Προς το περιεχόμενο

Retro Handhelds (Anbernic/Retroid/Powkiddy/κ.α)


vagosvts7
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα ανοίγει ξανά, γράφω πιο αναλυτικά το τι αφορά και τους κανόνες που θα το διέπουν (πέραν των κανόνων που ισχύουν forum-wide), οι οποίοι πρέπει να ακολουθούνται με ευλάβεια:

  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από τα διάφορα ρετρό handheld μηχανήματα που κυκλοφορούν, κυρίως από Κίνα μεριά. 
  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από το σετάρισμα των OS των συσκευών αυτών, χωρίς να υπάρχει ουδεμία αναφορά πάνω σε συγκεκριμένα games, σε roms ή σε BIOS.
  • Το νήμα δεν προσφέρεται για υποστήριξη πάνω στο retroarch, μην αναλώνεστε εκεί γιατί η κουβέντα για τα cores ή το content οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε κουβέντα για roms και BIOS. Υπάρχουν ολόκληρα wikis που καλύπτουν εκτενέστατα το retroarch.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά links που περιέχουν πειρατικό περιεχόμενο (roms, BIOS κλπ) είτε άμεσα, είτε έμμεσα.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά οι ερωτήσεις προς αναζήτηση πειρατικού περιεχομένου ή προς συμβουλευτικής σχετικά με πειρατικό περιεχόμενο, ακόμα και μετά «από συνεννόηση μέσω ΠΜ».

Επειδή τα ρετρό μηχανάκια εμπίπτουν σε ευαίσθητη κατηγορία, εάν δείτε κάποιο μέλος να παρεκτρέπεται με το μήνυμά του, είτε του στέλνετε απευθείας ΠΜ για να το διορθώσει, είτε στέλνετε αναφορά και το αναλαμβάνουν οι συντονιστές.

Αν έχετε κάποια απορία, μου στέλνετε ΠΜ. Κατά κανόνα πάντως, αν έχετε αμφιβολία σχετικά με το αν πρέπει να ποστάρετε κάτι, τότε το πιθανότερο είναι ότι απαγορεύεται να το ποστάρετε.

Αυτά τα απλά. Τα τηρείτε και το νήμα δεν θα ξανακλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως και εγώ κάτοχος rg35xx, steamdeck, επιβεβαιώνω ότι τα μικρά κοσολακια δεν κάνουν για 5η γενιά και πάνω, ενω το deck είναι δυστυχώς βαρυ. Για psp και ps1 το vita (έχει και dual sticks) είναι καλή επιλογή αλλα με μικρή ακόμα οθόνη. Η επόμενη μου δοκιμή γίνεται αυτό τον καιρό με το ''switch lite''', το οποίο μου φαίνεται ταμαμ από μέγεθος βάρος και δυνατότητες emulation.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 hours ago, oykas2001 said:

Και τι μπορεί να παίξει; 

Σίγουρα όλα τα 8bit/16bit arcade/consoles/home computers άψογα και από κονσόλες επομένης γενιάς PS1 σίγουρα (άψογο ότι έχω παίξει). PSP επίσης πολύ καλά αν και δεν έχω παίξει πολλά αλλά πχ το Outrun που είναι απαιτητικό πάει καλά. Σίγουρα παίζει Dreamcast και N64 αλλά κάποιο frameskip ίσως να χρειάζεται. Ολα αυτά στο HOS.

Φυσικά μπορεί να παίξει και Switch (άλλωστε τι switch θα ήταν) games με την τεραστία βιβλιοθήκη και πολλά official emulators/remake κλπ.

Για μένα αν έχεις ένα Switch & ένα Vita είσαι καλυμμένος εκτός και αν θες PS2 και μετά που δεν ξέρω πόσο καλά τα πάει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αξίζει να δώσει κάποιος τόσα χρήματα για να πάρει ένα Switch Lite με μια μέτρια προς κακή οθόνη και να μπλεχτεί με αλλά λειτουργικά συστήματα.

Ας πάρει ένα Odin Lite με πολύ καλή οθόνη και τελείωσε. Ναι δεν θα έχει τα παιχνίδια του Switch αλλά εδώ μιλάμε για emulation retro παιχνιδιών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας πω την γνώμη μου γιατί τυχαίνει να έχω switch v1cfw και κονσόλες retro handheld, το emulation κομμάτι είναι καλύτερο στις retro handheld consoles από την εποχή rp3 plus που τα μηχανάκια είχαν T618, τώρα έχει ανέβει ακόμα περισσότερο η δύναμη των retro handhelds και σε ευνοϊκές τιμές! Καταρχάς το switch lite καινούργιο κοστίζει 230+ ευρώ, συν το modchip και τα μαστορικα θα σου πάει 300+ ! Οκ μπορεί να βρεις και μεταχειρισμένο switch lite modchip στα 250 ευρώ πάνω κάτω! Τώρα περί emulators που το θέλεις παίρνεις ανώτερα κονσόλακια για το Emulation κομμάτι ,retroid pocket 4 150 ευρώ, retroid pocket 4 pro και anbernic rg556 στα 200 ευρώ και στα 300 ευρώ το odin 2 που παίζει switch games σε καλύτερη ανάλυση από το αυθεντικό που φτάνει 720p ! Όλα τα παραπάνω συνδέονται σε tv και έχουν hall sticks ενώ το switch lite όχι ! Μιλάω καθαρά για emulators machine, από εκεί και πέρα το switch έχει τεράστια βιβλιοθήκη από παιχνίδια που μπορείς να ασχοληθείς και να μην δώσεις σημασία στο emulation κομμάτι του, αν το αποκτήσεις! 

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vagosvts7 είπε

Ανεβαίνει στο μάρκετινγκ η Anbernic! 

 

πραγματικά περνάει ένα μήνυμα "πάρτε το RG28XX αν θέλετε να μείνετε χωρίς φίλους σαν την τύπισσα στο video!" :)

  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, baspav είπε

τι είναι τα hall sticks ?

Χοντρικά αυτού του τύπου τα στικ χρησιμοποιούν μαγνήτες για να αντιλαμβάνονται την κίνηση και όχι ελάσματα όπως τα κλασσικά. Το μεγαλύτερο θετικό είναι πως δεν παρουσιάζουν το κλασσικό drift.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, baspav είπε

τι είναι τα hall sticks ?

όπως είπε κ ο. φίλος παραπάνω, λίγο πιο αναλυτικά, βασίζονται στο φαινόμενο Hall του ηλεκτρομαγνητισμού και πρακτικά έχεις πολύ καλή ακρίβεια με εκμηδενισμο της ανάγκης για χρήση των κλασικών ποτενσιομετρων μέσα στα joysticks που σε πολλές κονσόλες χαλάνε συχνά ξ απρόσμενα. 

Να προσθέσω ότι υπάρχουν και hall effect triggers με αντίστοιχη λειτουργία κ αντοχή. 

Είναι γενικά πλέον χαρακτηριστικά των premium Handhelds όπως Odin2, Retroid pocket 4 pro, Ayaneo κλπ κλπ. Στα φτηνιάρικα δεν θα τα βρεις... αλλά σε πολλά από αυτά μπορείς να τα προσθέσεις εσύ με 15-20€ το σετ. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...