Προς το περιεχόμενο

Το YouTube θα στέλνει ειδοποίηση στους χρήστες εάν το σχόλιό τους είναι καταχρηστικό


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, aypnia είπε

Πληροφοριακά το πιθανότερο να μη στο κάνει το ίδιο το youtube σαν youtube αλλά ο ιδιοκτήτης του καναλιού. Αν πας στο https://myactivity.google.com/page?page=youtube_comments 99% θα δεις το comment που εξαφανίστηκε.

Ο ιδιοκτήτης του καναλιού όμως έχει κάποια εργαλεία στα χέρια του. Μπορεί να μπλοκάρει όλα τα comments από το να εμφανίζονται στο video του, μπορεί να αφήνει τα comments να φαίνονται σε όλους αφού τα κάνει review, οπότε θα εμφανιστεί όταν κι αν το κάνει review κλπ. Μπορεί ακόμη και να βάλει λέξεις κλειδιά και να μην γίνονται δημόσια σχόλια με αυτά στο κανάλι του. Το άτομο που το στέλνεις όμως το βλέπει και αν σου έχει τύχει μπορεί να ανταπαντήσεις σε κάποιο σχόλιο, το comment σου να μη φαίνεται δημόσια και να σου απαντάει αυτός που του το έστειλες. Αυτά στα κάνει 99% των περιπτώσεων ο καναλάρχης:)

Τους έχει δώσει τώρα και άλλα εργαλεία όπως τη δυνατότητα μπλοκαρίσματος συγκεκριμένων χρηστών από το να σχολιάζουν στο κανάλι τους. Και θέλει να τους δώσει κι άλλα, όπως αναφέρει το άρθρο. Αν για κάτι πρέπει να κατηγορηθεί το youtube δεν είναι γιατί σου σβήνει τα σχόλια, γιατί πέρα από συγκεκριμένων σχολίων με χριστοπαναγίες κλπ δεν επεμβαίνει αλλά γιατί δίνει τόση εξουσία στους creators.

Τι να πω ο καθένας το βλέπει από τη μεριά του, αν ήμουν creator δεν θα ήθελα να μπορεί ο καθένας να μου μαμεί το κανάλι ή να πρέπει να περνάω ώρες ατελείωτες να κάνω review. Από την άλλη σαν απλός χρήστης Υoutube premium απαιτώ από το Υoutube να μας βάλει free pass comment premium feature, τα σχόλια μας να δημοσιεύονται υποχρεωτικά ακόμη κι αν δεν θέλει ο creator 😂

Όχι, σαν creator μίλησα αλλά και former commenter (τό'κοψα πια το 2ο).

Το κανάλι μου μου λέει οτι έχω σχόλιο, μου το δείχνει σαν (1) στα σχόλια αλλά δεν υπάρχει ούτε στα προς έγκριση ούτε σαν απόρριψη, για να αποφασίσω αν το εγκρίνω ή όχι και ο σχολιαστής νομίζει οτι εγώ δεν το αφήνω να φανεί.

Σαν σχολιαστής, ένα σχόλιο μου (σχεδόν κάθε) δεν εμφανίζεται στα 10 σχόλια ενός καναλιού εκτός αν πατήσω "sorty by: newest first" οπου εκεί εμφανίζεται. Ξαναπατάς "sort by popularity" και εξαφανίζεται από την σελίδα αλλά η σελίδα έχει 10 σχόλια και εμφανίζει αριθμό 11.

Μπήκα στο link και ευχαριστώ για το share του, Το τελευταίο μου σχόλιο σύμφωνα με αυτήν ήταν το 2014 :D σε ξένο κανάλι και το προηγούμενό του, το 2013 σε δικό μου που έχει 200 comments.

Μάλλον αυτά τα 199 (ενός video) τα άφησα αναπάντητα για να πουλήσω μούρη!

Το μεγαλύτερό μου σοκ είναι οτι ζει ακόμα το Interface τουυ google+ !!! έλεος !!!

 

Επεξ/σία από Cre3p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, polaki είπε

Σοβαρά το λες ή τρολάρεις; 

Με συγχωρείς που δε θέλω να διαβάζω τοξικές χριστοπαναγίες στα σχόλια ε. 

Και για να μην παρεξηγηθώ, επειδή το έχω αναφέρει και άλλου, είμαι ΥΠΕΡ της ελευθερίας του λόγου ΑΛΛΑ επίσης υπέρ του να πέφτει μήνυση όπως ακριβώς αν έρθεις μπροστά μου και με χριστοπαναγίζεις στο δρόμο, που εκεί (ατυχώς για εσένα) δεν είσαι ανώνυμος. 

Επειδη λοιπόν δεν μπορεί να υπάρξει καμία απολύτως συνέπεια προς αυτόν που με χριστοπαναγίζει στο internet και μου εύχεται καρκίνους, να βρω τη μάνα μου κρύα και όλα αυτά τα εμετικά  επειδή απλά ανέβασα στο Χ κανάλι μοθ ή προσωπικό προφίλ μου το οτιδήποτε εκείνος δεν συμφωνεί, λογοκρισία μέχρι να σβήσει ΤΟ ΚΑΝΤΙΛΙ του, να ηρεμήσουμε απτά καρκινώματα.

Και ποια νομίζεις ότι είναι η τιμωρία αν κάποιος σε χριστοποαναγισει στο δρόμο? Θα σου πω εγώ, τίποτα, απόλυτος τίποτα ψάξε το, στην Ελλάδα είσαι. Εκτός αν ζεις χρόνια στο εξωτερικό και δεν γνωρίζεις τα χάλια της Ελλάδας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Taoustaoys είπε

Και ποια νομίζεις ότι είναι η τιμωρία αν κάποιος σε χριστοποαναγισει στο δρόμο? Θα σου πω εγώ, τίποτα, απόλυτος τίποτα ψάξε το, στην Ελλάδα είσαι. Εκτός αν ζεις χρόνια στο εξωτερικό και δεν γνωρίζεις τα χάλια της Ελλάδας.

Καμία, αλλά στην πράξη υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορά, στο δρόμο ο άλλος χρειάζεται να έχει μπάλες για να σε βρίσει. Στο internet κρύβεται σα κότα πίσω από nicknames τύπου "polaki", "taoustaoys" κλπ. 

Και προσωπικά εμένα κανένας δεν μου έχει βρίσει ούτε τη μάνα ούτε μου έχει ευχηθεί καρκίνο στο δρόμο, κάτι το οποίο έχει γίνει στα social τις ελάχιστες φορές που έχω εκφράσει δημόσια άποψη για το δημοψήφισμα του 2015 και τα εμβόλια πριν 1.5-2 χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, polaki είπε

Σοβαρά το λες ή τρολάρεις; 

Με συγχωρείς που δε θέλω να διαβάζω τοξικές χριστοπαναγίες στα σχόλια ε. 

Και για να μην παρεξηγηθώ, επειδή το έχω αναφέρει και άλλου, είμαι ΥΠΕΡ της ελευθερίας του λόγου ΑΛΛΑ επίσης υπέρ του να πέφτει μήνυση όπως ακριβώς αν έρθεις μπροστά μου και με χριστοπαναγίζεις στο δρόμο, που εκεί (ατυχώς για εσένα) δεν είσαι ανώνυμος. 

Επειδη λοιπόν δεν μπορεί να υπάρξει καμία απολύτως συνέπεια προς αυτόν που με χριστοπαναγίζει στο internet και μου εύχεται καρκίνους, να βρω τη μάνα μου κρύα και όλα αυτά τα εμετικά  επειδή απλά ανέβασα στο Χ κανάλι μοθ ή προσωπικό προφίλ μου το οτιδήποτε εκείνος δεν συμφωνεί, λογοκρισία μέχρι να σβήσει ΤΟ ΚΑΝΤΙΛΙ του, να ηρεμήσουμε απτά καρκινώματα.

Είμαι σύμφωνος μαζί σου, εν μέρει όμως. Και το λέω αυτό, επειδή όσο πιθανό είναι να παρεκτραπεί κάποιος στο δρόμο, άλλο τόσο θα παρεκτραπεί και στο νετ. Γιατί αν δεν ήταν έτσι, δε θα υπήρχαν επεισόδια και ξύλο σε δρόμους. Το ζητούμενο είναι να πιάσει τους 10χρονους,12χρονους,14χρονους που το παίζουν μάγκες από το πληκτρολόγιο και κάνουν πλάκα.

Όσο για το ελευθερία του λόγου, θεωρώ ότι "δικαίως" όμως κάποιοι παρεκτρέπονται. Γιατί όταν βλέπω κόσμο να χτυπάει παλαμάκια ιντερνετικά σε βίντεο που γκέι ρίχνονται από ταράτσες στο Αφγανιστάν, όταν βλέπω τύπους να υποστηρίζουν με θέρμη την κακοποίηση-βιασμών γυναικών με τη λογική "τα ήθελε ο κ@λος της" κλπ, δεν ξέρω αν μπορεί να υπάρξει άλλη αντίδραση.

Και θα σου και κάτι από εμπειρία στο fb: Ήμουν σε ένα θέμα το οποίο είχε αναφορά στο Θεό γενικά. Μία "κυρία", έσυρε τα εξ' αμάξης με πολύ βαριές κουβέντες σε μία άλλη που υποστήριζε τη θρησκεία της και πόσο ευτυχισμένη είναι που εκκλησιάζεται.Κυριολεκτικά τέτοιες εκφράσεις δε με έκαναν ποτέ να αισθανθώ τόσο άσχημα. Όλες οι εκφράσεις είχαν στόχο τη θρησκεία και όχι το άτομο.

Δεν είμαι θρήσκος, αλλά έκανα αναφορά αμέσως. Να σου πω το αποτέλεσμα μετά από 3 ημέρες; Η απάντηση ήταν, "συγνώμη αλλά δε μπορούμε να ελέγξουμε το περιεχόμενο αυτή τη στιγμή. Αν θέλετε, μπορείτε να επιμείνετε ξανακάνοντας αναφορά".

Θεωρώ δύσκολο να ελεγχθούν τα πάντα όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, CyanBlue είπε

"Όταν οι υπολογιστές θα πωλούνται με Linux..." Έν μέρει είναι στο χέρι μας. Γιατί να χρειάζεται κανείς Win-Office PC για καθημερινές τυπικές εργασίες και σερφάρισμα? Σαφώς είναι καλύτερο και ελαφρύτερο το Linux και τρέχει σε παλαιότερα συστήματα πιο άνετα. Είναι όμως θέμα συνήθειας, εκμάθησης και προώθησης. Επειδή όμως είναι δωρεάν, μόνο εμείς, ως χρήστες μπορούμε να το προωθήσουμε. Από την πλευρά του πρέπει να γίνει λίγο ακόμα πιο φιλικό στον απλό χρήστη που δεν ξέρει ή δε θέλει να μάθει εντολές.

Οχι φιλε μου, δεν με καταλαβες καλα. Δεν μιλαω για το τι μπορουμε να κανουμε εμεις, που στο κατω κατω ειμαστε τρεις κ ο κουκος μεσα στον ευρυτερο πληθυσμο απο ξανθιες, που ουτε να γραψουν την λεξη "λινουξ" δεν ξερουν. Σε μεμονομενο επιπεδο ατομικο (το οποιο ομως δεν εχει καμια σημασια κ επιροη στην κοινωνια) οκ. Ε και? (που ελεγε κ η Αλεξανδρατου- φαινεται οτι μ αρεσουν οι ξανθιες? λολ)

Υπαρχουν συγκεκριμενοι χρηματοδοτικοι οργανισμοι (γιατι κ τα της τεχνολογιας απο εκει ξεκιναν) που δινουν τα δις οχι στην τυχη αλλα σε "Μπιλαρες", σε "Ελονες", σε "Μαρκους" κ τους λοιπους της γνωστης παρεουλας. Μετα αυτοι φτιαχνουν καταλληλα μηχανηματα, που θα συνεργαστουν με τα καταλληλα προγραματα, που θα κανουν συγκεκριμενες δουλειες κ θα καταναλωθουν απο συγκεκριμενους καταναλωτες πολτου. Ολοι εως/εκτος τους καταναλωτες pulp, ειναι μια παρεουλα, ακολουθουν μια πολιτικη, εχουν εναν σκοπο, ανηκουν σε μια κοινωνικη υποκατηγορια. Αν αυτοι δεν θελουν, δεν λειτουργει κανενα μηχανημα με λινουξ. Οπως ακριβως δεν πουλιεται κ κανενα με λινουξ απ την μαμα. Αυτο σου λεω.

Γιατι για να γινει κατι τετοιο παει να πει οτι αυτοι ειναι ΕΚΤΟΣ ΕΙΚΟΝΑΣ !!! Αλλοιως οσο ο Μπιλαρας κ η παρεουλα θα ειναι εκει που ειναι, εμεις θα ζουμε με παραθυρα, τα σοσιαλ θα μας λογοκρινουν οσο κ οποτε θελουν κ εμεις σας σωστοι καταναλωτες βιομαζας, θα αναμασαμε δικαιολογιες για να καταπινουμε γρηγοροτερα κ να τους εχουμε ικανοποιημενους. Αυτοι κανονιζουν τι πρεπει να γινει κ εμεις καταπινουμε, αλλωτε με χαρα, αλλωτε με γκρινια, αλλωτε με το ζορι, αλλωτε με καρπαζιες, αλλωτε εχοντας καταλαβει, αλλοτε μην ξεροντας γιατι, αλλοτε μοιρολατρικα, αλλοτε με παραιτηση. Αυτο που τους ενδιαφερει δεν ειναι το ΤΙ ειναι αυτο. Φτανει ΑΥΤΟΙ ΝΑ ΛΕΝΕ ΤΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ, κ εμεις να ΚΑΤΑΠΙΝΟΥΜΕ. Σε αυτο ειμαστε ολοι μαζι- κ οσοι "αντιδραν" στην λογοκρισια, κ οσοι την δικαιολογουν. 

Βλεπε την πολιτικη πισω απ τα παραθυρα κ τα λινουξ αδερφε. Προσπαθησε να αναλυσεις τον παραλογισμο- γιατι πριν 35 χρονια τα μεγαθηρια διαλεξαν το αξιολυπητο (συν κλεμενο)  λειτουργικο ενος ακομα πιο αξιολυπητου ανθρωπακου, κ οχι αυτο που ξεραν κ εμπιστευονταν κ ηταν δοκιμασμενο (unix) κ πανω απ ολα, ΗΤΑΝ ΤΣΑΜΠΑ? Τρελαθηκαν, η ηταν σαδομαζοχιστες?

Απαντηση- Οχι φιλε μου. Επρεπε καπως να καθιερωθει ο Μπιλαρας. Αν αυτοι δεν αγοραζαν, δεν θα υποχρεωνονταν ο κοσμος με τιποτα. Συντομα οι Κινεζοι θα διναν λυσεις λινουξ (οπως στα κινητα λιγα χρονια αργοτερα). Αρα, σκυψαν κεφαλι, βαλαν χερια στις τσεπες κ βγαλαν γκαφρα κ καναν τον αξιοθρηνητο Μπιλαρα βασιλια κ εμας καταλωτες ακομα ενος πολτου/βιομαζας της ατζεντας τους. Φτιαξαν μια μοδα ακομα κ μας την επιβαλαν. 

Ετσι σκεφτεται κ το ΥΤ φιλε μου. Της παρεουλας ειναι. Μια καινουργια μοδα κ αυτοι. Οτι θελουν κανουν κ δεν ρωτανε κανεναν. Μαυρη δικτατορια του κερατα. Αληθεια που ειναι οι πολιτικοι ηγετες (ανεξαρτητου χρωματος- δεν εχει σημασια) να πουν "Φτανει!! νομοθετουμε κ βαζουμε ορια στην δικτατορια των μιντια κ των σοσιαλ!! υπαρχει κινδυνος να γινουν επικινδυνα για τον κοσμο, αρα πρεπει να καθορισουμε τροπο/ορια λειτουργιας!". Που ειναι μου λες? 

Εδω κολαει αυτο που ειπα "οταν θα πωλουνται μηχανηματα με λινουξ", δλδ οταν η παρεουλα δεν θα ειναι στην εξουσια, δλδ οχι σε αυτη την ζωη.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω πως κάτι πρέπει να γίνει με τους κατασκευαστές τηλεοράσεων, ας πληρώνουν οι ίδιοι για το YouTube Premium με κάποιο τρόπο.

Δε γίνεται να αγοράζεις τηλεόραση 2000€ και να σου πετάει 2 διαφημίσεις (χωρίς το skip τώρα τελευταία) κάθε 5 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Axelq είπε

Προσωπικά πιστεύω πως κάτι πρέπει να γίνει με τους κατασκευαστές τηλεοράσεων, ας πληρώνουν οι ίδιοι για το YouTube Premium με κάποιο τρόπο.

Δε γίνεται να αγοράζεις τηλεόραση 2000€ και να σου πετάει 2 διαφημίσεις (χωρίς το skip τώρα τελευταία) κάθε 5 λεπτά.

όποιος έχει αγοράσει τηλεόραση 2000€ και τον απασχολεί τα 8,5€/μήνα (ίσως παρακάτω αν έρθει το lite στην Ελλάδα) , τότε κλασσικά πάλι έκανε κάτι λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, korakios είπε

όποιος έχει αγοράσει τηλεόραση 2000€ και τον απασχολεί τα 8,5€/μήνα (ίσως παρακάτω αν έρθει το lite στην Ελλάδα) , τότε κλασσικά πάλι έκανε κάτι λάθος

η απλα μπαινεις απο το pc σου χρησιμοποιοντας την τιβι των 2000€ για οθονη οπως λογικα ουτως η αλλως κανεις ηδη , εχεις περασμενο το adblock και δεν βλεπεις πλεον διαφημισεις. Εκτος αν δεν θελεις να παρεις ουτε καν ενα βασικο ασυρματο ποντικι των 5€ ( στην περιπτωση που το pc σου ειναι μακρυα απο την τιβι και δεν εχεις ηδη ασυρματο εξοπλισμο) που τοτε οντως εχεις κανει κατι παρα πολυ λαθος. Γενικα δεν μπορω να καταλαβω γτ κλαιγονται για θεματα που οκ κατανοητο οτι δεν θελουν να πληρωσουν μια συνδρομη (ο καθενας για δικους του λογους) αλλα υπαρχουν αλλοι 10 τροποι να το κανουν σχεδον δωρεαν η οντως δωρεαν και δεν ασχολουνται ουτε με αυτους. 

Στο τελευταιο παντως σκελος θα διαφωνησω, υπαρχει αρκετος κοσμος που μαζευει χρηματα στοχευμενα για να αγορασει κατι καλο σε βαθος χρονου. Δεν σημαινει απαραιτητα οτι εκανε κατι λαθος αν δεν θελει να προσθεσει μια (ή αλλη μια) συνδρομη στα παγια εξοδα του με την εννοια οτι δεν παιρνεις αυτοκινητο, μια καλη τιβι-ενα καλο πισι τα πληρωνεις μια φορα και δεν εχουν προσθετα εξοδα που απαιτουν να εχεις υψηλο εισοδημα για να τα συντηρησεις, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...