Προς το περιεχόμενο

AM5 / Ryzen - CPU & RAM OC


godslayerxp
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Xoroxronis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Xoroxronis είπε

Τα auto τον βάζουν συνήθως πολύ ψηλά vdd=vddq=vddio

Ρύθμισε τον τώρα που κάνεις και vsoc. Ξεκινά από 1.25 και το βλέπεις.

Ήταν 1.35, με το 1.25 έφαγα άκυρο, πάω για clear cmos όταν ξαναγυρίσω σπίτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

για τρεχεις  σε 1:2 και οχι σε 1:1 για να δεις ποσο ανεβαινουν οι μνημες?

Δεν το έχω ψάξει προσωπικά πολύ, κυρίως γιατί το προηγούμενο κιτ ήταν μπανάνα απ'τις λίγες. Όσο έχω δει σε oc.net/hwbot, εξαιρώντας περιπτώσεις custom loop με block στις μνήμες/XOC, δεν έχω δει κάτι πάνω από 6600 (ίσως 1-2 με 6800 κ suicide voltages). Σε ΑΜ5 ότι έχω δει 7000+ είναι 1:2.

Το ΤΜ5 δεν το τρέχω πολύ, προτιμώ OCCT mem test + OCCT Large για stability. Μ'αρέσει το default του ΤΜ5 πάντως, γιατί σε 3-4' που κάνει τους 3 κύκλους, βρίσκει τα χτυπητά σφάλματα, οπότε είναι ένα γρήγορο check ότι είμαι στη σωστή κατεύθυνση αν δεν βγάλει σφάλμα κ μετά τσεκάρω για πλήρη σταθερότητα.

Ευχαριστώ πάντως, έχω κάποια cfg, του 1usmus(v3) συμπεριλαμβανομένου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Ήταν 1.35, με το 1.25 έφαγα άκυρο, πάω για clear cmos όταν ξαναγυρίσω σπίτι.

A OK, το 1.35 για auto είναι μια χαρά. Μπράβο στην As.

Παίξε με 1.30 τότε να δεις πως θα πάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 1.30 δείχνει οκ.

Αύριο ή Δευτέρα κατά 99% βγαίνει και για τη δική μου το νέο BIOS, να δούμε τα ψάρια.

Το καλό που γράφουν είναι ότι έχει μειωθεί πολύ ο χρόνος training με mcr off.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ κάτι έκανα σήμερα, 7800c36 - check! Όχι ότι είναι κάτι "wow", αλλά τπτ, ένα τσικ ήθελε στα 1.42/1.41vDimm/vDDQ με 1.22 io. Έβγαλε κ ycr5B, οπότε κ το stability δεν είναι πολύ μακρυά, απλά δεν το ψάχνω ακόμα, αφού είτε θα ανέβω στα 8000, είτε θα σφίξω timings.

Spoiler

78001stgo.jpg.b69472968b04435aab10c9da9ef62062.jpg

Όσο θυμάμαι τα clear cmos / boot loops / C5 που έφαγα στη μάπα με το άλλο κιτ... ενώ εδώ με την μια, ποτέ ξανά low bin kit. :angry:

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Τεντώνω λίγο το προφιλ με 2133 fclk τώρα.

Κάποιο σιγουράκι για σταθερότητα?

Συνεχόμενα cruncher, linpack, κοιτάς score να είναι όλα ίδια, χωρίς διακύμανση, και εννοείτε πάνω από το 2066.

Επίσης δες μέχρι που bootαρει.

Αν κάνει 2200 πολύ πιθανό το 2133 να είναι σταθερό.

Αν δεν bootαρει 2166, χλωμό να είναι σταθερό το 2133.

Είναι συνήθως σταδιακό το throttle που κάνουν.

Και άφησε το για μέρες να το δεις σε real use.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή έφαγε ένα 3ωρο ycrunch stress χτες, για το τυπικό.

Σήμερα έχει εργασία&(καθόλου) χαρά, αύριο θα φάει τα bench+tests και τις συγκρίσεις.

Μέσα στην εβδομάδα τα άλλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Για αρχή έφαγε ένα 3ωρο ycrunch stress χτες, για το τυπικό.

Σήμερα έχει εργασία&(καθόλου) χαρά, αύριο θα φάει τα bench+tests και τις συγκρίσεις.

Μέσα στην εβδομάδα τα άλλα.

Keep us posted!

Εν μεταξύ εγώ χαζεύω σε ROG forums και oc net για όλα τα πιθανα προβλήματα που θα αντιμερωπίσω με την ROG (Β650E-E). Ας πούμε χρειάστηκε να πάρω TP-Link 2.5 Gbit κάρτα διότι πολλοί έχουν θέμα με την @@ρια της Intel, ειδικα σε ASUS και Gigabyte για κάποιο λόγο.  

@Xoroxronis με το 1809 είσαι κομπλέ. Είδες βελτιώσεις σε χρόνους boot;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Grisos είπε

Εν μεταξύ εγώ χαζεύω σε ROG forums και oc net για όλα τα πιθανα προβλήματα που θα αντιμερωπίσω με την ROG (Β650E-E). Ας πούμε χρειάστηκε να πάρω TP-Link 2.5 Gbit κάρτα διότι πολλοί έχουν θέμα με την @@ρια της Intel, ειδικα σε ASUS και Gigabyte για κάποιο λόγο.  

@Xoroxronis με το 1809 είσαι κομπλέ. Είδες βελτιώσεις σε χρόνους boot;

Έχω am5 από πέρυσι τον Σεπτέμβρη.. και δεν έχω αντιμετωπίσει κάτι.

Στο διαδίκτυο θα διαβάσεις τα πάντα, κάποιος κάτι έχει, κάποιος άλλος δεν έχει. Έτσι λειτουργεί.

Η πληροφορία γενικά θέλει πολύ φιλτράρισμα. Η μπούρδα που κυκλοφορεί είναι επικών διαστάσεων.


Έχω τα πάντα disabled, mcr κτλ. Τα training options όλα στο πιο αργό.

Τα πολύ παλιά bios έκαναν 45-60sec. Εδώ και αρκετούς μήνες κάνουν 35sec.

Spoiler

spacer.png

Προσωπικά τα boot times δεν είναι θέμα που το παρακολουθώ, δλδ και 2 λεπτά να ήθελε το ίδιο μου κάνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Xoroxronis είπε

Η πληροφορία γενικά θέλει πολύ φιλτράρισμα. Η μπούρδα που κυκλοφορεί είναι επικών διαστάσεων.

Αμήν.

@Grisos Μην ψάχνεις προκαταβολικά προβλήματα, δεν θα βρεις προϊόν με clean sheet. Όταν κ αν σκάσει κάτι, τότε ψάξτο.

Σε άλλα νέα, 8000 γιοκ προς το παρόν (δοκίμασα μέχρι ~1.55v vDimm / 1.30 io / 1.25 soc), με όχι super loose timings, αλλά κ πάλι δεν νομίζω ότι αξίζει, αφού τρέχω 7800c36 στα 1.43, προτιμώ να κάνω tuning εκεί κ να παραμείνω σε (σχετικά) safe τάσεις. Ίσως κάποια στιγμή δοκιμάσω πάλι απλά για το screenshot/bragging rights.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Αμήν.

@Grisos Μην ψάχνεις προκαταβολικά προβλήματα, δεν θα βρεις προϊόν με clean sheet. Όταν κ αν σκάσει κάτι, τότε ψάξτο.

Σε άλλα νέα, 8000 γιοκ προς το παρόν (δοκίμασα μέχρι ~1.55v vDimm / 1.30 io / 1.25 soc), με όχι super loose timings, αλλά κ πάλι δεν νομίζω ότι αξίζει, αφού τρέχω 7800c36 στα 1.43, προτιμώ να κάνω tuning εκεί κ να παραμείνω σε (σχετικά) safe τάσεις. Ίσως κάποια στιγμή δοκιμάσω πάλι απλά για το screenshot/bragging rights.

Δεν διαΦωνώ, αλλά ας πούμε το θέμα με το Ethernet είναι major issue, αφενός λόγω Multiplayer Gaming όπου τo WiFi δεν είναι επιλογή και αφετέρου λόγω της ιδιαιτερότητας του ίδιου του προβλήματος που κάνει drop randomly πακέτα και είναι δυσκολο να καταλάβεις αν φταις εσύ ή ο server. 

Στα υπόλοιπα που βλέπεις είναι στις περισσότερες περιπτώσεις user error, όπως το κλασικό που κάνουν OC σε RAM εκτός QVL και γκρινιάζουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Αμήν.

@Grisos Μην ψάχνεις προκαταβολικά προβλήματα, δεν θα βρεις προϊόν με clean sheet. Όταν κ αν σκάσει κάτι, τότε ψάξτο.

Σε άλλα νέα, 8000 γιοκ προς το παρόν (δοκίμασα μέχρι ~1.55v vDimm / 1.30 io / 1.25 soc), με όχι super loose timings, αλλά κ πάλι δεν νομίζω ότι αξίζει, αφού τρέχω 7800c36 στα 1.43, προτιμώ να κάνω tuning εκεί κ να παραμείνω σε (σχετικά) safe τάσεις. Ίσως κάποια στιγμή δοκιμάσω πάλι απλά για το screenshot/bragging rights.

αξιζει το 7800 με 1:2? εχεις καλυτερες επιδοσεις απο 6000 με 1:1 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

αξιζει το 7800 με 1:2? εχεις καλυτερες επιδοσεις απο 6000 με 1:1 ?

Από semi tuned 6000 30 ναι, από proper tuned 1:1 6200/6400 είναι λίγο χειρότερα νομίζω, εκτός από περιπτώσεις που είναι mem BW limited. Σε παιχνίδια δεν έχω δοκιμάσει ακόμα, με έχουν φάει οι οικοδομικές εργασίες και τα ycruncher.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...