Προς το περιεχόμενο

AM5 / Ryzen - CPU & RAM OC


godslayerxp
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Xoroxronis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Xoroxronis είπε

"Σωστό" είναι το vdd του ΖΤ που δείχνει 1.14.

Έγραψες δυο φορές οτι δείχνει 1.20, και με είχες κάνει να ξύνω το κεφάλι μου. Γι αυτό σου έγραφα για pmic και τα ρέστα.

Ναι, δεν σε καταλαβαίνω...αφού κοίταζα σε λάθος σημείο/πεδίο ο μπούφος.

Το πήρα χαμπάρι τώρα το πρωί και ήθελα να το διορθώσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, hln3 είπε

Δεν νομίζω πως έχει νοήμα να πουσάρεις μνήμες με τον 3D. Χάνεις ρολόγια αφού χτυπάει θέρμαλ λίμιτ πιο εύκολα λόγω vsoc

Στα game benches που έχω δοκιμάσει η διαφορά από EXPO ή σφιγμένο EXPO είναι υπαρκτή και άξια λόγου.

Αν και η D15 με τον αντάπτορα (αγορά για ΑΜ3+) σίγουρα δεν λειτουργεί σωστά, επίσημα TL δεν έχω πιάσει ποτέ μέχρι τώρα.

Έτσι κι αλλιώς, τις επόμενες μέρες πάω για κατέβασμα vddr+vsoc, να δω κι από εκεί τα κέρδη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Έτσι κι αλλιώς, τις επόμενες μέρες πάω για κατέβασμα vddr+vsoc, να δω κι από εκεί τα κέρδη.

Μια χαρά και με 1.48->1.47VDD

Αύριο για VSoC κάπου 1.2, μεθαύριο για 1.46VDD κοκ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Xoroxronis είπε

@Πέτρος Nitro ρύθμισες για τα 6200;

Επίσης αυτό το έχεις δει μήπως κάνει στην δικιά σου; https://noctua.at/en/nm-amb12/specification

Δεν βλέπω την παραμικρή διαφορά με Nitro auto ή ρυθμισμένο, ίσως να είναι σαν το HVM στην AS, να αυτορυθμίζεται.

Το κρατάω με τις ρυθμίσεις σου, εννοείται.

Το offset δεν ξέρω αν πιάνει πάνω στον αντάπτορα  που έχω για να γίνει συμβατή η ΑΜ3+ βάση με ΑΜ4/5. Πρέπει να ρωτήσω τη Ν, αν και θεωρώ ότι ίσως περισσότερα κερδίσω με κανένα cryosheet, ίσως γεφυρώσει καλύτερα το όποιο κενό αφήνει ο αντάπτορας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Δεν βλέπω την παραμικρή διαφορά με Nitro auto ή ρυθμισμένο, ίσως να είναι σαν το HVM στην AS, να αυτορυθμίζεται.

Το κρατάω με τις ρυθμίσεις σου, εννοείται.

Το offset δεν ξέρω αν πιάνει πάνω στον αντάπτορα  που έχω για να γίνει συμβατή η ΑΜ3+ βάση με ΑΜ4/5. Πρέπει να ρωτήσω τη Ν, αν και θεωρώ ότι ίσως περισσότερα κερδίσω με κανένα cryosheet, ίσως γεφυρώσει καλύτερα το όποιο κενό αφήνει ο αντάπτορας.

Πάντως, επειδή είχα ψηθεί και γω για Kryosheet, όσο και να έψαξα στο net, η διαφορά με MX6 είναι max -1 C. Οπότε δεν αξίζει τα 21 ευρω. Βέβαια στην δική σου περίπτωση όντως μπορεί να κάνει καλύτερη δουλειά για βούλωμα μικρο-gap.

Σίγουρα, παρήγγειλα το AM5 mount της Thermalright και ας μην έχει ούτε εκείνο διαφορά 🤪

Επεξ/σία από Grisos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Grisos είπε

Πάντως, επειδή είχα ψηθεί και γω για Kryosheet, όσο και να έψαξα στο net, η διαφορά με MX6 είναι max -1 C. Οπότε δεν αξίζει τα 21 ευρω. Βέβαια στην δική σου περίπτωση όντως μπορεί να κάνει καλύτερη δουλειά για βούλωμα μικρο-gap.

Σίγουρα, παρήγγειλα το AM5 mount της Thermalright και ας μην έχει ούτε εκείνο διαφορά 🤪

Υπάρχει πάντα η περίπτωση να φύγει η Ν μαζί με το ΑΜ4 σύστημα που είναι τώρα στην αντιστατική και να πάει στον αδερφό, να ξεκουραστεί και λίγο ο FX, οπότε ίσως μπει μια νέα D15 με κανονική βάση ή μια D16 (αν/όταν) ή το αντίστοιχο τούβλο από BeQuiet κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρέλαβα σήμερα το νέο κιτ, περιμένω τρελό σπαζοκεφάλιασμα για να ανέβω παραπάνω (7800/8000 σε 2DPC mobo), αλλά θα το παλέψω όταν βρω χρόνο, για το γαμώτο. Εδώ με χαλαρά timings κ tPHYRDL mismatch (38/40), απλά να δω πώς παίζει, να δω κι αν είναι σταθερό.

first_test.jpg.558963959a917a5140f497cf1959027f.jpg

Και μια πρώτη εικόνα στα ίδια timings αλλά με 2166 FCLK:

y-cruncher 1B/2.5B/5B

Spoiler

ycr_runs.jpg.21a2aafdd786172a209b8f93781ff898.jpg

Aida64

Spoiler

aida64.jpg.843adc7e0cc4234b7817a517c4571a53.jpg

 

Επεξ/σία από Zaknafein
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Zaknafein είπε

Παρέλαβα σήμερα το νέο κιτ, περιμένω τρελό σπαζοκεφάλιασμα για να ανέβω παραπάνω (7800/8000 σε 2DPC mobo), αλλά θα το παλέψω όταν βρω χρόνο, για το γαμώτο. Εδώ με χαλαρά timings κ tPHYRDL mismatch (38/40), απλά να δω πώς παίζει, να δω κι αν είναι σταθερό.

first_test.jpg.558963959a917a5140f497cf1959027f.jpg

Και μια πρώτη εικόνα στα ίδια timings αλλά με 2166 FCLK:

y-cruncher 1B/2.5B/5B

  Απόκρυψη περιεχομένων

ycr_runs.jpg.21a2aafdd786172a209b8f93781ff898.jpg

Aida64

  Απόκρυψη περιεχομένων

aida64.jpg.843adc7e0cc4234b7817a517c4571a53.jpg

 

1) για τρεχεις  σε 1:2 και οχι σε 1:1 για να δεις ποσο ανεβαινουν οι μνημες?

2) το tmp5 δεν το τρεχεις ως admin που πρεπει και επισης βρες και κατεβασε το 1usmus  profile και κανε load. Αν δεν το βρισκεις πες μου να σου ανεβασω το cfg

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Εγώ είμαι σε εβδομάδα κατεβάσματος τάσεων σε VDD/VDDQ/VSoC.

Ήδη στο 1.46/1.36/1.20 και δεν φαίνεται το παραμικρό.

Mη ξεχνάς τον imc (vddio). Είναι πολύ σημαντικό rail. Προσθέτει/αφαιρεί στην κατανάλωση του package.

Δεν έχει τηλεμετρία (svie3), οπότε το info κάνει estimate την κατανάλωση του (λάθος συνήθως).

Τα auto τον βάζουν συνήθως πολύ ψηλά vdd=vddq=vddio

Ρύθμισε τον τώρα που κάνεις και vsoc. Ξεκινά από 1.25 και το βλέπεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...