Προς το περιεχόμενο

AM5 / Ryzen - CPU & RAM OC


godslayerxp
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Xoroxronis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Grisos είπε

Σημαντική η ^*(&%^τάνα η ψύξη πλέον στην RAM. Και εκεί την πατάνε πολλοί. Μπεντσάρουν μνήμες με GPU κρύα. Και μετά πάνε in game και σκάει.

Για αυτό έχω τα BF τόσα χρόνια...το τελικό τεστ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Grisos είπε

Σημαντική η ^*(&%^τάνα η ψύξη πλέον στην RAM. Και εκεί την πατάνε πολλοί. Μπεντσάρουν μνήμες με GPU κρύα. Και μετά πάνε in game και σκάει.

Την πάτησα έτσι όταν πρωτοέβαλα την 4090 στο παλιό PC (O11D original, non XL). Είχα αισθητά ανεβασμένες θερμοκρασίες στο κουτί (από δικό μου "σφάλμα"), με αποτέλεσμα να τρώω blue screens παίζοντας BG3, οι οποίες εξαφανίστηκαν μόλις τσίμπησα λίγο τα SA/IO + vDimm, γιατί λόγω θερμοκρασίας ήθελε ένα τσικ παραπάνω τάση για να είναι σταθερές οι μνήμες.

@Xoroxronis Έχεις παίξει καθόλου με μνήμες σε 4Dimm Mobo ή μόνο στην Gene; Ρωτάω γιατί σκέφτομαι να πάω σε κιτ 7600 κ δεν ξέρω αν "αξίζει", εντός πολλών εισαγωγικών η δοκιμή, λόγω 4 Dimm slots. (Η Γίγα έχει μέχρι 8000 στο QVL, αλλά κρατάω μικρό καλάθι...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οριακή έως μηδενική διαφορά (<1%) σε SotTR, Forza, MicroBench Lat, ελάχιστη υποχώρηση στο y-cruncher bench 2.5b (κάπου 0.25'' παραπάνω) από το swap.

Στο AIDA συνεχίζει να έχει εντυπωσιακά καλύτερα (σχεδόν έπιασα τα νούμερα του pd off) νούμερα, αλλά δεν φαίνεται να μεταφράζεται σε κάτι απτό.

Βέβαια, πλέον είμαι με -20 all core CO και όχι -22 που είχα στις προηγούμενες δοκιμές για εκείνη τη μικροαστάθεια, οπότε ίσως να χάνω κάτι ελάχιστα στη θεωρία.

Σε άλλα νέα, φαίνεται πως πλέον η As δεν εμφανίζει ξεχωριστό HiVoltageMode, απλά περνάει ότι του δώσεις, αν κατάλαβα σωστά από κάποιες απαντήσεις στο oc (ναι, ακόμα λίγο διφορούμενα τα λένε).

Θα δείξει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

 

Βέβαια, πλέον είμαι με -20 all core CO και όχι -22 που είχα στις προηγούμενες δοκιμές για εκείνη τη μικροαστάθεια, οπότε ίσως να χάνω κάτι ελάχιστα στη θεωρία.

Ε ναι, συν ότι με το PBO+CO δεν έχεις πάντα τα ίδια ακριβώς boost clocks, οπότε μικροδιαφορές δεν λένε κάτι (θες πχ σταθερά >1" διαφορά στο yc2.5b για να πεις ότι κάτι κέρδισες)

Για το HVM το ίδιο ισχύει κ για την Γίγα πια νομίζω, δεν έχω κάπου επιλογή στο BIOS, απλά περνάει ότι του δώσεις, το μεν ZenTimings δείχνει τα.. δικά του, το HWInfo δείχνει το σωστό vDimm.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Την πάτησα έτσι όταν πρωτοέβαλα την 4090 στο παλιό PC (O11D original, non XL). Είχα αισθητά ανεβασμένες θερμοκρασίες στο κουτί (από δικό μου "σφάλμα"), με αποτέλεσμα να τρώω blue screens παίζοντας BG3, οι οποίες εξαφανίστηκαν μόλις τσίμπησα λίγο τα SA/IO + vDimm, γιατί λόγω θερμοκρασίας ήθελε ένα τσικ παραπάνω τάση για να είναι σταθερές οι μνήμες.

@Xoroxronis Έχεις παίξει καθόλου με μνήμες σε 4Dimm Mobo ή μόνο στην Gene; Ρωτάω γιατί σκέφτομαι να πάω σε κιτ 7600 κ δεν ξέρω αν "αξίζει", εντός πολλών εισαγωγικών η δοκιμή, λόγω 4 Dimm slots. (Η Γίγα έχει μέχρι 8000 στο QVL, αλλά κρατάω μικρό καλάθι...)

Μόλις στήσω και γω στο mini θα σου πω θερμοκρασίες. Γενικά το άτιμο αν το σετάρεις σωστά, airflow σωστό, δεν μασάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zaknafein είπε

Έχεις παίξει καθόλου με μνήμες σε 4Dimm Mobo ή μόνο στην Gene; Ρωτάω γιατί σκέφτομαι να πάω σε κιτ 7600 κ δεν ξέρω αν "αξίζει", εντός πολλών εισαγωγικών η δοκιμή, λόγω 4 Dimm slots.

Δεν έχω Gene, την itx έχω, αλλά κι αυτή 1dpc είναι.

Δεν ξέρω απο 2dpc αλλά δε νομίζω ότι θα τραβάνε εύκολα σε τόσο μεγάλα νούμερα.

Γιατί όμως να πάρεις κιτάκι; Κάνε δοκιμές μ αυτό που έχεις και βλέπεις αν τραβάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Xoroxronis είπε

Γιατί όμως να πάρεις κιτάκι; Κάνε δοκιμές μ αυτό που έχεις και βλέπεις αν τραβάει.

Αν δεν χάνω κάτι τραγικό στο ποιες τάσεις πρέπει να ανεβάσω (vDIMM, VDDQ, vSOC), το κιτάκι που έχω απλά δεν τραβάει πάνω από 6400 και στα 6400 δεν είναι σταθερό με καλό CL / λογική τάση (βγάζει-δε βγάζει yc1B στα ~1.45 vDimm). Στα δε 6600 post μόνο με CL > 60, άχρηστο δλδ.

Θέλω να τρέξω "βαριά" benches (yc5B, PYPrime32B), οπότε θέλω κ σχετική σταθερότητα χωρίς να κοπανήσω 1.5-1.6v στα Α-dies, δεν ξέρω πόσο safe είναι (όταν είναι μόλις στα 1.10v με JEDEC, και 1.40-1.45 με EXPO).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

στα 6400 δεν είναι σταθερό με καλό CL / λογική τάση (βγάζει-δε βγάζει yc1B στα ~1.45 vDimm). Στα δε 6600 post μόνο με CL > 60, άχρηστο δλδ.

6400 1:1 μπορεί να μη τραβάει η cpu.

6600 2:1 χλωμό να μη δουλεύει. Μήπως το είχες αφήσει κατά λάθος στο 1:1;
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Xoroxronis είπε

 

6600 2:1 χλωμό να μη δουλεύει. Μήπως το είχες αφήσει κατά λάθος στο 1:1;

Αχμ... oops. :P Ναι 1:1 ήταν, νόμιζα ότι παίζει μέχρι κ εκεί 1:1, αλλά οκ, θα δοκιμάσω 2:1 κ βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Zaknafein είπε

θα δοκιμάσω 2:1 κ βλέπουμε

Κάνε clear cmos άστα όλα auto και bootαρε σταδιακά με 7200c34 1.45v - 7600c36 1.50v - και 8000c38 1.55v αν κάνει.

Τα timings βάλτα πεθαμένα/xmp σαν αυτά που θα σου βάλω εδώ.

Spoiler

spacer.png

Spoiler

spacer.png

Spoiler

spacer.png

Αν κάνει 8κ κάνε tm5, αν περνάει επανέλαβε tm5 και σε άλλο boot την επόμενη μέρα.

Αν δεν περνάει κατέβα συχνότητα.

Τα cpus και τα a-dies είναι κομπλέ μ αυτά που σου έβαλα, είναι light, αν σε κόψει κάτι θα είναι mobo/bios/auto settings.

Το ότι μπορεί να είναι φόλα το 6κ κιτάκι δε πειράζει. Η τάση που σου έβαλα είναι μεγάλη και θα το καλύψει. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά πολλών κόπων κ βασάνων, μπήκα win κ είναι μάλλον σταθερό με αυτά τα χάλια:

Spoiler

zt700c40.jpg.28ef9ac1d7ba34c08fc965dc504a6d05.jpg

Δεν νομίζω ότι άδικα το λέω μπανάνα το κιτάκι, θέλει 1.48vDimm / 1.43vDDQ για 7000C40 με όλα loose.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Δεν νομίζω ότι άδικα το λέω μπανάνα το κιτάκι, θέλει 1.48vDimm / 1.43vDDQ για 7000C40 με όλα loose

Αυτό φαντάσου είναι M-die και έκανε 7κ με 1.45.

Spoiler

spacer.png

Δε ξέρω τι παίζει με το κιτάκι σου. Δεν είναι συνηθισμένο πάντως A-die να χαροπαλεύει για 7k. Εγώ δεν έχω ξαναδεί.

Το vddp είναι auto; Δοκίμασε στο 1.05 ή και λιγότερο. Συνήθως πάνω από 1.05-1.10 δε δουλεύουν στο 2:1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Xoroxronis είπε

 

Το vddp είναι auto; Δοκίμασε στο 1.05 ή και λιγότερο. Συνήθως πάνω από 1.05-1.10 δε δουλεύουν στο 2:1.

Ναι auto το είχα αυτό πάντα, αλλά δοκίμασα κ με VDDP 1.0, 1.025, 1.04, nada.

Με το MEMIO τι παίζει, μήπως με κόβει από εκεί; Γιατί στο 1:1 το έχω στα 1.10 κ νομίζω το είχα εκεί ή 1.15 για τις δοκιμές με 2:1. Αν δεν είναι αυτό, πραγματικά δεν ξέρω τι παίζει, αν δεν ήμουν σταθερός στα 6200 με χαμηλό TRFC (380) θα έλεγα ότι λάθος νομίζω ότι έχω Α die και ότι είναι M-die, αλλά απίθανο το κόβω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zaknafein είπε

Με το MEMIO τι παίζει, μήπως με κόβει από εκεί; Γιατί στο 1:1 το έχω στα 1.10 κ νομίζω το είχα εκεί ή 1.15 για τις δοκιμές με 2:1.

Απ τον imc (vddio) παίρνει ρεύμα το vddp, δε μπορείς να τον βάλεις χαμηλότερα απ το vddp.

Βάλε τον 1.35 για τις δοκιμές αυτές. Το 1.10-1.15 είναι πολύ λίγο.

Επίσης δε θα τον έβαζα κάτω απ το vsoc. To 1.10 που λες είναι το default του με jedec, αλλά με vsoc 1.05.

1.25-1.30 των βάζω εγώ ανάλογα το προφίλ.

Βασικά για αυτό σου έγραψα κάνε clear cmos και άστα όλα auto για να τα βάλει η μητρική αυτά.

Μόνο vdd στις μνήμες, mt/s, και cl ήθελα να βάλεις εσύ τίποτα αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...