Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για προσφορά κατασκευής web εφαρμογής ecommerce.


Jerrys kefalonia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα τις απόψεις σας σχετικά με μιά προσφορά που έλαβα για την κατασκευή της web εφαρμογής ecommerce μου και μιας εφαρμογής Android που θα βοηθάει εμένα και τους συνεργάτες μου. Το use case scenario είναι ότι εγώ (intermediate) θα βλέπω και θα διαχειρίζομαι τα στοιχεία και τα προϊοντα των συνεργατών μου. Από την πλευρά τους οι συνεργάτες μου θα βλέπουν τα έσοδά τους, το κόστος χρήσης, τα μηνύματα, αξιολογήσεις και τις καταχωρήσεις των προϊόντων τους μέσω της web εφαρμογής αλλά και μέσω της Android εφαρμογής. Και τέλος οι πελάτες (μόνο μέσω της web εφαρμογής) θα βλέπουν, θα στέλνουν μηνύματα και θα πληρώνουν και θα ειδοποιούνται για το προϊόν. Πήρα διάφορες προσφορές απο εταιρείες web developer και έχω καταλήξει σε μία προσφορά που κυμαίνεται περίπου στις 10.000 ευρώ χωρίς ΦΠΑ. Οι γλώσσες που θα χρησιμοποιηθούν είναι οι εξής: HTML, CSS, JavaScript, JQuery, JSON, PHP, C# και SQL καθώς και APIs της Google. Το ερώτημά μου είναι το εξής. Κατά πόσο μία τέτοια προσφορά είναι VFM, και αν η προσφορά που έλαβα είναι σε λογικά πλαίσια. Ξέρω ότι το ερώτημά μου είναι πολύ γενικό, απλώς θα ήθελα τα φώτα σας μιάς και δεν έχω γνώσεις στο αντικέιμενο. Ευχαριστώ πολύ

Επεξ/σία από Jerrys kefalonia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου φαίνονται λίγα 10k για κάτι τέτοιο. Ουσιαστικά περιγράφεις ένα marketplace όπου έχεις πάνω διαφορετικούς εμπόρους και ο καθένας κάνει διαχείριση του καταστήματος του. Κάτι τέτοιο για μένα δεν θα έπρεπε να κοστολογείται λιγότερα από 50k. Αν τώρα εννοείς κάτι άλλο, my bad.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

10k μου φαίνονται ύποπτα λίγα, ειδικά αν είναι κάτι custom και δε σου πασάρουν κάτι έτοιμο. Τα 10κ συμπεριλαμβάνουν και support; Αν ναι, για πόσο;

EDIT: Τι jQuery ρε παιδιά, κοντεύει 2023. Θα ξεκινήσει κάποιος καινούριο project και θα χρησιμοποιήσει jQuery;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι μια χαρά 10.000 ευρώ για αυτά που ζητάτε. Με 5.000 φτιάχνουν e-shops τα οποία είναι έτοιμα και δεν χρειάζεται ούτε μια γραμμή κώδικα για την υλοποίηση.

Επεξ/σία από AntonisThan
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Jerrys kefalonia είπε

HTML, CSS, JavaScript, JQuery, JSON, PHP, C# και SQL

Εμ , γι αυτό σου είπαν 10.000 .
Τι να πιάσεις και τι να αφήσεις σε αυτό που έκανα quote πιο πάνω..
Πάμε από την αρχή:

HTML: Pure html? Λες και είμαστε στο 2000 ξέρω γω. 
CSS : Δες το απο πάνω.
JavaScript, JQuery : Το JQuery είναι framework της JavaScript (ουσιαστικά η ίδια γλώσσα γραμμενη με πιο "εύκολο" τρόπο). Ξεπερασμένο (τελευταία φορά που το ακούμπησα ήταν το 2018 σε legacy project) και πάρα πολύ κακό framework (πλεον).
JSON: Δεν έιναι γλώσσα προγραμματισμου, πάμε παρακάτω.  
PHP: ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ;;; ΟΧΙ ΣΟΒΑΡΑ;; ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΑΚΟΜΑ PHP?? Περαν του ότι είναι ξεπερασμένη, εχει και πολλά  κενά ασφαλείας, τα οποία δεν έχουν γίνει patched ποτε (κανε ένα  απλό search "php known security issues" για να δεις και μόνος σου). 
C#: Μια χαρά γλώσσα. Και η νεα version του .net τα σπάει. 
SQL: Κλασική σχεσιακή βάση, nothing to comment. 

Μια πολύ σοβαρή ερώτηση: Την εφαρμογή στο android σε ποια απο αυτές τις γλώσσες θα την γράψουν; Απ' όσο ξέρω καμία δεν υποστηρίζεται επίσημα από το android. 
Επίσης δεν μας αναφέρεις που θα γίνεται host όλο αυτό; 

Γύρω στις 40.000 με 50.000 το κοστολογώ και εγώ το project (με αυτά  τα λίγα που μας λες). Εαν το έπαιρνα εγώ θα χρέωνα 65.000, αλλα  εγώ ειμαι ακριβός (και είμαι και μόνος μου) . 

Κάποιες καλες και σύγχρονες τεχνολογίες: 
Για front:
React, Svelte, Vue (React μακράν η πιο διαδεδομένη αυτή τη στιγμή. Και εγώ σε React γράφω)
Για back:
Java (Spring-boot, Quarkus, helidon) , C#, Go, ακόμα και με python μπορεις να πας για μικρό-μεσαίο project. 
Για moblie: 
Εαν πας με React native, μπορεις να γράψεις μία φορα κώδικα και να τρέχει και σε IOS και σε Android συσκευές. Την έχω τεστάρει, δουλεύει αρκετά καλα.
Αλλιώς  για android: Java, kotlin
και IOS :  Swift. 

Κοίτα, δικά σου λεφτά είναι, και φαίνεται να προσπαθείς να κάνεις κάτι μεγάλο. Μην το δώσεις στον πιο φθηνό η σε αυτόν που "τα λέει καλύτερα"  . 
Εαν δεν έχεις in house dev, καλύτερα να προσλάβεις κάποιον να σου κάνει τη μελέτη.

Εαν θέλεις μπορείς να μου πεις και πια εταιρεία σου έκανε την προσφορά (σε pm εννοείται) . 
 

 

38 λεπτά πριν, AntonisThan είπε

Είναι μια χαρά 10.000 ευρώ για αυτά που ζητάτε. Με 5.000 φτιάχνουν e-shops τα οποία είναι έτοιμα και δεν χρειάζεται ούτε μια γραμμή κώδικα για την υλοποίηση.

Δεν διάβασες τι θέλει, έτσι;; 

Επεξ/σία από filip123go
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επί της ουσίας δεν έχω κάτι χρήσιμο να απαντήσω, ήθελα μόνο να πω ότι αν ερχόταν κάποιος πιθανός πελάτης στην εταιρία που δουλεύω και μας ζητούσε προσφορά για κάτι τόσο custom, η διαδικασία και μόνο της κατανόησης του τι ακριβώς απαιτείται να χτιστεί, πώς θα χτιστεί, πώς θα γίνει deploy, πώς θα υποστηριχθεί και εν τέλει πόσο θα κοστίσει θα ήταν από μόνη της ένα μίνι πρότζεκτ λίγων ημερών (αν όχι εβδομάδας + ). Και ο χρόνος υλοποίησης σίγουρα σε αρκετές εβδομάδες / μήνες.

Αν η οποιαδήποτε προσφορά που θα πάρεις δεν έχει περάσει μια αντίστοιχη διαδικασία, αυτό από μόνο του είναι ένα τεράστιο red flag για προβλήματα στη συνέχεια.

Επεξ/σία από ghostaki
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2022 στις 2:24 ΜΜ, filip123go είπε

PHP: ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ;;; ΟΧΙ ΣΟΒΑΡΑ;; ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΑΚΟΜΑ PHP?? Περαν του ότι είναι ξεπερασμένη, εχει και πολλά  κενά ασφαλείας, τα οποία δεν έχουν γίνει patched ποτε (κανε ένα  απλό search "php known security issues" για να δεις και μόνος σου). 

 

Ότι να ναι :)

Στις 4/12/2022 στις 2:24 ΜΜ, filip123go είπε

Γύρω στις 40.000 με 50.000 το κοστολογώ και εγώ το project (με αυτά  τα λίγα που μας λες). Εαν το έπαιρνα εγώ θα χρέωνα 65.000, αλλα  εγώ ειμαι ακριβός (και είμαι και μόνος μου) . 

Να γελάσω 😄ή να κλάψω 😥 Κάντο 66 να το στρογγυλέψεις.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα τι θέλει. Και θεωρώ οτί συμφέρει η προσφορά με τα 10.000 για όλα αυτά. Τώρα δεν θα συμφωνήσω μαζί σας για την PHP. Εχετε ακούσει καθόλου για το Laravel  ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, k33theod είπε

Να γελάσω 😄ή να κλάψω 😥 Κάντο 66 να το στρογγυλέψεις

"Στρογγυλα" είναι τα 65, όχι τα 66. Εάν είναι να μου τη πεις, τουλάχιστον βρες κάτι έξυπνο.

Επίσης, δεν είχα να βοηθάς καθόλου τον ts. Μόνο τη βλακεία σου ήρθες να πεις. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, filip123go είπε

"Στρογγυλα" είναι τα 65, όχι τα 66. Εάν είναι να μου τη πεις, τουλάχιστον βρες κάτι έξυπνο.

Επίσης, δεν είχα να βοηθάς καθόλου τον ts. Μόνο τη βλακεία σου ήρθες να πεις. 

 

Συγνώμη φίλε @filip123go  παρασύρθηκα από αυτά που δίαβασα. 

Τα πιό πολλά να πω την αλήθεια δεν τα καταλάβα. Aυτό όμως με την php με "πλήγωσε". 😄

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι τοσο γενικα τα specs που εχεις που ειναι δυσκολο καποιος να σου απαντησει αν αξιζει για 10 η για 20 η δεν ξερω γω τι. Αν καθισεις και βαλεις κατω τα πραγματικα σεναρια χρησης και τις παραμετρους/λεπτομερειες τους θα χρειαζεστε μερες για να βγαλετε τις πραγματικες προδιαγραφες. Τωρα για τον φιλο που λεει για το ξεπερασμενο jquery ολα εχουν τα συν και τα πλην τους. Αν κανει την δουλεια σου το jquery και νιωθεις ανετα να δουλευεις αυτο, και η εφαρμογη σου δουλευει σωστα εμ αυτο, δεν βλεπω το λογο γιατι να το απορριψεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2022 στις 3:24 ΜΜ, filip123go είπε


PHP: ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ;;; ΟΧΙ ΣΟΒΑΡΑ;; ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΑΚΟΜΑ PHP?? Περαν του ότι είναι ξεπερασμένη, εχει και πολλά  κενά ασφαλείας, τα οποία δεν έχουν γίνει patched ποτε (κανε ένα  απλό search "php known security issues" για να δεις και μόνος σου).

Υπάρχω εγώ και η PHP είναι στην έκδοση 8 still maintained. Αν τώρα μιλάμε για legacy apps σε shared hosting εχμ no δεν ειναι καλή.

 

Στις 4/12/2022 στις 3:24 ΜΜ, filip123go είπε

JavaScript, JQuery : Το JQuery είναι framework της JavaScript (ουσιαστικά η ίδια γλώσσα γραμμενη με πιο "εύκολο" τρόπο). Ξεπερασμένο (τελευταία φορά που το ακούμπησα ήταν το 2018 σε legacy project) και πάρα πολύ κακό framework (πλεον).

Αλλά σε κάτι μικρό και γρήγορο (στο να το κάνεις) είναι μανούλι ειδικά αν έχεις hardwired όλα τα jquery scenarios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2022 στις 3:24 ΜΜ, filip123go είπε

JavaScript, JQuery : Το JQuery είναι framework της JavaScript (ουσιαστικά η ίδια γλώσσα γραμμενη με πιο "εύκολο" τρόπο). Ξεπερασμένο (τελευταία φορά που το ακούμπησα ήταν το 2018 σε legacy project) και πάρα πολύ κακό framework (πλεον).

Μια χαρά library είναι το jQuery. Απλά πλέον τα περισσότερα που προσφέρει τα κάνεις εύκολα με σκέτη JavaScript και έχει μειωθεί σημαντικά η χρησιμότητά του.

Στις 4/12/2022 στις 3:24 ΜΜ, filip123go είπε

PHP: ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ;;; ΟΧΙ ΣΟΒΑΡΑ;; ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΑΚΟΜΑ PHP?? Περαν του ότι είναι ξεπερασμένη, εχει και πολλά  κενά ασφαλείας, τα οποία δεν έχουν γίνει patched ποτε (κανε ένα  απλό search "php known security issues" για να δεις και μόνος σου).

Παρακαλώ να μην γράφονται τέτοιες απίστευτες πίπες σε τεχνολογικό forum.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου τα specs που μας έδωσες δεν είναι αρκετά. Δεν αναφέρεις αρκετά πράγματα, φαντάζομαι λογικά έχεις μία λίστα με απαιτήσεις που έστειλες στις εταιρείες αυτές, αν θες κάνε την εδώ ένα share να έχουμε καλύτερη εικόνα. 

Εγώ από τα συμφραζόμενα κατάλαβα ότι μιλάς για κάτι σαν marketplace (το λέμε και multivendor) το οποίο θα το έχεις ΗΔΗ στημένο και ως standalone, και το app θα είναι συνοδευτικό για ένα έξτρα functionality σωστά?

Έχουμε κάνει στην εταιρεία 2 multivendor μέσω CMS μες το 2022, το πρώτο κοστολογήθηκε 6000 και ήταν (καταλάβαμε στην πορεία) τελικά πολύ λίγα, αλλά βγήκε 100% λειτουργικό, δεν κρεμάσαμε τον πελάτη και ας ήταν κατραστροφικό για εμάς. Το δεύτερο χρεώθηκε 9000€. Αν ερχόταν κάποιο νέο τώρα, στο περίπου τα 12k θα ήταν η τιμή που θα ασχολούμασταν. Οτιδήποτε λιγότερο πραγματικά καλύτερα να φτιάξουμε 3-4 "κανονικά" eshops και να τα ξεπετάξουμε σε 1 μήνα και τα 4 μαζί, παρά να ασχοληθούμε με multivendor. Έχει ΠΟΛΛΑ moving parts. Πάντα μιλάμε χρησιμοποιόντας CMS (Wordpress/Woocommerce) για να μην ανακαλύψεις τον τροχό σε πράγματα που ήδη έχουν λύσει άλλοι και δουλεύουν με σταθερότητα. Να συμπληρώσω ότι όταν λέω χρησιμοποιούμε CMS δε σημαίνει κουμπώνω ένα Dokan multivendor plugin και παίζει. Έχει πάρα πολύ παραμετροποίηση και καστομιά η φάση. Δεν είναι άντε έτσι. 

Για κάτι custom, ξεφεύγεις. Και δεν χρειάζεται κιόλας κατά την άποψή μου, εκτός αν έχεις τις άπειρες ιδιαίτερες απαιτήσεις. 

Αν αυτό γινόταν με συνοδευτικό app, σίγουρα ένα +2k ή 3k θα ήταν λογικό επιπλέον κόστος. 

 

Στις 4/12/2022 στις 3:24 ΜΜ, filip123go είπε

Εμ , γι αυτό σου είπαν 10.000 .
Τι να πιάσεις και τι να αφήσεις σε αυτό που έκανα quote πιο πάνω..
Πάμε από την αρχή:

HTML: Pure html? Λες και είμαστε στο 2000 ξέρω γω. 
CSS : Δες το απο πάνω.
JavaScript, JQuery : Το JQuery είναι framework της JavaScript (ουσιαστικά η ίδια γλώσσα γραμμενη με πιο "εύκολο" τρόπο). Ξεπερασμένο (τελευταία φορά που το ακούμπησα ήταν το 2018 σε legacy project) και πάρα πολύ κακό framework (πλεον).
JSON: Δεν έιναι γλώσσα προγραμματισμου, πάμε παρακάτω.  
PHP: ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ;;; ΟΧΙ ΣΟΒΑΡΑ;; ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΑΚΟΜΑ PHP?? Περαν του ότι είναι ξεπερασμένη, εχει και πολλά  κενά ασφαλείας, τα οποία δεν έχουν γίνει patched ποτε (κανε ένα  απλό search "php known security issues" για να δεις και μόνος σου). 
C#: Μια χαρά γλώσσα. Και η νεα version του .net τα σπάει. 
SQL: Κλασική σχεσιακή βάση, nothing to comment. 

Μια πολύ σοβαρή ερώτηση: Την εφαρμογή στο android σε ποια απο αυτές τις γλώσσες θα την γράψουν; Απ' όσο ξέρω καμία δεν υποστηρίζεται επίσημα από το android. 
Επίσης δεν μας αναφέρεις που θα γίνεται host όλο αυτό; 

Γύρω στις 40.000 με 50.000 το κοστολογώ και εγώ το project (με αυτά  τα λίγα που μας λες). Εαν το έπαιρνα εγώ θα χρέωνα 65.000, αλλα  εγώ ειμαι ακριβός (και είμαι και μόνος μου) . 

Κάποιες καλες και σύγχρονες τεχνολογίες: 
Για front:
React, Svelte, Vue (React μακράν η πιο διαδεδομένη αυτή τη στιγμή. Και εγώ σε React γράφω)
Για back:
Java (Spring-boot, Quarkus, helidon) , C#, Go, ακόμα και με python μπορεις να πας για μικρό-μεσαίο project. 
Για moblie: 
Εαν πας με React native, μπορεις να γράψεις μία φορα κώδικα και να τρέχει και σε IOS και σε Android συσκευές. Την έχω τεστάρει, δουλεύει αρκετά καλα.
Αλλιώς  για android: Java, kotlin
και IOS :  Swift. 

Κοίτα, δικά σου λεφτά είναι, και φαίνεται να προσπαθείς να κάνεις κάτι μεγάλο. Μην το δώσεις στον πιο φθηνό η σε αυτόν που "τα λέει καλύτερα"  . 
Εαν δεν έχεις in house dev, καλύτερα να προσλάβεις κάποιον να σου κάνει τη μελέτη.

Εαν θέλεις μπορείς να μου πεις και πια εταιρεία σου έκανε την προσφορά (σε pm εννοείται) . 

Σε γενικές γραμμές καταλαβαίνω ότι απ'τα λεγόμενά σου είσαι πιο advanced developer και καλά κάνεις, αλλά ανάλογα τα specs και προφανώς το budget του πελάτη μπορείς να χρησιμοποιησεις τις τεχνολογίες αυτές ακόμα και να έχεις πολύ καλό αποτέλεσμα. Ειδικά αν κάποιος θέλει να τεστάρει τα νερά, και αν του βγει σε 2-3 χρόνια να πάει τότε σε επένδυση για κάτι πιο advanced τεχνολογικά.

ΡΗΡ ειδικά νομίζω είσαι άδικος, ακόμα και η pure PHP ακόμα την παλεύει φουλ, και υπάρχει υποστήριξη και στο κομμάτι του security που λες στις τελευταίες εκδόσεις (προφανώς όποιος παίζει 5.6 έχει θέμα) και ειδικά αν παίξεις με κάποιο framework, γιατί όχι? Laravel ας πούμε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...