Προς το περιεχόμενο

Ebanking επικαιροποιηση στοιχειων. Λειτουργει;


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lyda94 είπε

Δεν ισχύει αυτό για την ταυτότητα. Άλλαξα πρόσφατα ταυτότητα και έγινε κανονικά η επικαιροποιηση. Λογικά σου κολλάει κάπου στο επάγγελμα από ότι καταλαβαίνω από το μήνυμα. 

δουλευω εποχιακα οποτε αυτη τη στιγμη ειμαι ανεργος.στην alpha παντως δεν ειχα ποτε προβλημα.εχει και επιλογη να ανεβασεις χειροκινητα και ταυτοτητα και οτι αλλο χρειαζεται σε αντιθεση με την πειραιως

 

μολις εκανα στην εθνικη και στην alpha χωρις κανενα προβλημα.το θεμα ειναι της πειραιως

Επεξ/σία από astrea966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Ναι ολα τα εχω. Εξαλλου με την Alpha Bank δεν ειχα καποιο θεμα. Μαλλον θα παρω τηλεφωνο απο Δευτερα..

Μήπως έχεις άλλο τηλέφωνο δηλωμένο στην Alpha Bank, άλλο τηλέφωνο στη Πειραιώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το KYC-eGov στην Πειραιώς πολλές φορές δεν έχει αρκετά στοιχεία για να σε επικαιροποιήσει και πρέπει να πας υποχρεωτικά στο κατάστημα και βγάζει το παρακάτω.

Δεν είναι μόνο για την ταυτότητα, για 100% σιγουριά θέλει τηλέφωνο στο υποκατάστημα σου και να ρωτήσεις τι ακριβώς έγγραφα θέλουν για να μην ξανατρέχεις. Προσοχή στο ότι δεν μπορείς να πας σε όποιο υποκατάστημα θέλεις, στα online ραντεβού σου λέει ποιο ακριβώς είναι και ΔΕΝ αλλάζει, για να αλλάξεις υποκατάστημα θέλει συνεννόηση των 2 διευθυντών των 2 καταστημάτων (ναι δεν είναι υπερβολή, αυτή είναι η διαδικασία) για να σε αλλάξουν

  

18 hours ago, astrea966 said:

Χθες που το εψαχνα ειδα οτι για την ταυτοτητα γινεται μονο απο υποκαταστημα.τα υπολοιπα τα τραβαει αυτοματα αλλα για ταυτοτητα μονο με φυσική παρουσια

1671304544075_20221217_211559261.jpg

 

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Hacker?pcs είπε

Το KYC-eGov στην Πειραιώς πολλές φορές δεν έχει αρκετά στοιχεία για να σε επικαιροποιήσει και πρέπει να πας υποχρεωτικά στο κατάστημα και βγάζει το παρακάτω.

Δεν είναι μόνο για την ταυτότητα, για 100% σιγουριά θέλει τηλέφωνο στο υποκατάστημα σου και να ρωτήσεις τι ακριβώς έγγραφα θέλουν για να μην ξανατρέχεις. Προσοχή στο ότι δεν μπορείς να πας σε όποιο υποκατάστημα θέλεις, στα online ραντεβού σου λέει ποιο ακριβώς είναι και ΔΕΝ αλλάζει, για να αλλάξεις υποκατάστημα θέλει συνεννόηση των 2 διευθυντών των 2 καταστημάτων (ναι δεν είναι υπερβολή, αυτή είναι η διαδικασία) για να σε αλλάξουν

  

 

Επειδη δεν εχω χρονο, ουτε διαθεση, αν ξεκινησουν τα χαζα και με βαλουν σε συγκεκριμενο καταστημα, ενω εχω μετακομισει, και μετα απο 20+ ημερες, απλα μεταφερω τον λογαριασμο μου σε αλλη τραπεζα και ακυρωνω την πιστωτικη. Για να δουμε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Εχει κάνει κάποιος επικαιροποίηση ως κάτοικος εξωτερικού που έχει λογαριασμό σε ελληνική τράπεζα?
Εμένα π.χ. στο eGov-KYC είναι κενά τα στοιχεία περί επαγγέλματος. Θα προχωρήσει λέτε η επικαιροποίηση (στην Πειραιώς)?
Γενικά τι παίζει με το να μην έχεις διεύθυνση Ελλάδα? (προφανώς μπορώ να δηλώσω το πατρικό μου, αλλά τι νόημα έχει όταν στην εφορία είμαι ήδη δηλωμένος ως κάτοικος εξωτερικού?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογαριασμοί σε τρεις τραπεζες.

Επικαιροποίηση κομπλε σε ΕΤΕ, Eurobank και μαντέψτε τη προβληματική. Πειραιώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα μπάζα είναι παιδιά η Πειραιώς φταίει , όταν είχα προσπαθήσει πριν κάτι μήνες , τελικά ανέβασα όλα τα έγγραφα online και μετά με πήραν να πάω απο κατάστημα να τους τα δώσω γιατί πάλι είχαν θέμα.

Ακόμη μου βγάζει μήνυμα για επικαιροποίηση , άλλαξα τράπεζα και τους παράτησα

Σε eurobank έκανα μία χαρά την επικαιροποίηση , σε κάθε ATM με ρωτάει αν θέλω επικαιροποίηση :D

Μιλάμε πολύ καλή υλοποίηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Πλεον στη επικαιροποιηση στοιχειων μεσω ebanking σου λενε οτι η ταυτοτητα εξαιρειται, αυτη πρεπει να τους τη πας απο κει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, rus είπε

Πλεον στη επικαιροποιηση στοιχειων μεσω ebanking σου λενε οτι η ταυτοτητα εξαιρειται, αυτη πρεπει να τους τη πας απο κει.

A, καλά...έχουν χάσει κάθε ψήγμα σοβαρότητας.

Άλλαξα ταυτότητα τέλη Νοέμβρη '22, μετά από 1 ημέρα είχε ανέβει στις αντίστοιχες e-gov υπηρεσίες και μετά από άλλη μία πέρασα από όλες τις τράπεζες (ηλεκτρονικά) και έκανα τις αντίστοιχες ενημερώσεις μέσω KYC. Τα ίδια και για τη σύζυγο (αλλάξαμε μαζί).

Το ίδιο το Κράτος πλέον σου επιτρέπει να μην κουβαλάς την ταυτότητα μαζί και δέχεται την "ηλεκτρονική", από το wallet, και η χ-ψ τράπεζα σε βάζει να περνάς από κατάστημα, ενώ "τραβάει" τα στοιχεία ακριβώς από τις ίδιες υπηρεσίες?

Τρομάρα τους...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, rus είπε

Πλεον στη επικαιροποιηση στοιχειων μεσω ebanking σου λενε οτι η ταυτοτητα εξαιρειται, αυτη πρεπει να τους τη πας απο κει.

Είσαι σίγουρος για αυτό? Έκανα πρόσφατα επικαιροποιηση και άνοιξα και λογαριασμό ηλεκτρονικά και μπήκε κανονικά η ταυτότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, rus είπε

Πλεον στη επικαιροποιηση στοιχειων μεσω ebanking σου λενε οτι η ταυτοτητα εξαιρειται, αυτη πρεπει να τους τη πας απο κει.

1 ώρα πριν, lyda94 είπε

Είσαι σίγουρος για αυτό? Έκανα πρόσφατα επικαιροποιηση και άνοιξα και λογαριασμό ηλεκτρονικά και μπήκε κανονικά η ταυτότητα.

Πρόσφατα ανοίξαμε και εμείς λογαριασμό σε μία γνωστή μου (βοηθήσαμε εννοούμε γιατί e-banking γενικά δεν οι συνομήλικοι μου και δεν ξέρω τη φάση..) και τράβηξε τα πάντα μέσω gov συμπεριλαμβανομένης και της ταυτότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, lyda94 είπε

Είσαι σίγουρος για αυτό? Έκανα πρόσφατα επικαιροποιηση και άνοιξα και λογαριασμό ηλεκτρονικά και μπήκε κανονικά η ταυτότητα.

Aνοιξες λογ/σμο ενω ειχες ηδη εναν αλλο στη συγκεκριμενη τραπεζα?

Για ποια τραπεζα μιλας? Αυτο που ειπα εγω αφορα την Πειραιως.

 

5 ώρες πριν, Kag1ante είπε

Πρόσφατα ανοίξαμε και εμείς λογαριασμό σε μία γνωστή μου (βοηθήσαμε εννοούμε γιατί e-banking γενικά δεν οι συνομήλικοι μου και δεν ξέρω τη φάση..) και τράβηξε τα πάντα μέσω gov συμπεριλαμβανομένης και της ταυτότητας.

Καλα, στο gov μπορεις να βγαλεις και ψηφιακη υπογραφη, που ειναι εγκυρη σαν ταυτοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rus είπε

Aνοιξες λογ/σμο ενω ειχες ηδη εναν αλλο στη συγκεκριμενη τραπεζα?

Για ποια τραπεζα μιλας? Αυτο που ειπα εγω αφορα την Πειραιως.

Άνοιξα λογαριασμό αποκλειστικά ηλεκτρονικά στη eurobank και στην Πειραιώς έκανα και εγώ πρόσφατα και ο δικός μου πριν κάτι ημέρες επικαιροποιηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...