Προς το περιεχόμενο

AM5 / Ryzen - CPU & RAM OC


godslayerxp
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Xoroxronis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Κάποια πράγματα μετά από ένα γερό τρολάρισμα που μου έριξε το BIOS χτες (αν πειράξω PD από on σε off και μετά ξανά σε on μπλοκαρει/παγώνει, θέλει hard reset ο υπολογιστής -όχι το BIOS- και μετά θέλει φόρτωμα από αποθηκευμένο προφίλ για να λειτουργήσει σωστά και πιο μετά την όποια αλλαγή -με επανεκκινήσεις ενδιάμεσα- αλλιώς ενώ δείχνει ότι πήρε κάποιες ρυθμίσεις δεν τις εφαρμόζει, οπότε ότι δοκιμές έκανα μέχρι κάποια ώρα ήταν άλλα αντί άλλων τελικά και τις ξαναέκανα από σήμερα), λοιπόν:

Σε σχέση με το "τυπικό" προφίλ με CL28, προς το παρόν, PDoff+GDMoff έχουν (προφανώς) τα μεγαλύτερα κέρδη (κάπου 59.5ns lat και αντίστοιχα αύξηση και σε b/w), αλλά για σταθερότητα θέλουν training κάθε φορά. Αποθηκεύεται, για μελλοντική χρήση. Τα ίδια είχα και με CL30 που το πάλεψα μπας και.

Με PDoff+GDMon, τα ίδια σε νούμερα ουσιαστικά, πάλι θέλει training κι επιπλέον έχω και mismatch στο tPHYRDL (34+36, ενώ είναι στο 35 σταθερό).

Με PDon+GDMoff, όπως είμαι "κανονικά", κατάφερα κι έριξα και το tRP στο 30 (από 36), μου έδωσε κάποια πραγματάκια. Δοκίμασα και με 28, αλλά πέταξε ένα "0" και ένα "8" σε 30 κύκλους ΤΜ5, δεν το πήγα παραπέρα.

6000-28-2000-30.jpg.6a0e22ae1289ebace367267cbd4d4c90.jpg

Μόλις καταφέρω και βρω πού έχει κρυμμένο η As το extra vddr voltage (>1.43 το ρίχνει στο 1.2 ή έτσι γίνεται report σε ZT+RM, το οποίο παραδόξως φορτώνει μια χαρά με το προφίλ που έχω), θα δω τί ελπίδες έχω για 6200/6400.

Όσο έχω δει, IF 2100 το'χω, χωρίς κόπο.

Τα tRCDs και το tRC παίρνουν σειρά για μετά την παρέλαση (κι αν).

χαρας την ορεξη σου!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 393
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κοίτα να δεις πράγματα...

Με fclk 2033 έχω μικρή, αλλά ξεκάθαρη πτώση επιδόσεων παντού (aida lat, sottr, forza, y-cruncher) σε σχέση με 2000, στο προφίλ που έδωσα πριν.

Περιμένω λίγο το linpack να τελειώσει και θα ρίξω ένα 2100 στα αυτιά, για τη σύγκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είδα διαφορές μεταξύ 2000 κ 2133, υπέρ του 2ου, χωρίς δοκιμές στα ενδιάμεσα.

Στα των μνημών, οι δικές μου είναι μπανάνες τελικά, έβαλα για πλάκα 6600 κ όλα auto, έκανε boot μετά από 1 αιώνα με CL 60 ή κάτι τέτοιο (στα 1.45 vdimm), μένει να δω αν μπορέσω να έχω σταθερά 6400/30 ή 6200/28 γιατί κάπου εκεί τερματίζουν κ δεν ξέρω καν αν αξίζει τον πονοκέφαλο σε σχέση με τα 6200/30 που έχω τώρα κ είναι απολύτως σταθερά (με PD/GD + MCR on).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Zaknafein είπε

Εγώ είδα διαφορές μεταξύ 2000 κ 2133, υπέρ του 2ου, χωρίς δοκιμές στα ενδιάμεσα.

Στα των μνημών, οι δικές μου είναι μπανάνες τελικά, έβαλα για πλάκα 6600 κ όλα auto, έκανε boot μετά από 1 αιώνα με CL 60 ή κάτι τέτοιο (στα 1.45 vdimm), μένει να δω αν μπορέσω να έχω σταθερά 6400/30 ή 6200/28 γιατί κάπου εκεί τερματίζουν κ δεν ξέρω καν αν αξίζει τον πονοκέφαλο σε σχέση με τα 6200/30 που έχω τώρα κ είναι απολύτως σταθερά (με PD/GD + MCR on).

Πήγα επίτηδες μέσω 2033 σε σχέση με 2000, για να δω μήπως από εκεί και μετά δεν κέρδιζα τίποτα και τσάμπα ζόριζα το σύστημα.

Φαίνεται ότι όχι μόνο κερδίζω στο 2100 σε σχέση με 2000, αλλά κερδίζω ακόμα περισσότερο σε σχέση με 2033.

Μικρές λεπτομέρειες, κάθε φορά που πειράζεις κάτι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Με fclk 2033 έχω μικρή, αλλά ξεκάθαρη πτώση επιδόσεων παντού

Νομίζω στο είχα γράψει σε προηγούμενη σελίδα.

Όταν φύγεις απ το 3:2 έχεις το latency penalty απ το resyncing. Για να το καλύψεις θες άλλη μια σκάλα πάνω.

Δλδ στα 6000/2000
2033=λίγο πιο αργό
2066=πάνω κάτω σαν το 2000
2100-πιο γρήγορο
2133-ακομα πιο γρήγορο κτλ.

Με την προϋπόθεση βέβαια ότι τα κάνει η cpu χωρίς throttle.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Xoroxronis είπε

Νομίζω στο είχα γράψει σε προηγούμενη σελίδα.

Όταν φύγεις απ το 3:2 έχεις το latency penalty απ το resyncing. Για να το καλύψεις θες άλλη μια σκάλα πάνω.

Δλδ στα 6000/2000
2033=λίγο πιο αργό
2066=πάνω κάτω σαν το 2000
2100-πιο γρήγορο
2133-ακομα πιο γρήγορο κτλ.

Με την προϋπόθεση βέβαια ότι τα κάνει η cpu χωρίς throttle.

Ναι, εσύ το έγραψες, αλλά στο ενδιάμεσο ασχολήθηκα με τα αρχικά videos του ΒΖ τα οποία έχουν ξεκάθαρα παλιά πλέον συμπεράσματα.

Να θέλει ένα κλικ κάτω το vsoc? Αν έχω δει σωστά, πάει "ανάποδα" η τάση που ζητάει σε σχέση με συχνότητα/cl.

Μου έβγαλε, εν τω μεταξύ, κι ένα "2" σε 30ΤΜ5, αλλά αυτό μόνο. Σε οτιδήποτε άλλο ξεκάθαρα καλύτερα είμαι.

Επεξ/σία από Πέτρος
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Μου έβγαλε, εν τω μεταξύ, κι ένα "2" σε 30ΤΜ5, αλλά αυτό μόνο. Σε οτιδήποτε άλλο ξεκάθαρα καλύτερα είμαι.

Τι δοκιμάζεις; 2100 το 6000/28;

Τα temps απ τα ντιμάκια είναι υποφερτά;

Και το -6 trp απ το trcd που έχεις βάλει είναι λίγο ζόρικο και οριακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Xoroxronis είπε

Τι δοκιμάζεις; 2100 το 6000/28;

Τα temps απ τα ντιμάκια είναι υποφερτά;

Και το -6 trp απ το trcd που έχεις βάλει είναι λίγο ζόρικο και οριακό.

Ναι ναι, ακριβώς αυτά.

Σε 1η φάση έριξα 2 σκαλιά το vsoc και το co από - 22 σε - 20 γιατί με το παραπάνω ζόρι κάτι έσκασε στο sha3 (πάντα ελέγχω με ότι μπορώ).

Geekbench, ycrunch, linpack δίνουν πόνο, πάντως.

Θερμοκρασίες πρέπει να κοιτάξω, τελευταία φορά στο ίδιο προφίλ με 2000, δεν πέρασαν τους 48. Έχω το φουρφουρι ακριβώς δίπλα να λειτουργεί στο κενό, 1 λεπτό είναι να το κοτσαρω πάνω τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Grisos είπε

Ετσι παίξε μπαλίτσα @Πέτρος σε κανά μήνα (λέμε τωρα με την ανετοιμη ενος χρονου πλατφορμα) να έχει έτοιμα μερικά rules of thumb.

Χα, νομίζεις ότι θα υπάρχει άκρη.

Έφυγα να πάω να δω τον αγώνα με τον μικρό, άφησα y-crunch να παλεύει.

Γύρισα και στο 4ο iteration είχε πετάξει error, για πρώτη φορά (με το λίγο κατεβασμένο vsoc και το καλύτερο co).

Δεν ξέρω αν αξίζει να παλέψω να σταθεροποιήσω στο 2100 με αυτά, ή να πάω από την αρχή για 6200/6400 με νέους "κανόνες".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι έχει κάνει η Αs στο ΒΙΟΣ της και άκρη δεν βγάζω.

HiVoltage δεν υπάρχει εκεί που θα έπρεπε να είναι, σύμφωνα με κάθε φωτογραφία και κείμενο που βρήκα.

Υπάρχει περίπτωση να το παρέκαμψε και να το ξεκλείδωσε αυτόματα στο VDDR?

Θυμίζω ότι είχα βάλει 6200/28 δίνοντας 1.45-1.48 στο σχετικό πεδίο και το πήρε κανονικά (οκ, με errors-αστάθεια) δείχνοντας 1.2 στο ΖΤ.

Μπορεί στο training να αλλάζει και τις τάσεις και να δίνει κάτι παραπάνω από αυτό που δείχνει? Την είδα την αντιστοιχία πιο πίσω, αλλά χωρίς το HiV, πώς ενεργοποιείται?

Αναμονή για έκδοση με το νέο AGESA, προς το παρόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/10/2023 στις 10:22 ΜΜ, Πέτρος είπε

Χα, νομίζεις ότι θα υπάρχει άκρη.

Έφυγα να πάω να δω τον αγώνα με τον μικρό, άφησα y-crunch να παλεύει.

Γύρισα και στο 4ο iteration είχε πετάξει error, για πρώτη φορά (με το λίγο κατεβασμένο vsoc και το καλύτερο co).

Δεν ξέρω αν αξίζει να παλέψω να σταθεροποιήσω στο 2100 με αυτά, ή να πάω από την αρχή για 6200/6400 με νέους "κανόνες".

RAM tuning 🤮

Ειδικά όταν έχεις πλατφόρμα ακόμα σε "περίοδο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Grisos είπε

RAM tuning 🤮

Ειδικά όταν έχεις πλατφόρμα ακόμα σε "περίοδο".

Για normal tuning, είναι σε πολύ καλό δρόμο πια , απλά δεν υπάρχει μπούσουλας.

Για xoc, ok...Ίσως υστερεί κάπως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Grisos είπε

RAM tuning 🤮

Ειδικά όταν έχεις πλατφόρμα ακόμα σε "περίοδο".

Εξαρτάται πώς το βλέπει κανείς. Αν έχεις... ψυχαναγκαστικά θέματα, ε οκ θα σε ταλαιπωρήσει λίγο, αλλά σε λογικά πλαίσια (βλ tuning EXPO profile subtimings), μια χαρά είναι.

Πιστεύω υπάρχουν ακόμα κάποια θέματα που προέκυψαν μετά το patch που βγάλαν άρον-άρον για το SoC voltage και το πήγαν αμυντικά για να αποφύγουν ακόμα χειρότερο κράξιμο και το στρώνουν τώρα σιγά-σιγά.

Να δω τώρα πότε θα δεήσει η Γίγα να βγάλει το 1.0.8.0 update...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Εξαρτάται πώς το βλέπει κανείς. Αν έχεις... ψυχαναγκαστικά θέματα, ε οκ θα σε ταλαιπωρήσει λίγο, αλλά σε λογικά πλαίσια (βλ tuning EXPO profile subtimings), μια χαρά είναι.

Πιστεύω υπάρχουν ακόμα κάποια θέματα που προέκυψαν μετά το patch που βγάλαν άρον-άρον για το SoC voltage και το πήγαν αμυντικά για να αποφύγουν ακόμα χειρότερο κράξιμο και το στρώνουν τώρα σιγά-σιγά.

Να δω τώρα πότε θα δεήσει η Γίγα να βγάλει το 1.0.8.0 update...

Προσωπικά το EXPO, επειδή έχω διαβάσει σημεία και τέρατα, δε θα το προτιμήσω και θα πάω όλα χεράτα. Για αυτό με νοιάζει πιο πολύ τι δυνατότητες υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...