Προς το περιεχόμενο

FTTH Cosmote vs Vodafone vs Wind


Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, Nikolhs44 είπε

Οκ, σ' ευχαριστώ. Κάτι τελευταίο, μίλησα με Vodafone για fttc και αφού περιέγραψα ότι παλαιότερα με ΟΤΕ έως 24 είχα στην καλύτερη 5mbps εγγυήθηκε η τηλεφωνήτρια (...) το λιγότερο 85 στην 100άρα... Επίσης ενώ είμαι στα 30 μέτρα απ' το καφάο της Wind μου είπαν πως δεν μπορούν ακόμα για ftth... Πραγματικά είναι για γέλια η κατάσταση!

Σύνδεση απο καφαο ειναι vdsl. αλλο ftth αλλο VDSL (fttc)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 153
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 23/12/2022 στις 9:48 ΜΜ, Klausx είπε

Το θέμα είναι στην υποστήριξη, στην Wind ακόμα μαθαίνουν και μάλλον δεν έχουν πρόσβαση σε πολλά σημεία... μου ανέβηκε το ping στο gaming χωρίς να μπορούν να δώσουν λύση και να λένε είναι "εντός ορίων" (75 αντί για 50) οπότε πήγα αναγκαστικά σε vpn(+70 ευρώ/2 χρόνια) για να έχω το ίδιο ping που είχα με vdsl 50αρα...

Δεν  ξέρω αν έχει γραφτεί κάπου, αλλά  θεωρώ πως πρέπει.

Οι agents της wind, δεν έχουν τις απαραίτητες γνώσεις / εργαλεία / Πρόσβαση όπως έγραψες και εσύ, για να λύσουν τέτοια θέματα.

Όταν παίρνεις τηλέφωνο στην wind, καταγράφουν το πρόβλημα, σας λένε μάλιστα, σας δίνουν κανα mb στο κινητό σε περίπτωση κάποιας βλάβης και γενικά αυτή είναι η δουλειά τους.

Όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, καταγράφουν και τα στέλνουν σε ανώτερο κλιμάκιο που έχουν και τα εργαλεία και τα πάντα.

Αυτούς συνήθως τους βάζουν σε "τρίτες" εταιρίες για να γλιτώνουν αναμονές στα τηλέφωνα κλπ.

Προσλαμβάνουν όποιον βρουν, τους μαθαίνουν 3-4 πράγματα σε μια βδομάδα μέσα και τους βάζουν στα τηλέφωνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ την ομάδα. Εχω αιτηθεί να μου βάλουν από τον περασμένο Νοέμβρη Nova 200 FTTH. Η εγκατάσταση στην πολυκατοικία έχει γίνει από τέλη Νοέμβρη και ουσιαστικά το μόνο που έχουν να κάνουν είναι να μου κάνουν την σύνδεση από τον όροφο μου προς το διαμέρισμα μου. Έχουν περάσει 3+ μήνες και ακόμα τίποτα. Είναι κάνεις σε παρόμοια θέση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, HateMe είπε

Δεν  ξέρω αν έχει γραφτεί κάπου, αλλά  θεωρώ πως πρέπει.

Οι agents της wind, δεν έχουν τις απαραίτητες γνώσεις / εργαλεία / Πρόσβαση όπως έγραψες και εσύ, για να λύσουν τέτοια θέματα.

Όταν παίρνεις τηλέφωνο στην wind, καταγράφουν το πρόβλημα, σας λένε μάλιστα, σας δίνουν κανα mb στο κινητό σε περίπτωση κάποιας βλάβης και γενικά αυτή είναι η δουλειά τους.

Όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, καταγράφουν και τα στέλνουν σε ανώτερο κλιμάκιο που έχουν και τα εργαλεία και τα πάντα.

Αυτούς συνήθως τους βάζουν σε "τρίτες" εταιρίες για να γλιτώνουν αναμονές στα τηλέφωνα κλπ.

Προσλαμβάνουν όποιον βρουν, τους μαθαίνουν 3-4 πράγματα σε μια βδομάδα μέσα και τους βάζουν στα τηλέφωνα.

334975574_240189821679098_9019394081526760960_n.jpg.8103d6edef22d534eb86bb82f174d1f5.jpg

 

Καλή τύχη σε όσους "τολμήσαμε" να βάλουμε fiber...

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κάποιος αν το τηλέφωνο 2106290500 της COSMOTE, με τις ειδικές προσφορές, ισχύει ακόμα;

Προσπαθώ μέρες, αλλά αμέσως κλείνει η γραμμή.

Στην  που ρώτησα, ο ένας υπάλληλος μου είπε ότι ισχύει κανονικά (πήρα στο 2106295102) και με ευχαρίστησε που τους ενημέρωσα ότι έχει πρόβλημα και θα ενημερώσει το αρμόδιο τμήμα, και ένα άλλος (από το 2103507831) δεν είχε ιδέα για το συγκεκριμένο νούμερο και είπε ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/03/2023 at 10:08, Aurumnus said:

Ξέρει κάποιος αν το τηλέφωνο 2106290500 της COSMOTE, με τις ειδικές προσφορές, ισχύει ακόμα;

Προσπαθώ μέρες, αλλά αμέσως κλείνει η γραμμή.

Στην  που ρώτησα, ο ένας υπάλληλος μου είπε ότι ισχύει κανονικά (πήρα στο 2106295102) και με ευχαρίστησε που τους ενημέρωσα ότι έχει πρόβλημα και θα ενημερώσει το αρμόδιο τμήμα, και ένα άλλος (από το 2103507831) δεν είχε ιδέα για το συγκεκριμένο νούμερο και είπε ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.
 

μπορει να μην ειναι για εισερχομενες .και ο ενας μπορει απλα να ειπε ευχαριστω χωρις να το ψαξει αν υπαρχει. ξερεις σε στυλ οκ θα ενημερωσω.αν δεν επαιζε καποιο νουμερο τους το πιο πιθανο θα ηταν να το ξερουν ηδη αλλο τοσο αν ειναι για εισερχομενες.

On 08/03/2023 at 02:07, Klausx said:

 

Καλή τύχη σε όσους "τολμήσαμε" να βάλουμε fiber...

Και σε αλλες χωρες τα fiber ειναι εναερια πχ cheget ρωσσια αλλα και στην ρουμανια.δεν ειναι κατι New αυτο.

On 08/03/2023 at 01:10, Aggeluska said:

Χαιρετώ την ομάδα. Εχω αιτηθεί να μου βάλουν από τον περασμένο Νοέμβρη Nova 200 FTTH. Η εγκατάσταση στην πολυκατοικία έχει γίνει από τέλη Νοέμβρη και ουσιαστικά το μόνο που έχουν να κάνουν είναι να μου κάνουν την σύνδεση από τον όροφο μου προς το διαμέρισμα μου. Έχουν περάσει 3+ μήνες και ακόμα τίποτα. Είναι κάνεις σε παρόμοια θέση; 

το ιδιο και σε μια φιλη.ειχαν ετοιμασει τα παντα απο την wind και η cosmote εκανε καμποσο καιρο μεχρι να κανονισει το ραντεβου. γενικως παρα πολυ φορτο για ftth.απλα το λεω ενημερωτικα.και οι εταιρειες ψαχνουν ατομα με το δικανο για ftth και δινουν και σχετικα καλα λεφτα ;)

On 06/03/2023 at 14:42, Nikolhs44 said:

Οκ, σ' ευχαριστώ. Κάτι τελευταίο, μίλησα με Vodafone για fttc και αφού περιέγραψα ότι παλαιότερα με ΟΤΕ έως 24 είχα στην καλύτερη 5mbps εγγυήθηκε η τηλεφωνήτρια (...) το λιγότερο 85 στην 100άρα... Επίσης ενώ είμαι στα 30 μέτρα απ' το καφάο της Wind μου είπαν πως δεν μπορούν ακόμα για ftth... Πραγματικά είναι για γέλια η κατάσταση!

μισο λεπτακι.αλλο το fttc αλλο το ftth. στο fttc θα παρεις vdsl απο το καινουριο καφαο. στο ftth θα παρεις οπτικη ινα.μια περιοχη μπορει να εχει fttc αλλα να μην εχει ftth και το αναποδο. το adsl ειναι απο το αστικο κεντρο. οποτε παμε με παραδειγμα.αν εσυ εχεις 10 mbit adsl οταν πας vdsl θα παρεις απο το νεο kv που οπως λες ειναι στα 30 μετρα.απο εκει και σε τοση μικρη αποσταση θεωρητικα παιζεις και 200αρι. δεν ειναι εγγυημενο αλλα θεωρητικα θα πρεπει να το πιασεις. οποτε λογικο που σου ειθπε οτι θα εχεις 85 στην χειροτερη. εσυ φυγε απο το adsl και πηγαινε vdsl (fttc).αν καποτε σου βαλουν ινα τοτε βλεπεις για ftth. αν εισαι στα 30 μετρα θα εισαι μια χαρα μην αγχωνεσαι.καπου εκει ειμαι και εγω και παιζω 110 Mbit σχεδον παροτι εχω ενα θεματακι με την εσωτερικη μου καλωδιωση.

προσοχη στην εσωτερικη σου καλωδιωση

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

On 07/03/2023 at 04:10, HateMe said:

Δεν  ξέρω αν έχει γραφτεί κάπου, αλλά  θεωρώ πως πρέπει.

Οι agents της wind, δεν έχουν τις απαραίτητες γνώσεις / εργαλεία / Πρόσβαση όπως έγραψες και εσύ, για να λύσουν τέτοια θέματα.

Όταν παίρνεις τηλέφωνο στην wind, καταγράφουν το πρόβλημα, σας λένε μάλιστα, σας δίνουν κανα mb στο κινητό σε περίπτωση κάποιας βλάβης και γενικά αυτή είναι η δουλειά τους.

Όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, καταγράφουν και τα στέλνουν σε ανώτερο κλιμάκιο που έχουν και τα εργαλεία και τα πάντα.

Αυτούς συνήθως τους βάζουν σε "τρίτες" εταιρίες για να γλιτώνουν αναμονές στα τηλέφωνα κλπ.

Προσλαμβάνουν όποιον βρουν, τους μαθαίνουν 3-4 πράγματα σε μια βδομάδα μέσα και τους βάζουν στα τηλέφωνα.

ακριβως για αυτο χωριζονται σε 1st level support,2nd level support κτλ.το πρωτο Level πλεον εχει γινει ενα ατομο να πει τα βασικα και να σηκωσει το τηλεφωνο για να φυγουν οι αναμονες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, poulinos είπε

 

ακριβως για αυτο χωριζονται σε 1st level support,2nd level support κτλ.το πρωτο Level πλεον εχει γινει ενα ατομο να πει τα βασικα και να σηκωσει το τηλεφωνο για να φυγουν οι αναμονες.

Στην Nova τα έκαναν όλα οι 1st level πάντως. Άξιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, HateMe said:

Στην Nova τα έκαναν όλα οι 1st level πάντως. Άξιοι.

γενικως τους εχουν δωσει αρκετα εργαλεια. οπως τα dslam test,lock unlock το port κτλ. και ειναι καλη φαση γιατι τα ειχαν ολα σχεδον μεσα απο το siebel σε ευκολο interface.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, poulinos είπε

Και σε αλλες χωρες τα fiber ειναι εναερια πχ cheget ρωσσια αλλα και στην ρουμανια.δεν ειναι κατι New αυτο.

Δεν νομίζω να τα στηρίζουν και εκεί με διαφημιστικές ταινίες 🤣 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Klausx said:

Δεν νομίζω να τα στηρίζουν και εκεί με διαφημιστικές ταινίες 🤣 

πιστευω οτι καποια στιγμοι για στερεωθουν με αλλο τροπο.σε ποια περιοχη ειναι αυτο?της δεη οι ινες ειναι? αυτα ερχονται υπογεια και λογικα μετα θα πανε στους πελατες με βαση οπως το βλεπω.εκτος αν τα θαψουν και αυτα μετα.δεν βλεπω την συνεχεια της φωτο προς τα επανω για αυτο ρωταω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι χρόνια στην HCN (Θεσσαλονικη) και λογω θεματων δυστυχως θα φυγω. Λεω δυστυχως γιατι κανεις εκτος απο αυτην και την inalan δεν δινει συμμετρικες ταχυτητες.

Εχω παρει "προσφορες" απο Vodafone για 200/20 στα 32.90 και απο Nova 200/20 στα 33 με 3 μηνες παγιο δωρο. Οικονομικα με συμφερει η Nova αφου γλιτωνω 99 ευρω συνολικα αλλα ποια θεωρειτε καλυτερη; Υπαρχει λογος να αδιαφορησω για το οικονομικο και να παω σε Vodafone;

Η οπτικη ηρθε στο διαμερισμα μου πριν 4-5 χρονια απο την HCN , απο το εξωτερικο του σπιτιου, στο μπαλκονι κι απο κει μεσα στο σπιτι. Τοτε οι υπολοιποι δεν ειχαν σκαψει ακομα. Θα υπαρχει καποιο θεμα; Το ρωταω διοτι απο οτι καταλαβα κανονικα ερχονται οι παροχοι και περνανε την οπτικη σε συσκευες καθε οροφο απο οτι εχω δει απο οπου μετα παιρνει το καθε διαμερισμα, ενω στην περιπτωση μου ειναι αρκετα "μπακαλικος" ο τροπος.

Επεξ/σία από sheik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, sheik said:

Είμαι χρόνια στην HCN (Θεσσαλονικη) και λογω θεματων δυστυχως θα φυγω. Λεω δυστυχως γιατι κανεις εκτος απο αυτην και την inalan δεν δινει συμμετρικες ταχυτητες.

Εχω παρει "προσφορες" απο Vodafone για 200/20 στα 32.90 και απο Nova 200/20 στα 33 με 3 μηνες παγιο δωρο. Οικονομικα με συμφερει η Nova αφου γλιτωνω 99 ευρω συνολικα αλλα ποια θεωρειτε καλυτερη; Υπαρχει λογος να αδιαφορησω για το οικονομικο και να παω σε Vodafone;

Η οπτικη ηρθε στο διαμερισμα μου πριν 4-5 χρονια απο την HCN , απο το εξωτερικο του σπιτιου, στο μπαλκονι κι απο κει μεσα στο σπιτι. Τοτε οι υπολοιποι δεν ειχαν σκαψει ακομα. Θα υπαρχει καποιο θεμα; Το ρωταω διοτι απο οτι καταλαβα κανονικα ερχονται οι παροχοι και περνανε την οπτικη σε συσκευες καθε οροφο απο οτι εχω δει απο οπου μετα παιρνει το καθε διαμερισμα, ενω στην περιπτωση μου ειναι αρκετα "μπακαλικος" ο τροπος.

Προσωπικά έχω εδώ και ένα 4μηνο nova οπτική ίνα 200/20 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Δεν έχει παίζει ποτέ κάτω από 190 και όλα λειτουργούν ρολόι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 19/09/2023 at 10:58, sheik said:

Το ρωταω διοτι απο οτι καταλαβα κανονικα ερχονται οι παροχοι και περνανε την οπτικη σε συσκευες καθε οροφο απο οτι εχω δει απο οπου μετα παιρνει το καθε διαμερισμα, ενω στην περιπτωση μου ειναι αρκετα "μπακαλικος" ο τροπος.

Οι 3 μεγάλοι περνάνε την οπτική από τους εσωτερικούς χώρους της πολυκατοικίας. 

Btw κι η Cosmote δίνει στα 200/20 στα 33.9 αν δεν κάνω λάθος, δεν φαίνεται στο site, τηλεφωνικώς μόνο. Επειδή είσαι και φορητότητα παίζει να πάρεις και καλύτερη τιμή στα μεγαλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τη νόβα έχω να σου πω ότι λειτουργεί ικανοποιητικά αλλά δεν είναι και κοσμοτε (για βονταφον δεν μπορώ να εκφέρω άποψη) αλλά άμα σου κάτσει η στραβή κλάφτα... η υποστήριξη είναι της πλάκας,  σου λένε θα σε πάρουμε πίσω και δεν παίρνουν ποτέ και γενικά δεν μπορείς να βγάλεις άκρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...