Προς το περιεχόμενο

FTTH Cosmote vs Vodafone vs Wind


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω για τυχόν εμπειρίες με οπτική ίνα από Vodafone και Wind. Τώρα έχω 100αρα από Cosmote αλλά έχει λήξει το συμβόλαιο και κοιτάω τις τιμές γενικότερα. Η Vodafone και η Wind έχουν στα 30 και 33 ευρώ την 200αρα, ενώ ο Cosmote έχει την 100αρα 33 ευρώ. Αξίζουν οι γραμμές τις Vodafone και Wind; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 153
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NanoP είπε

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω για τυχόν εμπειρίες με οπτική ίνα από Vodafone και Wind. Τώρα έχω 100αρα από Cosmote αλλά έχει λήξει το συμβόλαιο και κοιτάω τις τιμές γενικότερα. Η Vodafone και η Wind έχουν στα 30 και 33 ευρώ την 200αρα, ενώ ο Cosmote έχει την 100αρα 33 ευρώ. Αξίζουν οι γραμμές τις Vodafone και Wind; 

Βρισκόμουν στο ίδιο δίλλημα. Γενικότερα καθώς είναι FTTH, θεωρώ ότι θα παίζει το ίδιο σε όλους τους παρόχους. Δεν είναι χαλκός. Φίλος έχει wind 200αρα 1,5 χρόνο και είναι ευχαριστημένος. Παρόλο που έχω φίλο στην κοσμοτε και θα με συνέδεε σε 2 μέρες από τη στιγμή που θα έκανα την αίτηση, θεώρησα κλέψιμο τα 33 ευρώ για 100αρα. Πήγα σε βονταφον γιατί είναι το πιο vfm αντικειμενικά τα 200 με 30 ευρώ.  Νομίζω ότι είναι η καλύτερη επιλογή. Αναμένω να με συνδέσουν 

Επεξ/σία από TzortzisJosh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι στην υποστήριξη, στην Wind ακόμα μαθαίνουν και μάλλον δεν έχουν πρόσβαση σε πολλά σημεία... μου ανέβηκε το ping στο gaming χωρίς να μπορούν να δώσουν λύση και να λένε είναι "εντός ορίων" (75 αντί για 50) οπότε πήγα αναγκαστικά σε vpn(+70 ευρώ/2 χρόνια) για να έχω το ίδιο ping που είχα με vdsl 50αρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Klausx είπε

Το θέμα είναι στην υποστήριξη, στην Wind ακόμα μαθαίνουν και μάλλον δεν έχουν πρόσβαση σε πολλά σημεία... μου ανέβηκε το ping στο gaming χωρίς να μπορούν να δώσουν λύση και να λένε είναι "εντός ορίων" (75 αντί για 50) οπότε πήγα αναγκαστικά σε vpn(+70 ευρώ/2 χρόνια) για να έχω το ίδιο ping που είχα με vdsl 50αρα...

Σε FTTH?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Klausx είπε

Το θέμα είναι στην υποστήριξη, στην Wind ακόμα μαθαίνουν και μάλλον δεν έχουν πρόσβαση σε πολλά σημεία... μου ανέβηκε το ping στο gaming χωρίς να μπορούν να δώσουν λύση και να λένε είναι "εντός ορίων" (75 αντί για 50) οπότε πήγα αναγκαστικά σε vpn(+70 ευρώ/2 χρόνια) για να έχω το ίδιο ping που είχα με vdsl 50αρα...

Βοηθάει το vpn στο ping ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, TzortzisJosh είπε

Σε FTTH?

Ναι, είχα vdsl 50 από τους πρώτους όταν βγήκε, είμαι πολύ κοντά στο ΚΑΦΑΟ και ποτέ δεν είχα προβλήματα...Τώρα όμως που άρχισαν να σκάβουν για οπτικές είχα μεγάλες διακοπές ίντερνετ όλο το βράδυ και μικρο διακοπές μέσα στην ήμερα... οπότε αναγκαστικά πήγα σε Fiber αφού μου έδωσαν την ίδια τιμή. Το πρόβλημα είναι στο routing τους που πάει μέσω Λαμίας ενώ στο vdsl είχα fast path κτλ.

11 ώρες πριν, Aggelos_INSM είπε

Βοηθάει το vpn στο ping ? 

Ναι αμέσως ήρθε στα κανονικά όπως πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο πάντα πηγαίνεις στον πάροχο που έχει αναπτύξει το δίκτυο της περιοχής σου.

Εγώ έχω FTTH 200 Voda σε περιοχή Voda και δεν είχα ποτέ πρόβλημα, όλα μια χαρά. (δεν παίζω games δεν με ενδιαφέρει το ping)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Angeldust είπε

Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο πάντα πηγαίνεις στον πάροχο που έχει αναπτύξει το δίκτυο της περιοχής σου.

Εγώ έχω FTTH 200 Voda σε περιοχή Voda και δεν είχα ποτέ πρόβλημα, όλα μια χαρά. (δεν παίζω games δεν με ενδιαφέρει το ping)

Η ταχύτητα είναι σωστή όπου και να πας εξάλλου, Cosmote είναι στην περιοχή μου.

https://fttxgr.eu/map
 

Δεν βλέπω και άλλη εταιρία, μήπως σου είπαν παπατζες;

Επεξ/σία από Klausx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/12/2022 at 19:48, NanoP said:

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω για τυχόν εμπειρίες με οπτική ίνα από Vodafone και Wind. Τώρα έχω 100αρα από Cosmote αλλά έχει λήξει το συμβόλαιο και κοιτάω τις τιμές γενικότερα. Η Vodafone και η Wind έχουν στα 30 και 33 ευρώ την 200αρα, ενώ ο Cosmote έχει την 100αρα 33 ευρώ. Αξίζουν οι γραμμές τις Vodafone και Wind; 

σε οποια εταιρεια και αν πας θα παρεις την ιδια οπτικη ινα ως φυσικο μεσο και απο το ιδιο gpon δικτυο. αυτο που αλλαζει ειναι το κομματι του backbone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ μπορει να εξηγησει καποιος πως βοηθαει το vpn για χαμηλοτερο ping? θα πιστευα οτι ειναι ενα επιπλεον εμποδιο.

αν εχει κανεις κανα λινκ να εξηγησει σε ασχετο 😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, evo481 είπε

χμ μπορει να εξηγησει καποιος πως βοηθαει το vpn για χαμηλοτερο ping? θα πιστευα οτι ειναι ενα επιπλεον εμποδιο.

αν εχει κανεις κανα λινκ να εξηγησει σε ασχετο 😃

Κατά κύριο λόγο μιλάμε για gaming VPNs τα οποία ακολουθούν optimized διαδρομές προς τους γαμε σερβερς ώστε να πέσει το latency. Το θέμα είναι φυσικά να υπάρχει σέρβερ του εν λόγω ΒΠΝ στην χώρα μας ώστε να υπάρχουν ελάχιστα hops μέχρι να φτάσεις σε αυτόν (άρα και λίγο προστιθέμενο Latency).

Επίσης για να έχεις κάποιο κέρδος πρέπει ο πάροχός σου να χρησιμοποιεί χειρότερο routing.

Για να σου δώσω ένα λίγο πιο εμπεριστατωμένο παράδειγμα: έστω ότι είσαι Αθήνα και ο σερβερ του παιχνιδιού Θεσσαλονίκη. Και ας παρομοιάσουμε τις ιντερνετικές διασυνδέσεις με το οδικό δίκτυο. Εαν ο πάροχός σου κάνει το Αθήνα-Θεσσαλονίκη από την παλαιά εθνική οδό ενώ με το ΒΠΝ γίνει η διαδρομή Αθήνα-ΒΠΝ σερβερ στην Αθήνα - Θεσσαλονίκη μέσω νέας εθνικής οδού τότε θα φτάσεις (και θα γυρίσεις πίσω) πιο γρήγορα. Αν όμως και ο πάροχος παίρνει τη νέα εθνική οδό (καλό ρούτινγκ) τότε θα δεις μηδαμινή διαφορά.

Επεξ/σία από Engimek
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Thresh είπε

Είναι ή δεν είναι τώρα να σπάσεις συμβόλαιο με Cosmote να πας σε αυτό? (1 gbit: ίδια λεφτά, 10πλάσια ταχύτητα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, Engimek said:

Είναι ή δεν είναι τώρα να σπάσεις συμβόλαιο με Cosmote να πας σε αυτό? (1 gbit: ίδια λεφτά, 10πλάσια ταχύτητα)

Ξέχασα να το γράψω, οι συγκεκριμένες τιμές είναι μονο για περιοχές που έχει ρίξει οπτικές η ίδια η Nova(Wind).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...