερικά χρόνια, με έμπορο μεταχειρισμένων αυτοκινήτων στην Καβάλα (νομίζω ότι το είχα αναφέρει και στο insomnia). Είχα πάει να κάνω test drive σε ένα αυτοκίνητο που με ενδιέφερε και το οποίο... μας άφησε στη μέση στου δρόμου!!  Όταν το έγραψα σε κριτική στο google (απλώς ανέφερα αυτό που μου συνέβη, ότι δηλαδή ότι την ώρα του test drive έσβησε η μηχανή και το αμάξι δεν έπαιρνε μπρος, χωρίς προσβλητικούς χαρακτηρισμούς) μου τηλεφώνησε ένας δικηγόρος και μάλιστα δυο φορές και με απείλησε με μήνυση και δικαστήρια αν δεν έσβηνα την κριτική. Στην αρχή νόμιζα ότι επρόκειτο για φάρσα και δεν ασχολήθηκα, αλλά τελικά τηλεφώνησα στη δικηγόρο μου και της ανέφερα το περιστατικό. Αυτή το έψαξε και με διαβεβαίωσε ότι δεν ήταν φάρσα και όντως υπήρχε περίπτωση να μπλέξω άσχημα δεδομένου ότι ο συγκεκριμένος δικηγόρος είναι γνωστό λαμόγιο στην Καβάλα (για να καταλάβετε για τι μιλάμε, το γραφείο του λειτουργεί στα μουλωχτά και ως εισπρακτική εταιρία). Με συμβούλευσε να σβήσω την κριτική και θα φρόντιζε να μην με ξαναενοχλήσουν, όπως και έγινε. 

Το ίδιο σε συμβουλεύω να κάνεις, helenoftroy, απλώς σβήσε την κριτική και ξεμπέρδευε, εκτός αν διαθέτεις χρόνο και χρήμα για πέταμα.

Επεξ/σία από emmanuel5
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Super Moderators
5 ώρες πριν, HelenOfTroy είπε

Καλημέρα σας!

Στις 30/11/2022 το πρωί δέχθηκα κλήση από κάποιον κύριο ο οποίος αφού μου ανέφερε τ' ονοματεπώνυμό του και την ιδιότητά του (δικηγόρος) μ' ενημέρωσε πως ο «πελάτης» του (εταιρεία στην οποία είχα αφήσει αρνητική κριτική στο Google Maps για κάποια υπηρεσία από την οποία δεν έμεινα ικανοποιημένος) θέλει να σβήσω αυτή την κριτική καθώς αποτελεί δυσφήμιση και πως σε αντίθετη περίπτωση θ' αναγκαστεί να κινηθεί νομικά!

Αφού (αμέσως μετά) τον ρώτησα για ποιο λόγο μου τηλεφώνησε και δε μου έστειλε κατευθείαν το εξώδικο ο (ευγενέστατος κατά τ' άλλα) νομικός μου είπε ότι πριν προχωρήσω σ' αυτή τη διαδικασία είχα εντολή απ' τον πελάτη να σας καλέσω και να σας ζητήσω ευγενικά να σβήσετε την κριτική μήπως και γλυτώσουμε τα δικαστήρια κ.λπ. κ.λπ.

Αφού έκλεισα το τηλέφωνο έκανα μια mini έρευνα, αρχικά για να επιβεβαιώσω ότι δεν έχει αλλάξει κάτι στη νομοθεσία όσον αφορά αυτές τις περιπτώσεις (εξώδικο, εντός 10 ημερών απόσυρση/τροποποίηση της δημοσίευσης κι αν όχι τότε αγωγή κ.λπ.) κι έπειτα για να διαπιστώσω αν αυτός ο τύπος που με κάλεσε είναι υπαρκτό πρόσωπο κι έχει αυτή την ιδιότητα...πράγματι, φαίνεται πως υπάρχει δικηγόρος μ' αυτό το όνομα και πως κάπως συνδέεται με την επιχείρηση (προφανώς πρόκειται για φίλο ή συγγενή των ιδιοκτητών)...

Παρ' όλα αυτά έκανα τις παρακάτω σκέψεις:
1)Θεωρώ αντιδεοντολογικό να καλεί ένας δικηγόρος τον υποψήφιο εναγόμενο στο τηλέφωνο για οποιονδήποτε λόγο, πόσο δε μάλλον σ' αυτή την περίπτωση που η νομική διαδικασία είναι ξεκάθαρη κι αν δεν ακολουθηθεί οποιαδήποτε αγωγή προκύψει θ' απορριφθεί ως απαράδεκτη...πως μπορώ λοιπόν να επιβεβαιώσω ότι το (κινητό) τηλέφωνο από το οποίο με κάλεσε ήταν δικό του κι ότι δεν επρόκειτο π.χ. για κάποιον (π.χ. έναν εκ των ιδιοκτητών) που παρίστανε ότι είναι ο τάδε δικηγόρος (για να σας προλάβω, εννοείται ότι έψαξα στο Google κ.λπ. αυτό το νούμερο και δεν εμφανίστηκε πουθενά)...
2)Εφόσον όντως πρόκειται για μη δεοντολογική πράξη, μπορώ να καταγγείλω το συμβάν στο δικηγορικό του σύλλογο κι αν ναι, τι έχω να κερδίσω απ' αυτό;
3)Η εν λόγω επιχείρηση είχε το τηλέφωνό μου μέσω μεταξύ μας αλληλογραφίας άνω των 6 μηνών πριν...έχει το δικαίωμα να διαβιβάζει προσωπικά μου δεδομένα σε τρίτους (π.χ. το τηλέφωνό μου σε δικηγόρο για να μου τηλεφωνήσει);Κι αν όχι, πως μπορώ να «κυνηγήσω» διαρροή προσωπικών μου δεδομένων νομικά;

Όπως καταλαβαίνετε θέλω να γυρίσω την υπόθεση ανάποδα και να τους κυνηγήσω εγώ, πλην όμως ο δικηγόρος μου αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα υγείας και δεν δύναται να μ' εξυπηρετήσει κι έκτοτε δεν είχα το χρόνο/αντανακλαστικά ν' αναζητήσω άλλο νομικό, γι' αυτό κι εν μέσω ΣΚ ζητώ τα «φώτα» σας...ευχαριστώ!

Αν η κριτική σου δεν περιείχε χαρακτηρισμούς και συμπεράσματα, δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα απολύτως. Αν γράψω για ένα εστιατόριο «πήγα για φαγητό και τα πιάτα ήταν χάλια» δεν μπορεί να μου κάνει κανεις τίποτα όσο κι αν το τραβήξει. Αν όμως γράψω «πήγα σε αυτό το λαμόγιο τον απατεώνα και μου σέρβιρε σκουπίδια», τα πράγματα αλλάζουν και μάλλον πρέπει να σβήσω/αλλάξω την κριτική μου! :) 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη , δηλαδή είναι άξιο δικαστικής  αγωγής η δημοσίευση μιας κριτικής εφόσον δεν είναι προσβλητική η με δόλο ; 
 

εντωμεταξυ τρώγομαι για κάτι αντίστοιχο με ένα νέο μαγαζι εδώ δίπλα μου , το οποίο εκτός του μετρίου φαγητού , έχει γεμίσει τη γειτονιά μπράβους που τσακώνονται με τον κόσμο. οκ εκεί δεν μπλέκεις .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γνωστό θέμα που έχει ανοίξει και άλλες φορές στο insomnia και καταλήγει σε διενέξεις μεταξύ ατόμων που έχουν επιχείρηση ή είναι Ελ. Επ. και καταλαβαίνουν πως αρκετές κριτικές μπορεί να αποτελούν όντως δυσφήμιση για την επιχείρηση ενώ οι υπόλοιποι όχι. 

Αν η κριτική σου περιγράφει πράγματα που ειναι αλήθεια και αποτυπώνει την προσωπική σου γνώμη χωρίς να κατηγορείς το μαξαζι τις κάτι που είναι παράνομο η διώκεται ποινικά, τότε γενικώς δεν έχεις να φοβάσαι κάτι. Αν περιλαμβάνει πράγματα πχ το μαγαζί πουλάει σαπισμενα, φοροδιαφευγει τότε πρέπει να το αποδείξεις και αν όχι τότε θα έχεις πρόβλημα. 

Στείλε μου σε μήνυμα την κριτική να την δω και να σου πω μια γνώμη. 

Οι δικηγόροι κάνουν πρώτα μια τηλεφωνική όχληση και μετα ακολουθεί το εξώδικο που αποτελεί προάγγελο δικαστηρίων στην συνέχεια. 

 

1 ώρα πριν, randomcat είπε

Κριτική και στο σάιτ του δικηγόρου για να νιώσει για τα καλά πως είναι να μην μπορεί να τον σώσει ούτε ο νόμος, ούτε η Google, ούτε καν ο Θεός.

Αυτό μόνο από κανένα net Cafe και ψεύτικο account όχι από το σπίτι και από IP που μπορούν να σε ταυτοποιησουν. 

17 λεπτά πριν, stelios_2809 είπε

Συγνώμη , δηλαδή είναι άξιο δικαστικής  αγωγής η δημοσίευση μιας κριτικής εφόσον δεν είναι προσβλητική η με δόλο ; 
 

εντωμεταξυ τρώγομαι για κάτι αντίστοιχο με ένα νέο μαγαζι εδώ δίπλα μου , το οποίο εκτός του μετρίου φαγητού , έχει γεμίσει τη γειτονιά μπράβους που τσακώνονται με τον κόσμο. οκ εκεί δεν μπλέκεις .. 

Μήνυση μπορούν να σου κάνουν για το οτιδήποτε, και για το ότι δεν τους αρέσει η φάτσα σου. Το θέμα είναι κατά πόσο θα θεωρηθεί σοβαρή από το δικαστήριο και κατά πόσο θα καταδικαστείς.

Πρακτικά πλέον για αρνητικές κριτικές, μόνο από ψεύτικο λογαριασμό που θα φτιάξεις αφού πας σε κάποιο net Cafe η κοινόχρηστο wifi. Και άσε τους να κουρευονται.

Επίσης αρκετή σκέψη αν αυτό που θα γράψεις θα στοιχήσει την δουλειά κάποιου. Σε γνωστό μαγαζί εδώ που παραγγελναμε ξεχνουσαν να μας βάλουν το αναψυκτικό, η συχνότητα ήταν τέτοια που σημαίνει πως κάποιος δεν έκανε καλα την δουλειά του και κοιμόταν όρθιος. Ο ντελιβερας μας έφερνε μετά αυτό που ξέχασε και ζητούσε συγνώμη, τώρα είτε ξεχνούσε αυτός είτε δεν το εβαζε κάποιος από το μαγαζί στην σακούλα, δεν δώσαμε συνέχεια, αν αφήναμε κριτική με ημέρες και ώρες κάποιος θα έχανε την δουλεια του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Αυτό μόνο από κανένα net Cafe και ψεύτικο account όχι από το σπίτι και από IP που μπορούν να σε ταυτοποιησουν. 

TOR και VPN chaining και δεν χρειάζεται καν να το κουνήσω από το σπίτι μου για κάτι τόσο μικρό.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, randomcat είπε

TOR και VPN chaining και δεν χρειάζεται καν να το κουνήσω από το σπίτι μου για κάτι τόσο μικρό.

Στο VPN καταγράφονται οι ΙΡ σου. ΤΟR δεν έχω βάλει ποτέ, έχω ακούσει ότι είναι εξαιρετικά αργό. Κάποτε έψαχνα http proxies και είναι πολύ δύσκολο να βρεις κάποιο λειτουργικό που να δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, HelenOfTroy είπε

Καλημέρα σας!

Στις 30/11/2022 το πρωί δέχθηκα κλήση από κάποιον κύριο ο οποίος αφού μου ανέφερε τ' ονοματεπώνυμό του και την ιδιότητά του (δικηγόρος) μ' ενημέρωσε πως ο «πελάτης» του (εταιρεία στην οποία είχα αφήσει αρνητική κριτική στο Google Maps για κάποια υπηρεσία από την οποία δεν έμεινα ικανοποιημένος) θέλει να σβήσω αυτή την κριτική καθώς αποτελεί δυσφήμιση και πως σε αντίθετη περίπτωση θ' αναγκαστεί να κινηθεί νομικά!

Αφού (αμέσως μετά) τον ρώτησα για ποιο λόγο μου τηλεφώνησε και δε μου έστειλε κατευθείαν το εξώδικο ο (ευγενέστατος κατά τ' άλλα) νομικός μου είπε ότι πριν προχωρήσω σ' αυτή τη διαδικασία είχα εντολή απ' τον πελάτη να σας καλέσω και να σας ζητήσω ευγενικά να σβήσετε την κριτική μήπως και γλυτώσουμε τα δικαστήρια κ.λπ. κ.λπ.

Αφού έκλεισα το τηλέφωνο έκανα μια mini έρευνα, αρχικά για να επιβεβαιώσω ότι δεν έχει αλλάξει κάτι στη νομοθεσία όσον αφορά αυτές τις περιπτώσεις (εξώδικο, εντός 10 ημερών απόσυρση/τροποποίηση της δημοσίευσης κι αν όχι τότε αγωγή κ.λπ.) κι έπειτα για να διαπιστώσω αν αυτός ο τύπος που με κάλεσε είναι υπαρκτό πρόσωπο κι έχει αυτή την ιδιότητα...πράγματι, φαίνεται πως υπάρχει δικηγόρος μ' αυτό το όνομα και πως κάπως συνδέεται με την επιχείρηση (προφανώς πρόκειται για φίλο ή συγγενή των ιδιοκτητών)...

Παρ' όλα αυτά έκανα τις παρακάτω σκέψεις:
1)Θεωρώ αντιδεοντολογικό να καλεί ένας δικηγόρος τον υποψήφιο εναγόμενο στο τηλέφωνο για οποιονδήποτε λόγο, πόσο δε μάλλον σ' αυτή την περίπτωση που η νομική διαδικασία είναι ξεκάθαρη κι αν δεν ακολουθηθεί οποιαδήποτε αγωγή προκύψει θ' απορριφθεί ως απαράδεκτη...πως μπορώ λοιπόν να επιβεβαιώσω ότι το (κινητό) τηλέφωνο από το οποίο με κάλεσε ήταν δικό του κι ότι δεν επρόκειτο π.χ. για κάποιον (π.χ. έναν εκ των ιδιοκτητών) που παρίστανε ότι είναι ο τάδε δικηγόρος (για να σας προλάβω, εννοείται ότι έψαξα στο Google κ.λπ. αυτό το νούμερο και δεν εμφανίστηκε πουθενά)...
2)Εφόσον όντως πρόκειται για μη δεοντολογική πράξη, μπορώ να καταγγείλω το συμβάν στο δικηγορικό του σύλλογο κι αν ναι, τι έχω να κερδίσω απ' αυτό;
3)Η εν λόγω επιχείρηση είχε το τηλέφωνό μου μέσω μεταξύ μας αλληλογραφίας άνω των 6 μηνών πριν...έχει το δικαίωμα να διαβιβάζει προσωπικά μου δεδομένα σε τρίτους (π.χ. το τηλέφωνό μου σε δικηγόρο για να μου τηλεφωνήσει);Κι αν όχι, πως μπορώ να «κυνηγήσω» διαρροή προσωπικών μου δεδομένων νομικά;

Όπως καταλαβαίνετε θέλω να γυρίσω την υπόθεση ανάποδα και να τους κυνηγήσω εγώ, πλην όμως ο δικηγόρος μου αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα υγείας και δεν δύναται να μ' εξυπηρετήσει κι έκτοτε δεν είχα το χρόνο/αντανακλαστικά ν' αναζητήσω άλλο νομικό, γι' αυτό κι εν μέσω ΣΚ ζητώ τα «φώτα» σας...ευχαριστώ!

Ζητα του να στα στειλει γραπτα οσα σου ειπε στο τηλεφωνο, και προφανως δεν θα το κανει, γι αυτο σε πηρε τηλεφωνο, για να μην μεινου αποδεικτικα στοιχεια.

Ο τυπος απλα μπλοφαρει, προσπαθωντας να κανει το οτιδηποτε.

Ασε που μαλλον δεν θα ειναι καν δικηγορος.

48 λεπτά πριν, stelios_2809 είπε

Συγνώμη , δηλαδή είναι άξιο δικαστικής  αγωγής η δημοσίευση μιας κριτικής εφόσον δεν είναι προσβλητική η με δόλο ; 
 

εντωμεταξυ τρώγομαι για κάτι αντίστοιχο με ένα νέο μαγαζι εδώ δίπλα μου , το οποίο εκτός του μετρίου φαγητού , έχει γεμίσει τη γειτονιά μπράβους που τσακώνονται με τον κόσμο. οκ εκεί δεν μπλέκεις .. 

Εκει το καλυτερο που εχεις ειναι να μην ξαναπατησεις.

Ο τυπος ζει απο τα λεφτα σου, οποτε...

Αν οι αλλοι δεχονται να τρωνε σκουπιδια και να τους φερονται σαν σκουπιδια, ειναι αξιοι της μοιρας τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Στο VPN καταγράφονται οι ΙΡ σου. ΤΟR δεν έχω βάλει ποτέ, έχω ακούσει ότι είναι εξαιρετικά αργό. Κάποτε έψαχνα http proxies και είναι πολύ δύσκολο να βρεις κάποιο λειτουργικό που να δουλεύει.

Ναι, αν δεν είναι κάτι αρκετά σημαντικό κανείς δεν θα καταφέρει να μπει στη διαδικασία να επικοινωνήσει με τις αρχές μιας χώρας του εξωτερικού για να αναγκάσουν ιδιωτική εταιρεία VPN να δώσει την IP, και στη συνέχεια να το κάνουν και σε δεύτερη χώρα, και στη συνέχεια και στον ελληνικό πάροχό σου. Αν μάλιστα έχεις χρησιμοποιήσει και TOR, ακόμα και κάτι το σημαντικό να ήταν, θα πρέπει να συνεργαστούν αρκετές αρχές να σε εντοπίσουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, randomcat είπε

Ναι, αν δεν είναι κάτι αρκετά σημαντικό κανείς δεν θα καταφέρει να μπει στη διαδικασία να επικοινωνήσει με τις αρχές μιας χώρας του εξωτερικού για να αναγκάσουν ιδιωτική εταιρεία VPN να δώσει την IP, και στη συνέχεια να το κάνουν και σε δεύτερη χώρα, και στη συνέχεια και στον ελληνικό πάροχό σου. Αν μάλιστα έχεις χρησιμοποιήσει και TOR, ακόμα και κάτι το σημαντικό να ήταν, θα πρέπει να συνεργαστούν αρκετές αρχές να σε εντοπίσουν.

Κατάλαβα. Υπάρχει πολυ διαδικασία από πίσω. Υπάρχουν κάτι free vpn και επί πληρωμή. Τα δεύτερα μάλλον πρέπει να είναι καλυτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλε μου σε προσωπικό μήνυμα το όνομα της εταιρίας να κάνω και εγώ αρνητική κριτική.. 

Με έχουν πάρει και μένα τηλέφωνο για αρνητική κριτική και επαγγελματίας και δικηγόρος για άλλο κατάστημα (από ότι κατάλαβα πρέπει να γίνεται συχνά)

Δεν μπορώ να πω μου μίλησαν πολύ όμορφα ( μάλιστα ο επαγγελματίας μας κάλεσε στο μαγαζί του και μας κέρασε βάφλες) στην άλλη περίπτωση με τον δικηγόρο μου έλεγε τα ίδια που έλεγε σε σένα, του ζήτησα συγνώμη και του είπα θα την σβήσω, δεν την έσβησα ποτέ :P Με ξανά πήρε από άλλο τηλέφωνο, block και αυτό το νούμερο, έχουν περάσει από τότε δυο χρόνια, ακόμα περιμένω την μήνυση…

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, rodosf1 είπε

Εδώ να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Συκοφαντική δυσφήμιση είναι αν διαδίδεις κάτι ψευδές, απλή δυσφήμιση είναι αν διαδίδεις κάτι αληθές που αφορά τους δύο εμπλεκόμενους σε τρίτα μέρη. 

Η μονη ουσιαστικη διαφορα της συκοφαντικης δυσφημησης απο την απλη, ειναι οτι στην πρωτη περιπτωση το γεγονος οχι μονο ειναι ψευδες, αλλα απαραιτητη προυποθεση ειναι να γνωριζεις και ο ιδιος οτι ειναι ψευδες και να το κανεις με δολο. 

Επεξ/σία από N3M3SiS
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, N3M3SiS είπε

Η μονη ουσιαστικη διαφορα της συκοφαντικης δυσφημησης απο την απλη, ειναι οτι στην πρωτη περιπτωση το γεγονος οχι μονο ειναι ψευδες, αλλα απαραιτητη προυποθεση ειναι να γνωριζεις και ο ιδιος οτι ειναι ψευδες και να το κανεις με δολο. 

Και το οτι το δεύτερο (η δυσφήμιση) δεν  είναι ποινικά κολάσιμη πράξη. Όπως έγραψα και παραπάνω, προφανώς μια αρνητική κριτική είναι δυσφήμιση προς την επιχείρηση αλλά εφόσον αυτό που αναφέρεις είναι αληθινό/πραγματικό γεγονός και εκφράζεσαι σωστά και τεκμηριωμένα, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα κανένας δικηγόρος και κανένα δικαστήριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, HelenOfTroy είπε

Καλημέρα σας!

Στις 30/11/2022 το πρωί δέχθηκα κλήση από κάποιον κύριο ο οποίος αφού μου ανέφερε τ' ονοματεπώνυμό του και την ιδιότητά του (δικηγόρος) μ' ενημέρωσε πως ο «πελάτης» του (εταιρεία στην οποία είχα αφήσει αρνητική κριτική στο Google Maps για κάποια υπηρεσία από την οποία δεν έμεινα ικανοποιημένος) θέλει να σβήσω αυτή την κριτική καθώς αποτελεί δυσφήμιση και πως σε αντίθετη περίπτωση θ' αναγκαστεί να κινηθεί νομικά!

Αφού (αμέσως μετά) τον ρώτησα για ποιο λόγο μου τηλεφώνησε και δε μου έστειλε κατευθείαν το εξώδικο ο (ευγενέστατος κατά τ' άλλα) νομικός μου είπε ότι πριν προχωρήσω σ' αυτή τη διαδικασία είχα εντολή απ' τον πελάτη να σας καλέσω και να σας ζητήσω ευγενικά να σβήσετε την κριτική μήπως και γλυτώσουμε τα δικαστήρια κ.λπ. κ.λπ.

Αφού έκλεισα το τηλέφωνο έκανα μια mini έρευνα, αρχικά για να επιβεβαιώσω ότι δεν έχει αλλάξει κάτι στη νομοθεσία όσον αφορά αυτές τις περιπτώσεις (εξώδικο, εντός 10 ημερών απόσυρση/τροποποίηση της δημοσίευσης κι αν όχι τότε αγωγή κ.λπ.) κι έπειτα για να διαπιστώσω αν αυτός ο τύπος που με κάλεσε είναι υπαρκτό πρόσωπο κι έχει αυτή την ιδιότητα...πράγματι, φαίνεται πως υπάρχει δικηγόρος μ' αυτό το όνομα και πως κάπως συνδέεται με την επιχείρηση (προφανώς πρόκειται για φίλο ή συγγενή των ιδιοκτητών)...

Παρ' όλα αυτά έκανα τις παρακάτω σκέψεις:
1)Θεωρώ αντιδεοντολογικό να καλεί ένας δικηγόρος τον υποψήφιο εναγόμενο στο τηλέφωνο για οποιονδήποτε λόγο, πόσο δε μάλλον σ' αυτή την περίπτωση που η νομική διαδικασία είναι ξεκάθαρη κι αν δεν ακολουθηθεί οποιαδήποτε αγωγή προκύψει θ' απορριφθεί ως απαράδεκτη...πως μπορώ λοιπόν να επιβεβαιώσω ότι το (κινητό) τηλέφωνο από το οποίο με κάλεσε ήταν δικό του κι ότι δεν επρόκειτο π.χ. για κάποιον (π.χ. έναν εκ των ιδιοκτητών) που παρίστανε ότι είναι ο τάδε δικηγόρος (για να σας προλάβω, εννοείται ότι έψαξα στο Google κ.λπ. αυτό το νούμερο και δεν εμφανίστηκε πουθενά)...
2)Εφόσον όντως πρόκειται για μη δεοντολογική πράξη, μπορώ να καταγγείλω το συμβάν στο δικηγορικό του σύλλογο κι αν ναι, τι έχω να κερδίσω απ' αυτό;
3)Η εν λόγω επιχείρηση είχε το τηλέφωνό μου μέσω μεταξύ μας αλληλογραφίας άνω των 6 μηνών πριν...έχει το δικαίωμα να διαβιβάζει προσωπικά μου δεδομένα σε τρίτους (π.χ. το τηλέφωνό μου σε δικηγόρο για να μου τηλεφωνήσει);Κι αν όχι, πως μπορώ να «κυνηγήσω» διαρροή προσωπικών μου δεδομένων νομικά;

Όπως καταλαβαίνετε θέλω να γυρίσω την υπόθεση ανάποδα και να τους κυνηγήσω εγώ, πλην όμως ο δικηγόρος μου αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα υγείας και δεν δύναται να μ' εξυπηρετήσει κι έκτοτε δεν είχα το χρόνο/αντανακλαστικά ν' αναζητήσω άλλο νομικό, γι' αυτό κι εν μέσω ΣΚ ζητώ τα «φώτα» σας...ευχαριστώ!

και εγώ θέλω την επιχείρηση σε pm για να γράψω αρνητικές κριτικές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, η quick n dirty επιλογή είναι να τη σβήσεις και να την κανεις με new account που δε σε ταυτοποιεί.

Όσο για τα προσωπικά δεδομένα μην πιπιλάμε αυτήν την καραμέλα. Αν υπάρχει έννομο συμφέρον μπορεί να το διαβιβάσει. Αν όχι τότε δε θα έπρεπε.

Τελος, δεν νομίζω ότι αποτελεί δυσφήμιση όταν έχει αποδεχτεί τους όρους της google. Αλλιώς θα ήταν γεμάτο θετικές κριτικές. Ωστόσο τα Terms που έχει αποδεχτεί είναι συμφωνία μεταξύ εμπόρου και Google, οποτε δεν έχει νομική βάση. Προσωπικά δεν έχει υποπέσει στην αντίληψη μου αντίστοιχη περίπτωση, αλλα αν ευσταθούν τα όσα αναφέρεις και έχεις αποδείξεις, δεν βλέπω λόγο για να την κατεβάσεις. Αρκεί να υπάρχει κάτι καταγεγραμμένο ήτοι ανταλλαγή μηνυμάτων κτλ. για να είσαι καλυμμένος. Ο,τι θέλει μπορεί να ισχυριστεί ο κάθε ένας. Μέχρι και ότι χάνει πελάτες λόγω της κριτικής και έχει Διαφυγόντα κέρδη. Το θέμα είναι να μπορείς να το αποδείξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιχείρηση του έχει αποδεχτεί την πολιτική της Google σε αυτό, άρα η απάντηση σου θα έπρεπε να ήταν τι όρους έχει  αποδεχτεί ο καταστηματαρχης απο την εταιρεία στην οποία διαφημίζει την επιχείρηση του. Μόνο στην Ελλάδα κάποιος ψαρεύει από δικηγόρους και τέτοια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...