Προς το περιεχόμενο

Retro Handhelds (Anbernic/Retroid/Powkiddy/κ.α)


vagosvts7
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα ανοίγει ξανά, γράφω πιο αναλυτικά το τι αφορά και τους κανόνες που θα το διέπουν (πέραν των κανόνων που ισχύουν forum-wide), οι οποίοι πρέπει να ακολουθούνται με ευλάβεια:

  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από τα διάφορα ρετρό handheld μηχανήματα που κυκλοφορούν, κυρίως από Κίνα μεριά. 
  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από το σετάρισμα των OS των συσκευών αυτών, χωρίς να υπάρχει ουδεμία αναφορά πάνω σε συγκεκριμένα games, σε roms ή σε BIOS.
  • Το νήμα δεν προσφέρεται για υποστήριξη πάνω στο retroarch, μην αναλώνεστε εκεί γιατί η κουβέντα για τα cores ή το content οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε κουβέντα για roms και BIOS. Υπάρχουν ολόκληρα wikis που καλύπτουν εκτενέστατα το retroarch.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά links που περιέχουν πειρατικό περιεχόμενο (roms, BIOS κλπ) είτε άμεσα, είτε έμμεσα.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά οι ερωτήσεις προς αναζήτηση πειρατικού περιεχομένου ή προς συμβουλευτικής σχετικά με πειρατικό περιεχόμενο, ακόμα και μετά «από συνεννόηση μέσω ΠΜ».

Επειδή τα ρετρό μηχανάκια εμπίπτουν σε ευαίσθητη κατηγορία, εάν δείτε κάποιο μέλος να παρεκτρέπεται με το μήνυμά του, είτε του στέλνετε απευθείας ΠΜ για να το διορθώσει, είτε στέλνετε αναφορά και το αναλαμβάνουν οι συντονιστές.

Αν έχετε κάποια απορία, μου στέλνετε ΠΜ. Κατά κανόνα πάντως, αν έχετε αμφιβολία σχετικά με το αν πρέπει να ποστάρετε κάτι, τότε το πιθανότερο είναι ότι απαγορεύεται να το ποστάρετε.

Αυτά τα απλά. Τα τηρείτε και το νήμα δεν θα ξανακλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Ήθελα να δω πως περίπου είναι το gaming σε 3,5" οθόνη που έχουν τα anbernic 😛

Είναι ζόρικο είναι η αλήθεια. 

Προσωπικά υποκλίνομαι σε αυτά, αλλά η άνεση της μεγάλης οθόνης δεν έχει αντίπαλο. 

Ειδικά του Odin2 η 6αρα. 5 ίντσες κ πάνω είναι το sweet spot νομίζω για άνετη εμπειρία θέασης. 

υγ. επειδή βλέπω έχεις tablet 16/9 βάλε το κατακόρυφα κ παίξε ds, θα με θυμηθείς, φοβερή εμπειρία με τη διπλή οθόνη του ds πάνω κάτω στο tablet. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
13 hours ago, yiannis_1 said:

Ήθελα να δω πως περίπου είναι το gaming σε 3,5" οθόνη που έχουν τα anbernic 😛

Μιας και έχω το RG35XX, να πω εδώ ότι το χρησιμοποιώ αποκλειστικά για gaming μέχρι και για συστήματα της 4ης γενιάς. Οτιδήποτε νεότερο δυσκολεύομαι να το παίξω.

Κατά την γνώμη μου αυτό που χρειάζεται για συστήματα της 5ης και της 6ης γενιάς είναι οι 5"-5,5". Σε μικρότερες οθόνες δεν βλέπεις την τύφλα σου, ενώ σε μεγαλύτερες τα 3D games κάνουν αυτό το ενοχλητικό «τρεμούλιασμα», ειδικά του PS1.

----------------------------------------

Το ρωτάω εδώ γιατί έχετε ξεκοκκαλίσει τα φορητά που υπάρχουν εκεί έξω:

Αυτή τη στιγμή για console streaming χρησιμοποιώ το OLED Deck μου. Το ρίχνω στα 5W και βγάζει κοντά 8 ώρες αυτονομία. Το θέμα μου είναι ότι μερικές φορές με ενοχλεί το βάρος της συσκευής, αλλά δεν έχω βρει καλύτερη εναλλακτική.

Υπάρχει κάποια συσκευή, έστω και streaming-only, που μου διαφεύγει; Η οθόνη να είναι στο range 7"-7,5" και ιδανικά OLED/HDR και με την τιμή να μην ξεφεύγει πάνω από τα 300 ευρώ;

Μια σχετικά καλή εναλλακτική είναι το Portal, αλλά περιμένω μήπως χακαριστεί για να streamάρει και XBOX games.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 hours ago, rodosf1 said:

υγ. επειδή βλέπω έχεις tablet 16/9 βάλε το κατακόρυφα κ παίξε ds, θα με θυμηθείς, φοβερή εμπειρία με τη διπλή οθόνη του ds πάνω κάτω στο tablet. 

Είναι Samsung Tab 2 του 2012 και απ' ότι έχω δεί mega drive και snes είναι το ταβάνι του.😔

Θα το δοκιμάσω πάντως.

Αποψή μου ότι αρτιστικά τα 2d sprite games άρχισαν να είναι γίνονται όμορφα απο 16bit και πάνω και τα 3d απο ps2-xbox og και πάνω.

8bitα και 5ης γενιάς κονσόλες πρέπει να έχει γίνει θαύμα απο τους developers για να αντέξεις να τα κοιτάξεις και μόνο την οθόνη σήμερα.

Δεν μιλάμε για το nostalic factor. (1o παιχνίδι κτλ)

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Galaxy είπε

vag.patrick  , Οντως κάτοχος  όλων των παραπάνω , το Odin 2 θα σε καλύψει σε wii , psp , ps2 , 3ds , και αξίζει τα λε7τά του .

Το steam deck είναι άλλη κατηγορία σαφώς αλλά τόσο που τα σκοτώνουν αξίζει για εξωμείωση σε όλα με πλεονέκτημα αλλα και μειονέκτημα το μέγεθος που σε άλλους βολεύει και αλλού ξενίζει . Επίσης έχει κανονικά κουμπιά - μοχλούς , που στα υπόλοιπα μικρά δεν υπάρχουν .

+1

E ξερεις ειναι ωραια να τρως λεφτα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Malthador είπε

Μιας και έχω το RG35XX, να πω εδώ ότι το χρησιμοποιώ αποκλειστικά για gaming μέχρι και για συστήματα της 4ης γενιάς. Οτιδήποτε νεότερο δυσκολεύομαι να το παίξω.

Κατά την γνώμη μου αυτό που χρειάζεται για συστήματα της 5ης και της 6ης γενιάς είναι οι 5"-5,5". Σε μικρότερες οθόνες δεν βλέπεις την τύφλα σου, ενώ σε μεγαλύτερες τα 3D games κάνουν αυτό το ενοχλητικό «τρεμούλιασμα», ειδικά του PS1.

----------------------------------------

Το ρωτάω εδώ γιατί έχετε ξεκοκκαλίσει τα φορητά που υπάρχουν εκεί έξω:

Αυτή τη στιγμή για console streaming χρησιμοποιώ το OLED Deck μου. Το ρίχνω στα 5W και βγάζει κοντά 8 ώρες αυτονομία. Το θέμα μου είναι ότι μερικές φορές με ενοχλεί το βάρος της συσκευής, αλλά δεν έχω βρει καλύτερη εναλλακτική.

Υπάρχει κάποια συσκευή, έστω και streaming-only, που μου διαφεύγει; Η οθόνη να είναι στο range 7"-7,5" και ιδανικά OLED/HDR και με την τιμή να μην ξεφεύγει πάνω από τα 300 ευρώ;

Μια σχετικά καλή εναλλακτική είναι το Portal, αλλά περιμένω μήπως χακαριστεί για να streamάρει και XBOX games.

Δύσκολη περίπτωση στις ίντσες που ψάχνεις και για τα χρήματα που δίνεις! Υπάρχει το powkiddy x17 που κοστίζει κάτω από 100 ευρώ αλλά ανάλυση χαμηλή οθόνης, σίγουρα δεν σου κάνει! Η καλύτερη λύση είναι να πέσεις στις 6 ίντσες full HD (ας μην είναι oled είναι πολύ δυνατή ή οθόνη του) και να χτυπήσεις το odin 2, αλλιώς στις 5.5 με oled full HD το anbernic rg556! 

Υπάρχουν και κάποια αξιόλογα handhelds κονσόλακια της ayaneo αλλά ξεφεύγουν αρκετά από το budget σου εκτός και αν το χτυπήσεις από ebay ! Ο φίλος @rodosf1έχει πάρει ayaneo από ebay σε καλή τιμή , μπορεί να σε κατατοπίσει καλύτερα ή να εκφέρει κάποιες εντυπώσεις από το ayaneo που διαθέτει! Θα ήταν μια καλή λύση και αυτήν! 

Αλλιώς πάμε για transformer φάση, tablet 7 με 8 ίντσες και gamesir g8 pad και βγαίνει κάτι σαν το portal! 

ΥΓ. Σου δίνω like όπως και στο @Galaxy που παραδέχεστε ότι το  steam deck κουράζει στα χέρια! Πρέπει να λέμε και τα αρνητικά από τις συσκευές που έχουμε, δεν είναι όλα ρόδινα!Υπάρχει όμως λύση για το steam deck να μην κουράζει στα χέρια, ξάπλα και ακουμπιστήρι στην κοιλίτσα 🎮😎

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, vagosvts7 είπε

Δύσκολη περίπτωση στις ίντσες που ψάχνεις και για τα χρήματα που δίνεις! Υπάρχει το powkiddy x17 που κοστίζει κάτω από 100 ευρώ αλλά ανάλυση χαμηλή οθόνης, σίγουρα δεν σου κάνει! Η καλύτερη λύση είναι να πέσεις στις 6 ίντσες full HD (ας μην είναι oled είναι πολύ δυνατή ή οθόνη του) και να χτυπήσεις το odin 2, αλλιώς στις 5.5 με oled full HD το anbernic rg556! 

Υπάρχουν και κάποια αξιόλογα handhelds κονσόλακια της ayaneo αλλά ξεφεύγουν αρκετά από το budget σου εκτός και αν το χτυπήσεις από ebay ! Ο φίλος @rodosf1έχει πάρει ayaneo από ebay σε καλή τιμή , μπορεί να σε κατατοπίσει καλύτερα ή να εκφέρει κάποιες εντυπώσεις από το ayaneo που διαθέτει! Θα ήταν μια καλή λύση και αυτήν! 

Αλλιώς πάμε για transformer φάση, tablet 7 με 8 ίντσες και gamesir g8 pad και βγαίνει κάτι σαν το portal! 

ΥΓ. Σου δίνω like όπως και στο @Galaxy που παραδέχεστε ότι το  steam deck κουράζει στα χέρια! Πρέπει να λέμε και τα αρνητικά από τις συσκευές που έχουμε, δεν είναι όλα ρόδινα!Υπάρχει όμως λύση για το steam deck να μην κουράζει στα χέρια, ξάπλα και ακουμπιστήρι στην κοιλίτσα 🎮😎

 

 

Μπορείς να γυμνασεις λίγο παραπάνω τα αντιβράχια και τότε δε νιώθεις κανένα βάρος από το steam deck , ίσως έπρεπε να έχουν κάνα λινκ με ασκήσεις για optimal experience ..

Πέρα από τη πλάκα επειδή το αναφέρεις σκέφτομαι και γω το συνδυασμό tablet και κάτι σαν το gamesir ( η πχ το αντίστοιχο της razer και γενικά ότι βρω ποιος φτηνό ) για streaming από ps5.  Το ερώτημα είναι πόσο update πρέπει να είναι το tablet από πλευράς CPU έκδοσης android κλπ , και τι σύνδεση πρέπει να υπάρχει στο σπίτι . Ποιο πολύ ρωτάω αν υπαρχει κάποιος με προσωπική εμπειρία από κάτι τέτοιο . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

35 minutes ago, vagosvts7 said:

ξάπλα και ακουμπιστήρι στην κοιλίτσα

 

12 minutes ago, Choronzoon said:

Μπορείς να γυμνασεις λίγο παραπάνω τα αντιβράχια

εχω μεγαλη κοιλια και δεν γυμναζομαι . που αγοραζω stemdeck ?

  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Choronzoon είπε

Μπορείς να γυμνασεις λίγο παραπάνω τα αντιβράχια και τότε δε νιώθεις κανένα βάρος από το steam deck , ίσως έπρεπε να έχουν κάνα λινκ με ασκήσεις για optimal experience ..

Πέρα από τη πλάκα επειδή το αναφέρεις σκέφτομαι και γω το συνδυασμό tablet και κάτι σαν το gamesir ( η πχ το αντίστοιχο της razer και γενικά ότι βρω ποιος φτηνό ) για streaming από ps5.  Το ερώτημα είναι πόσο update πρέπει να είναι το tablet από πλευράς CPU έκδοσης android κλπ , και τι σύνδεση πρέπει να υπάρχει στο σπίτι . Ποιο πολύ ρωτάω αν υπαρχει κάποιος με προσωπική εμπειρία από κάτι τέτοιο . 

Ποιο πολύ παίζει ρόλο να έχεις σύνδεση καλή για streaming gaming και η συσκευή σου καλό wifi δεκτή! Έχω δοκιμάσει για ps5 με το odin lite με την εφαρμογή chiaki τα πάει πολύ καλά σε σχέση με την εφαρμογή του xbox με το series x που μου pixelιαζει! Το odin lite έχει mediatek destiny D900 και η σύνδεση μου είναι 100αρα vdsl! 

Και για σωστή εμπειρία gameplay streaming χρειαζόμαστε hall effect sticks και αναλογικές σκανδάλες να διαθέτει η κονσόλα ή ο αντάπτορας Joystick και πάνω από όλα καλό Wifi σε συσκευή και η σύνδεση που διαθέτουμε, τώρα το μέγεθος της οθόνης είναι ανάλογα τα γούστα του καθενός! 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, vagosvts7 είπε

Δύσκολη περίπτωση στις ίντσες που ψάχνεις και για τα χρήματα που δίνεις! Υπάρχει το powkiddy x17 που κοστίζει κάτω από 100 ευρώ αλλά ανάλυση χαμηλή οθόνης, σίγουρα δεν σου κάνει! Η καλύτερη λύση είναι να πέσεις στις 6 ίντσες full HD (ας μην είναι oled είναι πολύ δυνατή ή οθόνη του) και να χτυπήσεις το odin 2, αλλιώς στις 5.5 με oled full HD το anbernic rg556! 

Υπάρχουν και κάποια αξιόλογα handhelds κονσόλακια της ayaneo αλλά ξεφεύγουν αρκετά από το budget σου εκτός και αν το χτυπήσεις από ebay ! Ο φίλος @rodosf1έχει πάρει ayaneo από ebay σε καλή τιμή , μπορεί να σε κατατοπίσει καλύτερα ή να εκφέρει κάποιες εντυπώσεις από το ayaneo που διαθέτει! Θα ήταν μια καλή λύση και αυτήν! 

Αλλιώς πάμε για transformer φάση, tablet 7 με 8 ίντσες και gamesir g8 pad και βγαίνει κάτι σαν το portal! 

ΥΓ. Σου δίνω like όπως και στο @Galaxy που παραδέχεστε ότι το  steam deck κουράζει στα χέρια! Πρέπει να λέμε και τα αρνητικά από τις συσκευές που έχουμε, δεν είναι όλα ρόδινα!Υπάρχει όμως λύση για το steam deck να μην κουράζει στα χέρια, ξάπλα και ακουμπιστήρι στην κοιλίτσα 🎮😎

 

 

Εχω κλεισει 3ωρο session (2 ωρες μπαταρια και μετα ρευμα) helldivers 2 στο steamdeck. Με κουρασε οσο το Switch με το skull&co grip. Γενικα ειναι ανετο , οσο και αν δεν το δειχνει το μεγεθος του. αβολο ειναι το rg35xx/ plus ενω το H ειναι μια χαρα. Παραδοχη υπαρχει και ειναι γεγονος οτι αν ειναι να δωσεις 250€ για console emulator , τσιμπας Steamdeck και εισαι σουπερ. 

*No offence αλλα εισαι κατοχος Steamdeck? Ρωταω γιατι γενικα δεν υπαρχει παραπονο για την εργονομια του.

** Παρων! Κοιλιτσα εδω αν και δεν γινεται παντα Stand

Επεξ/σία από vag.patrick
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, vagosvts7 said:

Δύσκολη περίπτωση στις ίντσες που ψάχνεις και για τα χρήματα που δίνεις! Υπάρχει το powkiddy x17 που κοστίζει κάτω από 100 ευρώ αλλά ανάλυση χαμηλή οθόνης, σίγουρα δεν σου κάνει! Η καλύτερη λύση είναι να πέσεις στις 6 ίντσες full HD (ας μην είναι oled είναι πολύ δυνατή ή οθόνη του) και να χτυπήσεις το odin 2, αλλιώς στις 5.5 με oled full HD το anbernic rg556! 

Δυστυχώς είναι λίγες οι 6" για console streaming. Ήδη τώρα που παίζω Diablo IV στο Steam Deck streamάροντας από το SeX μου έχω πρόβλημα με τα γράμματα, έχω δυσκολία στην ανάγνωση. Αυτό στις 7,5" του OLED. Για αυτό ήθελα κάτι ανάμεσα σε 7" και 8".

1 hour ago, vagosvts7 said:

Υπάρχουν και κάποια αξιόλογα handhelds κονσόλακια της ayaneo αλλά ξεφεύγουν αρκετά από το budget σου εκτός και αν το χτυπήσεις από ebay ! Ο φίλος @rodosf1έχει πάρει ayaneo από ebay σε καλή τιμή , μπορεί να σε κατατοπίσει καλύτερα ή να εκφέρει κάποιες εντυπώσεις από το ayaneo που διαθέτει! Θα ήταν μια καλή λύση και αυτήν! 

Το ayaneo έχει ίδιο βάρος με το Deck, δεν μου κάνει διαφορά.

1 hour ago, vagosvts7 said:

Αλλιώς πάμε για transformer φάση, tablet 7 με 8 ίντσες και gamesir g8 pad και βγαίνει κάτι σαν το portal! 

Ναι, οκ το έχω κάνει κι αυτό πολλά χρόνια πριν το streaming γίνει της μόδας και αρχίσουν να βγαίνουν dedicated φορητές συσκευές.

Το βασικότερό μου πρόβλημα με το gaming σε tablet πλέον είναι ότι έχουν κάνει obsolete τα 16:9 displays οι εταιρείες. Δεν μπορώ να παίξω σε αυτά τα ratios που τα βγάζουν πλέον, με ενοχλούν αφάνταστα οι μαύρες μπάρες πάνω/κάτω ή αριστερά/δεξιά. Ξέρω, first world problem, αλλά τι να κάνω, θέλω να εκμεταλλεύομαι όλο το εύρος της οθόνης. :(

Το ίδιο πράγμα ισχύει και στα κινητά, κάποτε είχαμε Mate 9 και Razer Phone 2 και παίζαμε σαν άνθρωποι, τώρα τα έχουν κάνει όλα σαν μαντζαφλάρια.

1 hour ago, vagosvts7 said:

ΥΓ. Σου δίνω like όπως και στο @Galaxy που παραδέχεστε ότι το  steam deck κουράζει στα χέρια! Πρέπει να λέμε και τα αρνητικά από τις συσκευές που έχουμε, δεν είναι όλα ρόδινα!Υπάρχει όμως λύση για το steam deck να μην κουράζει στα χέρια, ξάπλα και ακουμπιστήρι στην κοιλίτσα 🎮😎

Δεν έχω μετοχές σε κάποια εταιρεία, αλλά και να είχα πάλι θα παραδεχόμουν τα αρνητικά της κάθε συσκευής.

Το Deck είναι αντικειμενικά μια βαριά συσκευή. Εργονομικά είναι άψογη στο κράτημα, σε community, support και δυνατότητες είναι πολύ μπροστά από τον ανταγωνισμό, αλλά το βάρος παραμένει πρόβλημα καλώς ή κακώς. Δεν υπάρχει καλύτερη εναλλακτική πάντως για αυτά που μπορεί να κάνει deliver.

1 hour ago, Choronzoon said:

Μπορείς να γυμνασεις λίγο παραπάνω τα αντιβράχια και τότε δε νιώθεις κανένα βάρος από το steam deck , ίσως έπρεπε να έχουν κάνα λινκ με ασκήσεις για optimal experience ..

Πέρα από τη πλάκα επειδή το αναφέρεις σκέφτομαι και γω το συνδυασμό tablet και κάτι σαν το gamesir ( η πχ το αντίστοιχο της razer και γενικά ότι βρω ποιος φτηνό ) για streaming από ps5.  Το ερώτημα είναι πόσο update πρέπει να είναι το tablet από πλευράς CPU έκδοσης android κλπ , και τι σύνδεση πρέπει να υπάρχει στο σπίτι . Ποιο πολύ ρωτάω αν υπαρχει κάποιος με προσωπική εμπειρία από κάτι τέτοιο . 

Δεν χρειάζεσαι specs, και με συσκευή δεκαετίας μπορείς να streamάρεις, αρκεί να υποστηρίζει ac wifi. Αυτό που χρειάζεσαι είναι οι κονσόλα/PC να είναι συνδεδεμένα με καλώδιο στο router και το wifi του router σου να είναι 5Ghz.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Malthador  @Choronzoon  σας κάνω tag επειδή συζητάμε το θέμα σχετικό με τα ποστ σας.

Για streaming οτιδήποτε android εκμεταλλεύεται απόλυτα την ταχύτητα, όπως το Odin lite του @vagosvts7που πέρασε από τα χέρια μου και το βρίσκεις καινούργιο με 200€ πλέον. Το lag που λέει ο @vagosvts7@vagosvts7 δεν το έχω δει στο Odin2 εγώ καθόλου. δεν ξέρω αν είναι θέμα σύνδεσης κλπ.

Το Odin2 είναι λίγο πιο βαρύ σε μάζα αλλά πάει μπάλα κάθε είδους streaming, αβασάνιστα κ έχει φοβερή εργονομία στα κρατήματα ΚΑΙ hall sticks κ σκάνδαλες στα 300€.

Δεν είναι pc αλλά έχεις moonlight αν θες streaming από pc. 

Το Ayaneo 2021 pro από δεύτερο χέρι κάπου στα 300 επίσης με 7αρα οθόνη.... αλλά βαρύ, οπότε έχεις και deck κ παίζει και dedicated λόγω windows 11.

Νομίζω η Ayaneo είναι να κυκλοφορήσει συσκευή 7αρα με χαμηλό βάρος και android και με windows αυτό τον καιρό, δε θυμάμαι ακριβώς το μοντέλο, αλλά θα είναι και τα δύο σε χαμηλό budget για τα δεδομένα της εταιρείας δήλωσαν.

Οι 16/9 συσκευές κ εμένα μου λείπουν και θα ήτανε ιδανικές με μοχλούς όπως της Gamesir και δεν θα ήθελες τίποτα άλλο για streaming από κονσόλα. Ενα tablet 16/9 με 8αρα οθόνη που είχα (έσπασε οθόνη) ήτανε απίστευτη εμπειρία retro gaming με μοχλό της ipega εξωτερικό με Bluetooth. 

Ίσως με ipad mini να γίνεται η δουλειά για όσα είχαν 16/9 φορμα, δεν έχω όμως για να μιλήσω σχετικά. 

Τέλος αμα θες για χαβαλέ να δοκιμάσεις το Trimui smart pro στα 50-55€ έχει πλέον ΚΑΙ moonlight υποστήριξη για pc streaming με 5 ιντσες οθόνη. :)

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vag.patrick είπε

 

Εχω κλεισει 3ωρο session (2 ωρες μπαταρια και μετα ρευμα) helldivers 2 στο steamdeck. Με κουρασε οσο το Switch με το skull&co grip. Γενικα ειναι ανετο , οσο και αν δεν το δειχνει το μεγεθος του. αβολο ειναι το rg35xx/ plus ενω το H ειναι μια χαρα. Παραδοχη υπαρχει και ειναι γεγονος οτι αν ειναι να δωσεις 250€ για console emulator , τσιμπας Steamdeck και εισαι σουπερ. 

*No offence αλλα εισαι κατοχος Steamdeck? Ρωταω γιατι γενικα δεν υπαρχει παραπονο για την εργονομια του.

** Παρων! Κοιλιτσα εδω αν και δεν γινεται παντα Stand

Όχι δεν έχω steamdeck! Από ότι έχω μιλήσει με παιδιά που το  έχουν , συν ότι έχω διαβάσει στα φόρουμ και έχω δει στα βίντεο , είναι μια  ογκώδες συσκευή και βαριά συσκευή για πολύωρη χρήση !! Εδώ με κουράζει το switch στο χέρι μετά από κάποια ώρα  που είναι και ελαφρύτερο 260gr από το steam!

Και για να μην παρεξηγηθώ μια χαρά συσκευή είναι το steam deck για τις δυνατότητες του και για τα χρήματα που ζητάει, απλά από εργονομία για εμένα δεν κάνει και για την χρήση που κάνω! Εδώ πολλές φορές το Odin lite το έχω να κάθεται και χρησιμοποιώ μικρότερες κονσόλες , έχω λατρεία στα 8-16 bit retro games και πάνω από όλα βίτσιο να δοκιμάζω retro handhelds κονσόλες!

 

Επεξ/σία από vagosvts7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Choronzoon είπε

 

Πέρα από τη πλάκα επειδή το αναφέρεις σκέφτομαι και γω το συνδυασμό tablet και κάτι σαν το gamesir ( η πχ το αντίστοιχο της razer και γενικά ότι βρω ποιος φτηνό ) για streaming από ps5.  Το ερώτημα είναι πόσο update πρέπει να είναι το tablet από πλευράς CPU έκδοσης android κλπ , και τι σύνδεση πρέπει να υπάρχει στο σπίτι . Ποιο πολύ ρωτάω αν υπαρχει κάποιος με προσωπική εμπειρία από κάτι τέτοιο . 

εχω εγω εμπειρια,με χρηση tablet (ipad M1) και με χρήση portal.

Στα tablets θα μπορεις να παιξεις μεχρι 720p,πραγμα που με χαλαγε πολύ εμένα για τις σχεδον 11 ιντσες του ipad.Οσο γρηγορο και να ειναι το ipad (πραγματι δεν ειχα σημαντικα κολληματα) δεν ειναι το ιδιο με το portal.Και στα δυο εγινε χρηση στο ιδιο δικτυο αλλα το portal ηταν σημαντικα πιο smooth.Φανταζομαι σε υποδεεστερα tablets ακομα και με καλο ιντερνετ θα υπάρχουν περισσότερα θέματα,εμένα πάντως το portal αν και δεν το χρησιμοποιω πολύ,με εκανε να ασχοληθω με το ps5 πιο πολύ απ όταν αγόρασα την ίδια την κονσόλα.Σημαντικό ειναι να εχεις δικτυο 5GHz ,το ps5 συνδεδεμένο με ethernet.Προσωπική μου αποψη πρωτα να δοκιμάσεις μεσω καποιας συσσκευης smartphone/tablet πως τσουλαει το gameplay με το PS5 και μετά αν δεν μεινεις ικανοποιημενος να πας στο portal.Εγω αγορασα το gamesir γύρω στα 60 ευρω,και νομίζω ότι άνετα παιρνει μέχρι 7αρι ταμπλετ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατατοπιστικοι όλοι παιδιά ,πολύ καλές πληροφορίες , ευχαριστώ ! Δυστυχώς λόγω οικογένειας ο μόνος τρόπος να παίξω σε κονσόλα νέας γενιάς είναι το streaming , γι'αυτό ρωτάω .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...