Προς το περιεχόμενο

FTTH Cosmote vs Vodafone vs Wind


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 μια ερώτηση: σε λίγες ημέρες λήγει η σύνδεση FTTH 100 που έχω με cosmote.

Κάνοντας ένα πέρασμα απο καταστήματα nova-wind και vodafone για να πάρω τιμούλες κλπ και οι δύο πάροχοι μου είπαν ότι η αλλαγή απο ftth cosmote σε ftth nova ή vodafone μπορεί να διαρκέσει απο μερικές ημέρες μέχρι 1-2 μήνες στην χειρότερη περίπτωση. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν μπορούν να μου εγγυηθούν ότι η αλλαγή θα γίνει πολύ γρήγορα.

Το γνωρίζετε αυτό; Αν συμβαίνει ποιός ο λόγος;

Ρωτάω γιατί αν γίνει η αίτηση την επόμενη μέρα μετά την λήξη του συμβολαίου cosmote που είμαι τώρα και η μετάβαση χρειαστεί ένα μήνα τότε όλον αυτόν τον μήνα εγώ θα χρεωθώ απο την cosmote με τιμή καταλόγου, δηλ. κοντα στα 59 ευρώ αν θυμάμαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 153
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 9/2/2023 στις 8:38 ΠΜ, Engimek είπε

Το θέμα είναι ότι δεν θα βρεις αλλού πουθενά πακετα για ιδιωτη με συμμετρικο dl/ul. Τώρα άμα δεν σε ενδιαφερει αυτό και θες τηλέφωνο και λεπτά ομιλίας τότε μπορεί να σε συμφερει να αλλάξεις, ειδικά όταν βγει το γίγα βούτσερ.

Αλλά για πες και τι θέματα αντιμετωπίζεις με ασταθείς ταχύτητες. Ακούγεται ενδιαφέρον.

Στις 9/2/2023 στις 8:38 ΠΜ, Engimek είπε

Το θέμα είναι ότι δεν θα βρεις αλλού πουθενά πακετα για ιδιωτη με συμμετρικο dl/ul. Τώρα άμα δεν σε ενδιαφερει αυτό και θες τηλέφωνο και λεπτά ομιλίας τότε μπορεί να σε συμφερει να αλλάξεις, ειδικά όταν βγει το γίγα βούτσερ.

Αλλά για πες και τι θέματα αντιμετωπίζεις με ασταθείς ταχύτητες. Ακούγεται ενδιαφέρον.

 

Σαφές. Δεν ξέρω κατά πόσο θ' απέχουν με τις τωρινές προσφορές αλλά συννενοηθήκαμε.

Αναφερόμενος κυρίως σε gaming και πραγματοποιώντας απανωτά speedtest από λάπτοπ, κινητό και ps4  ( όχι ταυτόχρονα προφανώς ) • έβλεπα αυξομειώσεις σε dl/ul και στο ping. Της τάξεως των 20 - 30 mbps... Περιττό να πω ότι δεν μπήκα στην διαδικασία λόγω του ότι έτσι μου 'σκασε... Με επικοινωνίες επί επικοινωνιών και πολύ ψάξιμο κατέληξα στο ότι ευθύνεται ή το ρούτερ τους  ( μεταχειρισμένο...! )  ή οι συνδέσεις των άλλων... Ζητώντας λοιπόν νέο ρούτερ μου είπαν ν' αγοράσω. Που ούτως ή άλλως είναι καλύτερα ν' αγοράσεις απ' τις μούφες που δίνουν οι  " πάροχοι "  αλλά είναι λίγο γελοίο. Εκεί με ξενέρωσαν γιατί έγινα πελάτης τους από συστάσεις... Αυτά τα ολίγα έν ολίγοις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Nikolhs44 είπε

Σαφές. Δεν ξέρω κατά πόσο θ' απέχουν με τις τωρινές προσφορές αλλά συννενοηθήκαμε.

Αναφερόμενος κυρίως σε gaming και πραγματοποιώντας απανωτά speedtest από λάπτοπ, κινητό και ps4  ( όχι ταυτόχρονα προφανώς ) • έβλεπα αυξομειώσεις σε dl/ul και στο ping. Της τάξεως των 20 - 30 mbps... Περιττό να πω ότι δεν μπήκα στην διαδικασία λόγω του ότι έτσι μου 'σκασε... Με επικοινωνίες επί επικοινωνιών και πολύ ψάξιμο κατέληξα στο ότι ευθύνεται ή το ρούτερ τους  ( μεταχειρισμένο...! )  ή οι συνδέσεις των άλλων... Ζητώντας λοιπόν νέο ρούτερ μου είπαν ν' αγοράσω. Που ούτως ή άλλως είναι καλύτερα ν' αγοράσεις απ' τις μούφες που δίνουν οι  " πάροχοι "  αλλά είναι λίγο γελοίο. Εκεί με ξενέρωσαν γιατί έγινα πελάτης τους από συστάσεις... Αυτά τα ολίγα έν ολίγοις!

Αν αυτά τα έκανες μόνο με wifi τότε ίσως να φταίει εν μέρει και αυτό. Εαν έβλεπες τα ίδια θέματα και με καλώδιο utp τότε τι να πω... κρίμα τη σύνδεση. Ειδικά με το ping αν gameaρεις καταλαβαίνω ότι είναι πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Engimek είπε

Αν αυτά τα έκανες μόνο με wifi τότε ίσως να φταίει εν μέρει και αυτό. Εαν έβλεπες τα ίδια θέματα και με καλώδιο utp τότε τι να πω... κρίμα τη σύνδεση. Ειδικά με το ping αν gameaρεις καταλαβαίνω ότι είναι πρόβλημα.

Πολύ σωστή επισήμανση, μου διέφυγε... Όχι, ήμουν με ethernet. Ιss online δυάδα οπότε επιδιώξαμε το μέγιστο. Τώρα που τα θυμάμαι να πω ότι όταν παίζαμε σε πενηντάρα του ΟΤΕ ήμασταν μιά χαρά. Τέλος ν' αναφέρω πως ήταν μεγάλες και διάφορες μεταξύ των dl/ul... Για παράδειγμα είχα δει 500+down με 2-upload και μετά από μισό λεπτό 70down με 10up... Τέλος πάντων, καλή μας συνέχεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον δρόμο μου έχουν σκάψει και περάσει οπτικές ίνες εδώ και μήνες, αλλά δεν υπάρχει κανένα κουτί τερματισμού σε πολυκατοικία...

Ειναι κάτι που για να γίνει πρέπει κάποιος να αιτηθεί FTTH, η πρέπει να περιμένουμε όλοι ποτέ και αν θα το κάνουν για να αιτηθουμε μετά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
17 minutes ago, Thrylos7 said:

Στον δρόμο μου έχουν σκάψει και περάσει οπτικές ίνες εδώ και μήνες, αλλά δεν υπάρχει κανένα κουτί τερματισμού σε πολυκατοικία...

Ειναι κάτι που για να γίνει πρέπει κάποιος να αιτηθεί FTTH, η πρέπει να περιμένουμε όλοι ποτέ και αν θα το κάνουν για να αιτηθουμε μετά?

Πρέπει να κάνει κάποιος αίτηση για το διαμέρισμά του.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Πρέπει να κάνει κάποιος αίτηση για το διαμέρισμά του.

Ευχαριστώ.

Σε οποιοδήποτε πάροχο και απλά αλλάζει η τιμή αν δεν είναι δικό του το δίκτυο?

Προσπαθώ να καταλάβω και ποιανού είναι το δίκτυο στην περιοχή μου αλλά από το χάρτη που δόθηκε πριν δεν έβγαλα ακρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, Thrylos7 said:

Ευχαριστώ.

Σε οποιοδήποτε πάροχο και απλά αλλάζει η τιμή αν δεν είναι δικό του το δίκτυο?

Προσπαθώ να καταλάβω και ποιανού είναι το δίκτυο στην περιοχή μου αλλά από το χάρτη που δόθηκε πριν δεν έβγαλα ακρη

Σε οποιοδήποτε πάροχο.

Τιμή αλλάζει προς τα κάτω μονο αν είναι περιοχή της Nova, στην οποία μπορείς να έχει 500 και 1000 με 26 και 33 ευρώ το μήνα αντίστοιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/02/2023 at 00:51, Antonis3d said:

Μου έληξε η συνδρομή με Cosmote ftth 100, θα βγει το giga voucher να περιμένω η να πάω για την 1000αρα στα 49€? Με ενημέρωσαν επίσης ότι άμα αναβαθμίσω θα μείνω χωρίς ίντερνετ μέχρι να μου φέρει ο κούριερ τον εξοπλισμό, αυτό μπορώ να το γλυτώσω κάπως;

μου φαινεται παραξενο να μην μπορεις να παιξεις 1000 με τον υπαρχον εξοπλισμo . βεβαια πιθανοτατα σε cosmote αντι να εχεις ont και modem router θα σε βαλουν απευθειας σε ftth modem router και ισως για αυτο να στο ειπαν.Οσο θυμαμαι  το Ont βγαζει Gigabit αλλα δεν γνωριζω αν εχει καποιο limitation και δεν παιζει 1000.

On 10/02/2023 at 19:57, tempo said:

 μια ερώτηση: σε λίγες ημέρες λήγει η σύνδεση FTTH 100 που έχω με cosmote.

Κάνοντας ένα πέρασμα απο καταστήματα nova-wind και vodafone για να πάρω τιμούλες κλπ και οι δύο πάροχοι μου είπαν ότι η αλλαγή απο ftth cosmote σε ftth nova ή vodafone μπορεί να διαρκέσει απο μερικές ημέρες μέχρι 1-2 μήνες στην χειρότερη περίπτωση. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν μπορούν να μου εγγυηθούν ότι η αλλαγή θα γίνει πολύ γρήγορα.

Το γνωρίζετε αυτό; Αν συμβαίνει ποιός ο λόγος;

Ρωτάω γιατί αν γίνει η αίτηση την επόμενη μέρα μετά την λήξη του συμβολαίου cosmote που είμαι τώρα και η μετάβαση χρειαστεί ένα μήνα τότε όλον αυτόν τον μήνα εγώ θα χρεωθώ απο την cosmote με τιμή καταλόγου, δηλ. κοντα στα 59 ευρώ αν θυμάμαι καλά.

οταν πας απο τον εναν παροχο στον αλλον η υποδομη ειναι Ready οποτε οσο ξερω το μονο που χρειαζεται τεχνικς ειναι απλα ο παροχος που εχει το gpon να αλλαξει το serial number στο Port σου και να περαστει του νεου παροχου.

7 hours ago, Thrylos7 said:

Στον δρόμο μου έχουν σκάψει και περάσει οπτικές ίνες εδώ και μήνες, αλλά δεν υπάρχει κανένα κουτί τερματισμού σε πολυκατοικία...

Ειναι κάτι που για να γίνει πρέπει κάποιος να αιτηθεί FTTH, η πρέπει να περιμένουμε όλοι ποτέ και αν θα το κάνουν για να αιτηθουμε μετά?

οι οπτικες ινες φτανουν απεξω απο το σπιτι και οταν κανει καποιος αιτηση τοτε θα ερθει το συνεργειο απο τον παροχο που εχει ριξει τις ινες να βαλει τα bep και floor box.

5 hours ago, Thrylos7 said:

Ευχαριστώ.

Σε οποιοδήποτε πάροχο και απλά αλλάζει η τιμή αν δεν είναι δικό του το δίκτυο?

Προσπαθώ να καταλάβω και ποιανού είναι το δίκτυο στην περιοχή μου αλλά από το χάρτη που δόθηκε πριν δεν έβγαλα ακρη

καποιοι παροχοι δινουν πιο μεγαλες ταχυτητες στο δικο τους δικτυο. απο το ftth map δεν γραφει ποιος παροχος εχει το ftth στην περιοχη σου?

On 16/02/2023 at 17:05, Nikolhs44 said:

Σαφές. Δεν ξέρω κατά πόσο θ' απέχουν με τις τωρινές προσφορές αλλά συννενοηθήκαμε.

Αναφερόμενος κυρίως σε gaming και πραγματοποιώντας απανωτά speedtest από λάπτοπ, κινητό και ps4  ( όχι ταυτόχρονα προφανώς ) • έβλεπα αυξομειώσεις σε dl/ul και στο ping. Της τάξεως των 20 - 30 mbps... Περιττό να πω ότι δεν μπήκα στην διαδικασία λόγω του ότι έτσι μου 'σκασε... Με επικοινωνίες επί επικοινωνιών και πολύ ψάξιμο κατέληξα στο ότι ευθύνεται ή το ρούτερ τους  ( μεταχειρισμένο...! )  ή οι συνδέσεις των άλλων... Ζητώντας λοιπόν νέο ρούτερ μου είπαν ν' αγοράσω. Που ούτως ή άλλως είναι καλύτερα ν' αγοράσεις απ' τις μούφες που δίνουν οι  " πάροχοι "  αλλά είναι λίγο γελοίο. Εκεί με ξενέρωσαν γιατί έγινα πελάτης τους από συστάσεις... Αυτά τα ολίγα έν ολίγοις!

οτι κατι ειναι μεταχειρισμενο δεν σημαινει οτι εχει προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, poulinos είπε

μου φαινεται παραξενο να μην μπορεις να παιξεις 1000 με τον υπαρχον εξοπλισμo . βεβαια πιθανοτατα σε cosmote αντι να εχεις ont και modem router θα σε βαλουν απευθειας σε ftth modem router και ισως για αυτο να στο ειπαν.Οσο θυμαμαι  το Ont βγαζει Gigabit αλλα δεν γνωριζω αν εχει καποιο limitation και δεν παιζει 1000.

οταν πας απο τον εναν παροχο στον αλλον η υποδομη ειναι Ready οποτε οσο ξερω το μονο που χρειαζεται τεχνικς ειναι απλα ο παροχος που εχει το gpon να αλλαξει το serial number στο Port σου και να περαστει του νεου παροχου.

οι οπτικες ινες φτανουν απεξω απο το σπιτι και οταν κανει καποιος αιτηση τοτε θα ερθει το συνεργειο απο τον παροχο που εχει ριξει τις ινες να βαλει τα bep και floor box.

καποιοι παροχοι δινουν πιο μεγαλες ταχυτητες στο δικο τους δικτυο. απο το ftth map δεν γραφει ποιος παροχος εχει το ftth στην περιοχη σου?

οτι κατι ειναι μεταχειρισμενο δεν σημαινει οτι εχει προβλημα

Όχι• τουλάχιστον όχι απαραιτήτως. Όμως υπάρχει διαπιστωμένο πρόβλημα και διά της ατόπου καταλήγω εκεί. Αν μή τί άλλο πρέπει να το αναφέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, poulinos είπε

μου φαινεται παραξενο να μην μπορεις να παιξεις 1000 με τον υπαρχον εξοπλισμo . βεβαια πιθανοτατα σε cosmote αντι να εχεις ont και modem router θα σε βαλουν απευθειας σε ftth modem router και ισως για αυτο να στο ειπαν.Οσο θυμαμαι  το Ont βγαζει Gigabit αλλα δεν γνωριζω αν εχει καποιο limitation και δεν παιζει 1000.

οταν πας απο τον εναν παροχο στον αλλον η υποδομη ειναι Ready οποτε οσο ξερω το μονο που χρειαζεται τεχνικς ειναι απλα ο παροχος που εχει το gpon να αλλαξει το serial number στο Port σου και να περαστει του νεου παροχου.

οι οπτικες ινες φτανουν απεξω απο το σπιτι και οταν κανει καποιος αιτηση τοτε θα ερθει το συνεργειο απο τον παροχο που εχει ριξει τις ινες να βαλει τα bep και floor box.

καποιοι παροχοι δινουν πιο μεγαλες ταχυτητες στο δικο τους δικτυο. απο το ftth map δεν γραφει ποιος παροχος εχει το ftth στην περιοχη σου?

οτι κατι ειναι μεταχειρισμενο δεν σημαινει οτι εχει προβλημα

Όχι• τουλάχιστον όχι απαραιτήτως. Όμως υπάρχει διαπιστωμένο πρόβλημα και διά της ατόπου καταλήγω εκεί. Αν μή τί άλλο πρέπει να το αναφέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα σήμερα και σε nova και σε cosmote και μου είπαν ότι δεν είναι ενεργή η περιοχή μου και δε μπορούν να μου δώσουν FTTH.

Τους είχα δει που σκαψανε εδώ και κάνα 8μηνο στο δρόμο μου, και ακόμα φαίνεται η γραμμή με τη φρέσκια άσφαλτο... Τι να πω, πρέπει να περιμένω να "ενεργοποιησουν" την περιοχή, η η αίτηση που πρέπει να κάνω για να έρθουν να βάλουν κουτί στην πολυκατοικία γίνεται άλλου και δε ξέρανε αυτοί σήμερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, tempo είπε

γεια σας, αν κάνω ανανέωση απο ftth 100 σε ftth 200 σε cosmote θα πάρω κάποιο καινούργιο router;

Τώρα έχω το speedport plus.

λογικα θα σου δωσουν το H1600

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...