Προς το περιεχόμενο

Ebanking επικαιροποιηση στοιχειων. Λειτουργει;


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 hours ago, mindreader said:

Θυμηστε μου, πειτε μου βρε παιδια.

Μπηκα τωρα στην ibank, και μου πεταξε ενα μηνυμα περι επικαιροποιησης των στοιχειων μου. Βεβαια, οτι υποτιθεται οτι θελει επικαιροποιηση, οπως ειδα, ολα σωστα τα εχω δηλωμενα, απλα θελουν οπως καταλαβαινω, αποδεικτικα στοιχεια.

Αν δεν κανω επικαιροποιηση, μπορει να εχω προβλημα στις συναλλαγες μου;

Παντως, ζητανε υπερβολικα πολλα στοιχεια. Δηλαδη ενταξει.

:(

Ναι δεν θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις το e-banking 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, mindreader είπε

Παντως, ζητανε υπερβολικα πολλα στοιχεια. Δηλαδη ενταξει.

:(

Συμφωνώ....

Η Εθνική (αν δεν έχει αλλάξει κάτι, μέχρι τον Φλεβάρη τα ζητούσε) για να θεωρεί ολοκληρωμένη την επικαιροποιηση  πρέπει να έχει συμπληρωθεί και το ερωτηματολόγιο του "Οικονομικού συναλλακτικού προφίλ" με στοιχεία που  καμία άλλη τράπεζα δεν μου έχει ζητήσει.  

Στιγμιότυπο οθόνης 2023-11-24 011318.png

Χωρίς το ερωτηματολόγιο δεν ολοκληρώνεται η επικαιροποίηση.

Και η απορία μου... αυτά ζητούνται από το κράτος (και αν ζητούνται γιατί  δεν μου τα ζήτησαν και οι άλλες δυο τράπεζες που συναλλάσσομαι)  η είναι εφεύρεση της Εθνικής;

Επεξ/σία από teot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου έχουν ζητήσει ποτέ τέτοια έγγραφα. Πριν από μερικά χρόνια τα είχα δώσει, στην προ gov εποχή.

Τώρα απλά κάνω επικαιροποίηση online όπου βλέπουν τα πάντα, μέχρι και την επαγγελματική κατάσταση και τους ΚΑΔ.

Μήπως έχεις ανοίξει κάποιον online λογαριασμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, teot said:

Η Εθνική (αν δεν έχει αλλάξει κάτι, μέχρι τον Φλεβάρη τα ζητούσε) για να θεωρεί ολοκληρωμένη την επικαιροποιηση  πρέπει να έχει συμπληρωθεί και το ερωτηματολόγιο του "Οικονομικού συναλλακτικού προφίλ" με στοιχεία που  καμία άλλη τράπεζα δεν μου έχει ζητήσει.  

Βασικά το ερωτηματολόγιο που μας δείχνεις δεν έχει σχέση με επικαιροποίηση, αυτή ολοκληρώνεται με την άντληση στοιχείων από gov. Σε μία από τις ερωτήσεις λέει "Ποιος είναι ο σκοπός για τον οποίο ανοίγεται ο λογαριασμός ή συνάπτεται η επιχειρηματική σχέση", προφανώς όλα αυτά στα ζητάνε επειδή ανοίγεις ή μετατρέπεις κάποιον λογαριασμό σε επαγγελματικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, The_Judas είπε

Δεν μου έχουν ζητήσει ποτέ τέτοια έγγραφα. Πριν από μερικά χρόνια τα είχα δώσει, στην προ gov εποχή.

Τώρα απλά κάνω επικαιροποίηση online όπου βλέπουν τα πάντα, μέχρι και την επαγγελματική κατάσταση και τους ΚΑΔ.

Μήπως έχεις ανοίξει κάποιον online λογαριασμό;

 

3 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Βασικά το ερωτηματολόγιο που μας δείχνεις δεν έχει σχέση με επικαιροποίηση, αυτή ολοκληρώνεται με την άντληση στοιχείων από gov. Σε μία από τις ερωτήσεις λέει "Ποιος είναι ο σκοπός για τον οποίο ανοίγεται ο λογαριασμός ή συνάπτεται η επιχειρηματική σχέση", προφανώς όλα αυτά στα ζητάνε επειδή ανοίγεις ή μετατρέπεις κάποιον λογαριασμό σε επαγγελματικό.

Δεν εχει ανοιχθεί online κανένας λογαριασμούς, κοινοι λογαριασμοι ταμιευτηρίου ειναι που παλιά είχαμε την μισθοδοσία μας και έχουν ανοιχθεί σε καταστήματα

Το παρακάτω είναι εκτύπωση από το προφιλ της συζύγου μου που  το δείχνει σαν εκρεμότητα.

και εγώ δεν το ήξερα... αλλα όταν χρειάστηκε τον Μάρτιο να γίνει συναλλαγή σε κατάστημα (σε δυο καταστήματα) αρνούνταν  να προχωρήσουν την συναλλαγή  γιατί θεωρούσαν σαν ατελή την επικαιροποίηση χωρίς το οικονομικό προφίλ και στην σύζυγο μου και σε μένα και μου είπαν οτι μπορούσε να γίνει είτε απο το κατάστημα (οπως γινόνταν παλιά) είτε απο το  ebanking. 

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2023-11-24 160753.png

 

Οσοι έχετε ebanking  Εθνικής μπείτε στο προφίλ να δείτε.

 

 

Επεξ/σία από teot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκανα την επικαιροποιηση στην Εθνικη. Μου πηρε γυρω στη μιση ωρα! Με συνδεση στο gov.gr αλλα επειτα και με χειροκινητο ανεβασμα εγγραφων!!!!! Και να φανταστει κανεις οτι ειμαι ο ορισμος του πεπειραμενου χρηστη!!!!!!!

Δηλαδη κανενας 'απλος' πολιτης διχως εξοικειωση, πρεπει να παρει λογιστη για να του το κανει!!!!!!!!!!!

-----

Ρε μπελαδες που βαλαμε στο κεφαλι μας παντως. Καλα που ζητουν να ξερουν τα παντα ολα, θελουν να τους τα επικαιροποιουμε και καθε λιγα χρονια. Αλλα ξεχασα. Ετσι θα παταχθει η 'φοροδιαφυγη', πιθανως 'τρομοκρατικες διασυνδεσεις' κλπ.

Οπως....παταχθηκαν και περιοριστηκαν, οταν πριν λιγα χρονια, καναμε 'ταυτοποιηση' των καρτοκινητων!!!!!!!!!!

Α ρε δουλεμα, Α ρε ξυλο που παει χαμενο, αλητες!

-----

Απορια:

Στην Alpha, δεν εχω ebanking και δεν με ενδιαφερει να κανω κιολας. Η μονη μου επαφη, ειναι μεσω ΑΤΜ.

Αν εκει υπαρχει ποτε προβλημα περι .... 'επικαιροποιησης', θα με παρει καμια ψυχη τηλεφωνο προκαταβολικα, ή καποια μερα θα βρεθω διχως προσβαση στο ΑΤΜ;

 

Επεξ/σία από mindreader
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/11/2023 στις 1:18 ΠΜ, teot είπε

Συμφωνώ....

Η Εθνική (αν δεν έχει αλλάξει κάτι, μέχρι τον Φλεβάρη τα ζητούσε) για να θεωρεί ολοκληρωμένη την επικαιροποιηση  πρέπει να έχει συμπληρωθεί και το ερωτηματολόγιο του "Οικονομικού συναλλακτικού προφίλ" με στοιχεία που  καμία άλλη τράπεζα δεν μου έχει ζητήσει.  

Στιγμιότυπο οθόνης 2023-11-24 011318.png

Χωρίς το ερωτηματολόγιο δεν ολοκληρώνεται η επικαιροποίηση.

Και η απορία μου... αυτά ζητούνται από το κράτος (και αν ζητούνται γιατί  δεν μου τα ζήτησαν και οι άλλες δυο τράπεζες που συναλλάσσομαι)  η είναι εφεύρεση της Εθνικής;

Kατι παρομοιο ζηταει και η eurobank σε επαγγελματικο λογαριασμο ειδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/11/2023 at 20:20, mindreader said:

Απορια:

Στην Alpha, δεν εχω ebanking και δεν με ενδιαφερει να κανω κιολας. Η μονη μου επαφη, ειναι μεσω ΑΤΜ.

Αν εκει υπαρχει ποτε προβλημα περι .... 'επικαιροποιησης', θα με παρει καμια ψυχη τηλεφωνο προκαταβολικα, ή καποια μερα θα βρεθω διχως προσβαση στο ΑΤΜ;

Χλωμό να σε πάρουν τηλέφωνο για να σε ενημερώσουν περί ανάγκης επικαιροποίησης, σε όσες περιπτώσεις ξέρω δεν έγινε κάτι τέτοιο, απλά κάποια μέρα δεν θα σε αφήνει να κάνεις καμία συναλλαγή.

Να κάνεις επικαιροποίηση από μόνος σου δεν παίζει σαν ενδεχόμενο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εθνική ενώ ολοκλήρωσα την επικαιροποιηση (10/10),.κάθε φορά που έμπαινα μου έβγαζε μήνυμα τι χρειάζεται επικαιροποιηση. 

Στο κατάστημα φαινομουν μη επικαιροποιημενος γιατί από το 2016 που έκανα έναρξη επαγγέλματος δεν υπήρχε πρόσφατο έγγραφο έναρξης. 

Το κατέβασα απ'το myaade, μητρώο, το καταχώρησε η υπάλληλος και τώρα είμαι οκ.

Περίεργο πάντως ενώ το gov τραβάει όλα τα στοιχεία, να μη τραβάει το συγκεκριμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Joshua21 said:

Χλωμό να σε πάρουν τηλέφωνο για να σε ενημερώσουν περί ανάγκης επικαιροποίησης, σε όσες περιπτώσεις ξέρω δεν έγινε κάτι τέτοιο, απλά κάποια μέρα δεν θα σε αφήνει να κάνεις καμία συναλλαγή.

Να κάνεις επικαιροποίηση από μόνος σου δεν παίζει σαν ενδεχόμενο?

Δεν εχω ebanking στην alpha και δεν θελω να κανω. Θα παω απο καταστημα τοτε.

Αν καποιος ξερει, περα απο τα κλασικα, δεη, βεβαιωση εργασιας, εκκαθαριστικο, τι αλλο χρειαζονται συνηθως, ας το πει, οσα περισσοτερα εχω μαζι μου, τοσο το καλυτερο. Βεβαια, και να ξεχασω κανενα, θα τους πω να τους τα στειλω με email, αλλα ας εχω οτι περισσοτερο μαζι μου. Οτι ξερετε απο χαρτουρα, πειτε την.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, mindreader said:

Δεν εχω ebanking στην alpha και δεν θελω να κανω. Θα παω απο καταστημα τοτε.

Αν καποιος ξερει, περα απο τα κλασικα, δεη, βεβαιωση εργασιας, εκκαθαριστικο, τι αλλο χρειαζονται συνηθως, ας το πει, οσα περισσοτερα εχω μαζι μου, τοσο το καλυτερο. Βεβαια, και να ξεχασω κανενα, θα τους πω να τους τα στειλω με email, αλλα ας εχω οτι περισσοτερο μαζι μου. Οτι ξερετε απο χαρτουρα, πειτε την.

Μπορείς να το κάνεις ηλεκτρονικά ακόμα και αν δεν έχεις ebanking εφόσον έχεις κάρτα.

image.png.5e2dbf13137eba56d4f114eb239f7859.png

Κατά τα άλλα...

On 24/11/2023 at 20:20, mindreader said:

ειμαι ο ορισμος του πεπειραμενου χρηστη!!!!!!!

 

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Joshua21 ευχαριστω για την πολυ χρησιμη πληροφορια!!! Το δοκιμαζω τωρα! Ελπιζω να γλυτωσω την επισκεψη σε καταστημα.

Σημειωση: το οτι ειμαι πεπειραμενος, δεν σημαινει οτι τα ξερω ολα....οπως ελεγε και ο Σωκρατης, 'εν οιδα οτι ουδεν οιδα'...

Ξεκινω τη διαδικασια! Θα επανελθω, ελπιζω να παει καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

---

Επανερχομαι επειτα απο την προσπαθεια επικαιροποιησης στην alpha, online, συμφωνα με την υποδειξη του joshua21.

Λοιπον, δεν ειμαι βεβαιος οτι ειναι μια 'πληρης' ενημερωση οπως την θελουν. Κατ'εμε, αλλα ειναι προσωπικη αποψη και οι πολιτικοι εχουν ψηφισει αλλα, κακως ζητουν ενα καρο στοιχεια. Αλλα τελωσπαντων, τα ζητουν. Η Alpha, οπως μπηκα χωρις κωδικους ebanking, δεν σε καθοδηγει, τι χρειαζεται. Σου λεει ουσιαστικα ανεβασε οτι θελεις, σε διαφορες κατηγοριες. Ετσι ομως, δεν εισαι και σιγουρος οτι αυριο δεν θα τους καπνισει οτι κατι λειπει απο εσενα! Οκ, ανεβασα εκκαθαριστικο, ανεβασα αντιγραφο μισθοδοσιας. Με αυτα, θα επικαιροποιηθουν αρκετα στοιχεια. Προσεξτε ομως, θα επικαιροποιηθουν αν και...ειναι τα ιδια με αυτα που ειχα δηλωσει πριν χρονια στην τραπεζα! Οκ, επικαιροποιηση για την επικαιροποιηση. Δεν ξερω τι αλλο τους λειπει. Δεν ξερω τι αλλο θελουν απο εμενα και τη...ζωη μου! Δεν εχει καπου ενα checklist, απλα οτι ανεβαζεις, σου δειχνει με ενα συμβολακι οτι θα τα ελεγξουν και θα σου ερθει επιβεβαιωτικο email οτι εγινε επιτυχης επικαιροποιηση.

Εν τελει, δεν ξερω αν χρειαζονται κατι αλλο απο εμενα, και αυτα που ανεβασα, τα ανεβασα ως 'νεοτερα' εγγραφα και τιποτε παραπανω. Κατα τα λοιπα, δεν μπορω να σκεφτω τι αλλο θελουν ή αν κατι το θεωρουν 'ανενημερωτο'. Ειναι λιγο αποσπασματικη η διαδικασια τους.

-----

Επισης κατι αλλο σημαντικο που θελω να ρωτησω.

Η επικαιροποιηση γινεται 'ανα φυσικο προσωπο' ή 'ανα λογαριασμο';

Υπαρχουν λογαριασμοι που ειμαι συνδικαιουχος εγω και ο πατερας μου. Εγω εκανα επικαιροποιηση. Χρειαζεται να κανει και ο πατερας μου; Ή ειμαστε καλυμμενοι να μην, ας πουμε, παγωσει ο λογαριασμος, αν εκανε επικαιροποιηση εστω ο ενας απο τους συνδικαιουχους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...