Προς το περιεχόμενο

Retro Handhelds (Anbernic/Retroid/Powkiddy/κ.α)


vagosvts7
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα ανοίγει ξανά, γράφω πιο αναλυτικά το τι αφορά και τους κανόνες που θα το διέπουν (πέραν των κανόνων που ισχύουν forum-wide), οι οποίοι πρέπει να ακολουθούνται με ευλάβεια:

  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από τα διάφορα ρετρό handheld μηχανήματα που κυκλοφορούν, κυρίως από Κίνα μεριά. 
  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από το σετάρισμα των OS των συσκευών αυτών, χωρίς να υπάρχει ουδεμία αναφορά πάνω σε συγκεκριμένα games, σε roms ή σε BIOS.
  • Το νήμα δεν προσφέρεται για υποστήριξη πάνω στο retroarch, μην αναλώνεστε εκεί γιατί η κουβέντα για τα cores ή το content οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε κουβέντα για roms και BIOS. Υπάρχουν ολόκληρα wikis που καλύπτουν εκτενέστατα το retroarch.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά links που περιέχουν πειρατικό περιεχόμενο (roms, BIOS κλπ) είτε άμεσα, είτε έμμεσα.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά οι ερωτήσεις προς αναζήτηση πειρατικού περιεχομένου ή προς συμβουλευτικής σχετικά με πειρατικό περιεχόμενο, ακόμα και μετά «από συνεννόηση μέσω ΠΜ».

Επειδή τα ρετρό μηχανάκια εμπίπτουν σε ευαίσθητη κατηγορία, εάν δείτε κάποιο μέλος να παρεκτρέπεται με το μήνυμά του, είτε του στέλνετε απευθείας ΠΜ για να το διορθώσει, είτε στέλνετε αναφορά και το αναλαμβάνουν οι συντονιστές.

Αν έχετε κάποια απορία, μου στέλνετε ΠΜ. Κατά κανόνα πάντως, αν έχετε αμφιβολία σχετικά με το αν πρέπει να ποστάρετε κάτι, τότε το πιθανότερο είναι ότι απαγορεύεται να το ποστάρετε.

Αυτά τα απλά. Τα τηρείτε και το νήμα δεν θα ξανακλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, baspav είπε

Πω..τι θα βλέπεις εκεί; Δεν είναι για μας τους..γερούς (50) αυτά. Είχα πάρει  από τα πρώτα 3,5 ίντσες handheld που είχαν βγει και δεν έβλεπα την τύφλα μου. Εδώ κάποιες φορές και στο vita δυσκολεύομαι με τα γράμματα και στο switch!

Ποιο πολύ για την συλλογή! Εγώ έχω το miyoo mini v4 που έχει 2.8 ίντσες , με έχει βολέψει για περιστασιακο gaming, το έχω πάντα μαζί μου λόγου μεγέθους, χωράει εύκολα στο τσαντάκι! Κοιτούσα κάποια στιγμή το rg280v και το trimui smart, αλλά κατέληξα στο miyoo! Όχι ότι θα με χαλούσε να τα δοκιμάσω, αλλά θα με χωρίσει στο τέλος η γυναίκα! 

ΥΓ. Εγώ όταν φτάσω 50 με το καλό, σίγουρα δεν θα βλέπω την μύτη μου, με τα handhelds κονσολακια που ασχολούμαι, έχω ξεχάσει τι θα πει κονσόλα σε tv, μου αρέσει να το παίζω στο χέρι 😏😎🎮

 

 

Βγήκε και το πρώτο review για το rg28xx από τον Russ !!

 

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, forgotten είπε

Και εδώ ο νανος

1713542359133_TL90yfkp2g.jpeg

Ωραία συσκευή μεταλλική! Για πες μας εντυπώσεις από το GKD Pixel, οθόνη, κουμπιά, μπαταρία, κτλ!! Το έχεις με stock os ή με MinUi? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, vagosvts7 είπε

Ωραία συσκευή μεταλλική! Για πες μας εντυπώσεις από το GKD Pixel, οθόνη, κουμπιά, μπαταρία, κτλ!! Το έχεις με stock os ή με MinUi? 

Το παρελαβα προχθες μπαταρία 4 ώρες κουμπια σε μετρια φάση, stock os , η οθόνη αρκετά καλη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

anbernic rg 35xx plus μου ηρθε και εμενα το εργαλειο , 64gb και 128gb ,

bootare μια φορα το ελλιωσα στην κυριολεξια αλλα τωρα αρνειται να ξανα bootarei παω για καρτα καινουρια και εγκατασταση λειτουργικου?

η υπαρχει αλλη οδος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Sakm είπε

anbernic rg 35xx plus μου ηρθε και εμενα το εργαλειο , 64gb και 128gb ,

bootare μια φορα το ελλιωσα στην κυριολεξια αλλα τωρα αρνειται να ξανα bootarei παω για καρτα καινουρια και εγκατασταση λειτουργικου?

η υπαρχει αλλη οδος?

Για αρχή το έβαλες να φορτίσει? Αλλιώς τα έπαιξε η tf1 sd! Πας για άλλη κάρτα πιο ποιοτική και δοκίμασε το batocera v40 για rg35xx plus! Αλλιώς υπάρχει και το stock os mod v5 που βασίζεται στο μαμά λειτουργικό! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/4/2024 στις 9:54 ΠΜ, vagosvts7 είπε

Για αρχή το έβαλες να φορτίσει? Αλλιώς τα έπαιξε η tf1 sd! Πας για άλλη κάρτα πιο ποιοτική και δοκίμασε το batocera v40 για rg35xx plus! Αλλιώς υπάρχει και το stock os mod v5 που βασίζεται στο μαμά λειτουργικό! 

Φίλε vagos,  κάποια κονσόλα τύπου retro που να παίζει στην τηλεόραση υπάρχει; 

Βρήκα την console x pro αλλά έψαχνα μια να μοιάζει με snes εμφανισιακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, mihawk88 είπε

Φίλε vagos,  κάποια κονσόλα τύπου retro που να παίζει στην τηλεόραση υπάρχει; 

Βρήκα την console x pro αλλά έψαχνα μια να μοιάζει με snes εμφανισιακα

Το καλό είναι ότι τα περισσότερα handhelds έχουν έξοδο για σύνδεση σε τηλεόραση! 

Βρήκα ένα σε nes εμφάνιση αν σου κάνει! Αν ψάξεις σε αυτό το κανάλι όλο και κάτι θα βρεις, αυτός ανεβάζει συνέχεια για τέτοιες κονσόλες! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, mihawk88 said:

Φίλε vagos,  κάποια κονσόλα τύπου retro που να παίζει στην τηλεόραση υπάρχει; 

Βρήκα την console x pro αλλά έψαχνα μια να μοιάζει με snes εμφανισιακα

Πάρε ένα Raspberry Pi 4, μία SNES Retroflag θήκη και MicroSD 128gb, βάλε ένα από τα έτοιμα images που κυκλοφορούν και θα έχεις χιλιάδες Retro κυριολεκτικά με εικόνες και bezels. Και ένα joystick/joypad.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 minutes ago, mihawk88 said:

Φίλε vagos,  κάποια κονσόλα τύπου retro που να παίζει στην τηλεόραση υπάρχει; 

Βρήκα την console x pro αλλά έψαχνα μια να μοιάζει με snes εμφανισιακα

μακρυα απο τα ετοιμα .

θα πληρωσεις καλο καπελο για να παρεις τους 905L που ξεμειναν απο 10 χρονια πριν .

παρε ενα tv box s905x3 / 905χ4 και βαλε emuelec

αλλιως βρες ενα παλιο πισι με socket 775 / 478 και βαλε  batocera

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφείνω το βίντεο αυτό εδώ για όποιον θέλει να ασχοληθεί με το muOS στα anbernic rg35xx plus/H 

Είναι αναλυτικότατο το βίντεο σε οδηγίες , αλλά δείχνει και τις δυνατότητες του muOS !

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/4/2024 στις 9:54 ΠΜ, vagosvts7 είπε

Για αρχή το έβαλες να φορτίσει? Αλλιώς τα έπαιξε η tf1 sd! Πας για άλλη κάρτα πιο ποιοτική και δοκίμασε το batocera v40 για rg35xx plus! Αλλιώς υπάρχει και το stock os mod v5 που βασίζεται στο μαμά λειτουργικό! 

ολα καλα περασα mod v5 σε καινουρια 64gb kingston Και ολα τελεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vagosvts7 είπε

Έσκασε μύτη το review του miyoo a30 από τον συνήθη ύποπτο! Θετικό που έχει wifi σε αντίθεση με τον ανταγωνιστή του (anbernic rg28xx) !! 

 

 

Ανταγωνιστής του έχω την εντύπωση ότι είναι για κλάματα. 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...