Προς το περιεχόμενο

Ebanking επικαιροποιηση στοιχειων. Λειτουργει;


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/3/2023 στις 1:24 ΜΜ, ribo7 είπε

Κανείς που έχει κάνει επικαιροποίηση στοιχείων ως κάτοικος εξωτερικού?
Έχετε συμπληρώσει εντύπο αυτοπιστοποίησης που ζητάνε?

Προσπάθησε να κάνει ο άντρας μου. Είχε λογαριασμό στην Eurobank. Αρχικά το έκανε μέσω gov.gr αλλά του ζήτησαν ξανά τα ίδια δικαιολογητικά μεταξύ των οποίων και μια βεβαίωση κατοικίας (;) αν θυμάμαι καλά από το προξενείο. Εντωμεταξύ ελληνικό προξενείο δεν υπάρχει στο Μπέλφαστ οπότε θα έπρεπε να πάει Λονδίνο. Λολ🤣 ούτε για αστείο. Τους είπε δεν μπορώ να σας δώσω το δικαιολογητικο που ζητάτε και να ταξιδέψω Λονδίνο και το άφησε. Έχει όμως και η μάνα του πρόσβαση στον ίδιο λογαριασμό και το υπόλοιπο να ναι 20-30€ οπότε δεν τον νοιάζει και πολύ.

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο της "επικαιροποιηση στοιχείων". Οκ προφανώς όταν αλλάξεις διεύθυνση ή τηλέφωνο ή ταυτότητα θα ενημερώσεις την τράπεζα. Αλλά ο τσαμπουκάς κάθε χρόνο να σου ζητάνε τα ίδια και τα ίδια όταν δεν έχει αλλάξει κάτι, μου θυμίζει ελληνικό δημόσιο και απλά να έχουμε κάτι να κάνουμε για να δικαιολογησουμε το μισθό μας.

Είμαστε 6 χρόνια έξω και ούτε μια φορά δεν μας ζητήθηκε κάτι τέτοιο. Όταν αλλάξαμε διεύθυνση απλά ενημερώσαμε τις 2 τράπεζες που έχουμε λογαριασμούς.

Επεξ/σία από mary
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά το να αποδείξω σε τράπεζα την διεύθυνση μόνιμης κατοικίας με έξτρα δικαιολογητικά όταν είμαι κανονικά δηλωμένος στην εφορία/ΑΑΔΕ που σίγουρα η τράπεζα έχει σύνδεση, με κουράζει.
Επίσης, κατά την επικαιροποίηση στοιχείων στην Πειραιώς, το πεδίο της διεύθυνσης προσυμπληρώνεται με πληροφορία από το Εθνικό Μητρώο Επικοινωνιών, όπου εκεί δεν έχω δηλώσει διεύθυνση παρά μόνο τηλέφωνο. Ο λόγος που δεν έχω δηλώσει διεύθυνση εκεί είναι γιατί θεωρούσα ότι είναι δηλωμένη στην ΑΑΔΕ/My Taxis. Ειλικρινά η διεύθυνση κατοικίας είναι κάπως θολή έννοια για μένα καθώς έχω δει σε διάφορα σημεία/συστήματα να έχει ακόμα δηλωμένη την πατρική μου διεύθυνση ή και τίποτα, και δε ξέρω καν ποιο σύστημα συγχρονίζεται με ποιο (ώστε να κάνω την αλλαγή σε ένα σύστημα και να ενημερώνεται παντού).
(Πως όλα αυτά είναι λυμένα σε σοβαρές χώρες εξωτερικού που κάνεις εγγραφή σε δήμο..)

Επεξ/σία από ribo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 @ribo7

Αν θες την γνώμη μου μην ασχολείσαι καν με τις ελληνικές τράπεζες. Είναι άθλιες.

Έχω ξεχασμένο λογαριασμό στην Eurobank με μηδενικό υπόλοιπο και μια μέρα μου έρχεται μεηλ ότι μου στέλνουν νέα χρεωστική κάρτα για αυτό το λογαριασμό. Διεύθυνση είχα δηλωμένη το πατρικό μου. Την παραλαμβάνει ο πατέρας μου και το καλοκαίρι που πήγα, είπα ας την κάνω ενεργοποίηση και αν είναι να βάλω 10€ να κάθονται. Ούτε αυτό δεν μπόρεσα να κάνω σε atm γιατί μου έβγαζε ότι δεν υπάρχει λογαριασμός!

Μιλάμε για παράνοια. 😵💫Τα συστήματα τους μου έστειλαν νεα κάρτα σε μηδενικό λογαριασμό που είχε να χρησιμοποιηθεί τουλάχιστον 5 χρόνια και δεν μπορούσα καν να την ενεργοποιήσω!

Επεξ/σία από mary
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, lyda94 είπε

στην Πειραιώς έκανα και εγώ πρόσφατα και ο δικός μου πριν κάτι ημέρες επικαιροποιηση. 

και δε σου ειπε οτι πρεπει να πας τη ταυτοτητα σε Κατ/μα? τη δεχτηκε ηλεκτρονικα?

3 ώρες πριν, mary είπε

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο της "επικαιροποιηση στοιχείων". Οκ προφανώς όταν αλλάξεις διεύθυνση ή τηλέφωνο ή ταυτότητα θα ενημερώσεις την τράπεζα. Αλλά ο τσαμπουκάς κάθε χρόνο να σου ζητάνε τα ίδια και τα ίδια όταν δεν έχει αλλάξει κάτι, μου θυμίζει ελληνικό δημόσιο και απλά να έχουμε κάτι να κάνουμε για να δικαιολογησουμε το μισθό μας.

Καλα, οχι και καθε χρονο. Η επικαιροποιηση ειναι οδηγια/εντολη απο τη Ευρωπη.

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, rus είπε

και δε σου ειπε οτι πρεπει να πας τη ταυτοτητα σε Κατ/μα? τη δεχτηκε ηλεκτρονικα?

Ναι, κανονικά την κάναμε ηλεκτρονικά. Δεν έβγαλε κάτι για κατάστημα.

Επεξ/σία από lyda94
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 hours ago, mary said:

 @ribo7

Αν θες την γνώμη μου μην ασχολείσαι καν με τις ελληνικές τράπεζες. Είναι άθλιες.

Έχω ξεχασμένο λογαριασμό στην Eurobank με μηδενικό υπόλοιπο και μια μέρα μου έρχεται μεηλ ότι μου στέλνουν νέα χρεωστική κάρτα για αυτό το λογαριασμό. Διεύθυνση είχα δηλωμένη το πατρικό μου. Την παραλαμβάνει ο πατέρας μου και το καλοκαίρι που πήγα, είπα ας την κάνω ενεργοποίηση και αν είναι να βάλω 10€ να κάθονται. Ούτε αυτό δεν μπόρεσα να κάνω σε atm γιατί μου έβγαζε ότι δεν υπάρχει λογαριασμός!

Μιλάμε για παράνοια. 😵💫Τα συστήματα τους μου έστειλαν νεα κάρτα σε μηδενικό λογαριασμό που είχε να χρησιμοποιηθεί τουλάχιστον 5 χρόνια και δεν μπορούσα καν να την ενεργοποιήσω!

Συμφωνώ και επαυξάνω  με την παραπάνω δήλωση. Δηλωμένος στην εφορία ως κάτοικος εξωτερικού, δηλωμένο το τηλέφωνο και η τωρινή διεύθυνση κατοικίας στο e-gov KYC (μετά από επισκεψη σε ΚΕΠ λόγω ξένου αριθμού). Πρασπαθούσα να κάνω επικαιροποιηση στοιχείων στην Πειραιώς και μου έβγαζε πρόβλημα με την διεύθυνση κατοικίας. Μετά από 3-4 email και ένα τηλέφωνο στην υποστήριξη, μου επικαιροποιήσαν τον λογαριασμό ΑΛΛΑ δεν έβαλαν την καινούργια μου διεύθυνση αλλά άφησαν την παλιά στην Ελλάδα (!!) Πάλι email, τηλέφωνα, επικαιροποίηση στοιχείων και απλά αγνόουν την τωρινή διεύθυνση και αφήνουν την παλιά. Αφού έχασα 5-6 ώρες προσπαθώντας να αλλάξω την διεύθυνση μου, το πήρα απόφαση και θα πάω σε κατάστημα όταν θα έρθω Ελλάδα.

Η τράπεζα μου στην Ολλανδία παίρνει αυτόματα τα στοιχεία μου από το δημοτολόγιο με βάση το αντίστοιχο ΑΜΚΑ. Οσες φορές έχω μετακομίσει, δεν ξόδεψα ούτε μισό δευτερόλεπτο για να ανανεώσω την διεύθυνηση μου μιας και γίνεται αυτόματα. Με το ίδιο σύστημα λειτουργούν όλες οι κυβερνητικές και δημοτικές υπηρεσίες και διάφορου είδους ασφάλειες και τράπεζες. Τι πιο λογικό να έχεις ενα source of truth αντι 10 διαφορετικά .

 

13 hours ago, rus said:

και δε σου ειπε οτι πρεπει να πας τη ταυτοτητα σε Κατ/μα? τη δεχτηκε ηλεκτρονικα?

Καλα, οχι και καθε χρονο. Η επικαιροποιηση ειναι οδηγια/εντολη απο τη Ευρωπη.

Δεν αντιλέγουμε ότι είναι οδηγία από την ΕΕ αλλά ο τρόπος που έχει σχεδιαστεί το σύστημα είναι τραγικός. Είναι λες και δεν ξέρουν την σημαίνει η λέξη UX.

Αν δεις το μνμ μου πιο πάνω, στην χώρα που βρίσκομαι γίνονται ολα αυτόματα χωρίς να περιμένεις από τον χρήστη να κάνει μόνος τους επικαιροποιήση στοιχείων.

 

edit:

Άλλο ένα τραγικό παράδειγμα, δυο άτομα ως δηλωμένοι κάτοικοι εξωτερικού, δηλωμένο το τηλέφωνυ εξωτερικού στο e-gov KYC. Ο ένας έκανε χωρίς πρόβλημα την πιστοποιήση τον στοιχείων του στον gsis/myaade που τα έκανε συγχρονισμό από το e-gov KYC. Το δεύτερο άτομο δεν μπορεί γιατί το gsis/myaade δεν δέχεται τον αριθμό τηλεφώνου ως έγκυρο. Και τα δύο τηλέφωνα είναι εξωτερικού στην ίδια εταιρία (όχι ότι παίζει κάποιο ρόλο).

Σχετικό ερώτημα στην ΑΑΔΕ δεν βοήθησε καθόλου και η συμβούλη τους ήταν να βάλεις το τηλέφωνο ενός συγγενή στην Ελλάδα. Δηλαδή αν δεν έχει κάποιον στην Ελλάδα, τι κάνεις? Αγοράζεις ελληνικό αριθμό μόνο για την ΑΑΔΕ? Βάζεις στην τύχη έναν ελληνικό αριθμό? Είναι σαν να έχουν βάλει μηδέν σκέψη στην υλοποιήση.

Επεξ/σία από jakegate7
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, lyda94 είπε

Ναι, κανονικά την κάναμε ηλεκτρονικά. Δεν έβγαλε κάτι για κατάστημα.

Ε τοτε φαινεται οτι η Πειραιως σε αλλους δεχεται ιντερνετικα τη ταυτοτητα(σκαναρισμα), και σε αλλους δε τη δεχεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rus είπε

Ε τοτε φαινεται οτι η Πειραιως σε αλλους δεχεται ιντερνετικα τη ταυτοτητα(σκαναρισμα), και σε αλλους δε τη δεχεται!

Όπα, τι εννοείς σκαναρισμα? Εμείς μέσω του gov κάναμε την επικαιροποιηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, lyda94 είπε

Όπα, τι εννοείς σκαναρισμα? Εμείς μέσω του gov κάναμε την επικαιροποιηση.

Ειπαμε, μεσω gov φυσικα και γινεται. Μεσω του ebanking λεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Θυμηστε μου, πειτε μου βρε παιδια.

Μπηκα τωρα στην ibank, και μου πεταξε ενα μηνυμα περι επικαιροποιησης των στοιχειων μου. Βεβαια, οτι υποτιθεται οτι θελει επικαιροποιηση, οπως ειδα, ολα σωστα τα εχω δηλωμενα, απλα θελουν οπως καταλαβαινω, αποδεικτικα στοιχεια.

Αν δεν κανω επικαιροποιηση, μπορει να εχω προβλημα στις συναλλαγες μου;

Παντως, ζητανε υπερβολικα πολλα στοιχεια. Δηλαδη ενταξει.

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα πριν λιγο με πηραν τηλεφωνο απο eurobank για επικαιροποιηση και οτι λειπει το εκκαθαριστικο εφοριας τρεχοντος ετος.

Το κανεις μεσα απο το ebanking ειπανε αλλιως σε υποκαταστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, mindreader said:

Θυμηστε μου, πειτε μου βρε παιδια.

Μπηκα τωρα στην ibank, και μου πεταξε ενα μηνυμα περι επικαιροποιησης των στοιχειων μου. Βεβαια, οτι υποτιθεται οτι θελει επικαιροποιηση, οπως ειδα, ολα σωστα τα εχω δηλωμενα, απλα θελουν οπως καταλαβαινω, αποδεικτικα στοιχεια.

Αν δεν κανω επικαιροποιηση, μπορει να εχω προβλημα στις συναλλαγες μου;

Παντως, ζητανε υπερβολικα πολλα στοιχεια. Δηλαδη ενταξει.

:(

Ε, μην κάνεις και πες μας αν έχεις πρόβλημα να ξέρουμε και οι υπόλοιποι 🤣

 

Στα σοβαρά, προφανώς έχεις πάνω από 2 χρόνια να επιβεβαιώσεις κάποια. Εάν είναι σωστά στο gov τότε κάνεις την επικαιροποίηση από εκεί και τέλος. Πάνω από 3-4 λεπτά δεν παίρνει.

Αν το θεωρείς κόπο, πες μας μετά από πόσο καιρό δεν θα μπορείς να κάνεις συναλλαγές να μάθουμε κι εμείς 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, panostza said:

πες μας μετά από πόσο καιρό δεν θα μπορείς να κάνεις συναλλαγές να μάθουμε κι εμείς 🤣

Στα 5 χρόνια.

Ή τουλάχιστον τόσο ήταν παλιότερα, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι πρόσφατα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...