Προς το περιεχόμενο

Retro Handhelds (Anbernic/Retroid/Powkiddy/κ.α)


vagosvts7
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα ανοίγει ξανά, γράφω πιο αναλυτικά το τι αφορά και τους κανόνες που θα το διέπουν (πέραν των κανόνων που ισχύουν forum-wide), οι οποίοι πρέπει να ακολουθούνται με ευλάβεια:

  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από τα διάφορα ρετρό handheld μηχανήματα που κυκλοφορούν, κυρίως από Κίνα μεριά. 
  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από το σετάρισμα των OS των συσκευών αυτών, χωρίς να υπάρχει ουδεμία αναφορά πάνω σε συγκεκριμένα games, σε roms ή σε BIOS.
  • Το νήμα δεν προσφέρεται για υποστήριξη πάνω στο retroarch, μην αναλώνεστε εκεί γιατί η κουβέντα για τα cores ή το content οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε κουβέντα για roms και BIOS. Υπάρχουν ολόκληρα wikis που καλύπτουν εκτενέστατα το retroarch.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά links που περιέχουν πειρατικό περιεχόμενο (roms, BIOS κλπ) είτε άμεσα, είτε έμμεσα.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά οι ερωτήσεις προς αναζήτηση πειρατικού περιεχομένου ή προς συμβουλευτικής σχετικά με πειρατικό περιεχόμενο, ακόμα και μετά «από συνεννόηση μέσω ΠΜ».

Επειδή τα ρετρό μηχανάκια εμπίπτουν σε ευαίσθητη κατηγορία, εάν δείτε κάποιο μέλος να παρεκτρέπεται με το μήνυμά του, είτε του στέλνετε απευθείας ΠΜ για να το διορθώσει, είτε στέλνετε αναφορά και το αναλαμβάνουν οι συντονιστές.

Αν έχετε κάποια απορία, μου στέλνετε ΠΜ. Κατά κανόνα πάντως, αν έχετε αμφιβολία σχετικά με το αν πρέπει να ποστάρετε κάτι, τότε το πιθανότερο είναι ότι απαγορεύεται να το ποστάρετε.

Αυτά τα απλά. Τα τηρείτε και το νήμα δεν θα ξανακλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Bourdoulas είπε

Ανταγωνιστής του έχω την εντύπωση ότι είναι για κλάματα. 😅

Είδα όλο το βίντεο του Russ και από ότι λέει το rg28xx έχει καλύτερη οθόνη, καλύτερο dpad και έχει καλύτερη απόδοση στo emulation κομμάτι! Όταν και αν βγει το onionOS τότε λογικά θα πάρει τα πάνω του το miyoo ! Ακόμα λέει ότι το miyoo mini είναι καλύτερο από το a30! Το ψιλό έθαψε! Στο μεταξύ εκεί στην anbernic δεν μπορούσαν να βάλουν wifi στο rg28xx!? Είναι το δυνατότερο mini handheld που κυκλοφορεί! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, vagosvts7 είπε

Είδα όλο το βίντεο του Russ και από ότι λέει το rg28xx έχει καλύτερη οθόνη, καλύτερο dpad και έχει καλύτερη απόδοση στo emulation κομμάτι! Όταν και αν βγει το onionOS τότε λογικά θα πάρει τα πάνω του το miyoo ! Ακόμα λέει ότι το miyoo mini είναι καλύτερο από το a30! Το ψιλό έθαψε! Στο μεταξύ εκεί στην anbernic δεν μπορούσαν να βάλουν wifi στο rg28xx!? Είναι το δυνατότερο mini handheld που κυκλοφορεί! 

Εγώ είδα κάτι memes για το Contra και το rg28. Και γενικά μια αρνητικούρα στο Reddit 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 22/04/2024 at 21:51, stefanos_th said:

μακρυα απο τα ετοιμα .

θα πληρωσεις καλο καπελο για να παρεις τους 905L που ξεμειναν απο 10 χρονια πριν .

παρε ενα tv box s905x3 / 905χ4 και βαλε emuelec

αλλιως βρες ενα παλιο πισι με socket 775 / 478 και βαλε  batocera

Δεν εχει και πολύ νόημα σε pc screen ή σε μεγάλη σύγχρονη tv.

Δείχνουν πολύ χοντροκομένα τα γραφικά στις πολλές ίντσες τα εν λόγω παιχνίδια.

20240427_120041.jpg

Handeld με οθόνες προς 4/3 ή παλιά κινητά με χοντροκομένα bezel και max 5 με 5.5 ίντσες και πιο τετράγωνα aspect ratio είναι ιδανικά κατά την γνώμη μου.

Η μικρές οθόνες κρύβουν και κολακεύουν αυτά τα παιχνίδια.

Εκτός αν είσαι αρρωστάκι και εσύ και έχεις κρατήσει καμιά crt που εκεί αλλάζει το πράγμα.😁

20240427_121220.jpg

Αυτές τα κάνουν όλα να φαίνονται ωραία!

20240427_121117.jpg

Όπως τα θυμόμαστε απο τις κονσόλες μας και τα arcades πριν 30 χρόνια...

αχχχ

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σε ολα αυτα υποθετω οτιπρωτα πρεπει να εγκαταστησεις μονος σου και να σεταρεις τους emulators ξεχωριστα... σωστα?

 

υπαρχει κατι σαν το emudeck που αναλαμβανει να τα κανει μονο του ?

 

αν οχι, καποιος ευκολος οδηγος τουλαχιστον ?

Επεξ/σία από toxotis70
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, toxotis70 είπε

σε ολα αυτα υποθετω οτιπρωτα πρεπει να εγκαταστησεις μονος σου και να σεταρεις τους emulators ξεχωριστα... σωστα?

 

υπαρχει κατι σαν το emudeck που αναλαμβανει να τα κανει μονο του ?

 

αν οχι, καποιος ευκολος οδηγος τουλαχιστον ?

Το σεταρισμα των emulators στο android είναι δική μας δουλειά! 

Για es fronted και daijisho έχει ανεβάσει βίντεο ο retrogamecorps, αν μπεις και στο site του έχει και γραπτό οδηγό, πως σεταρουμε μία android συσκευή για gaming! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, toxotis70 said:

ok... προτιματε τα cores απο retroarch ή απο ξεχωριστους emulators για το καθε συστημα?

Εγώ χρησιμοποιώ πολύ τους guides του https://www.youtube.com/@JoeysRetroHandhelds

Για κάποιες συσκευές έχει και αναλυτικό οδηγό βήμα προς βήμα με τους πιο δημοφιλείς emulators ανά κονσόλα. Από τη στιγμή που είναι android ένα guide του για κάποιο Android handheld να δεις εφαρμόζεται πρακτικά σε όλα, με κάποιες μικρές διαφορές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ποσες ωρες σας βγαζει το odin 2 με απαιτητικα παιχνιδια οπως του switch / wii ?

 

Εχω android κινητο τωρα με ενα εξωτερικο controller  kai θελω να δω αν αξιζει ν ασχοληθω ή οχι.

Μ ενδιαφερει η διαρκεια της μπαταριας κυριως...

Επεξ/σία από toxotis70
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, toxotis70 είπε

ok... προτιματε τα cores απο retroarch ή απο ξεχωριστους emulators για το καθε συστημα?

Για 3ds, nds, gc, wii, ps2, switch πας σε αυτόνομους σε android συσκευή!Από retroarch μπορείς να παίξεις μπάλα με τους cores από psp, dreamcast, n64 και κάτω (με βολεύει εμένα λόγου retroachievements, παράδειγμα ο αυτόνομος του dc o redream δεν υποστηρίζει) ! Ο es fronted είναι ο καλύτερος από εμφάνιση και γενικά ο ποιο εύκολος σε χρήση, ειδικά αυτοί που έχουν ασχοληθεί με EmulationStation frontend σε διάφορα os όπως batocera, arkos, jelos,κ.α., θα τους φανεί εύκολακι! 

Εδώ είναι ένα δικό μου βίντεο που έχω σεταρισμενο το odin lite με es

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, toxotis70 said:

ποσες ωρες σας βγαζει το odin 2 με απαιτητικα παιχνιδια οπως του switch / wii ?

 

Εχω android κινητο τωρα με ενα εξωτερικο controller  kai θελω να δω αν αξιζει ν ασχοληθω ή οχι.

Μ ενδιαφερει η διαρκεια της μπαταριας κυριως...

Περίπου 4-8 ώρες σε Switch ανάλογα με τα settings που έχεις βάλει. Το Switch γενικά στο Odin 2 έχει τη μεγαλύτερη κατανάλωση απ'ότι έχω δει.

Σε παιχνίδια PS1 και PSP που παίζω πολύ, μπορεί να μου βγάζει χωρίς πλάκα ίσως 20-30 ώρες. Ανάλογα πόσο χρόνο διαθέτεις καθημερινά για handheld gaming μπορεί να σου βγάλει εβδομάδες σε retro gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...