Προς το περιεχόμενο

FTTH Cosmote vs Vodafone vs Wind


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Ξέχασα να το γράψω, οι συγκεκριμένες τιμές είναι μονο για περιοχές που έχει ρίξει οπτικές η ίδια η Nova(Wind).

Ωχ, άκυρο... εδώ έχει ρίξει η Cosmote.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 153
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
3 minutes ago, Engimek said:

Ωχ, άκυρο... εδώ έχει ρίξει η Cosmote.

Από βδομάδα θα δούμε και πόσο θα είναι οι τιμές για τις υπόλοιπες περιοχές. 

Λογικά αντίστοιχη τιμολόγηση (ανα περιοχή) θα αρχίσει κι η Cosmote, διότι πλέον με το νέο κανονισμό της ΕΕΤΤ δεν θα ρυθμίζονται/ελέγχονται οι τιμές για τα FTTH πακέτα της μέχρι να φτάσει το 30% η διεισδυτικότητα του FTTH στους συνολικούς συνδρομητές πανελλαδικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Thresh είπε

Από βδομάδα θα δούμε και πόσο θα είναι οι τιμές για τις υπόλοιπες περιοχές. 

Λογικά αντίστοιχη τιμολόγηση (ανα περιοχή) θα αρχίσει κι η Cosmote, διότι πλέον με το νέο κανονισμό της ΕΕΤΤ δεν θα ρυθμίζονται/ελέγχονται οι τιμές για τα FTTH πακέτα της μέχρι να φτάσει το 30% η διεισδυτικότητα του FTTH στους συνολικούς συνδρομητές πανελλαδικά.

Να το δούμε και να μη το πιστέψουμε. Με όσους βάλαμε μόλις 100αρα COSMOTE FTTH, γνωρίζουμε τι συμβαίνει; Θα κάνουμε, εφόσον συμβεί αυτό, αναβάθμιση με τα ίδια χρήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, TzortzisJosh said:

Να το δούμε και να μη το πιστέψουμε. Με όσους βάλαμε μόλις 100αρα COSMOTE FTTH, γνωρίζουμε τι συμβαίνει; Θα κάνουμε, εφόσον συμβεί αυτό, αναβάθμιση με τα ίδια χρήματα;

Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες του πότε θα αλλάξει τις τιμές και πόσο θα είναι, αλλά λογικά όπως συνηθίζεται η αναβάθμιση σε μεγαλύτερο πακέτο/ταχύτητα δεν θεωρείται σπάσιμο συμβολαίου, οπότε θα μπορούν να αλλάξουν πρόγραμμα χωρίς ρήτρα.

Θεωρητικά πάντως, αν κρίνω από την διαφορά των 7 ευρώ για την 200Mbps FTTH Nova ανάμεσα στις ιδιοκτητες περιοχές της και στις υπόλοιπες, η 500αρα θα πρέπει να παίζει στα 33 ευρώ και η 1000αρα στα 40 ευρώ.

Οπότε και πάλι δεν είναι καθολου άσχημες οι τιμές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Thresh είπε

 Tελειωνει το συμβόλαιο μου με τη cosmote 100vdsl τον άλλο μήνα και αγχώνομουν αν θα βγει στα κοντά το giga voucher μπας και πάω σε 200-300 οπτική, με απεριόριστα τηλέφωνα γύρω στα 30-33 ευρώ. Οι ίνες στη περιοχή μου είναι της Wind. Με αυτή τη προσφορά δε νομίζω να χρειάζεται να περιμένω κάτι άλλο... 

8 ώρες πριν, Thresh είπε

Από βδομάδα θα δούμε και πόσο θα είναι οι τιμές για τις υπόλοιπες περιοχές

ΥΓ Ξέρουμε αν είναι για κάποιο περιορισμένο χρονικό διάστημα η προσφορά για να το τρέξω, η θα μεινουν εκεί οι τιμές μετά και την ένωση Wind-Nova σαν προωθητική ενέργεια για κάνα μήνα? 

Επεξ/σία από Rm.Geko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 hours ago, Rm.Geko said:

ΥΓ Ξέρουμε αν είναι για κάποιο περιορισμένο χρονικό διάστημα η προσφορά για να το τρέξω, η θα μεινουν εκεί οι τιμές μετά και την ένωση Wind-Nova σαν προωθητική ενέργεια για κάνα μήνα? 

Αγνωστο, ίσως το μάθουμε στις 11 Ιανουαρίου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/1/2023 στις 5:21 ΜΜ, Thresh είπε

Ξέχασα να το γράψω, οι συγκεκριμένες τιμές είναι μονο για περιοχές που έχει ρίξει οπτικές η ίδια η Nova(Wind).

Πώς γνωρίζουμε σε ποια περιοχή έχει ρίξει οπτικές ποια εταιρεία?

Στο Χολαργό πχ ποιος έχει τοποθετήσει τις οπτικές?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, SakafliaC said:

Πώς γνωρίζουμε σε ποια περιοχή έχει ρίξει οπτικές ποια εταιρεία?

Στο Χολαργό πχ ποιος έχει τοποθετήσει τις οπτικές?

Από τις καμπίνες FTTH, δεν έχουν ενεργό εξοπλισμό βέβαια όπως οι FTTC (VDSL) αλλά έχουν κι αυτές αυτοκόλλητο του παρόχου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη πολυκατοικία μου έχει βάλει η Cosmote. Παρόλαυτα, με τέτοιες δελεαστικές τιμές η Voda και Nova είναι δύσκολο να δικαιολογήσω να παώ σε cosmote.

Αποτι έχω καταλάβει στα θετικά του να πας σε cosmote όταν έχει περάσει η ίδια είναι:

- μόνο η cosmote έχει πρόσβαση στην οπτική ίνα. Συνεπώς αμα βάλεις κάποια απο τις άλλες, και έχεις πρόβλημα..κλαύτα χαράλαμπε

- Έχεις καλύτερο πιο αξιόπιστο ping προς Ευρώπη και άλλες χώρες

Κάτι άλλο που να δικαιολογήσει να πάς cosmote;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, lucidsteve είπε

Στη πολυκατοικία μου έχει βάλει η Cosmote. Παρόλαυτα, με τέτοιες δελεαστικές τιμές η Voda και Nova είναι δύσκολο να δικαιολογήσω να παώ σε cosmote.

Αποτι έχω καταλάβει στα θετικά του να πας σε cosmote όταν έχει περάσει η ίδια είναι:

- μόνο η cosmote έχει πρόσβαση στην οπτική ίνα. Συνεπώς αμα βάλεις κάποια απο τις άλλες, και έχεις πρόβλημα..κλαύτα χαράλαμπε

- Έχεις καλύτερο πιο αξιόπιστο ping προς Ευρώπη και άλλες χώρες

Κάτι άλλο που να δικαιολογήσει να πάς cosmote;

Και εγώ τα ίδια.

Cosmote 100αρα FTTH 32,90, Voda 200αρα FTTH 30. Όμως, τώρα που θα βγει το Giga Voucher, λογικά θα παίρνεις Cosmote 300αρα-500αρα στα ίδια χρήματα με την 100αρα από ότι ακούγεται. Η Voda από την άλλη, δεν έχει τέτοια πακέτα και δεν ξέρω κατά πόσο θα "υποστηρίζει" σε περιοχές που έχει σκάψει η Cosmote. Στην δική μου περίπτωση, η Cosmote μου δίνει μέχρι 1Gbps. Η Voda μέχρι 200.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 04/01/2023 at 17:26, Thresh said:

Από βδομάδα θα δούμε και πόσο θα είναι οι τιμές για τις υπόλοιπες περιοχές. 

Λογικά αντίστοιχη τιμολόγηση (ανα περιοχή) θα αρχίσει κι η Cosmote, διότι πλέον με το νέο κανονισμό της ΕΕΤΤ δεν θα ρυθμίζονται/ελέγχονται οι τιμές για τα FTTH πακέτα της μέχρι να φτάσει το 30% η διεισδυτικότητα του FTTH στους συνολικούς συνδρομητές πανελλαδικά.

παντως με τους ρυθμους που προχωραει δεν θα αργησει να φτασει το 30 τις 100. οχι οτι θα γινει συντομα αλλα γενικα πολυς κοσμος βαζει

On 07/01/2023 at 12:13, Thresh said:

Από τις καμπίνες FTTH, δεν έχουν ενεργό εξοπλισμό βέβαια όπως οι FTTC (VDSL) αλλά έχουν κι αυτές αυτοκόλλητο του παρόχου.

επισης η cosmote τουλαχιστον γραφει cosmote πανω στα box που ειναι εξω απο το σπιτι.δεν μου ερχεται το ονομα πως λεγονται αυτα τα κουτια.

On 07/01/2023 at 11:11, SakafliaC said:

Πώς γνωρίζουμε σε ποια περιοχή έχει ρίξει οπτικές ποια εταιρεία?

Στο Χολαργό πχ ποιος έχει τοποθετήσει τις οπτικές?

δες απο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, poulinos said:

παντως με τους ρυθμους που προχωραει δεν θα αργησει να φτασει το 30 τις 100. οχι οτι θα γινει συντομα αλλα γενικα πολυς κοσμος βαζει

Κι αν δεν κάνω λάθος είναι ακόμα κάτω από 5%, ίσως να λέω και πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Thresh said:

Κι αν δεν κάνω λάθος είναι ακόμα κάτω από 5%, ίσως να λέω και πολλά.

σιγουρα θα ειναι χαμηλα γιατι ακομα δεν εχουν ολες οι περιοχες αλλα γενικως αρκετες εγκαταστασεις "ακουω" όπως και πολλες εταιρειες που ψαχνουν τεχνικους για ftth για να καλυψουν την αυξημενη ζητηση. το κακο ειναι βεβαια να μην εχεις θεμα με παραξενους γειτονες που ακουνε για Ftth και φερνουν λιβανι και παπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Super Moderators

Νέα Προγράμματα Internet | COSMOTE

Νέες τιμές από Cosmote

36.9 τα 300Mbps

41.9 τα 500Mbps

49.9 τα 1000Mbps.

Ε ρε τι έχει να γίνει όταν σκάσει και το Giga Voucher.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...